Murat Güreş

Murat Güreş - “Insulting the Public Official in Successive Intervals” Trial

Gazeteci Murat Güreş hakkında üç polis memurunun şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Güreş’in; Facebook hesabından yaptığı bir paylaşım ve yorumla “polislere hakaret ettiği” iddia edildi.

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Güreş’in sosyal medya hesapları üzerinde inceleme başlattı. Açık kaynak araştırmasında bir paylaşım ve yorumunun suç unsuru içerdiği iddia edildi.

Buna göre, Güreş; Facebook hesabında, “Bunun adı Yeni Türkiye, sanırım bunlar daha iyi günlerimiz… Eylem hazırlığında yakalanan öfkeli IŞİD teröristlerinin son hali!!! Şaka şaka, asker kınasında, polis rozeti takmış üç beş kuduz köpeğin saldırısına uğrayan gençlerimiz” yazısını paylaştı. Paylaşımın altındaki “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Hayvan Islah İşleri Müdürlüğü çalışmıyor demek ki!” ifadelerini içeren yorum da paylaşımla birlikte soruşturma konusu yapıldı.

Şikâyete konu paylaşım, Gaziantep’te üç gencin “polislerce darp edilmesi” olayı sonrasında çekilen fotoğraflarla ilgiliydi. Güreş; söz konusu fotoğrafların bir avukat tarafından paylaşılmasının ardından, şikayet edilmesine konu olan paylaşımı ve yorumu yapmıştı.

Güreş hakkındaki iddianame 11 Aralık 2017 tarihinde tamamlandı.

Gazeteci Murat Güreş hakkındaki iddianame, 11 Aralık 2017’de tamamlandı. İddianamede; polisler A.E., E. Ç. ve E.G şikayetçi olarak yer aldı.

İddianamede, Güreş’in; “polis rozeti takmış, üç beş kuduz köpeğin saldırısına uğrayan gençlerimiz” ve “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı hayvan ıslah işleri genel müdürlüğü çalışmıyor demek ki” ifadelerini içeren paylaşımlarına yer verildi. Bu paylaşımların; “kolluk kuvvetlerine yönelik hakaret içerikli paylaşım” olduğu iddia edildi.

Paylaşımının altında, farklı bir Facebook kullanıcısının yazdığı, “adaletin olmadığı yerde korkağın kılıcı keskin olur, geçmiş olsun” mesajına Güreş’in verdiği yanıt da deliller arasına girdi. Güreş, kendi paylamışına verilen yanıta, “itin dişi keskin” yorumunu yapmıştı.

Güreş’e Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 43. maddeleri gereğince, zincirleme şekilde, “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret etmek” suçlaması yöneltildi. Hakkında 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Güreş’in ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca belirli haklardan yoksun bırakılması da talep edildi.

Gazeteci Murat Güreş’in yargılanmasına, Gaziantep 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 17 Nisan 2018’de görülen ilk duruşma ile başlandı.

Güreş, yargılamanın ilk duruşmasındaki savunmasında; gazeteci olduğunu belirtti. “Paylaşımı sabah saat 07:00 sıralarında gördüm. Gördüğüm resimle yüzleri feci şekilde yaralanmış, insanların fotoğrafları vardı. Ben bu durumu IŞID tarafından meydana getirildiğini düşünerek, söz konusu mesajı yazdım. Müştekiler olduğunu bilmiyordum” dedi.

Şikayetçi polisler, davaya katılmayı talep etti. Talepleri kabul edildi.

Yargılamanın ikinci duruşması 25 Mayıs 2018’a bırakıldı. Duruşma avukat Seda Maydanozoğlu’nun esas hakkındaki savunmasını hazırlaması için ertelendi.

Yargılamanın beşinci ve son duruşması 21 Aralık 2018 tarihinde görüldü.

Duruşma için 11:30 saati belirlenmişti. Güreş, duruşma saatine beş dakika kala mahkeme salonu önünde hazırdı. Ancak salon kapısı kilitliydi. Güreş, salonun açılması ve duruşmanın akıbetinin sormak için, mahkeme görevlilerin bildirimde bulunduktan sonra salon açıldı.

Ancak mahkeme görevlileri, “Nasıl olur, bu dosyaya karara bağlandı” diyerek, Güreş’in yokluğunda kararın yazıldığını söyledi. Güreş, duruşma saatini hatırlatarak, itiraz etti. Bunun üzerine hakimin bilgisine başvuruldu. Ardından duruşma salonu açılarak duruşma başladı.

Belirlenen duruşma saatinden önce duruşmanın görülerek, karara bağlanmış olması tutanağa şu ifadelerle geçirildi:

“Duruşmaya gelen olmadığı belirtilerek duruşma hazırlığı yapıldığı zaptının sehven onaylandığı, sanığın ve müdafiinin geldikleri görülmekle 5. celse açıldı.”

Güreş’in avukatı Önder Alkurt, hakaret suçlamasının oluşabilmesi için kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret edilmesi gerektiğini belirtti. Güreş’in sadece düşüncesini açıkladığını ifade etti.

Güreş’ten son sözü soruldu. Güreş, paylaşımıyla ilgili yaşananları şöyle aktardı:

“Bir asker gecesinde, askere gönderilecek kişilerin bu derece yaralanması ve bu paylaşımın bir avukat tarafından yapılması üzerine paylaşımın güvenli olduğunu düşünerek düşüncelerimi açıkladım. Şu an askerlik görevini yapan gençlerimizin, asker gecesinde bu muameleye maruz kalması karşısında toplumsal tepkiyi belirtmiş olmamın neticesinde ceza almam polis devleti olduğumuzu göstermektedir.”

Güreş, paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, beraatini talep etti.

Hakim, duruşmaya ara vermeden kararını açıkladı.

Hakim, katipten kararın Güreş’in katılımı beklenmeksizin verilen karar metinden kopyalanıp, tutanağa eklenmesini istedi.

Hakim, Güreş’in “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret etmek” suçlamasıyla 1 yıl 2 ay 17 gün hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Hapis cezasına ilişkin Güreş’in avukatları tarafından istinaf mahkemesine itirazda bulundu. İtiraz süreci devam ediyor.

5. Standing - Dec. 21, 2018


Duruşma saati için 11:30 saati belirlenmişti.

Gazeteci Murat Güreş ve avukatı Onur Öz, duruşmanın başlamasına beş dakika kala, salonunun önünde hazırdı. Ancak salon kapısı kilitliydi. Güreş, salonun açılması ve duruşmanın akıbetinin sormak için mahkeme görevlilerin bildirimde bulunduktan sonra salon açıldı. Ancak mahkeme görevlileri, “Nasıl olur, bu dosyaya karara bağlandı” diyerek, Güreş’in yokluğunda kararın yazıldığını söyledi. Güreş, duruşma saatini hatırlatarak, itiraz etti. Bunun üzerine hâkimin bilgisine başvuruldu. Ardından duruşma salonu açılarak duruşma başladı.

Belirlenen duruşma saatinden önce duruşmanın görülerek, karara bağlanmış olması tutanağa şu ifadelerle geçirildi:

“Duruşmaya gelen olmadığı belirtilerek duruşma hazırlığı yapıldığı, zaptın sehven onaylandığı, sanığın ve müdafiinin geldikleri görülmekle 5. celse açıldı.”

Duruşmada ilk olarak avukat Onur Öz beyanda bulundu. Öz, Güreş’in “suç işleme kastı” ile hareket etmediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bir olay üzerindeki düşüncelerini belirtmiştir. Eylem, fikir ve irade açıklamasıdır. Kamu görevlisine hakaret suçunun oluşabilmesi için kamu görevlisinin meydana getirdiği görevinden dolayı ve birebir kendisi veya makamı hedef alınmak suretiyle hakaret edilmesi gerekmektedir. Somut olayda müvekkilin herhangi bir hedef belirtmeksizin düşüncesini açıklamıştır.”

Daha sonra Güreş, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmasını yaptı.

Güreş, yargılamaya konu paylaşımla ilgili yaşananları şöyle aktardı:

“Bir asker gecesinde askere gönderilecek kişilerin bu derece yaralanması ve bu paylaşımın bir avukat tarafından yapılması üzerine paylaşımın güvenli olduğunu düşünerek düşüncelerimi açıkladım. Şu an askerlik görevini yapan gençlerimizin asker gecesinde bu muameleye maruz kalması karşısında toplumsal tepkiyi belirtmiş olmamın neticesinde ceza almam polis devleti olduğumuzu göstermektedir.”


Hakim, kararını duruşmaya ara vermeden açıkladı. Doruk, katipten kararın; Güreş’in katılımı beklenmeksizin verilen karar metinden kopyalanıp, tutanağa eklenmesini istedi.

Hakim, Güreş’in “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret etmek” suçlamasıyla 1 yıl 2 ay 17 gün hapisle cezalandırılmasına karar verdi.


Duruşma Öncesi

Duruşma salonunun bulunduğu Gaziantep Adliye Sarayı’na X-Ray cihazından geçişle yapılan kontrolden sonra girildi. Kontrol sırasında kemer, cep telefonu, sırt çantası ve bilgisayarlar da cihaza bırakıldı.

Duruşma salonu adliye binasının üçüncü katındaydı. Duruşma için salona gelindiğinde, salonun kilitli olduğu ve hiçbir görevlinin salon önünde olmadığı görüldü. Salon, mahkemeye kalemindeki görevlilere bildirimde bulunulmasının ardından açıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonu diğer kentlerdeki duruşma salonlarına göre oldukça küçüktü. İzleyici ve sanıklar için aynı bölümlerde oturma sıraları vardı ve sadece dört kişilik idi. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistesi (SEGBİS) sistemi için bir ekran kurulmuştu. Salonun üç tarafını, arşive kaldırılan dosyaların muhafazasına ayrılan dolaplar kapatıyordu. Salon havasızdı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya, tutuksuz yargılanan Murat Güreş ve avukatı Onur Öz’ün dışında katılan olmadı.

Genel Gözlemler

Duruşmanın başlaması için 11.30 saati belirlenmişti. Ancak duruşmaya beş dakika kala duruşma salonunun önünde olunmasına rağmen salon kapısı kilitliydi. Salonun açılması ve duruşmanın akıbetinin sorulması için mahkeme kalemine bildirimde bulunulduktan sonra salon açıldı. Ancak ilk kez gözlemlenen bir şey vardı. Kalemdeki görevliler “Nasıl olur, bu dosyaya karara bağlandı” diyerek, Güreş’in yokluğunda kararın bile yazıldığını ifade etti. Güreş’in duruşma saatini hatırlatması üzerine hakimin bilgisine başvuruldu. Ardından duruşma salonu açılarak duruşma başladı.

Hakim sakin, dinleyen, notlar alarak duruşmayı yürüten bir davranış içerisindeydi. Hakimin, kararını katibe, Güreş’in yokluğunda verilen karar metninden kopyalattı.

Murat Güreş - “Insulting the Public Official in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Murat Güreş - “Insulting the Public Official in Successive Intervals” Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.