Mete Cem Bahtiyar

Mete Cem Bahtiyar - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial

Balıkesir’deki Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Cem Bahtiyar’ın kendisine ait sosyal medya hesapları üzerindeki paylaşımları üzerinden soruşturma başlattı.

Bahtiyar, sosyal medya paylaşımları ile “Cumhurbaşkanına hakaret etmekle” suçlandı.

Bahtiyar, hakkındaki soruşturma kapsamında gözaltına alınmadı. Emniyete ifade vermeye davet edildi. Bahtiyar, emniyette, “paylaşımların büyük bir çoğunluğunun haber amaçlı olduğunu” söyledi. Hiçbir terör örgütü ile bağı ve bağlantısının olmadığını dile getirdi ve suçlamayı kabul etmedi.

Türk Ceza Kanunu’nda, bir kişi hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açılabilmesi için Adalet Bakanı’nın izni gerekiyor. Bahtiyar hakkında dava açılabilmesi için gereken bakanlık izni 26 Ağustos 2020 tarihinde verildi.

Bahtiyar hakkındaki iddianame, 10 Eylül 2020 tarihinde tamamlandı.

Gazeteci Cem Bahtiyar hakkındaki iddianame, Balıkesir’deki Bandırma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 10 Eylül 2020 tarihinde tamamlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan iddianamede “şikayetçi” olarak yer aldı.

İddianamede, Bahtiyar’ın Twitter hesabında yaptığı üç paylaşıma yer verildi. Paylaşımlar; 6 Nisan 2015, 26 Haziran 2015 ve 18 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılmıştı.

Twitter’in simgesine ateş eden şekilde betimlenen Erdoğan karikatürünün üzerine, “twitterblockedinTurkey” ve “ÇözümVPNdeğilHDP” konu başlıkları ile yorum yaptığı belirtildi.

Erdoğan’ın “Tüm dünyaya sesleniyorum: Bedeli ne olursa olsun, Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini içeren sosyal medya paylaşımına “Yaw he he” yorumunu yaptığı aktarıldı.

Erdoğan’ın fotoğrafının, üzerinde “ISIS” (IŞİD) ifadelerinin yer aldığı bir maske ile montajlanmış görseline “Erdoğan’ın yargılanması için 50 bin imza Birleşmiş Milletler’e sunulacak” yorumunu yaptığı ifade edildi.

Üç paylaşımın, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içerdiği” iddia edildi.

İddianamede, Bahtiyar; Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesi uyarınca “Cumhurbaşkanına hakaret etmekle” suçlandı. Hakkında bir yıldan dört yıla kadar hapsi istendi. Ancak, Bahtiyar’ın; “suçu zincirleme şekilde işlediği” iddia edildi. Bu yüzden, istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca, dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılması talep edildi.

Sonuç olarak, Bahtiyar hakkında; “zincirleme şekilde, Cumhurbaşkanına hakaret etmek” suçlaması ile bir yıl üç aydan yedi yıla kadar hapis cezası istendi.

Bahtiyar’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” talep edildi.

İddianame, Balıkesir’deki Bandırma Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Mete Cem Bahtiyar hakkındaki yargılama, 24 Aralık 2020 tarihinde, Balıkesir’deki Bandırma Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başladı. Mahkeme başkanı değiştiği için duruşma görülmedi. Bir sonraki duruşma tarihi de henüz belirlenmedi.

Mete Cem Bahtiyar - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.