Necdet Önemli

Avşar, Önemli - Trial for Targeting a Public Official

Sözcü Gazetesi’nin internet sitesi sorumlu müdürü Necdet Önemli, internet sitesinde, gazeteye yönelik davanın iddianamesini hazırlayan Savcı Asım Ekren’in geçmişte yargılandığı bir davada aldığı cezanın kesinleştiğini ortaya koyan haberi yayınladı.

Haber Cumhuriyet Gazetesi’nde Seyhan Avşar’ın “Sözcü Savcısı Sabıkalı Çıktı” başlıklı haberin aynısıydı. Sözcü Gazetesi’nin internet sitesinde, Cumhuriyet Gazetesi’ne ve muhabir Seyhan Avşar’a atıf yapılmıştı. Sitede yayımlanan haberde başka herhangi bir unsur yer almamıştı.

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Avşar haberinde, Sözcü Gazetesi’nin muhabir ve çalışanlarına hazırladığı iddianame ile “FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” suçlaması yönelten İstanbul Savcısı Ekren’in kendisinin de yargılandığı yönündeki iddialarına yer verdi. Haberde Ekren’in, yürüttüğü bir soruşturma ile ilgili olarak “görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla hapis cezası verildiği iddia edildi. Habere göre Ekren’in aldığı ceza mahkeme kararı ile “2 ay 15 gün memuriyetten men” cezasına çevrildi. Haberde Ekren’in aldığı bu cezanın Yargıtay tarafından 23 Eylül 2004 tarihinde onandığı ifade edilmişti. Habere göre Ekren ayrıca, “6 yaşındaki çocukla evlenilebilir” açıklaması ile tepki çeken Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız hakkında açılan soruşturmada da takipsizlik kararı vermişti. Ekren, kararında, bu ifadelerin düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu savunmuştu. Haberde, Ekren’in hakkında kesinleşmiş hüküm olmasına karşın görevine devam ettiği sorgulanmıştı.

Cumhuriyet muhabiri Seyhan Avşar ile birlikte, Avşar’ın haberini yayımladığı için Sözcü Gazetesi internet sitesi sorumlu müdürü Necdet Önemli hakkında da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Avşar’ın haberi ile savcı Ekren’i hedef gösterdiği iddia edildi. Necdet Önemli’nin de bu haberi yayımlayarak Ekren’i hedef gösterdiği öne sürüldü.

Önemli İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdi. Önemli, suçlamaları kabul etmedi. Basın özgürlüğü dikkate alınarak haklarında takipsizlik kararı verilmesini talep etti.

Önemli ve Avşar hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Yavuz Şahin tarafından 12 Temmuz 2019’da tamamlandı.

Sözcü Gazetesi’nin internet sitesi sorumlu müdürü Necdet Önemli, gazeteye yönelik davanın ilk iddianamesini hazırlayan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren ile ilgili “Sözcü Savcısı Sabıkalı Çıktı” başlığı ile Cumhuriyet Gazetesi’nde Seyhan Avşar imzası ile yayımlanan haberi yayınlamakla suçlandı.

Savcı Asım Ekren iddianamede mağdur olarak yer aldı. İddianamede Seyhan Avşar’ın haberi ile, Sözcü Gazetesi çalışanları hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiası ile kamu davası açan savcı Asım Ekren’i hedef gösterdiği iddia edildi. Ekren, Sözcü Gazetesi çalışanları hakkında “terör örgütü üyeliği” davası açtığı için Avşar’a “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef gösterme” suçlaması yöneltildi. İddianamede, Sözcü Gazetesi internet sitesi sorumlu müdürü Necdet Önemli’e de aynı suçlama yöneltildi. Necdet Önemli, Seyhan Avşar’ın haberini sorumlu müdürü olduğu Sözcü Gazetesi’nin internet sitesinde yayımlamıştı.

İddianamenin 12 Temmuz 2019’da hazırlanarak mahkemeye gönderilmesi ile Seyhan Avşar ve Necdet Önemli hakkında aslında iki iddianamenin hazırlandığı ortaya çıktı. Avşar ve Önemli hakkında aynı haber üzerinden önce “hakaret” suçlaması ile iddianame hazırlanmıştı. Bu iddianame İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Seyhan Avşar’ın avukatı Nesrullah Oğuz’un basına verdiği bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği “hakaret” iddiasıyla açılan iddianameyi inceledi ve gazeteciler hakkında “hakaret” değil, “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçlaması ile dava açılmasına karar verdi.

Önemli ve Avşar hakkındaki, “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” (TMK 6/1) suçlaması ile bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Necdet Önemli ve Seyhan Avşar hakkında “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 9 Ocak 2020’de görülecek.

Avşar, Önemli - Trial for Targeting a Public Official (Indictment)