Nuri Akman

Akman, Alayumat - Espionage Trial

Akman, aynı ajansta çalıştığı Erdoğan Alayumat ile birlikte Gaziantep’in Islahiye ilçesinde haber takibi sırasında “haklarında şikayet olduğu” ve “makul şüphe” gerekçesiyle gözaltına alındı. Bilgisayar, kamera ve fotoğraf makinalarına el kondu.

Akman ve Alayumat, 15 Temmuz 2017 günü ise Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Hatay’da 12 gün gözaltında kaldıktan sonra, “örgüt üyesi olmak”, “örgüte yardım ve yataklık etmek”, “örgüt adına milis ve işbirlikçilik faaliyetinde bulunmak” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gizli kalması gereken sırlarını ifşa etmek” iddialarıyla tutuklanmaları istendi. Hakimlik sorgusunda haberleri, sınır hattında çektikleri fotoğrafları, telefon görüşmeleri ve yazışmaları soruldu. Sulh Ceza Hakimliği, Akman’ın, adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına karar verdi. Birlikte gözaltına alındığı Alayumat tutuklandı.

Hakkındaki iddianame Hatay Cumhuriyet Savcısı Tacettin Pınar tarafından 3 Kasım 2017’de tamamlandı. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 23 Kasım 2017’de kabul edilen iddianameyle Akman hakkında 45 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açıldı.

Alayumat’a ise “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “örgüt üyesi olma” suçlaması yöneltildi.

Hatay Cumhuriyet Savcısı Tacettin Pınar’ın hazırladığı iddianame 23 sayfadan oluştu. İddianamenin ilk dört sayfasında sayfasında savcı Pınar, PKK/KCK suçlamasıyla açılan davalarda olduğu gibi PKK’nin kuruluş amacına, stratejisine ve tarihçesine dair değerlendirmelere yer verdi. PKK/KCK’nin Suriye’de PYD ve YPG ile irtibatlı olduğu ifade edildi. Birçok davada iddianameler kimi zaman benzer, kimi zaman da daha uzun değerlendirmeleri içeren ortak metinlerle başlıyor.

Benzer değerlendirlelerin ardından soruşturma sürecine dair bilgilere yer verildi. Akman’ın gözaltına alındığı sırada Dihaber tarafından düzenlenmiş basın kartının üzerinde olduğu belirtildi.

Nuri Akman’ın gözaltına alındığı sırada el konulan bilgisayar ve fotoğraf makinası üzerinde yapılan inceleme sonuçlarına da iddianamede yer verildi.

İddianamede, Akman’ın el konulan bilgisayar ve fotoğraf makinaları üzerinde yapılan inceleme bulgularına da yer verildi. Buna göre, Suriye sınır hattında bulunan askeri birlik, sınır karakolu, Kilis, Islahiye ve Hatay illerinde sınır güvenliği için yapılmış olan beton duvarlar ile MİT, emniyet ve jandarmaya ait binaların fotoğraf ve videoları tespit edildi. Fotoğrafların PKK/KCK terör örgütü güdümünde faaliyet gösterdiği iddia edilen yayın organlarına gönderildiği, böylece güvenlik güçlerinin çalışmalarının ifşa edildiği öne sürüldü. Akman’a fotoğraflar ve videolar üzerinden şu suçlamalar yöneltildi:

“Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı ajanlık, güvenlik güçlerimizin ve MİT görevlilerinin faaliyetleri ve binaları hakkında terör örgütüne bilgi sızdırmak, bunları gazetecilik faaliyeti adı altında aktarmak, PKK/KCK terör örgütünün amacı ve faaliyetleri doğrultusunda hareket etmek.”
Savcı Tacettin Pınar, iddianamede Nuri Akman’ın açık adresi tespit edilemeyen sol kesime müzahir arkadaşlarının yanında veya günü birlik apartlarda kaldığı iddia edildi. İddianamede Akman’ın whatsapp yazışmalarına bile yer verildi.

Savcı Tacettin Pınar, “makul şüphe” ile gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Alayumat’ın “Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal veya Askeri Casusluk Amacıyla Temin Etme” ve “Örgüt üyesi olma” suçlamalarıyla 45 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Savcı Pınar, serbest bırakılan Akman hakkında da aynı suçlamayı yöneltti. Akman hakkında da 45 yıl hapis cezası istendi.

Akman’ın tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması 2 Şubat 2018 günü Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davanın 19 Ekim 2018’de görülen dördüncü duruşmasında, Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazılmasına, suçlamalara delil olarak gösterilen fotoğrafların gönderilmesi ve bilgi alınmasına karar verildi.

Davanın 1 Mart 2019’da görülen karar duruşmasında ise savcı Akman’ın “Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal veya Askeri Casusluk Amacıyla Temin Etme” ve “Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak” suçlamalarından beraat etti. Ancak sosyal medya paylaşımlarını gerekçe gösteren savcı, Akman hakkında suç duyurusunda bulundu.

4. Standing - Oct. 19, 2018


Gaziantep’in Islahiye ilçesinde haber takibi sırasında gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman, “makul şüphe” gerekçesiyle 13 Temmuz 2017 günü gözaltına alındı. 14 günlük gözaltının ardından iki gazeteci de tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Nuri Akman “adli kontrol şartı” ile serbest bırakıldı. Erdoğan Alayumat ise “Örgüt üyesi olmak”, “örgüte yardım ve yataklık etmek”, “örgüt adına milis ve işbirlikçilik faaliyetinde bulunmak” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gizli kalması gereken sırlarını ifşa etmek” iddiasıyla tutuklandı. Hakimlik sorgusunda yaptıkları haberler, sınır hattında çekmiş olduğu fotoğraflar, telefon üzerinden yapmış oldukları haber tartışmaları yöneltildi.

Davanın iddianamesi Hatay Cumhuriyet Savcısı Tacettin Pınar tarafından 3 Kasım 2017’de tamamlandı. İddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 23 Kasım 2017’de kabul edildi.

Davanın ilk duruşması 2 Şubat 2018’de görüldü. İddianamede delil olarak gösterilen fotoğrafların “devletin gizli kalması gereken nitelikte belgeler” olup olmadığının Genelkurmay Başkanlığı’na sorulmasına, Alayumat’ın tutukluluğunun, Nuri Akman’ın ise adli kontrol uygulamasının devamına karar verildi.

İkinci duruşma 25 Nisan tarihine görüldü. Bu duruşmada da mahkeme Alayumat’ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Genelkurmay Başkanlığından fotoğrafı çekilen yerleşkenin askeri amaçla kullanıp kullanılmadığına dair yazının gönderilmemesinden dolayı yeniden müzekkere yazılmasına karar verildi. Duruşma 24 Mayıs 2017’e ertelendi.

Davanın üçüncü duruşmasında fotoğrafını çektiği alanların “devletin gizli kalması gereken askeri bölgesi” olup olmadığına dair Genelkurmay Başkanlığı’ndan beklenen yazı gelmedi. Mahkeme Alayumat’ın adli kontrol olmaksızın tahliyesine, Nuri Akman hakkında ise adli kontrol uygulamasının devamına karar verdi. Duruşma 19 Ekim 2018’e ertelendi.Next Trial: Feb. 13, 2019, 11:10 a.m.


Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman’ın yargılandığı davanın 4. duruşmasında mahkeme heyeti Ahmet Turan Oral başkanlığında üye hakimler Ayhan Mert ve Ömer Akbaş’tan oluştu.

Dosyada delil olarak yer alan fotoğrafların “devletin gizli kalması gereken askeri bölgesi” olup olmadığına dair Genelkurmay Başkanlığı’ndan talep edilen yazı dosyaya geldi. Genelkurmay Başkanlığınca verilen yanıtta bahse konu video, fotoğraf ve filmlerin incelenmeden konuya yönelik değerlendirme yapılamayacağı bildirildi. Söz konusu fotoğrafların Genelkurmay Başkanlğı’na gönderilmeden bu durumun sorulduğu ortaya çıktı.


Genelkurmay Başkanlığı’na yeniden yazı yazılarak, delil olarak gösterilen fotoğrafların da yazıya eklenerek gönderilmesine karar verildi.

Duruşma 13 Şubat 2018 günü saat 11:10’a bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma için 14.10 saati belirlenmesine rağmen duruşma 45 dakika geç başladı. Duruşma salonuna girişte basın kartı ve kimlik kontrolü yapıldı. Çanta ve üst araması yapıldı. Telefon polis gözetiminde kapattırıldı. Bilgisayar kullanımına izin verilmedi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin adliye binasının birinci katında bulunan salonu yerine FETÖ/PDY ve PKK/KCK davalarının görülmesi için yaptırılan bodrum kattaki duruşma salonunda görüldü. Duruşma salonu penceresizdi. Tamamen gün ışığının görülmediği aydınlatmanın elektrikle yapıldığı bir duruşma salonuydu. Diğer duruşma salonlarından farklı olarak izleyicilerle sanık sandalyeleri bir balkon şeklinde ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman ile avukatları Tugay Bek mazeret bildirerek katılmadı. Başka katılan olmadı.

Genel Gözlemler

Duruşmanın görülmesi için kullanılan esas salondan farklı bir salonun seçilmiş olması dikkat çekti. Üst katlardaki duruşma salonlarından daha yoğun bir güvenlik önleminin duruşma söz konusu salonu girişinde olduğu görüldü. Gazeteciler Alayumat ve Akman ile avukatları mazeretli olduğu için duruşma sadece beş dakika sürdü. Duruşmanın görüldüğü sırada içeriye alınan izleyici için dahi salon kapısı polislerce arkadan kilitlendi. Duruşma bitiminde tekrardan açıldı.

Akman, Alayumat - Espionage Trial (Indictment)