Naci Kaya

İdris Sayılğan, Naci Kaya - "Entering Military Zones" Trial

Mezopotamya Ajansı muhabiri Naci Kaya, aynı ajansın muhabiri İdris Sayılğan ile birlikte, Türkiye’nin sınır kapısını açmasının ardından, mültecilerin, Edirne sınırındaki Pazarkule ilçesinden Yunanistan’a geçişini takip ediyordu.

Kaya, Sayılğan ile birlikte, 29 Şubat 2020’de jandarmalar tarafından gözaltına alındı. Gazeteciler önce “askeri bölgede fotoğraf çekmekle” suçlandı. Sayılğan ve Kaya, Edirne Merkez Jandarma Komutanlığı’nda tutuldu.

Gazeteciler hakkındaki soruşturma Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldü. Kaya’nın gözaltı işlemleri iki gün sürdü. Kaya ve Sayılğan, savcılıktaki ifadelerinde; haber yapmak için sınır bölgesinde bulunduklarını dile getirdiler. “Pazarkule Gümrük Kapısı’na geldiklerini, birkaç kare fotoğraf çektikleri sırada piyade askerlerinin kendilerini yanlarına çağırdığını, çekim yapılan yerin 1. Derece Askeri Yasak Bölge olduğunu bildirdiklerini” aktardılar.

Savcılık, Kaya ve Sayılğan’ın tutuklanmasını talep etti.

Kaya, 1 Mart 2020 tarihinde, hakkında yurtdışına çıkış yasağı kararını veren Aydın’daki mahkemeye, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığı ile Edirne Adliyesi’nden bağlandı. Hakimlik kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Kaya ile birlikte gözaltına alınan İdris Sayılğan ise tutuklandı.

Kaya ve Sayılğan hakkındaki iddianame, 6 Mart 2020 tarihinde tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Naci Kaya ile aynı ajansın muhabiri İdris Sayılğan hakkındaki iddianame, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 Mart 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Kaya ile Sayılğan’ın 29 Şubat 2020 tarihinde saat 19.00 sıralarında Edirne’deki Pazarkule Karakolu’nun sorumluluk sahasında bulunan birinci derece askeri yasak bölgede yakalandıkları belirtildi.

İddianamede; “askeri yasak bölgelere girmek” suçunun oluşabilmesi için bölgeye gizlice veya hileyle ile girilmesinin gerektiği belirtildi. Sayılğan ile birlikte Kaya’nın “bölgeye gizlice girdikleri” iddia edildi.

İddianamede, Kaya; Türk Ceza Kanunu’nun 332/1 maddesi uyarınca “devletin askeri yararı gereği girilmesi yasaklanmış yerlere, gizlice veya hile ile girmekle” suçlandı. Kaya ile birlikte şüpheli konumunda olan İdris Sayılğan da aynı iddia üzerinden suçlandı.

Gazeteciler hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Kaya ile Sayılğan’ın Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılmaları” da talep edildi.

Gazeteciler hakkındaki iddianame Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Naci Kaya ile aynı ajansın muhabiri İdris Sayılğan’ın yargılanmasına 8 Ekim 2020 tarihinde, Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Gazetecilerin avukatı Sercan Korkmaz, ilk duruşma öncesinde; Kaya ve Sayılğan’ın Edirne’deki mahkemeye, İstanbul’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katılmalarına karar verilmesini talep etti. Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi, talebi kabul etti.

Kaya ve Sayılğan, duruşmaya; İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi salonundan SEGBİS aracılığı ile katıldı. Gazetecileri, İstanbul’daki mahkeme salonunda avukatları Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz temsil etti.

Gazeteciler, ilk savunmalarını yaptı.

Kaya, iddianamede; askeri yasaklı bölgeye “gizlice girdiklerinin“ yazıldığına dikkat çekti. “O bölgeye ulaşmak için iki güvenlik koridorundan geçtiklerini, gizlice girmelerinin söz konusu olmadığını” söyledi. Gözaltına alındıkları yerde başka birçok başka gazetecinin de bulunduğunu ve bu alanın askeri bölge olduğunu bilmediklerini söyledi.

Kaya, hakkında verilecek olası bir hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Sayılğan, İçişleri Bakanlığı’nın, 28 Şubat 2020 tarihinde, Edirne-Yunanistan sınırının açıldığını duyurduğunu anımsattı. Duyurunun ardından, yine bakanlık kayıtlarına göre 100 binden fazla mültecinin sınıra gittiğini belirtti.

Kaya ve kendisinin de haber takibi için sınıra gittiklerini açıkladı. Binlerce mülteci ve yüzlerce gazetecinin alanda olduğunu dile getiren Sayılğan, bulundukları bölgenin “askeri yasak bölge olduğuna” dair etrafta hiçbir ibarenin de olmadığını aktardı.

Alana vardıktan kısa süre sonra bir grup askerin kendilerini gözaltına aldığını söyleyen Sayılğan, gözaltı işlemi sırasında el konulan bilgisayar, kamera gibi dijital malzemelerinin iade edilmesini talep etti. Mahkeme başkanı, dijital materyallere bu dosya kapsamında el konulmadığını söyledi. Dijital malzemelerin iadesi için avukatların araştırma yapması gerektiğini belirtti.

Sayılğan, hakkında verilecek olası bir hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Gazetecilerin avukatı Özcan Kılıç, olay sırasında müvekkillerinin haber takibinde olduğunu anlatırken, suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığını belirtti. Derhal beraat kararı verilmesini talep etti.

Gazetecilerin diğer avukatı Sercan Korkmaz ise gözaltı işlemini yapan askerlerin, “askeri bölgede fotoğraf çekmek“ suçlamasıyla fezleke hazırladığını ve bunun iddianameyle çeliştiğini söyledi. Haberi takip eden onca gazetecinin arasından müvekkillerinin gözaltına alınmasının sebebinin, haklarında devam eden soruşturmalar olduğunu ifade etti. Suç için kasıt oluşmadığını ve derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi.

Avukatlar, ayrıca; gazetecilerin duruşmalara katılma zorunluluklarının kaldırılmasına talep etti.

Mahkeme, gazetecilerin duruşmalara katılma zorunluluklarının kaldırılmasına karar verdi.

Mahkeme, ayrıca; gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin tutacağın gönderilmesinin istenmesine karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 27 Ocak 2021 tarihinde görüldü. Duruşmada avukat Erselan Aktan hazır bulundu. Duruşmada, Sayılğan ve Kaya’yı gözaltına alan askerlerden Mustafa D. tanık olarak dinlenildi.

Mustafa D., Sayılgan ve Kaya’nın gözaltına alındığı bölgenin yasak askeri bölge olduğunu ifade ederek, “Buraya göçmenler dışında kimse giremiyordu. Biz bu şahısları ellerinde fotoğraf makinesiyle bölgede yakaladık. Ben tam nereden geçtiklerini bilmiyorum. Ancak bu alana kadar kontrol noktası vardı. Düşünceme göre ormanlık araziyi kullanarak içeri girmişlerdir. Biz bu şahısları düzensiz göçmenlerin içerisinde yakaladık. Karakola getirdik” dedi.

Sayılgan ve Kaya’nın ilk ifadelerinde gazeteci olduklarını ve göçmen haberleri yapmak için bölgeye geldiklerini söylediklerini belirten Mustafa D, “İlk gördüğümüz anda bu şahıslar düzensiz göçmenlerin video ve fotoğraflarını çekiyordu” diye konuştu.

Ardından söz alan duruşma savcısı, yargılama kapsamında başka tanık dinlemenin dosyaya bir yenilik katmayacağını ve tanık dinlemekten vazgeçilmesini talep ederek, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesini istedi.

Mahkeme hakimi, yeni tanık dinlemenin dosyaya bir yenilik katmayacağı gerekçesiyle tanık dinlemekten vazgeçilmesine karar verdi. Esas hakkındaki mütalaa hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar veren mahkeme hakimi, duruşmayı 14 Nisan 2021 tarihine erteledi.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 14 Nisan 2021 tarihinde Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma savcısı, verdiği esas hakkındaki mütalaasında gazetecilerin “askeri yasak bölgeye girmek” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme hakimi, “askeri yasak bölgeye girme” iddiasına dair kesin ve inandırıcı delil olmadığından gazetecilerin beraatine karar verdi.

3. Standing - April 14, 2021


Mahkeme hakiminin yerini almasıyla duruşma saatinde başladı. Duruşmaya, yargılanan gazeteciler İdris Sayılgan ve Naci Kaya katılmazken, avukatları Erselan Aktan ve Zelil Pelin Doğan hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki mütalaasını mahkeme heyetine sunmasıyla duruşma başladı. Mütalaada, gazetecilerin birinci askeri yasak bölgeye “gizlice” girdikleri iddia edilerek, cezalandırılması istendi.

Gazetecilerin avukatları da müvekkillerinin gazeteci kimlikleri ile bölgede olduğunu, amaçları haber yapmak olduğunu ifade ederek, beraat talep etti.


Mahkeme hakimi, her ne kadar gazeteciler hakkında askeri yasak bölgeye girme suçu yönünden dava açılmışsa da bu yönlü kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlerine karar verdi.

2. Standing - Jan. 27, 2021


Mahkeme hakiminin yerini almasıyla duruşma başladı. Duruşmaya, yargılanan gazeteciler İdris Sayılgan ve Naci Kaya katılmazken, avukatları Erselan Aktan hazır bulundu. Duruşmaya, tanık olarak dinlenen Mustafa D. de katıldı.

kimlik tespiti yapılan Mustafa D’nin tanıklığının dinlenmesi ile duruşma başladı. Mustafa D., mahkemede verdiği ifadesinde yakalama tutanağındaki imzanın kendisine ait olduğunu söyledi. Mustafa D., Sayılgan ve Kaya’nın gözaltına alındığı bölgenin yasak askeri bölge olduğunu ifade ederek, “Buraya göçmenler dışında kimse giremiyordu. Biz bu şahısları ellerinde fotoğraf makinesiyle bölgede yakaladık. Ben tam nereden geçtiklerini bilmiyorum. Ancak bu alana kadar kontrol noktası vardı. Düşünceme göre ormanlık araziyi kullanarak içeri girmişlerdir. Biz bu şahısları düzensiz göçmenlerin içerisinde yakaladık. Karakola getirdik” dedi.

Sayılgan ve Kaya’nın ilk ifadelerinde gazeteci olduklarını ve göçmen haberleri yapmak için bölgeye geldiklerini söylediklerini belirten Mustafa D, “İlk gördüğümüz anda bu şahıslar düzensiz göçmenlerin video ve fotoğraflarını çekiyordu” diye konuştu.

Ardından söz alan duruşma savcısı, yargılama kapsamında başka tanık dinlemenin dosyaya bir yenilik katmayacağını ve tanık dinlemekten vazgeçilmesini talep ederek, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesini istedi.

Avukat Erselan Aktan da tanık Mustafa D’nin ifadesini hatırlatarak, müvekkillerinin gazeteci olarak bölgede bulunduğunu söyleyerek, Sayılgan ve Kaya’nı bölgede yaptıkları haberleri mahkeme heyetine sundu.


Mahkeme hakimi, yeni tanık dinlemenin dosyaya bir yenilik katmayacağı gerekçesiyle tanık dinlemekten vazgeçilmesine karar verdi. Esas hakkındaki mütalaa hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar veren mahkeme hakimi, duruşmayı 14 Nisan 2021 tarihine, saat 11.50’ye bırakılmasına karar verdi.

1. Standing - Oct. 8, 2020


Gazetecilerin avukatı Sercan Korkmaz, ilk duruşma öncesinde; Sayılğan ve Kaya’nın Edirne’deki mahkemeye, İstanbul’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katılmalarına karar verilmesini talep etti. Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi, talebi kabul etti.

Sayılğan ve Kaya, duruşmaya; İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi salonundan SEGBİS aracılığı ile katıldı. Gazetecileri, İstanbul’daki mahkeme salonunda avukatları Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz temsil etti.

Gazeteciler, ilk savunmalarını yaptı.

Sayılğan, İçişleri Bakanlığı’nın, 28 Şubat 2020 tarihinde, Edirne-Yunanistan sınırının açıldığını duyurduğunu anımsattı. Duyurunun ardından, yine bakanlık kayıtlarına göre 100 binden fazla mültecinin sınıra gittiğini belirtti.

Kaya ve kendisinin de haber takibi için sınıra gittiklerini açıkladı. Binlerce mülteci ve yüzlerce gazetecinin alanda olduğunu dile getiren Sayılğan, bulundukları bölgenin “askeri yasak bölge olduğuna” dair etrafta hiçbir ibarenin de olmadığını aktardı.

Alana vardıktan kısa süre sonra bir grup askerin kendilerini gözaltına aldığını söyleyen Sayılğan, gözaltı işlemi sırasında el konulan bilgisayar, kamera gibi dijital malzemelerinin iade edilmesini talep etti. Mahkeme başkanı, dijital materyallere bu dosya kapsamında el konulmadığını söyledi. Dijital malzemelerin iadesi için avukatların araştırma yapması gerektiğini belirtti.

Sayılğan, hakkında verilecek olası bir hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Ardından söz alan Kaya, iddianamede; askeri yasaklı bölgeye “gizlice girdiklerinin“ yazıldığına dikkat çekti. “O bölgeye ulaşmak için iki güvenlik koridorundan geçtiklerini, gizlice girmelerinin söz konusu olmadığını” söyledi. Gözaltına alındıkları yerde başka birçok başka gazetecinin de bulunduğunu ve bu alanın askeri bölge olduğunu bilmediklerini söyledi.

Kaya, hakkında verilecek olası bir hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Gazetecilerin avukatı Özcan Kılıç, olay sırasında müvekkillerinin haber takibinde olduğunu anlatırken, suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığını belirtti. Derhal beraat kararı verilmesini talep etti.

Gazetecilerin diğer avukatı Sercan Korkmaz ise gözaltı işlemini yapan askerlerin, “askeri bölgede fotoğraf çekmek“ suçlamasıyla fezleke hazırladığını ve bunun iddianameyle çeliştiğini söyledi. Haberi takip eden onca gazetecinin arasından müvekkillerinin gözaltına alınmasının sebebinin, haklarında devam eden soruşturmalar olduğunu ifade etti. Suç için kasıt oluşmadığını ve derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi.

Avukatlar, ayrıca; gazetecilerin duruşmalara katılma zorunluluklarının kaldırılmasına talep etti.


Mahkeme, gazetecilerin duruşmalara katılma zorunluluklarının kaldırılmasına karar verdi.

Mahkeme, ayrıca; gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin tutacağın gönderilmesinin istenmesine karar verdi.

Yargılamanın, 27 Ocak 2021 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesin karar verildi.


Duruşma Öncesi

Gazeteciler İdris Sayılğan ve Naci Kaya, Edirne’deki mahkemeye İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı.

Gazeteciler ve avukatları Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz, duruşma öncesinde, mahkeme salonu önünde bekliyordu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemlerden biri olan sosyal mesafeye kuralına uygun olarak düzenlenmişti.

Duruşmaya Katılım

Duruşma, Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) tarafından takip edildi.

Genel Gözlemler

Gazeteciler ve avukatları, Edirne’deki mahkemeye İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Bu yüzden, İstanbul’daki mahkeme salonunda mahkeme heyeti yoktu.

SEGBİS bağlantısı, İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi mübaşiri tarafından kuruldu.

Hem SEGBİS bağlantısının kurulacağı İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalar sebebiyle salonun müsait olmaması, hem de Edirne’deki heyetin diğer duruşmaları nedeniyle saat 11.20’de başlaması öngörülen duruşma saat 14.20’de başladı.

İdris Sayılğan, Naci Kaya - "Entering Military Zones" Trial (Indictment)

İdris Sayılğan, Naci Kaya - "Entering Military Zones" Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

İdris Sayılğan, Naci Kaya - "Entering Military Zones" Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.