Nagehan Alçı

Nagehan Alçı - “Publicy Insulting the Public Official on with an Audio, Written or Video Message” Trial

Gazeteci Nagehan Alçı’nın, “O Utanç Verici Karara Adalet Bakanı’nın Tepkisi” başlıklı yazısı, 15 Haziran 2018’de, hem HaberTürk Gazetesi’nde hem de gazetenin internet sitesinde yayımlandı.

Alçı, yazısında; İstanbul’da görevli bir hakimden bahsetmişti. Alçı, söz konusu “hakimin “verdiği bir kararla, katledilen gazeteci Hrant Dink’i ölüme götürdüğünü” iddia etmişti.
Yazıda adı geçen hakim, yazısının yayımlanmasından yaklaşık iki yıl sonra, 28 Mayıs 2020’de, Alçı’dan şikayetçi oldu. Hakim, dilekçesinde; “yazının hakaret ve iftira içerikli olduğunu, kendisinin terör örgütlerine hedef gösterildiğini” iddia etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şikayeti üzerine, Alçı hakkında soruşturma başlattı. Alçı, yazısı üzerinden, yazısında adını geçirdiği hakime “hakaret etmekle” suçlandı.

İddianameye göre, Alçı, soruşturma aşamasında verdiği ifadesinde; yazısında adını geçirdiği hakimin, “Hrant Dink’i ölüme götüren, ‘Türklüğü aşağılama’ suçundan yargılandığı davanın hakimlerinden biri olduğunu” iddia etti.

Alçı, ifadesinde; “Dink’in öldürülmesinden sonra, Agos Gazetesi Yazı İşleri Müdürü oğlu Arat Dink ve imtiyaz sahibi Serkiz Seropyan yine aynı maddeden yargılandığı davaya da baktı. Dink ve Seropyan’a birer yıl hapis cezası verdi” dedi. Alçı, şu ifadeleri kullandı:

“O dönem Hrant Dink’in adliyede nasıl şeytanlaştırılmaya çalışıldığını, büyük bir kara propagandanın ortasına oturtulduğunu hem gazeteci hem de vatandaş olarak izlemiştim. O süreç ile ilgili somut gerçeklere dayanarak kanaatimi açıkladım. Bu bir düşünce açıklamasıdır.”

Alçı hakkındaki iddianame, 6 Temmuz 2020 tarihinde tamamlandı.

HaberTürk internet haber sitesi yazarı Nagehan Alçı hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 Temmuz 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, soruşturmanın; Alçı’nın 15 Haziran 2018’de “O Utanç Verici Karara Adalet Bakanı’nın Tepkisi” başlığı ile yayımlanan yazısı üzerine, yazıda adı geçen hakimin 28 Mayıs 2020 tarihli şikayeti üzerine başlatıldığı ifade edildi.

Hakim, iddianamede “şikayetçi” olarak yer aldı. Hakimin şikayet dilekçesinin özetlendiği iddianameye, Alçı’nın yazısından şu bölümler aktarıldı:

“Maalesef bugün halâ, ‘Birey haklarını önemsemeyen hâkim-savcı zihniyeti’ yer yer hükümranlığını sürdürüyor. Sadece İzmir’deki hâkim değil, mesela Çağlayan Adliyesi’nde hâlâ, Hrant Dink ve oğlu Arat Dink’i sadece Ermeni oldukları için mahkûm eden ve Hrant Dink’i ölüme götüren o malum kararı veren hâkim (…), Asliye Ceza Hâkimi olarak görev yapıyor.

Bu hukuksuz zihniyetteki yargı personeliyle ilgili gereken süreçlerin işletilmesi için HSK çok önemli bir kurum. Bu kurumun başkanı Mehmet Yılmaz da adil hukukçu kimliğiyle bu ülkede yargıya güvenmek isteyen insanlara umut veren bir isim. Hâkimler ve savcılar her siyasi görüşten olabilir, yeter ki sadece hukuka bağlı ve tarafsız olsunlar…”

Yazıda adı geçen hakim, şikayet dilekçesinde, Alçı’nın; “Hrant Dink’in ölümüne neden olduğu yönünde iddialarda bulunduğunu, Hrant Dink’in İstanbul’da katledildiği tarihte Malatya’da icra hakimi olarak çalıştığını” öne sürdü. Hakim, dilekçesinde; “yazının hakaret ve iftira içerikli olduğunu, kendisinin terör örgütlerine hedef gösterildiğini” iddia etti.

İddianamede, Alçı’nın yazısındaki ifadelerin; “şikayetçi hakimin onur ve saygınlığını rencide edecek şekilde olduğu” ileri sürüldü.

İddianamede, Alçı; Türk Ceza Kanunu’nun 125/2 maddesi uyarınca “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” etmekle suçlandı. Bu kapsamda hakkında, üç aydan iki yıla kadar hapsi istendi.

İddianamede, “hakaret” suçlamasının “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlendiği” iddia edildi. Buna göre, Alçı hakkında istenen üç aydan iki yıla kadar hapis cezasının, Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca arttırılması talep edildi. Buna göre, Alçı hakkında, bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede, yine, Alçı hakkındaki “hakaret” suçlamasının “alenen” işlendiği öne sürüldü. Buna göre, Alçı hakkında, zaten arttırılarak, bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası talebine dönüştürülen ceza isteminin, Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında altı bir oranında arttırılması istendi.

Böylece, Alçı hakkında, toplamda; bir yıl iki aydan iki yıl dört aya kadar hapis cezası talep edildi.

Alçı’nın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “bazı haklardan yoksun bırakılması” da istendi.

Alçı hakkındaki iddianame, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

HaberTürk internet haber sitesi yazarı Nagehan Alçı’nın yargılanmasının, 3 Aralık 2020 tarihinde, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşma ile başlamasına karar verildi.

Nagehan Alçı - “Publicy Insulting the Public Official on with an Audio, Written or Video Message” Trial (Indictment)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.