Oktay Candemir

KCK Media Trial

20 Aralık 2011’de sabaha karşı, İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Adana ve Diyarbakır’da Dicle Haber Ajansı (DİHA), Özgür Gündem gazetesi, Fırat Haber Ajansı (Ajansa Nûçeyan a Firatê - ANF), Roj TV başta olmak üzere Kürt medyası çalışanlarına yönelik KCK operasyonunda 49 gazeteci ve medya çalışanlarının evlerine ve medya kuruluşlarına düzenlenen polis baskınlarında gözaltına alındı.

Ertesi gün gözaltına alınan tüm gazeteciler İstanbul Vatan Emniyet’teki Terörle Mücadele Şubesi’ne (TEM) götürüldü. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “kısıtlılık-gizlilik kararı” alındığı söylenerek gözaltındaki gazetecilere ve avukatlarına suçlamalar hakkında bilgi verilmedi.

Kasım 2011’deki büyük deprem nedeniyle bir süreliğine yaşadığı Van şehrinden ayrılan Oktay Candemir, İstanbul’da misafir olarak kaldığı gazeteci bir arkadaşının evine 20 Aralık 2011’de sabaha karşı silahlı polislerce düzenlenen baskında gözaltına alındı. Neden gözaltına alındığına dair bilgi alamayan Candemir, Emniyet’te susma hakkını kullandı. Candemir’in anlatımına göre, polisler kendisine “Susma hakkı örgütsel bir tavırdır, eğer burada ifade vermezsen gider yatarsın. Zaten dosyan da bir şey yok ama susma hakkını kullandığın için cezaevinde yatarsın, sonra gidersin bir yıl sonra falan derdini hakime anlatırsın belki seni bırakır” dedi.

23 Aralık 2011’de sabaha karşı önce sağlık raporu alınmasının ardından Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirilen gazetecilerden yedisi savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, Candemir’in de aralarında bulunduğu 42 gazeteci mahkemeye sevk edildi. 24 Aralık 2011’de Candemir ve 35 gazeteci tutuklandı. Candemir, Kandıra 2 Nolu F tipi Cezaevi’ne gönderildi.

Candemir savcılık ifadesinde, Eylül 2010’a kadar DİHA’da çalıştığını, bir yıldır Prestij gazetesinde çalıştığını, daha önce bir haberi nedeniyle hapis cezası aldığını ve cezanın ertelendiğini söyledi. PKK/KCK üyesi olmadığını belirten Candemir, sadece Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti üyeliği bulunduğunu belirtti. Savcının sorusu üzerine, “Dicle Haber Ajansının, Roj TV veya ve Mezopotamya TV arasında para alışverişi konusunda bir şey bilmediğini ve ilk defa duyduğunu” söyledi. “Murat Karayılan, Mustafa Karasu ve Cemil Bayık”ı sadece televizyondan tanıdığını, KCK Basın Komitesi ya da YRD Basın Konferanslarıyla ilgisi olmadığını ve hiç yurtdışına çıkmadığını belirtti. Van depremi nedeniyle İstanbul’da arkadaşında kaldığını, yanında eşyası olmadığını, gözaltı sırasında el konulan elektronik eşyaların kendisine ait olmadığını belirtti.

İddianame İstanbul Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar tarafından 27 Nisan 2012’de tamamlandı. İddianamede özetle, “KCK/PKK Basın Komitesi” ve “Demokratik Aydınlanma Birliği’nin (Yekîtiya Ragihandina Demokratik – YRD)” Kürt medyasının yayın politikasını ve haberleri yönlendirdiği savunuldu. İddianamede 44 gazeteci ve medya çalışanı “örgüt yöneticisi olmak” ya da “örgüt üyesi olmak” ile suçlandı.

İddianamede “KCK/PKK’nin Basın Komitesi’nin, örgütün medya ağında hiyerarşiyi sağlamlaştırmak için 2001’den bu yana düzenli toplantılar düzenlediği, Basın Konferansları’nın zamanla YRD Konferansları’na dönüştüğü”, “Basın Komitesi’nin Kürdistan devleti kurulması doğrultusunda yayın politikası oluşturmayı hedeflediği” gibi değerlendirmeler yer aldı.

Gazetecilik faaliyetleri “örgütsel faaliyet” olarak tanımlanırken; iddianamede “sözde gazetecilik”, “devletin imajını bozacak haberler”, “Türk devletini sıkıntıya sokacak haberler”, “örgütsel gazetecilik”, “bağımsız bir gazeteci tarafından bu haberlerin yapılmasının mümkün olamayacağı”, “bilgisayarda bulunan fotoğraflarla devlet büyüklerine hakaret edildiği” gibi değerlendirmeler sıralandı.

800 sayfalık iddianamenin 37 sayfasında KCK/PKK yapılanması anlatıldı. Bu bölümde savcının tespitleri ile yakalanan ya da teslim olan üç örgüt üyesinin ve üç gizli tanığın ifadelerine yer verildi. Bunların yanısıra Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı görüşmeler ve avukatların kendi aralarındaki yazışmaların dökümleri de yer aldı.

Sonraki 100 sayfada ise Kürt medyasının tarihçesi, 1970’lerden bu yana yayın yapan gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet siteleri ve bu medyaların örgütle ilişkisine dair iddialara yer verildi. Başta DİHA, ANF, Azadiya Welat ve Roj Tv olmak üzere birçok medya kuruluşunun “KCK/PKK’nin amaçları doğrultusunda yayın yaptığını iddia eden savcılık, delil olarak bu medya kuruluşlarının birbirinden alıntıladığı haberleri, görüntü, yazı ve röportajlar, gizli tanık ifadeleri, şüpheli ifadeleri ve KCK Sözleşmesi’nde basın-yayınla ilgili bölümler gösterildi.

Gazetecilerin haberleri, gazetecilik faaliyetleri, Roj TV ve ANF gibi medya kuruluşlarıyla çalışmaları ya da haber aktarımı yapmaları suç delili olarak değerlendirildi. İddianamenin 650 sayfası 44 gazeteciyle ilgili bireysel değerlendirmelerden oluştu.

Dicle Haber Ajansı (DİHA), Fırat Basım Yayım Dağıtım Şirketi, Gün Matbaa (Azadiya Welat, Denge Welat, Özgür Gündem, Yeni Demokratik Toplum, Yeni Demokratik Yaşam, Yeni Demokratik Ulus gazeteleri; Özgür Halk, Demokratik Modernite, Yurtsever Gençlik dergilerinin basıldığı matbaa), Fırat Haber Ajansı (ANF), Azadiya Welat gazeteleri, Özgür Gündem ve öncesinde Türkçe olarak yayınlanan günlük ve haftalık gazeteler, Roj Tv, Medya Tv, Mezopotamya Radyo’nun da aralarında bulunduğu çeşitli yayın organları ve haber siteleri “KCK/PKK’nin basın yayın organları” arasında sıralandı.

İddianamenin Candemir ile ilgili 12 sayfalık bölümünde (659-671. Sayfa), Candemir’in yayınlanmış dokuz haberi, ANF editörü İsmet Kayhan’la 87 kez e-posta aracılığıyla konuştuğu bilgisi ve gözaltına alındığında el konulan CD’ler ve hard disk içindeki yazılar yer aldı.

“İletişim takibine ilişkin delillerin değerlendirilmesi” başlığında, Candemir’in ANF editörü ve davanın sanıklarından İsmet Kayhan ile 87 farklı zaman diliminde e-posta üzerinden mesajlaştığı belirtilirken, Kayhan ve Candemir arasındaki muhabir-editör ilişkisi “talimat” ve “örgütün amaçları doğrultusunda ısmarlama haber” şeklinde iddianameye yansıtıldı. Savcılık bu iddiayı, KCK Basın operasyonundan bir gün önce ifadesi alınan gizli tanık Bahar’ın beyanlarıyla destekledi.

“Terör örgütü propagandası içerdiği” iddia edilen haberler şöyle sıralandı:
1- 8 Ağustos 2010’da DİHA’da yayınlanan “‘KCK dosyası, Küresel Devlet ve Devletsiz Kürtler’ kitabına dava” başlıklı haber.
Savcı bu haberle ilgili değerlendirmesinde “Candemir’in KCK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlara kamuoyunda manipüle etmek amacıyla yazılan bir kitapla ilgili olarak örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda haber yaptığı” ifadelerini kullandı.

2- 29 Temmuz 2010’da DİHA’da yayınlanan “Kürt sorunu çözülmeden bölgeye yatırımcı gelmez” başlıklı haber.

3- 22 Temmuz 2010’da DİHA’da yayınlanan “Ölümün sınırında ‘Ekmek için’ kararan kaçak yaşamların öyküsü” başlıklı haber.
Savcı bu haberle ilgili değerlendirmesinde “Türk askerinden bahsederken yabancı bir ülkenin askerinden bahseder gibi haber yapıldığı”, “kaçakçıların Türk askerinin korkusundan İran askerlerine sığındığını, onlarında kendilerine daha iyi davrandığını, yine Türk askerlerinin kasten ölüm olaylarını gerçekleştirdiklerini, o bölgede neredeyse katliam boyutunda saldırılar yaptıklarını yazmak suretiyle Türk askerini kötülediği, Türk ordusunu katliamcı gibi göstermeye çalıştığı” ifadelerini kullandı.

4- 11 Temmuz 2010’da DİHA’da yayınlanan “Ağrı’da sendikalar yargı kıskacında” başlıklı haber.
İddianamede haber başlığı “Ölümün sınırında ‘Ekmek için’ kararan kaçak yaşamların öyküsü” olarak yazıldı ancak 11 Temmuz 2010 tarihli “Ağrı’da sendikalar yargı kıskacında” başlıklı haberin içeriğine yer verildi.

5- 7 Temmuz 2010’da DİHA’da yayınlanan “Iğdır’da polisin ‘ne bakıyorsun ulan’ dayağına soruşturma” başlıklı haber.
Savcı bu haberi “Türk polisinin halk nazarında itibarını sarsmaya yönelik, kasıtlı ve bilinçli olarak şiddet kullandığına dair algı oluşturacak nitelikte örgütün politikalarına hizmet eden haber” şeklinde tanımladı.

6- 4 Temmuz 2010’da DİHA’da yayınlanan “Gözaltında ölen Gür dava açtığı polisler tarafından tehdit edilmiş” başlıklı haber.

7- 26 Haziran 2010’da DİHA’da yayınlanan “İran’ın zulmünden Türkiye’ye kaçtı ama…” başlıklı haber.
Savcı, “her türlü olayı objektif bir gazetecilik faaliyeti ile değerlendirmek yerine söz konusu haberlerden Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Askeri ve Polisi aleyhine, KCK/PKK terör örgütünün de amaç ve hedefleri lehine nasıl bir sonuç çıkarabilirim düşüncesiyle ve çabasıyla yapılmış haberler olduğu değerlendirilmiştir” ifadelerini kullandı.

8- 22 Haziran 2010’da DİHA’da yayınlanan “OHAL’den sonra ne değişti” başlıklı haber.
Savcı “Şüphelinin gazetecilik faaliyeti yapmayıp, örgütün ekmeğine yağ süren nitelikte haberler yaptığı görülmüştür” değerlendirmesinde bulundu.

9- 15 Haziran 2010’da DİHA’da yayınlanan “Görgü tanığı: Asım Yavrutürk’ü askerler öldürdü” başlıklı haber.

Candemir’in gözaltına alındığı sırada el konulan dijital malzemelerin incelenmesi sonucu, 27 CD ve bir harddiskte bulunan yazı dosyaları iddianameye delil olarak eklendi.
1- “Ve açılımı bitirdiler” başlıklı yazının bulunduğu Word dosyası.
2- Hizbullah ve PKK çatışmasını anlatan yazının bulunduğu Word dosyası.
Savcı, metin içeriğinde “PKK/KONGRA-GEL, Hizbullah ve Hamas” ibarelerinin geçtiğini vurguladı.
3- JİTEM ile ilgili bir yazının bulunduğu Word belgesi.
4- “Korucular” başlıklı, içinde korucular ve korucuların öldürdüğü kişilerle ilgili bilgiler olan Word dosyası.
5- “Aracısız Toplumsal İlişki ve Yöntem Modeli” başlıklı Word belgesi.
Savcı, metinde demokratik konfederalizm konusunda içerik yer aldığını belirtti.
6- “Kürdistan Demokratik Konfederalizmi ilan edildi” başlıklı Word dosyası.
7- “Demokratik Modernitenin Boyutları” başlıklı Word dosyası.
8- Demokratik Komünizm başlıklı Word belgesi.
9- Bir korucuyla yapılmış röportajın bulunduğu Word belgesi.
10- KCK operasyonunda gözaltına alınan avukatların isim ve fotoğraflarının olduğu CD.
11- Awaze Çiya’nın “PKK Ne” şarkısının MP3’ü.
12- Nihat Behram’ın “Darağacında Üç Fidan” isimli kitabıyla ilgili içeriklerin bulunduğu Word belgesi.
13- “Kürdistan jeopolitiği” başlıklı belge.
Savcı, belgede “Kürdistan” ifadesinin kullanıldığını belirtti.
14- “Çok sayıda komünist fikir adamlarına ait kitapların bulunduğu” belirtilen klasör.
15- “İsviçre Konsolosluğu”, “BDP Merkez ilçe başkanı gibi ifadelerin ve telefon numaralarının bulunduğu dosya.
16- m..medikal@...com adresinin yazılı olduğu dosya.
17- Gösterilerde çekilen fotoğrafların ve örgüt üyelerinin kırsalda çekilen fotoğraflarının olduğu dosya.
18- “Van Gölü kıyısı işgali” başlıklı, Candemir imzalı yazının bulunduğu dosya.
19- Avukatlara yönelik KCK operasyonunda gözaltına alınmış bir avukatın fotoğraflarının bulunduğu dosya.
20- Candemir’in İstanbul’da evinde kaldığı kişinin isminin geçtiği Word dosyası.
21- KCK operasyonlarında gözaltına alınan bir avukatın “Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu” bağımsız adayı olarak yaptığı seçim çalışmalarına dair bilgilerin olduğu Word dosyası.
22- Esat Faraşin’in Dağların Şarkıları adli kitabı. Kitap hakkında Siirt Sulh Ceza Mahkemesinin 10.01.2009 tarihli toplatma kararı olduğu belirtildi.

Savcının hukuki değerlendirmesi

Savcı, Oktay Candemir ile ilgili hukuki değerlendirme bölümünde, “Basın Komitesinin Türkiye yürütümesinde faaliyet gösterdiğini” söylerken, Candemir’in DİHA’da muhabir olarak çalıştığını, Roj TV ve Mezopotamya’nın Sesi radyosuna da bilgi ve haber aktardığını vurguladı; bu şekilde “örgütsel faaliyette bulunduğunu” iddia etti.

Candemir’in haber ve röportajlarında “örgüte yönelik soruşturma ve operasyonları tahkir etmeye ve itibarsızlaştırmaya” çalıştığını söyleyen savcı, Candemir’in İsmet Kayhan’la irtibatlı olduğunu vurguladı.

Candemir’in haberleriyle “Türkiye’yi dünya kamuoyunda küçük düşürmeye, yanlızlaştırmaya” çalıştığını “ve özellikle Kürtleri katleden bir devlet olarak göstermeye gayret gösterdiğini”, “örgüte itibar kazandırmaya yönelik haberler yaptığını” savundu.

Anadilde savunma hakkı tartışmalarının damga vurduğu yargılamalar, 10 Eylül 2012’den 3 Mart 2014’e kadar Özel Yetkili 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (32 celseden oluşan 10 fasıl) gerçekleşti. Çağlayan Adliyesi’nde başlayan duruşmalar, 12 Kasım 2012’de Silivri yerleşkesindeki duruşma salonuna taşındı. 26 Mart 2014’ten 11 Ocak 2018’e kadar ise Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 duruşma görüldü.

Oktay Candemir’in de aralarında bulunduğu tutuklu sanıklar, günlerce süren duruşmalar için farklı cezaevlerinden Silivri’ye gidip geldi.

Yargılamanın başında, anadilde savunma taleplerinin reddedilmesi üzerine duruşma salonunda protestolar gerçekleşti, ardından KCK’den tutuklu tüm tutuklu gazeteciler ve avukatlar açlık grevine başladı. Sanıklar kimlik tespitinde Kürtçe ve Zazaca cevap vermeye devam etti.

Duruşmalarda sık sık tartışmalar yaşandı, protestolar gerçekleşti, avukatların mikrofonları kapatıldı, salon boşaltıldı. 15. Ağır Ceza Mahkemesi, seyirciler, avukatla ve sanıklar hakkında mahkemeyi alkışla protesto ettikleri için ya da “savunma sınırlarını aşan ve suç teşkil eden sözleri” iddiasıyla altı kez suç duyurusunda bulundu.

44 sanık hakkındaki 800 sayfalık iddianamenin ve dosyaları birleştirilen iki sanık hakkındaki 185 sayfalık iddianame altı duruşma boyunca dönüşümlü olarak iki TRT spikeri tarafından çoğunlukla boş salona okundu. Ocak 2013’te başka bir mahkemede yargılanan iki kişinin daha dosyası ve 187 sayfalık iddianamesi KCK basın davasıyla birleştirildi. İddianamelerin okunması 22 Nisan 2013’teki 12. celsede tamamlandığında 37 tutuklu sanıktan 11’i tahliye edilmişti.

Bu duruşmada avukatların Kürtçe savunmalar için getirdikleri Kürt Enstitüsü’nden (Enstîtuya Kurdî) tercümanlar da hazır bulundu. Tüm sanıklar adına hazırlanan 25 sayfalık Kürtçe savunmayı, tutuklu sanıklardan DİHA editörü Ertuş Bozkurt mahkeme salonunda okudu.

Ortak savunmanın ardından tutuklu sanıklar bireysel savunmalarını yaptılar. Tutuklu sanıkların savunmaları 18 Haziran 2013’teki 17. celsede tamamlandı. Avukatların beyanlarının ardından 25 Eylül 2013’teki 19. celsede tutuksuz sanıklar da savunmalarına başladı.

10 Ekim 2012’deki ilk celsede, avukatları Candemir’in gözaltına alındığı ikamette el konulan belgelerin ev sahibi arkadaşına ait olduğunu belirtti ve bilgisayar ile 26 adet CD’nin iadesini isteyen dilekçeyi mahkemeye sundu.

16 Kasım 2012’deki 7. celsede söz alan avukat Feyzi Çelik, dosya incelendiğinde Candemir’in örgüt üyesi olduğuna dair bir delil bulunmadığını belirtti. Savcılıkta Candemir’e sorulan soruların haberleriyle ilgili olduğunu, iddianamenin de benzer şekilde haberlerden oluştuğunu söylerken, “Yani Oktay Candemir’in yaptığı haberler incelenmeye alınmıştır. Bu haberler nedeniyle suçlama yapıldığı da açık bir şekilde belirtilmiştir” diye konuştu. Buna ek olarak, 6352 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun hükümleri gereğince suç tarihinin 31 Aralık 2011 öncesi olması nedeniyle, sanık hakkında kamu davasının durdurulması kararı verilmesi gerektiğini vurguladı. Candemir’in 1 Eylül 2010 itibarıyla DİHA’daki görevinden ayrıldığını anlatan avukat Çelik, suç içerdiği iddia edilen haberlerin siyaset haberleri değil, ekonomik ve sosyal sorunlarla ilgili haberlerden oluştuğunu söyledi. Haber başlıklarının ve haberin düzenlemesinin Candemir gibi muhabirler değil, editörler tarafından yapıldığını da anlattı.

Candemir’in Van depremi nedeniyle şehirden ayrılan 500 bin Vanlıdan biri olduğunu belirten Çelik, 7 Aralık 2011’den beri İstanbul’da olan Candemir’in misafir olarak kaldığı başka bir gazetecinin evinde gözaltına alındığını söyledi. Operasyonda el konulan malzemelerden birkaç not defterinin müvekkiline ait olduğunu ve bunların tutanak karşılığında kendisine teslim edildiğini söyledi ve ev sahibine ait bilgisayar ve CD’lerin iadesini istedi. Savcılığa da bu konuda talepte bulunduklarını anlatan avukat Çelik, “Cumhuriyet Savcısı bu talebimizi dikkate almadı. (Bilgisayarın sahibi olan arkadaşını) da Cumhuriyet Savcılığının huzura çıkardık, dilekçe verdi. Ona denildi ki ‘O zaman seni içeri alalım, Oktay Candemir’i serbest bırakalım’. Burada hem (diğer gazetecinin) bilgisayarı nedeniyle gazetecilik faaliyeti aksıyor hem de o bilgisayarlar yüzünden müvekkilimiz Oktay Candemir’de tutuklu yargılanmaya devam ediyor” diye konuştu.

Celse sonunda duruşma savcısı avukat Çelik’in 6352 sayılı yasa gereğince davada durma kararı verilmesi talebinin reddedilmesini mütalaa etti. Mahkeme ara kararında Çelik’in bu talebini reddetti. Candemir ve bir gazeteci bu celsenin sonunda tahliye edildi.

8 Şubat 2013’teki 11. celsede söz alan avukat Davut Erkan, iddianamenin Candemir ile ilgili bölümünde geçen “örgütün ekmeğine yağ süren nitelikte haberler” ifadesini eleştirdi. “Yani bunu yapanlar, gazete kapatanlar, işkence vakalarını gerçekleştirenler, yargısız infazı yapanlar herhangi bir şekilde örgütün ekmeğine sözde yağ sürmüyor da bunu haberleştirenler mi yağ sürüyor? Yani bu nasıl bir iddianame, bu nasıl bir değerlendirme. Biz bunun bir savcının elinden çıktığını düşünmüyoruz zaten. Muhtemelen bamatör bir polis memuru böyle bir şey yapmış” diye konuştu.

Davanın 20. celsesinde Türkçe yaptığı savunmaya, anadilde savunma hakkının önemini vurgulayarak başladı. Bir önceki duruşmaya katılamadığın, Van’da yaşadığını ve duruşmalara gelmesinin kolay olmadığını anlattı. Ancak haklarında zorla getirme kararı çıkartıldığın öğrendiğini söyledi; “Buna hiç gerek yoktu, biz bir yere kaçmıyoruz ve buradayız” dedi.

İddianamede tüm gazetecilik faaliyetlerinin suç sayıldığını, haberlerin kriminalize edilmeye çalışıldığını, haber müdürü ve muhabir arasında yapılan haber görüşmelerinin örgütsel talimat olarak adlandırıldığını söyledi. “Yaptığımız haberlerin altına yapılan değerlendirmeler isabetsiz, zorlama ve niyet okumaya dayalıdır. Ben kesinlikle bu iddiaları kabul etmiyorum” diye konuştu. Gözaltına alındıktan sonra, polislerin kendisine “bir yıl yatar çıkarsın” dediğini anlatan Candemir, savcılıkta da adil bir sorgu yaşanmadığını, ifadelerinin polis fezlekesine göre alındığını anlattı. Dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın katıldığı bir televizyon programında “KCK operasyonlarını biz organize ettik” dediğini belirtti ve “Bu durum mahkemelerde defalarca dile getirilmesine rağmen reddedilmiştir. Ancak 21 Mart 2013’te başlayan barış süreci ile birlikte KCK operasyonları da durmuştur. Bu yüzden kimse bize bu ülke de yargının tam anlamıyla bağımsızlığından söz etmesin. (…) Bizim coğrafya da gazetecilik yapmak ateşten gömlek ve büyük bir risktir. Eğer gerçekleri haberleştiriyorsanız, ölüm, işkence ve cezaevi sizi bekliyor demektir. Bizler bugün burada Kürt gazeteci olduğumuz için yargılanıyoruz. Bu davanın başka bir izahı yoktur. Buradan şunu söyleyeyim. Bu devleti yönetenler, açılan bu davalardan ötürü yıllar sonra bunun özeleştirisini vererek, gazetecileri tutuklamak gibi büyük hatalar yaptık diyecekler” diye konuştu.

“Yaptığım haberler bu ülkede barışa hizmet etmeliydi. Bu yüzden gazeteci oldum” diyen Candemir, haber yapmakla suçlandığı DİHA’nın Türkiye’deki yasal mevzuata, ANF’nin ise Hollanda’daki yasal mevzuata göre kurulan ve çalışan haber ajansları olduğunu vurguladı.

İddianamede Roj TV ve Mezopotamya’nın Sesi radyosuna bağlanmakla suçlandığını hatırlattı. Roj TV’ye 2007-2008’de 2-3 kere bağlandığını, ancak Mezopotamya’nın Sesi radyosuna hiç bağlanmadığını söyledi. Bu radyoya bağlanmanın suç olduğunu düşünmediğini de belirtti.

İddianamede yer alan haberlerine değinen Candemir, İnsan Hakları Derneği ve Ağrı Barosu’nun yaptığı basın açıklamalarını aktaran haberi; yazar Mehmet Gülen’e “KCK Dosyası: Küresel Devlet ve Devletsiz Kürtler” kitabı nedeniyle açılan dava hakkındaki haberi; Van Genç İşadamları Derneği, Van GİYAP ve Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanının görüşlerinin olduğu haberi; İran sınırı Van arasında mazot kaçakçılığı yapanların ölümleriyle ilgili haberi; işkence iddiası nedeniyle hakkında inceleme başlatılan polislerle ilgili haberi gibi haberlerin iddianameye eklendiğini belirtti.

Savunmanın tamamlanmasının ardından mahkeme başkanı Alçık, Candemir’in savcılık ifadesini ve delilleri sırladı. Candemir gözaltı sırasında el konulan CD’ler ve bilgisayarın kendisine ait olmadığını tekrar etti. Avukat Sinan Zincir, hukuka aykırı yapılan delil ikamesine itiraz ettiklerini söyledi ve diğer tutuksuz sanıkların savunmalarına geçildi.

13 Ocak 2014’teki 30. celsede, avukatlar gündemdeki Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) lağvedileceğine dair tartışmaların bu mahkemeyi de tartışmalı hale getirdiğini söyleyerek, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamanın durdurulmasını ve tutukluların tahliyesini talep etti. Mahkeme bu talebi reddetti. Ancak 21 Şubat 2014’te kanun değişikliğiyle ÖYM’lerin tamamen kaldırıldı ve 3 Mart 2014’te 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki son celse görüldü. Ardından dava dosyası Adliyesi’ndeki İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Geriye kalan tutuklu sanıklar da rutin tutukluluk incelemelerinde serbest bırakıldı ve 12 Mayıs 2014 itibarıyla davadan tutuklu sanık kalmadı.

Yargılama 10 Temmuz 2014’ten itibaren Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Oktay Candemir’in de aralarında bulunduğu 37 sanık hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı da Vedat Yılmaz Abdurrahmanoğlu’nun başkanlığındaki İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada kaldırıldı.

5 Kasım 2014’teki ikinci duruşmadan itibaren hakim Ersin Özlaslan, 20 Haziran 2017’de görülen 10. duruşmadan itibaren ise hakim Hakan Türkön mahkeme başkanlığına atandı. 10. duruşmada, Türkön’ün Emniyet’e müzekkere yazılarak gazetecilerin pasaportlarını Kanun Hükmünde Kararname kapsamında iptal edilmesini istediği ortaya çıktı.

Avukatlar AYM kararının beklenmesi ve tüm sanıklar hakkında beraat taleplerini ilerleyen duruşmalarda da tekrar etti. Sonraki duruşmalarda da avukatlar, yargılama İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşınana kadar soruşturma, kovuşturma ve yargı aşamasında yer alan kolluk görevlileri, savcılar ve hakimlerin çoğunun 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklu ya da firari olduğunu söylerken, hepsi hakkındaki hukuki işlemlerin dosyaya eklenmesini istedi. Mahkeme bu talebi kabul ederken, sanık gazeteciler hakkında şimdiye açılan tüm kovuşturma ve soruşturmalarının da dosyaya eklenmesine karar verdi.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13 Ekim 2017’de görülen 11. celsede, Candemir hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 2008’de “örgüt üyeliği” suçlamasıyla açılan soruşturmanın derdest olduğuna dair cevap ile Candemir’in sabıka kaydı geldi ve dosyaya eklendi.

46 sanıktan sadece firari sanık İsmet Kayhan mahkemede savunmasını yapmadı. Delil ikamesi de henüz gerçekleşmedi.

Dosyaya, soruşturma-kovuşturma aşamasında görev alan emniyet görevlileri hakkında İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesindeki dosyanın eklenmesi bekleniyor. Aynı zamanda İsmet Kayhan hakkındaki yakalama kararının infazı bekleniyor.

Davanın 16. duruşması 21 Mayıs 2019’da görüldü.

Davanın 17. duruşması 22 Ekim 2019’da görüldü. Bir sonraki duruşma 25 Şubat 2020 saat 10.30’da görülecek. Eylül 2012’den bugüne süren davada iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını halen vermedi.

AİHM Süreci

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), gazetecilerin yargılandığı dava dosyasına dair yapılan başvuruyu, Kasım 2019’da Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yolu tüketilmediği gerekçesiyle reddetti. Avukatlar haksız tutuklama gerekçesiyle AİHM’e başvurmuştu. Ancak söz konusu gazetecilerin tutuklandığı ve AİHM’e başvuru yapıldığı tarihte, AYM’ye bireysel başvuru yolunun tüketilmesi şartı yürürlüğe girmemişti.

17. Standing - Oct. 22, 2019


Kürt medyasından 46 gazeteci ve medya çalışanının 2012’de bugüne yargılandığı dava.

Süreç 20 Aralık 2011’de sabaha karşı, İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Adana ve Diyarbakır’da Dicle Haber Ajansı (DİHA), Özgür Gündem gazetesi, Fırat Haber Ajansı, Roj TV başta olmak üzere Kürt medyası çalışanlarına yönelik KCK operasyonunda 49 gazeteci evlerine ve medya kuruluşlarına düzenlenen polis baskınlarında gözaltına alınmasıyla başladı.

İddianameyi 15 Temmuz darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar hazırladı.

10 Eylül 2012’den 3 Mart 2014’e kadar Özel Yetkili 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (32 celseden oluşan 10 fasıl) gerçekleşti.

Çağlayan Adliyesi’nde başlayan duruşmalar, 12 Kasım 2012’de Silivri yerleşkesindeki duruşma salonuna taşındı.

26 Mart 2014’ten 9 Mayıs 2019’a kadar Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 duruşma görüldü.

Kürt medyasından 46 gazeteci ve medya çalışanının yedi yıldır “örgüt yöneticiliği” veya “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı dava.

Süreç 20 Aralık 2011’de sabaha karşı, İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Adana ve Diyarbakır’da Dicle Haber Ajansı (DİHA), Özgür Gündem gazetesi, Fırat Haber Ajansı, Roj TV başta olmak üzere Kürt medyası çalışanlarına yönelik “Kürdistan Topluluklar Birliği” (KCK) operasyonunda 49 kişi evlerine ve medya kuruluşlarına düzenlenen polis baskınlarında gözaltına alınmasıyla başladı.

27 Nisan 2012’de hazırlanan iddianamede, gazetecilik faaliyetleri savcılık tarafından “örgütsel faaliyet” olarak tanımlanırken; iddianamede “sözde gazetecilik”, “eyleme gazeteci görünümünde katılmak”, “devletin imajını bozacak /devleti sıkıntıya sokacak haberler”, “Şüphelinin gazetecilik faaliyeti yapmayıp, örgütün ekmeğine yağ süren nitelikte haberler yaptığı görülmüştür” gibi ifadeler kullanıldı.

Türkiye tarihinin en kalabalık gazeteci yargılaması ve toplu gazeteci yargılamalarının ilk örneği olarak değerlendirilen “KCK Basın” davasında yargılanan 46 gazeteci ve medya çalışanından 37’si 9 ay ile 2,5 yıl arası tutuklu kaldı.

10 Eylül 2012’den 3 Mart 2014’e kadar Özel Yetkili 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (32 celseden oluşan 10 fasıl) gerçekleşti. Mahkeme üç gün süren ilk faslın ardından, “sanıkların duruşmadaki tavır ve davranışları, duruşma salonunun yetersizliği” gibi gerekçelerle Çağlayan Adliyesi’ndeki duruşmaların, 12 Kasım 2012’de Silivri yerleşkesindeki mahkeme salonuna taşınmasına karar verdi.

21 Şubat 2014’te kanun değişikliğiyle özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılmasının ardından, yargılama 26 Mart 2014’ten bu yana Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Halen esas hakkında mütalaa açıklanmadı.

Davanın 18. duruşması 25 Şubat 2020’de görülecek.Next Trial: Feb. 25, 2020, 10:30 a.m.


İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 17. duruşmada, Hakan Türkön başkanlığında üye hakimler Halide Yazıcı ve Ayşegül Yazıcı Yılmaz’dan oluşan mahkeme heyeti görev yaptı.

Bir önceki duruşmada, sanıklardan Yüksel Genç hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyanın KCK Basın dosyasıyla birleştirilmesi talebi, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmişti. İki duruşma arasında, İstinaf Mahkemesi, Genç hakkındaki iki dosyanın İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilmesine resen karar verdi. Duruşma, bu kararın dosyaya eklenmesiyle başladı. Yeni dosya eklendiği için Genç’in tekrar savunma sunması istendi. Avukat Özcan Kılıç, Genç’in savunması için Diyarbakır’da hazır edileceğini ifade etti.

Sanıklardan Ziya Çiçekçi hakkında “terör örgütü yayınlarını basmak ve yayınlamak” suçlamasıyla İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyanın İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilmesi için muvafakat (kabul etme) yazısı geldi. Avukat Özcan Kılıç da dosyaların birleştirilmesi talebinde bulundu.

Avukat Mehtap Acar Ulus, FETÖ suçlamasıyla yargılanan ve etkin pişmanlıktan yararlanan bir emniyet müdürünün (Yunus Dolar) müvekkili Çağdaş Ulus’un sahte delillerle tutuklandığına dair ifadelerinin olduğunu belirtti ve bu konudaki delilleri mahkemeye sundu. Müvekkili Ulus’un dosyasının ayrılmasını talep etti.


Mahkeme, sanıklardan Yüksel Genç’in bir sonraki duruşmada savunmasını sunmak üzere Diyarbakır’da bir mahkemede SEGBİS’le hazır edilmesi için talimat yazılmasına karar verdi. Çağdaş Ulus’un dosyasının ayrılması talebini reddetti. Ziya Çiçek’in dosyasının birleştirilmesi talebini de reddetti.

İsmet Kayhan hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine de karar veren mahkeme bir sonraki duruşmanın 25 Şubat 2020 saat 10.30’da görüleceğini açıkladı.


Duruşma öncesi:

Duruşma öncesi gazetecilerin bir kısmının barikattan geçip mahkeme salonu önünde beklemesine izin verildi. Mahkeme salonu önü kalabalıklaştıktan sonra ise barikattan geçişler kapatıldı. İki gazetecinin salon önüne girişine duruşma başladığı ana kadar izin verilmedi. Gazeteciler ve güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı. Gazetecilerden biri, güvenlik görevlisine “keyfi davrandığını” söyledi. Bunun üzerine güvenlik görevlisi barikatı kapatarak “Sadece senin geçişine izin vermiyorum, keyfi değil mi” dedi. Duruşmanın başlamasıyla, güvenlik şefi gelerek, gazetecilerin içeri girişini sağladı.

Mahkeme salonu koşulları:

Mahkeme salonu katılımcı sayısına göre genişti. Mahkeme başkanı mikrofon kullanmadı ve duruşmada konuşulan hiçbir şey izleyici bölümünden duyulmadı.

Duruşmaya katılım:

Duruşmaya sanık müdafii olarak altı avukat katıldı. Mezopotamya Haber Ajansı, P24 ve Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) duruşmayı haber/rapor amacıyla takip etti.

Duruşma:

Duruşma öngörülen saatten 40 dakika sonra başladı, 25 dakika sürdü.

Salona girdikten sonra yaklaşık 10 dakika boyunca mahkeme katibi dosyayla ilgili telefonda konuştu. İzleyici bölümünden sadece “Burası terör mahkemesi değil” cümlesi duyuldu. Avukatlar, konuşmanın sanıklardan Yüksel Genç’in İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava dosyasının KCK Basın dosyasıyla birleştirilmesiyle ilgili olduğunu açıkladı.

Duruşma başladığında, avukatlardan biri başka bir adliyede de duruşması olduğu için ayrılacağını ifade etti. Bunun üzerine mahkeme başkanı öfkelendi, birkaç dakikalık bir tartışma yaşandı.
Mahkeme karar için ara verdiğinde salon boşaltıldı. Beş dakika sonra salonun kapısı açıldı. Mahkeme başkanının bir sonraki duruşma tarihini söylemesiyle duruşma sona erdi.

Mahkeme heyeti üyelerinden biri değişmişti. Mahkeme başkanı erkek, heyetin iki üyesi kadın hakimdi.

16. Standing - May 9, 2019


Kürt medyasından 46 gazeteci ve medya çalışanının 7 yıldır yargılandığı dava.

Süreç 20 Aralık 2011’de sabaha karşı, İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Adana ve Diyarbakır’da Dicle Haber Ajansı (DİHA), Özgür Gündem gazetesi, Fırat Haber Ajansı, Roj TV başta olmak üzere Kürt medyası çalışanlarına yönelik KCK operasyonunda 49 gazeteci evlerine ve medya kuruluşlarına düzenlenen polis baskınlarında gözaltına alınmasıyla başladı.

İddianameyi 15 Temmuz darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar hazırladı.

10 Eylül 2012’den 3 Mart 2014’e kadar Özel Yetkili 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (32 celseden oluşan 10 fasıl) gerçekleşti.

Çağlayan Adliyesi’nde başlayan duruşmalar, 12 Kasım 2012’de Silivri yerleşkesindeki duruşma salonuna taşındı.

26 Mart 2014’ten 9 Mayıs 2019’a kadar Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 duruşma görüldü.

Kürt medyasından 46 gazeteci ve medya çalışanının yedi yıldır “örgüt yöneticiliği” veya “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı dava.

Süreç 20 Aralık 2011’de sabaha karşı, İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Adana ve Diyarbakır’da Dicle Haber Ajansı (DİHA), Özgür Gündem gazetesi, Fırat Haber Ajansı, Roj TV başta olmak üzere Kürt medyası çalışanlarına yönelik “Kürdistan Topluluklar Birliği” (KCK) operasyonunda 49 kişi evlerine ve medya kuruluşlarına düzenlenen polis baskınlarında gözaltına alınmasıyla başladı.

27 Nisan 2012’de hazırlanan iddianamede, gazetecilik faaliyetleri savcılık tarafından “örgütsel faaliyet” olarak tanımlanırken; iddianamede “sözde gazetecilik”, “eyleme gazeteci görünümünde katılmak”, “devletin imajını bozacak /devleti sıkıntıya sokacak haberler”, “Şüphelinin gazetecilik faaliyeti yapmayıp, örgütün ekmeğine yağ süren nitelikte haberler yaptığı görülmüştür” gibi ifadeler kullanıldı.

Türkiye tarihinin en kalabalık gazeteci yargılaması ve toplu gazeteci yargılamalarının ilk örneği olarak değerlendirilen “KCK Basın” davasında yargılanan 46 gazeteci ve medya çalışanından 37’si 9 ay ile 2,5 yıl arası tutuklu kaldı.

10 Eylül 2012’den 3 Mart 2014’e kadar Özel Yetkili 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (32 celseden oluşan 10 fasıl) gerçekleşti. Mahkeme üç gün süren ilk faslın ardından, “sanıkların duruşmadaki tavır ve davranışları, duruşma salonunun yetersizliği” gibi gerekçelerle Çağlayan Adliyesi’ndeki duruşmaların, 12 Kasım 2012’de Silivri yerleşkesindeki mahkeme salonuna taşınmasına karar verdi.

21 Şubat 2014’te kanun değişikliğiyle özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılmasının ardından, yargılama 26 Mart 2014’ten bu yana Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

Davanın bir sonraki duruşması 22 Ekim 2019’a bırakıldı.Next Trial: Oct. 22, 2019, 10 a.m.


Mahkeme başkanı mikrofon kullanmadığı için 10 dakika süren duruşma boyunca katılımcılar çok az şey duyabildi. Daha sonra duruşma tutanağından edinilen bilgiye göre, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün sanık Dilek Demiral’ın pasaportu üzerindeki şerhin kaldırılması şeklindeki işlemlerin devam ettiği yönünde cevabı dosyaya eklendi. Ayrıca KCK Basın soruşturmasını yürüten emniyet görevlileri hakkında görevi kötüye kullanma suçlamasıyla İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen dosyanın (2018/273) derdest olduğuna dair cevap ve duruşma zaptı örneği de mahkemeye ulaştı. Avukat Özcan Kılıç, Ocak 2019’da görülen bir önceki duruşmada bu davanın akıbetinin öğrenilmesini talep etmişti.

Mahkeme heyeti Hakan Türkön (Başkan), Ayşegül Yazıcı Yılmaz, Sevil Çalışkan Koçkuzu’dan oluştu.

Mahkeme başkanı Türkön, sanıklardan Yüksel Genç hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir dava açıldığını ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kendilerine birleştirme kararı gönderdiğini söyledi. Türkön, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti olarak birleştirmeye muvafakat (onay) vermediklerini söyledi.

Duruşma savcısı Ahmet Eryeli, bu duruşmada da esas hakkındaki mütalaasını açıklamadı; eksiklerin giderilmesini mütalaa etti.

Mahkeme ara vermeden, kararını açıkladı.


Sanıklardan Yüksel Genç hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyayla birleştirilmesini kabul etmeyen mahkeme, dosyayı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderdi.

Bir sonraki duruşmanın 22 Ekim 2019 saat 10.00’a bırakılmasına karar verildi.


Duruşma Öncesi

Avukatlar ve iki muhabirin salona girmesinin ardından salonun kapısı kapandı. Bundan birkaç saniye sonra mahkeme salonunun kapısına vardığımda, kapının önünde durarak içeri girmeme engel olan güvenlik görevlisi, hangi duruşmaya geldiğimi sordu. Ardından KCK Basın duruşmasının henüz başlamadığını söyleyerek, içeri giremeyeceğimi ifade etti. Birkaç dakikalık tartışmanın ardından, güvenlik görevlisi kapıyı açtı.

Davanın 16. celsesinde mahkeme üyelerinden biri değişmişti.

Duruşmaya katılım

Duruşmaya sanık müdafii olarak altı avukat katıldı. Mezopotamya Haber Ajansı, P24, MLSA ve TGS’den muhabir/avukatlar duruşmayı haber/rapor amacıyla takip etti.

Genel Gözlemler

Mahkeme başkanı mikrofon kullanmadığı için izleyici alanından sadece sanıklardan Yüksel Genç’in dosyası ile ilgili konuşmalar ve bir sonraki duruşma tarihi duyulabildi.

Duruşma 10 dakika sürdü.

15. Standing - Jan. 11, 2019


20 Aralık 2011’de sabaha karşı, İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Adana ve Diyarbakır’da Dicle Haber Ajansı (DİHA), Özgür Gündem gazetesi, Fırat Haber Ajansı, Roj Tv başta olmak üzere Kürt medyası çalışanlarına yönelik “Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) operasyonunda” 49 gazeteci evlerine ve medya kuruluşlarına düzenlenen polis baskınlarında gözaltına alındı. Yedi gazeteci savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 42 gazeteci mahkemeye sevk edildi. 24 Aralık 2011’de altı gazeteci mahkemede serbest bırakıldı, 36 gazeteci tutuklandı.

KCK Basın Davası iddianamesi 27 Nisan 2012’de İstanbul Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar tarafından hazırlandı. 808 sayfalık iddianamede özetle, KCK/PKK Basın Komitesi ve Demokratik Aydınlanma Birliği’nin (Yekitiya Ragihandina Demokratik – YRD) Kürt medyasının yayın politikasını ve haberleri yönlendirdiği savunuldu ve 49 gazeteci örgüt yöneticiliği ya da örgüt üyeliği ile suçlandı.

Davanın ilk duruşması, 36 gazetecinin tutuklanmasından 8,5 ay sonra, 10 Eylül 2012’de gerçekleşti.

Gazeteciler Çağdaş Ulus ve Cihat Ablay 13 Eylül 2012’de; Çiğdem Aslan ve Oktay Candemir 16 Kasım 2012’de; İsmail Yıldız, Pervin Yerlikaya, Zuhal Tekiner, Ziya Çiçekçi, Çağdaş Kaplan, Ömer Çiftçi ve Saffet Orman 8 Şubat 2013’te; Zeynep Kuray ile Sadık Topaloğlu 26 Nisan 2013’te, Ömer Çelik ve Selahattin Aslan 19 Haziran 2013’te; İrfan Bilgiç ve Fatma Koçak 27 Eylül 2013’te; Nilgün Yıldız 6 Aralık 2013’te; Nahide Ermiş 14 Ocak 2014’te; Dilek Demiral, Sibel Güler ve Ayşe Oyman 3 Mart 2014’te; Mazlum Özdemir, Şeyhmus Fidan, Hüseyin Deniz, Nevin Erdemir, Semiha Alankuş, Kenan Kırkaya, Mehmet Emin Yıldırım ve Haydar Tekin 27 Mart 2014’te; Ramazan Pekgöz, Nurettin Fırat, Turabi Kişin, Yüksel Genç, Davut Uçar, Ertuş Bozkurt 12 Mayıs 2014’te tahliye edildi ve davada tutuklu sanık kalmadı.

Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) kaldırılmasının ardından, dava Temmuz 2014’te İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlandı.

Sanık avukatları, daha önce Özel yetkili savcılıklarca açılmış soruşturma ve davaların özel yetkileri kaldırılan Ağır Ceza Mahkemeleri tarafından yürütülmeye devam edilmesine itiraz etti ve Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurulmasını talep etti.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Kasım 2014’te dosyayı AYM’ye gönderdi. 10 Nisan 2015 ve 10 Eylül 2015’teki duruşmaları AYM kararının gelmesi için erteleyen İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 Ocak 2016’da görülen duruşmada AYM’nin dosya ile ilgili kararını açıklamamasını gerekçe göstererek davalara kendisi bakma kararı aldı.

Yeniden görülmeye başlanan davanın 15. son duruşması 11 Ocak 2019’da görüldü. Bir sonraki duruşma 9 Mayıs 2019’da görülecek.Next Trial: May 9, 2019, 1 p.m.


Hakan Türkon başkanlığında üye hakimler Ayşegül Yazıcı Yılmaz ve Halide Yazıcı’dan oluşan mahkeme heyetinin yerini almasıyla KCK Basın Davası’nın 15. duruşması başladı. Duruşma 10 dakika sürdü.

Avukat Hasan Erdoğan, müvekkili Kenan Kırkkaya hakkındaki yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.

Avukat Özcan Kılıç da KCK Basın soruşturmasını yürüten emniyet görevlileri hakkında görevi kötüye kullanma suçlamasıyla İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın (2018/273) akıbetinin öğrenilmesini talep etti.


1- İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesinin 2018/273 Esas sayılı dosyasının ne aşamada bulunduğunun ilgili mahkemeden sorulmasına,
2-Sanıklardan Kenan Kırkaya müdafii avukat Hasan Erdoğan, sanık Fatma Koçak müdafii avukat Senem Doğanoğlu, sanık Kenan Kırkaya müdafii avukat Nuray Özdoğan’ın mazeretlerinin kabulü ile kendilerine yeni duruşma gününün tebliğine,
3- Sanıklardan Kenan Kırkaya vekaletname sunan avukat Nuray Özdoğan’ın adı geçen sanık müdafii olarak davaya kabulüne
4- Sanık Dilek Demiral adına vekaletname sunan avukat Zelal Pelin Doğan’ın adı geçen sanık müdadii olarak davaya kabulüne,
5-Sanıklardan İsmet Kayhan hakkında savunmasmın tespiti maksadıyla Mahkememize getirilmek veya SEGBİS vasıtasıyla hazır edilmek üzere çıkartılan yakalama emrinin infaz edilmesinin beklenilmesine,
6-Sanıklardan Kenan Kırkaya hakkında daha önce verilmiş ve UYAP sisteminde kalmış bir yurt dışı çıkış yasağı işlemi bulunup bulunmadıgmın kalemce kontrolü ile böyle bir kayıt varsa kaldırılması için gerekli işlemin yapılmasına,
7-Bu nedenle duruşmanın 9 Mayıs 2019 günü saat 13:00 bırakılmasma karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma öngörülen saatte başladı. Öncesinde sanık gazeteciler ile duruşmayı takibe gelen gazeteciler sohbet etti. Duruşma öncesi herhangi bir destek açıklaması yapılmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu katılımcı sayısına göre genişti. Mahkeme başkanı mikrofon kullanmadı ve sözleri katılımcılar tarafından duyulmadı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya iki sanık ve dokuz avukat katıldı. Dört muhabir duruşmayı haber/rapor amacıyla takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşma yıllardır sürdüğü, halen esas hakkında mütalaa verilmediği ve davada ilerleme olmadığı için duruşmaya katılım çok düşüktü.

KCK Media Trial (Indictment)

KCK Media Trial 15. Standing (Minutes of the Hearing)

KCK Media Trial 16. Standing (Minutes of the Hearing)

KCK Media Trial 17. Standing (Minutes of the Hearing)