Onur Emre Yağan

Onur Emre Yağan Propaganda Davası

İleri Haber sitesinin eski genel yayın yönetmeni Onur Emre Yağan hakkında internet sitesinin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları gerekçe gösterilerek soruşturma başlatıldı. Soruşturma Tunceli-Mazgirt İlçe Jandarma Komutanlığı’nın araştırma raporuna dayanılarak başlatıldı. Söz konusu raporun hazırlandığı tarih 17 Eylül 2018, soruşturma ise 25 Aralık 2018 tarihinde açıldı.

Yağan, soruşturma kapsamında 4 Ocak 2019’da ifade verdi.

Soruşturma sonunda “zincirleme terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

İleri Haber sitesinin eski genel yayın yönetmeni Onur Emre Yağan hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Araştırma Bürosu savcılarından Yavuz Şahin tarafından hazırlandı. 16 Haziran 2019’da hazırlanan iddianame üç sayfadan oluşuyordu.

İddianamede kimlik tespitlerinin ardından Yağan’ın 4 Ocak 2019’da savcılığa verdiği ifadesinin özetine yer verildi. Yağan, ifadesinde suçlama konusu yapılan paylaşımların bir süre genel yayın yönetmenliğini yaptığı İleri Haber internet sitesinin Twitter hesabından yapıldığını belirterek, hesabın kimler tarafından kullanıldığını bilmediğini söyledi. Yağan, paylaşımları sürekli kendisinin takip etme imkanının olmadığını belirterek, atılı suçlamayı reddetti.

Savcı Şahin’in hazırladığı iddianamede 2014-2018 yılları arasında yapılan dokuz paylaşım yer alıyor. Söz konusu paylaşımlara yer verilen bölümlerde her paylaşım için “haber içeriği” ifadesi de kullanılıyor. Bu paylaşımlardan bazıları şu şekilde iddianamede yer alıyor:

  • PKK/KCK isimli silahlı terör örgütünün yöneticilerinden olan Cemil Bayık’ın resminin ve ‘Cemil Bayık: IŞİD’in halifesi Erdoğan’dır’ şeklinde yazının yer aldığı haber içeriği

  • PKK/KCK isimli silahlı terör örgütünün yöneticilerinden olan Murat Karayılan’ın resminin ve ‘PKK yürütme komitesi üyesi Murat Karayılan: Afrin, AKP için sonun başlangıcı olacak’ şeklinde yazının yer aldığı haber içeriği.

  • PKK/KCK isimli silahlı terör örgütünün yöneticilerinden olan Sakine Cansız ve bir kısım terör örgütü mensuplarının resminin ve ‘PKK: Paris katliamını İmralı’da Öcalan ile yapılan görüşmelere katılan MİT yöneticisi planladı’ şeklinde yazının yer aldığı haber içeriği.

  • “PKK alıkoyduğu MİT’çilerin kimliklerini açıkladı’ şeklinde yazının yer aldığı haber içeriği

  • PKK/KCK isimli silahlı terör örgütünün yöneticilerinden olan Murat Karayılan’ın resminin ve ‘Murat Karayılan: Tarihi bahar sürecine girdik. Artık HPG devreye girmeli’ şeklinde yazının yer aldığı haber içeriği.

  • Bir kısım PKK/KCK-YPG/YPD mensubu silahlı örgüt mensuplarının resminin yer aldığı “Guardian: Afrin’de kalan YPG’liler gerilla savaşıyla yanıt verecek” şeklinde yazının yer aldığı haber içeriği.”

Savcı Şahin, söz konusu paylaşımların gazetenin resmi hesabın yapılmış olmasına ve Yağan’ın kendisi tarafından yapılmadığını belirtmesine rağmen “şüphelinin paylaştığı içeriklerin” değerlendirmesini yapıyor. Ardından bu paylaşımların “PKK/KCK ve Suriye uzantısı PYD/YPG silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren eylemlerini övücü ve meşru gösterici nitelikte olduğu” tespitinde bulunuyor.

Bu kapsamda Yağan’ın TMK’nın 7/2 maddesinde yer alan “örgüt propagandası yapmak” suçunu “zincirleme” (TCK 43) olarak işlediği iddia edilerek 1 yıl 3 aydan 6 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Aynı zamanda Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesinde yer alan “belirli haklardan yoksun bırakma” yaptırımın uygulanması talep ediliyor.

İleri Haber internet sitesinin eski genel yayın yönetmeni Onur Emre Yağan hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması için 3 Aralık 2019 günü belirlendi. Duruşmaya Yağan, katıldı. Yağan savunmasını gelecek celse avukatıyla beraber yapmak istediğini belirtti.

Yağan’ın avukatı Özgür Urfa’nın mazeret dilekçesini kabul eden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 20 Mart 2020 tarihine bıraktı.

1. Standing - Dec. 3, 2019


İleri Haber sitesinin eski genel yayın yönetmeni Onur Emre Yağan hakkında internet sitesinin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları gerekçe gösterilerek soruşturma başlatıldı. Soruşturma Tunceli-Mazgirt İlçe Jandarma Komutanlığı’nın araştırma raporuna dayanılarak başlatıldı. Söz konusu raporun hazırlandığı tarih 17 Eylül 2018; soruşturma ise 25 Aralık 2018 tarihinde açıldı.

Yağan, soruşturma kapsamında 4 Ocak 2019’da ifade verdi. Soruşturma sonunda “zincirleme terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Yağan hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Araştırma Bürosu savcılarından Yavuz Şahin tarafından hazırlandı. 16 Haziran 2019’da hazırlanan iddianame üç sayfadan oluşuyordu.

İddianamede kimlik tespitlerinin ardından Yağan’ın savcılığa verdiği ifadesinin özetine yer verildi. Yağan, ifadesinde suçlama konusu yapılan paylaşımların bir süre genel yayın yönetmenliğini yaptığı İleri Haber internet sitesinin Twitter hesabından yapıldığını belirterek, hesabın kimler tarafından kullanıldığını bilmediğini söyledi. Yağan, paylaşımları sürekli kendisinin takip etme imkanının olmadığını belirterek, atılı suçlamayı reddetti.

Savcı Şahin’in hazırladığı iddianamede 2014-2018 yılları arasında yapılan dokuz paylaşım yer alıyor. Söz konusu paylaşımlara yer verilen bölümlerde her paylaşım için “haber içeriği” ifadesi de kullanılıyor.

Savcı Şahin, söz konusu dokuz paylaşımın gazetenin resmi hesabından yapılmış olmasına ve Yağan’ın kendisi tarafından yapılmadığını belirtmesine rağmen “şüphelinin paylaştığı içeriklerin” değerlendirmesini yapıyor. Ardından bu paylaşımların “PKK/KCK ve Suriye uzantısı PYD/YPG silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren eylemlerini övücü ve meşru gösterici nitelikte olduğu” tespitinde bulunuyor.

Bu kapsamda Yağan’ın TMK’nın 7/2 maddesinde yer alan “örgüt propagandası yapmak” suçunu “zincirleme” (TCK 43) olarak işlediği iddia edilerek 1 yıl 3 aydan 6 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Aynı zamanda Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesinde yer alan “belirli haklardan yoksun bırakma” yaptırımın uygulanması talep ediliyor.

Yağan hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması için 3 Aralık 2019 günü belirlendi. Duruşmaya Yağan, katıldı. Yağan savunmasını gelecek celse avukatıyla beraber yapmak istediğini belirtti.

Yağan’ın avukatı Özgür Urfa’nın mazeret dilekçesini kabul eden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 20 Mart 2020 tarihine bıraktı.Next Trial: March 20, 2020, 10:30 a.m.


10:00’da başlaması beklenen duruşma, 11:00’de başladı. Muhammed Zafer Terzi (başkan), üyeler İpek Taşdemir ve Gazi Caner Akgün ile savcı Aytaç Şener yerini aldı.

Onur Emre Yağan’ın katıldığı duruşmada, avukatı Özgür Urfa mazeret bildirdiği için duruşmaya katılamadı.
Yağan da savunmasını gelecek celse avukatıyla beraber yapmak istediğini belirtti.

Duruşma savcısı da, avukat Özgür Urfa’nın mahkeme heyetine sunduğu mazeret dilekçesinin kabul edilmesini talep etti.


Yaklaşık 5 dakika süren duruşmada, mahkeme heyeti, avukat Özgür Urfa’nın mazeret dilekçesini kabul etti. Davanın bir sonraki duruşması 20 Mart 2020 tarihine ertelendi.


Duruşma Öncesi
Adliye girişinde izleyiciler ve gazeteciler X-Ray cihazından geçirilerek adliyeye alındı. Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ve dava avukatları kimlik kontrolüne tabi tutulmadan, duruşma saatinden önce duruşmanın görüleceği salonun önüne alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salon adliyenin en büyük salonlarından biriydi. Salonda avukat, sanık ve izleyiciler için yerler ayrılmıştı. SEGBİS için salonda iki ayrı TV ekranı yerleştirildiği görüldü.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, MLSA, P24, GDA ve İleri Haber çalışanları takip etti.

Onur Emre Yağan Propaganda Davası (Indictment)

Onur Emre Yağan Propaganda Davası 1. Standing (Minutes of the Hearing)