Meşale Tolu

Meşale Tolu - ETHA Trial

Meşale Tolu 30 Nisan 2017’de evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı.

Soruşturma, “1 Mayıs’ta MLKP içinde faaliyet gösteren maskeli şahıslarca uzun-kısa namlulu silahlar, molotof kokteylleri, havai fişeklerle valilik tarafından yasaklanan Taksim Meydanı’na çıkmaya çalışacakları”, “eylemlerde kullanılacak olan mühimmatların ve asılacak illegal içerikli pankartlar ile şüpheli şahısların yakalanabilmesi” amacıyla arama kararına ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle başladı.

İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile ev baskınları düzenlendi.

Meşale Tolu 5 Mayıs 2017’ye dek gözaltında tutuldu. İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’nce “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” ve “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçlamalarıyla tutuklanarak Bakırköy Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

15’i tutuklu üçü tutuksuz sanık hakkında savcı Kenan Zurnacı’nın 7 Temmuz 2017’de hazırladığı iddianameyi, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi Ağustos 2017’de kabul etti.

Marksist Leninist Komünist Parti’yi (MLKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ile ilişkilendiren ve Etkin Haber Ajansı’nın “fikir ve ideolojisi doğrultusunda yayın yaptığını” öne süren İddianamede, bir gizli tanığın ifadesinin yanı sıra Şirin Öter, Yeliz Erbay, Suphi Nejat Ağırnaslı ve Ivana Hoffmann için yapılan anmalar ile ESP’nin yolsuzluk karşıtı eylemine katıldığı “tespit” olarak sıralandı.

18 sanıklı iddianamede deliller “Şüphelilerin savunmaları, kolluk fezlekeleri, şüphelilere ait görüntülü eylem tespit tutanakları, arama el koyma tutanakları, adli emanetin 2017/7846 sırasında kayıtlı suç eşyaları ve tape kayıtları, şüphelilerin nüfus adli sicil kayıtları ve tüm dosya kapsamı” şeklinde sıralanıyor.

124 sayfalık iddianamede Meşale Tolu’ya beş sayfa ayırılıyor.

İddianame Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ile MLKP arasındaki bağlantı, MLKP’yi ilişkilendiren gizli tanık ifadelerine dair 21 sayfalık bölüm ile başlıyor.

İddianame MLKP’nin “terör örgütü” olduğu ESP’nin MLKP ile ilişkisi olduğu, Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) ise “MLKP terör örgütünün fikir ve ideolojisi doğrultusunda yayın yaptığı” iddialarıyla oluşturuluyor.

İddianamedeki tespitlerde 1 Mayıs ile ilgili bir vurgu yer almazken, sıralanan tespitlerin 2014 ve 2015 tarihli olduğu dikkat çekiyor.

Meşale Tolu’ya ayrılan beş sayfa bir paragraflık gizli tanık ifadesi ile başlıyor. Eylül Kızılbaş mahlaslı tanık Meşale Tolu’yu “Bu isim olarak tanımadığını” söylerken “MLKP terör örgütü adına Gazi Mahallesi alan yapılanması içerisinde yer alır. Ayrıca örgütün kadın yapılanması olan SKM tarafından organize edilen eylemlere katılır” beyanında bulunuyor.

Ardından dört tespit sıralanıyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Gaziosmanpaşa’daki operasyonu sırasında, Yeliz Erbat ile Şirin Öter öldürülmesi, ETHA’da yayınlanan anma töreni, cenaze çağrısı ve cenaze törenine dair haberler, IŞİD’e karşı savaşta hayatını kaybeden Suphi Nejat Ağırnaslı ve Ivana Hoffmann ile ilgili anma törenleri bunların arasında.

Meşale Tolu hakkında, Erbat ve Şirin ile ilgili “MLKP terör örgütü mensuplarını sahiplenmek ve MLKP terör örgütünün propagandasını yapmak amacıyla gerçekleştirilen eyleme katıldığı”, Ağırnaslı ve Hoffman için ise “yapılan anma eylemine katıldığı ve grupla birlikte hareket ettiği tespit edilmiştir” deniliyor.

Son tespitte ise legal bir parti olan ESP, “MLKP’nin açık alan yapılandırması” olarak tanımlanıyor ve ESP, SKM (Sosyalist Kadın Meclisi) ve SGD (Sosyalist Gençlik Derneği) organizesinde Kadıköy’de düzenlenen yolsuzluk karşıtı eyleme yer veriliyor.

Tolu için bu eyleme “ESP flamasıyla katıldığı, grup ile birlikte hareket ettiği tespit edilmiştir” deniliyor.

Meşale Tolu’nun ev aramasında “Markist Teori” isimli dergini yer aldığı belirtiliyor. Dergi, “delil”ler arasında soruşturmanın başladığı tarihli olan tek veri. Derginin internet sitesinden hala erişilebilir olan Ocak-Şubat 2017 tarihli 24. Sayı da “MLKP ideolojisinde yayın yapmak, ön yüzünde ‘diktatöre HAYIR özgürlük adalet halklara eşitlik’ ibaresi, arka yüzünde “Baran Serhad’ın yazısının olması” şeklinde “terör örgütü” vurgusu ile iddianamede yer alıyor.

İddianame, toplu bir kanaat sıralaması ve “örgütsel bir talimat ve tavır olan gözaltında iken verilen yiyecekleri almayarak ve yemeyerek açlık grevinde bulunulması” gerekçe gösterilerek “suçu işlediklerinin anlaşıldığı” iddiasıyla bitiyor.

Tolu’nun 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması talep ediliyor.

11 Ekim 2017’de görülen ilk duruşmada Tolu, hakkındaki iddiaları kabul etmediğini belirtti, ETHA’ya çevirmenlik yaptığı için polisin hedefi haline geldiğini söyledi.

Almanyalı yetkililer Tolu’nun davasını yakından takip etti. Almanya’nın Türkiye’deki büyükelçisi Martin Erdmann, Tolu’yu cezaevinde ziyaret etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, 22 Temmuz 2017’de “Türkiye’de suçsuz Almanya vatandaşlarının tutuklandığını” söyledi, aralarında Almanya vatandaşı Peter Steudtner’in de bulunduğu hak savunucularının, tutuklu gazeteci Deniz Yücel’in ve çevirmen Meşale Tolu’nun serbest bırakılmasını isteyerek, “Türkiye politikalarının değişeceğini” açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 5 Eylül 2017’de resmi internet sayfasındaki Türkiye ile ilgili seyahat uyarısını güncelledi ve Türkiye’ye gidecekleri “keyfi tutuklamalara karşı” uyardı.

Meşale Tolu hakkında 18 Aralık 2017’de görülen ikinci duruşmada yurtdışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol uygulaması ile tahliye kararı verildi. Ancak hapishane idaresi Tolu’nun Almanya vatandaşı olduğu için en yakın karakola imza attıktan sonra serbest bırakılacağını söyledi. Tolu, Terörle Mücadele Şubesi polislerince cezaevinden sivil bir araçla çıkarıldı. Hakkında sınırdışı edilmesi için karar çıkarıldı. Tolu, daha sonra serbest bırakıldı.

Tolu hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı Ağustos 2018’de kalktı. Yargılama, Tolu’nun yokluğunda sürüyor.

Davanın bir sonraki duruşması 25 Şubat 2020 günü saat 11:00’de görülecek.

10. Standing - Oct. 11, 2019


Meşale Tolu 30 Nisan 2017’de evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. 5 Mayıs’ta savcılığa sevkedildi. İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’nce “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” ve “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçlamalarıyla tutuklanarak Bakırköy Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Savcı Kenan Zurnacı’nın 7 Temmuz 2017’de hazırladığı 18 sanıklı iddianamede, 2015’te alınan gizli tanık ifadesi ile 2014’te Şirin Öter, Yeliz Erbay ve Ivana Hoffmann için yapılan anmalar ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) yolsuzluklara karşı düzenlediği eyleme katıldığı “tespit” olarak sıralandı. Bu dosyaya daha sonra Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) üyeliğiyle suçlanan başka sanıklar da eklendi, sanık sayısı 26’ya ulaştı.

Türk Ceza Kanunu 314/2 (örgüte üye olma),63/1 (hürriyeti sınırlama),54/1 (Eşya müsaderesi),58/9 (Tekrarlanan suç),53/1 (Belli haklardan yoksun bırakma) uyarınca cezalandırılması istendi.

Meşale Tolu, 18 Aralık 2017’de görülen ikinci duruşmada adli kontrol kararı ile tahliye kararı verildi.

Yurtdışına çıkış yasağı olan Meşale Tolu, tahliyesinin ardından Terörle Mücadele (TEM) polisleri tarafından bir karakola götürülerek sınırdışı edilmek istendi. Tolu hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı Ağustos 2018’de kalktı. Türkiye asıllı Almanya vatandaşı olan Tolu, Almanya’ya geri döndü.Next Trial: Feb. 25, 2020, 11 a.m.


Aralarında Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Meşal Tolu’nun da bulunduğu 18 kişinin yargılandığı davanın 10. Duruşması, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıklar Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) üyesi olmakla suçlanıyor.

Hakim Mustafa Çakar başkanlığında üye hakimler Berhan Hamdi Şefkatlıoğlu ve Onur Sert’ten oluşan mahkeme heyetinin yerini almasıyla duruşma 10:35’de başladı. Duruşma savcısı ise Arif Kaplan idi.

Duruşmada gizli tanık SEGBİS’le (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) dinlendi. Ta-nığın tanınmaması için sesi değiştirilmiş, görüntüsü bulanıklaştırılmıştı. Tanığa tek tek iki sanık gös-terildi. Sanıkları isim olarak çıkartamadığını fakat simalarını Gezi olaylarından tanıdığını iddia etti. Mahkeme başkanı “Örgütsel durumlarına ilişkin bir bilgin var mı?” diye sordu. Bunun üzerine tanık Gezi’deki çatışmalardan sanıkları tanıdığını ifade etti.

Sanık S.A. mahkeme huzurunda tanığa “Gezi olaylarına hiç katılmadım. Nasıl oluyor bu?” diye sor-du. Tanık kendisini çatışmalardan gördüğünü yineledi.

Sanık Meşale Tolu’nun avukatı Keleş Öztürk, tanığa “Gezi’de çok sayıda çatışma oldu. Bu insanlar Gezi olaylarında ne yapıyordu ki hatırlıyorsunuz? ” diye sorunca tanık “Çatışmaların içindeydiler. Olayların üzerinden çok zaman geçti” dedi. Bunun üzerine Öztürk “Olayların üzerinden geçmiş ol-masına rağmen nasıl hatırlıyorsunuz? Söylediğiniz yalandan ibaret” dedi.

Sanık C.Ç. Anaokulu öğretmeni olduğunu ifade ederek mahkemenin bir an önce neticelenmesini talep etti. “Buraya gidip gelmek sıkıntı yaratıyor. Mesleğimde ilerlemek için yurt dışı seminerlere gidemiyorum. Karar neticeye kavuşsun istiyorum” dedi.

Sanık S.A. ise “Gizli tanığın ifadelerinin yalan oluğunu beyan etmek istiyorum” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Okulumu yeni bitirdim. Yurt dışı yasağım önümde engel olarak duruyor. Ope-rasyon günü evimden alınan teknik cihazların iade edilmesini istiyorum.”

Mahkeme başkanı avukatlara söz verdiğinde Meşale Tolu’nun avukatı söz alarak gizli tanığın sözle-rinin itibar edilmeyecek durumda olduğunu “Gizli tanık, yalancı tanık olduğu için gizli tanıktır. Be-yanlarının dikkate alınmamasını talep ediyoruz” dedi.

Duruşma sonlanırken mahkeme başkanı önümüzdeki celse karar verileceğini söyledi. Sanık avukatla-rından biri karar için acele edilmemesi talebinde bulundu. Bunun üzerine mahkeme başkanı yumuşak bir ses tonuyla söz alan sanıklardan birinin mahkemenin neticelendirilme talebini hatırlattı.


Mahkeme sanıkların yurt dışına çıkmamak şeklindeki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması yönündeki talepleri reddetti.

Yokluğunda yargılanan sanık A.B. hakkında yakalama kararının infazının beklenmesine karar verdi.

İncelemesi yapılmış suç unsuru tespit edilemeyen imajı alınmış dijital materyallerin sanıklara iadesi için yazı yazılmasına karar verdi.

Mahkeme başkanı SEGBİS kaydının bilirkişi marifetiyle çözüleceğini ve bu nedenle davaya 25 Şubat 2020 günü saat 11:00’de 11. duruşma ile devam edileceğini açıkladı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Cuma günü olduğu için adliye yoğun değildi. Giriş ve çıkışlar diğer günlere nazaran kolay oldu. Salon önlerinde bulunan ikinci güvenlik bariyerlerinde de sorun yaşanmadı.

10:00’da başlayacağı bildirilen duruşma 10:35’de başladı. Tutuksuz yargılanan iki sanık ve avukatlar duruşma saatine yakın salon önüne geldiler.

Mahkeme salonu koşulları

Mahkemenin görüleceği duruşma salonu geniş ve ferahtı. İzleyenler için 40’a yakın sandalye vardı. SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) bağlantıları için iki dev ekran monitör bulunuyordu.

Duruşmaya katılım

Duruşmada dava kapsamında tutuksuz yargılanan sanıklar Sinan Aktaş ve Ceren Çoban hazır bulu-nuyordu. İzleyenler olarak içerde 12 kişi vardı. Medya ve Hukuk, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24 ve Alman Başkonsolosluğu duruşmayı izledi.

Dava kapsamında yargılanan çok kişi olduğu için sanık avukatları olarak salonda 11 müdafi avukat bulunuyordu. Bu nedenle beyanlar SAGBİS ile kayıt altına alındı.

Genel Gözlemler

15 dakika kadar süren duruşmada mahkeme heyetinin sanıklara ve avukatlara karşı anlayışlı olduğu görüldü. Heyet bilhassa mahkeme başkanı hemen her talep için celse arasında olumlu yanıt verileceğine dair izlenim verdi.

9. Standing - May 23, 2019


Meşale Tolu 30 Nisan 2017’de evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. 5 Mayıs’ta savcılığa sevkedildi. İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’nce “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” ve “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçlamalarıyla tutuklanarak Bakırköy Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Savcı Kenan Zurnacı’nın 7 Temmuz 2017’de hazırladığı 18 sanıklı iddianamede, 2015’te alınan gizli tanık ifadesi ile 2014’te Şirin Öter, Yeliz Erbay ve Ivana Hoffmann için yapılan anmalar ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) yolsuzluklara karşı düzenlediği eyleme katıldığı “tespit” olarak sıralandı.

Türk Ceza Kanunu 314/2 (örgüte üye olma),63/1 (hürriyeti sınırlama),54/1 (Eşya müsaderesi),58/9 (Tekrarlanan suç),53/1 (Belli haklardan yoksun bırakma) uyarınca cezalandırılması istendi.

Meyale Tolu, 18 Aralık 2017’de görülen ikinci duruşmada adli kontrol kararı ile tahliye kararı verildi.

Yurtdışına çıkış yasağı olan Meşale Tolu, tahliyesinin ardından Terörle Mücadele (TEM) polisleri tarafından bir karakola götürülerek sınırdışı edilmek istendi. Tolu hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı Ağustos 2018’de kalktı. Almanya’ya geri döndü.

Davanın bir sonraki duruşması ise 11 Ekim 2019’da görülecek.Next Trial: Oct. 11, 2019, 10 a.m.


Deniz Gülhan adlı gizli tanık teknik aksaklıktan dolayı ifade veremedi. Tanığın dinlenmesi ileriki duruşmalara ertelendi.

09:00’da başlayacağı duyurulan duruşma 09:35’de başladı.

18 sanıklı davada tek gazeteci Meşale Tolu. Duruşmada beyanda bulunan dört sanık, yurt dışına çıkış yasaklarının kaldırılmasını talep etti. Bir sanık beraatini, diğer bir sanık ise el konulan pasaportunun geri verilmesini, bir sanık da el konulan kişisel eşyalarının geri verilmesini talep etti.

Duruşmaya 09:46’da ara karar açıklanmak üzere 5 dakika ara verildi.


Bir sanık hariç diğer tüm sanıkların adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması talebi reddedildi.

Mahkeme ayrıca Deniz Gülhan mahlaslı gizli tanığın gelecek celsede dinlenmesi için gerekli usulü işlemlerin yapılmasına ve gizli tanık Zafer Atılım’ın dinlenmesi için yeniden işlem yapılmasına karar verdi.


Duruşma Öncesi

  1. Ağır Ceza mahkemesi Çağlayan Adliyesi’nin 4. katında bulunuyor. 29. Ağır Ceza’da görülülecek bazı duruşmalar ise 5. katta yer alan başka bir mahkemede olabiliyor. Takip ettiğimiz duruşma da 5. katta görüldü. Salon önünde duruşmaya katılmak üzere ikisi kadın ikisi erkek olmak üzere Alman Konsolosluğu’ndan gelenler vardı. Alman Yeşiller Partisi’nden Margit Stumpp’da bekleyenler arasındaydı. Güvenlik bariyerlerinin arkasında bekleyenler, 09:20 gibi içeri alındı. 09:00’da başlayacağı bilinen duruşma, 09:35’de başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkemenin görüleceği duruşma salonu büyüktü. SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) araçlarının diğer duruşma salonlarının aksine salonun sağ köşesinde değil ortasında olduğu fark edildi. Salonda, sanıklarla birlikte 15- 20 kişi vardı.

Duruşmaya Katılım

Tutuksuz yargılanan sanıklar Ali Aykul, Ceren Çoban, Levent Akban, Mukaddes Erdoğdu Çelik, Suat Çorlu ve Özge Gür salonda hazır oldular.

İkisi kadın ikisi erkek olmak üzere Alman Konsolosluğu ve Alman Yeşiller Partisi’nden Margit Stumpp duruşmayı izleyenler arasındaydı. Duruşmayı Basın mensubu olarak Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) izledi.

Genel Gözlemler

Mahkeme heyeti duruşmanın bir an önce bitmesi için acele eder gibiydi. Sanıklar ve avukatlarıyla birlikte çok kişi olmasına rağmen duruşma seri bir şekilde sonlandırıldı.

8. Standing - Jan. 10, 2019


Meşale Tolu 30 Nisan 2017’de evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. 5 Mayıs’ta savcılığa sevkedildi. İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’nce “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” ve “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçlamalarıyla tutuklanarak Bakırköy Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Savcı Kenan Zurnacı’nın 7 Temmuz 2017’de hazırladığı 18 sanıklı iddianamede, 2015’te alınan gizli tanık ifadesi ile 2014’te Şirin ÖTER, Yeliz Erbay ve Ivana Hoffmann için yapılan anmalar ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) yolsuzluk karşıyı eylemine katıldığı “tespit” olarak sıralandı.

Türk Ceza Kanunu 314/2,63/1,54/1,58/9,53/1 uyarınca cezalandırılması istendi.

Tolu, 18 Aralık 2017’de görülen ikinci duruşmada adli kontrol kararı ile tahliye kararı verildi. Yurtdışına çıkış yasağı olan Tolu tahliyesinin ardından Terörle Mücadele (TEM) polisleri tarafından bir karakola götürülerek sınırdışı edilmek istendi. Tolu hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı Ağustos 2018’de kalktı. Almanya’ya geri döndü.Next Trial: May 23, 2019, 9 a.m.


Mahkeme Başkanı Ümit Kartlı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılan yazıya gelen cevapta ESP yöneticilerinin Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) ile irtibatlı oldukları ve bu kapsamda eylemlerde bulunduklarına dair kesinleşmiş mahkeme kararı bulunmadığı için bu aşamada parti ile ilgili herhangi bir hukuki sürecin başlatılmadığının bildirildiğini aktardı.

Celse arasında sanıklara ait fotoğrafların bilirkişiye iletildiği ve Deniz Gülhan mahlaslı gizli tanığın dinlenilmesi için usuli işlemlerin başladığı belirtildi.

Duruşmada bulunan üç sanık yurtdışına çıkış yasağı şeklinde uygulanan adli kontrolün kalkması ve beraat taleplerinde bulundu.

Meşale Tolu’nun eşi Suat Çorlu, kendisine söz verildiğinde Meşale Tolu ile ilgili talepte bulunacağını belirtti. Tolu’nun gözaltına alındığı sırada kendisinin tutuklu olduğunu, Tolu ile birlikte akrabalarının kaldığını anlatarak, evlerinde el konulan dijital materyallerde akrabalarına ve oğullarına ait olan materyaller de olduğunu belirtti. El konulan tüm dijital materyallerin, bu talep kabul görmezse ise Meşale Tolu’ya ait telefon dışındaki dijital materyallerin iadesini talep etti.

Meşale Tolu’nun avukatı Kader Tunç el konulan dijital materyallerin geri verilmesi talebini yineledi. Gizli tanığa fotoğraf üzerinden teşhis yapılmasının hukuka uygun olmadığını belirterek hakimin bu kararından vazgeçmesini talep etti.

Tutuksuz diğer sanıkların avukatları da gizli tanığın fotoğraflar üzerinden teşhis yapması, sanık avukatlarının olmadığı ortamda teşhis yapması ve sanık avukatlarının sorularını peşisıra soramamasının hukuka aykırı olduğu, adli kontrol uygulamasının kalkması taleplerinde bulundu.

Savcı Ali Nazmi Dandin, infaz edilmeyen yakalama emirlerinin infazının beklenmesi, sair görülen eksiklerin giderilmesini istedi. Hukuki durumunda herhangi bir değişiklik bulunmadığı gerekçesiyle sanıklar hakkında adli kontrol tedbirlerinin devamını talep etti.


Heyet 10.29’da karar için ara verdi. 20 dakika sonra kararını açıkladı.

Adli kontrol kararının devamına, Deniz Gülhan mahlaslı gizli tanığın dinlenmesi için usuli işlemlerin tamamlanmasının beklenmesine, ayrıca gizli tanığın else arasında dinlenilmesi yönündeki ara karardan dönülmesi ile gelecek celse hazır edilmesine, diğer taleplerin gizli tanığın dinlenmesinden sonra değerlendirilmesine karar verdi. Duruşma 10.50’de sona erdi.

Bir sonraki duruşma 23 Mayıs 2019 saat 09.00’a bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görüldü. Girişte basın mensuplarına kart sorulmadı.

Meşale Tolu’nun katılmadığı duruşmaya aralarında davada yargılanan eşi Suat Çorlu’nun da olduğu tutuksuz sanıklardan dört kişi katıldı. Tolu’nun avukatının da aralarında olduğu altı avukat duruşma salonunda hazır bulundu. Saat 10.00’da başlaması bildirilen duruşma için 10.05’te başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu İstanbul Adliyesi’ndeki standart salonlardandı. Seyirciler için ayrılan üçer sıra vardı. Penceresizdi. İçeride havalandırma ve ısınma problemi yoktu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Alman Yeşiller Partisi milletvekili ve medya politikaları sözcüsü Margit Stumpp ile Almanya Konsolosluğu’ndan yetkililerinde aralarında olduğu altı izleyici ve üç gazeteci takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşma salonunda gergin bir hava yoktu. Gizli tanığın dinlenmesine dair sanık avukatlarının talebi karşılık buldu.

Meşale Tolu - ETHA Trial (Indictment)

Meşale Tolu - ETHA Trial 8. Standing (Minutes of the Hearing)

Meşale Tolu - ETHA Trial 10. Standing (Minutes of the Hearing)