Necla Demir

Necla Demir - “Publicy Insulting the President in Successive Intervals” Trial

Gazeteci Necla Demir’in, imtiyaz sahibi olduğu Gazete Karınca internet haber sitesinin haberleri, Başbakanlık İletişim Merkezi’ni ihbar edildi.

İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, ihbar üzerine, gazetenin imtiyaz sahibi Necla Demir hakkında, 11 Ocak 2019’da soruşturma başlattı. Demir, “Cumhurbaşkanına hakaret etmekle” suçlandı. Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yapılan ihbarın, kim tarafından yapıldığına ilişkin bilgi verilmedi. Ancak ihbar ile “bir kısım yazı ve paylaşımların suç içerdiği” iddiasının öne sürüldüğü belirtildi.

Soruşturmanın başlangıç tarihi 11 Ocak 2019’du ancak, suçlamaya konu haberler Ekim 2016’da yayımlanmıştı.

Demir, hakkındaki iddianamede özetlenen ifadesinde; şikayete konu haber içeriklerini kabul ettiğini, ancak suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi.

Türk Ceza Kanunu’na göre bir kişinin hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek” suçlamasıyla dava açılabilmesi için Adalet Bakanı’ndan izin alınması gerekiyor. Demir hakkında dava açılabilmesi için gereken izin ise 2 Ocak 2020 tarihinde alındı.

Demir hakkındaki iddianame 3 Şubat 2020 tarihinde tamamlandı.

Gazeteci Necla Demir hakkındaki iddianame İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 3 Şubat 2020’de tamamlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iddianamede “mağdur” olarak yer aldı.

İddianamede, Demir hakkındaki soruşturmanın; Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yapılan bir ihbar üzerine başlatıldığı belirtildi. Kim tarafından yapıldığı belirtilmeyen ihbarda “bir kısım yazı ve paylaşımların suç içerdiği” iddiasının öne sürüldüğü belirtildi.

İddianamede, GazeteKarınca internet haber sitesinde 6 Ekim 2016 ve 10 Ekim 2016 tarihlerinde yayımlanan iki haber delil olarak kullanıldı.

Buna göre, 6 Ekim 2016 tarihinde, “Wikileaks belgelerinden: Erdoğan ülkeyi sivil çatışmaya sürüklüyor” başlıklı haberde, “…Erdoğan’ın son seçimlerden zaferle ayrıldıktan sonra, PKK ile müzakereleri bitirdiği ve ülkeyi sivil bir çatışmanın eşiğine götürdüğü” yönünde ifadelerin yer aldığı belirtildi.

10 Ekim 2016 tarihinde ise “RedHack üyeleri konuştu: Neden Albayrak’ı hacklediler” başlıklı haberde yer alan, “Mevcut iktidar, liyakat esaslı bir düzenleme olsa Cumhurbaşkanı dahil elektrik düğmesi emanet edilecek beceriye bile sahip değil, gece açık unuturlar” ifadeleri “suç unsuru” gösterildi.
İddianamede, Demir’in; “aleni bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanı’nın şeref, onur ve saygınlığını rencide etmek suretiyle üzerine atılı Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediği” iddia edildi.

İddianamede, Demir; Türk Ceza Kanunu’nun 299 ve 43. maddeleri uyarınca “zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmekle” suçlandı. Demir hakkında bir yıl beş ay 15 günden sekiz yıl iki aya kadar hapis cezası istendi. Demir’in, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Demir hakkındaki iddianame, İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Necla Demir’in yargılanmasına, 13 Mayıs 2020 tarihinde, İstanbul Bakırköy 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşma ile başlanacaktı. Ancak, duruşma; “coronavirüs” pandemisi karşısında Türkiye’de alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın 8 Ekim 2020 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.

1. Standing - May 13, 2020


Duruşma, “coronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın 8 Ekim 2020 tarihli duruşma ile devam etmesine karar verildi.

Necla Demir - “Publicy Insulting the President in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Necla Demir - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

Gazete Karınca internet haber sitesinde, 2018 yılının ilk üç ayında yayımlanan haberler, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayet edildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, 8 Mayıs 2018’de, Gazete Karınca’nın yayınları ile ilgili rapor hazırladı. Raporda, haberlerde; “Türkiye’nin işgal devleti olarak gösterildiği” iddia edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ihbar üzerine, Gazete Karınca sorumlu yazı işleri müdürü Necla Demir hakkında, 21 Ocak 2018’de soruşturma başlattı. Demir, sitede 21 Ocak 2018 ile 25 Mart 2018 tarihleri arasında yayımlanan 15 haber üzerinden suçlandı.

Demir, hakkındaki iddianamede özetlenen savcılık ifadesinde; suçlamaları reddetti, yayımlanan haberlerin halkın haber alma hakkı, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu savundu.

Demir hakkındaki iddianame 7 Aralık 2018’de tamamlandı.

Gazete Karınca internet haber sitesi sorumlu yazı işleri müdürü Necla Demir hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından, 7 Aralık 2018’de tamamlandı. İddianame üç sayfadan oluştu.

İddianamede, Demir hakkındaki soruşturmanın; 21 Ocak 2018’de Başbakanlık İletişim Merkezi’ni (BİMER) gönderilen ihbar içerikli e-posta üzerine başlatıldığı belirtildi. İhbarda, haber sitesinde yayımlanan haberlerle “PYD/PKK sözcülüğü yapıldığı ve Türkiye’nin işgal devleti olarak gösterildiğinin ileri sürüldüğü” aktarıldı.

Gazete Karınca’da yayımlanan 15 ayrı haber, iddianamede suçlamalara dayanak olarak gösterildi. Haberler; Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentine, 20 Ocak 2018’de başlatılan askeri operasyon ile ilgiliydi. Aynı gün, aralarında gazetecilerin de olduğu pek çok gazeteci, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı. Suçlamaya konu haberler, iddianamede, şu şekilde sıralandı:

• 21 Ocak 2018 tarihinde, “Afrinliler: Erdoğan barış istemediğini kanıtladı; İşgale izin vermeyeceğiz” başlığı ile yayımlanan haber,
• 21 Ocak 2018 tarihinde, “Afrin’e yönelik hava saldırısında aynı aileden 7’si çocuk 8 kişi yaşamını yitirdi.” başlığı ile yayımlanan haber,
• 27 Ocak 2018 tarihinde, “İsviçre Sosyalist Parti vekili Jans: Türkiye Afrin’de sivil ve çocukları öldürdü.” başlığı ile yayımlanan haber,
• 03 Şubat 2018 tarihinde, “Türkiye’nin desteklediği ÖSO’lular Afrin’de YPJ üyesinin cenazesine işkence yaptı” başlığı ile yayımlanan haber,
• 13 Şubat 2018 tarihinde, “Zihniyet 1915’tekiyle aynı; Eğer değişseydi Dink öldürülmez, Afrin hedef alınmazdı” başlığı ile yayımlanan haber
• 28 Şubat 2018 tarihinde, “Afrin’den ateşkese uyulsun çağrısı: Hastanelerin kapasitesi yetmiyor, tıbbi yardımların yolu açılsın” başlığı ile yayımlanan haber,
• 17 Mart 2018 tarihinde, “57. gününde Afrin’e operasyon sürüyor, saldırılar kent merkezine uzandı.” başlığı ile yayımlanan haber,
• 18 Mart 2018 tarihinde, “Yerinden edilen Afrinliler: Dünyanın vicdanı burada olanları görmeli” başlığı ile yayımlanan haber,
• 18 Mart 2018 tarihinde, “Afrin yönetimi ve YPG’den açıklama: Yeni bir aşamaya geçildi.” başlığı ile yayımlanan haber,
• 22 Mart 2018 tarihinde, “Irak Kürdistan bölgesine hava saldırısı: 2 sivil ve 2 peşmerge hayatını kaybetti” başlığı ile yayımlanan haber,
• 22 Mart 2018 tarihinde, “Afrin ile dayanışma platformundan 24 Mart çağrısı” başlığı ile yayımlanan haber
• 23 Mart 2018 tarihinde “Güvenlik sağlanmıştır: KCK’den Şengal’den çekilme açıklaması” başlığı ile yayımlanan haber,
• 25 Mart 2018 tarihinde “İşgal devleti değiliz diyen Erdoğan: Şengal’e de operasyonlar başladı” başlığı ile yayımlanan haber.

Ayrıca 24 Mart 2018 tarihinde bir akademisyen ile yapılan röportaj da deliller arasına girdi. Röportajda, akademisyenin; “Afrin operasyonu” için “İtalya’dan Kanada’ya kadar dünyanın her yerindeki Kürtlerde yeni bir mobilizasyona yol açtığı” yönündeki görüşlerine yer verilmişti.

İddianamede, Demir’in; soruşturma aşamasında, suçlamaları reddettiği belirtildi. İddianamede, “Her ne kadar şüpheli suçlamayı kabul etmediğini beyan etmiş ise de verilen haberlerin bir bütün halinde incelenmesinde tek taraflı ve tarafgir haber ve yorumlara yer verildiği” iddia edildi.

İddianamede, haberlerde; “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’e yönelik operasyonunun işgal, işkence ve sivil katliamı olarak gösterilmeye çalışıldığı” ileri sürüldü. Yine haberlerle “PKK/KCK ve bu örgütün Suriye uzantısı olan PYD/YPG lehine haber verilmeye özen gösterildiği kanaatine varıldığı” iddiasında bulunuldu.

İddianamede, Demir; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 ve Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddeleri uyarınca “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası talep edildi. Demir’in, ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Demir hakkındaki iddianame, İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazete Karınca internet haber sitesi sorumlu yazı işleri müdürü Necla Demir’in yargılanması, 23 Mayıs 2019’da, İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı. Demir, duruşmaya; avukatı Özcan Kılıç ile birlikte katıldı. Demir, ilk duruşmada savunmasını yaptı.

Demir, haberlerin gazetecilik faaliyetleri olduğunu dile getirdi. İddianamenin “hukuka ve basın özgürlüğüne aykırı” olduğunu söyledi. Demir, “Yayınlar düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yapılmıştır” dedi. “Bu iddianame, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında tanımlanan ifade özgürlüğü sınırlarının dışında kalmaktadır. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Gazetecilik faaliyeti kapsamında habercilik yapılmıştır. Bu nedenle beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.

Demir’in avukatı Özcan Kılıç, müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını, yani duruşmalara katılma zorunluluğunun kaldırılmasını talep etti. Kılıç ayrıca, “İddianamede suçun basın yoluyla işlendiği söyleniyor fakat dijital ortamdaki yayınlar için bunun uygulanma alanı yoktur” dedi.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını ilk duruşmada açıkladı. Demir’in cezalandırılmasını istedi. Demir’in avukatı Özcan Kılıç, mütalaaya karşı savunma yapmak için ek süre talep etti. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması, 11 Temmuz 2019’da görüldü. Mahkeme başkanı, Demir’in ilk duruşmada alınan savunmasının, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’ndeki (SEGBİS) arıza nedeniyle kayda geçmediğini belirtti. Hakim , bu nedenle, Demir’in savunmasının alınması için bir sonraki duruşmada hazır edilmesini istedi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 11 Ekim 2019’da görüldü. Delir, ilk duruşmada yaptığı, ancak kayda alınamayan savunmasını tekrar ettiğini dile getirdi. Gazetecilik faaliyetinin suç olamayacağını belirtti. Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini dile getirdi.

Mütalaaya karşı son sözü sorulan Demir, suçlamayı kabul etmediğini söyledi. Avukatı Sercan Korkmaz da mütalaaya karşı, “Suçlamaya konu haberler kamuoyunu bilgilendirmeye dönük haberlerdir. Burada yargılanan gazeteciliktir. Yeni yargı paketi örgüt propagandası suçlarına dair yeni düzenlemeler getiriyor. Bu düzenlemenin dikkate alınmasını istiyoruz. Mütalaayı kabul etmiyoruz. Beraat talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti, “atılı suçlamanın yasal unsurlarının oluşmadığı” gerekçesiyle Demir’in beraatine karar verildi.

3. Standing - Oct. 11, 2019


Duruşmanın başlama saati 11:45 olarak belirlenmişti. Duruşma, yaklaşık 2 saat 15 dakika gecikmeli başladı. Gazeteci Necla Demir ile avukatı Sercan Korkmaz duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada söz alan gazeteci Demir, önceki savunmasını tekrar ettiğini dile getirerek, gazetecilik faaliyetinin suç sayılamayacağını ifade etti.

Ardından söz alan avukat Sercan Korkmaz da müvekkilinin savunmasına katıldığını belirterek, beraat istedi. Korkmaz, aksi durumda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istediklerini kaydetti.

Duruşmada, esas hakkındaki mütalaası sorulan iddia makamı da bir önceki duruşmada açıkladığı mütalaasını tekrar ederek, Demir’in cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaaya karşı son sözü sorulan Demir, suçlamayı kabul etmediğini söyledi.

Avukat Sercan Korkmaz da mütalaaya karşı, “Suçlamaya konu haberler kamuoyunu bilgilendirmeye dönük haberlerdir. Burada yargılanan gazeteciliktir. Yeni yargı peketi örgüt propagandası suçlarına dair yeni düzenlemeler getiriyor. Bu düzenlemenin dikkate alınmasını istiyoruz. Mütalaayı kabul etmiyoruz. Beraat talep ediyoruz” dedi.
Korkmaz’ın savunması ardından mahkeme heyeti karar için duruşmaya 5 dakika ara verdi.


Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, söz konusu suçun unsurlarının oluşmadığını ve yüklenen fiilin Anayasa’da suç olarak tanımlanmadığını ifade ederek beraatına karar verdi.

Karar oy çokluğu ile alındı.

Mahkeme Başkanı, karara muhalefet şehri koydu, gerekçe olarak, “Sanığın üzerine atılı zincirleme olarak terör örgütü propagandası yapmak suçunu işlediği anlaşıldığından cezalandırılması gerektiği düşüncesi olduğundan sayın çokluğun aksi yöndeki görüşüne katılmamaktayım” ifadelerini kullandı.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Çağlayan Adliyesi’ne X-Ray cihazıyla yapılan kontrolden sonra giriş yapılabildi. Duruşmanın görüleceği koridorda güvenlik bariyeri vardı. Duruşma saati gelince sanık ve gazeteciler duruşma salonuna alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın yapıldığı salon normal büyüklükteki bir duruşma salonuydu. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ayrı TV ekranı kuruluydu. İzleyci, avukat ve sanıklar hakkında da oturma yerleri mevcuttu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı P24, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) takip etti.

Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

2. Standing - July 11, 2019


Saat 15.00’da başlaması beklenen duruşma, gecikmeli olarak 16.30’da başladı.

Yaklaşık 10 dakika süren duruşmaya gazeteci Necla Demir katılmadı, avukatı Sercan Korkmaz hazır bulundu.

Duruşmanın başında söz alan mahkeme başkanı, ilk duruşmada gazeteci Demir’in savunmasının Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile alındığını, ancak SEGBİS sistemindeki arıza nedeniyle kayıtları yazıya çeviremediklerini, bu nedenle Demir’in savunmasını bir kez daha alınması için bir sonraki duruşmada hazır edilmesini istedi.

Avukatın mahkeme başkanının kararına katılması üzerine, mahkeme başkanı Demir’in duruşmada hazır edilmesi için “Talimat mı çıkaralım, yoksa siz hazır eder misiniz?” sözleri üzerine avukat Korkmaz, müvekkilini duruşmada hazır edecekleri yanıtını verdi.

Duruşma savcısı, dosyadaki eksikliklerin tamamlanmasını talep etti.


Mahkeme heyeti, verdiği beş dakikalık aranın ardından Demir’in savunmasının alınması için duruşmayı ertelendi.

Yargılamanın 11 Ekim 2019 tarihinde devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Çağlayan Adliyesi’ne X-Ray cihazıyla yapılan kontrolden sonra girildi. Duruşmanın görüleceği koridorda güvenlik bariyeri vardı. Güvenlik görevlileri, gazetecilerin basın kartlarına göstermesi şartıyla duruşma salonunun önüne geçişlerine izin verdi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın yapıldığı salon normal büyüklükteki bir duruşma salonuydu. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ayrı ekran kuruluydu. İzleyci, avukat ve sanıklar hakkında da oturma yerleri mevcuttu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, P24 ve Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

Necla Demir - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Necla Demir - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Necla Demir - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.