Orhan Kalkan

“Economic Coup Attempt” Trial

Bloomberg HT istihbarat müdürü Kerim Karakaya, Bloomberg HT muhabiri Fercan Yalınkılıç ile birlikte; Ağustos 2018’de, Türk Lirası’nın dolar kuru karşısındaki değer kaybına bağlı olarak yaşanan ekonomik krizle ilgili “Türk banka yöneticilerinin acil bir toplantıya çağrıldığı” yönünde habere imza attı. Haber, ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg’de İngilizce yayımlanmıştı. Haberde, Bloomberg’in Rusya, Afrika ve Ortadoğu editörü Benjamin Harvey’in de imzası vardı. Haberde, toplantıya ilişkin bilginin dört farklı kaynaktan doğrulandığı belirtilmişti.

Haberin yayımlandığı dönemde Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yaşanan Rahip Andrew Brunson’un Türkiye’de tutuklu olarak yargılanması ile başlayan kriz nedeniyle; Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değeri iki hafta içinde 4.70 TL seviyelerinden 7 TL’ye kadar tırmanmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK); habere imza atan Karakaya ve Yalınkılıç ile birlikte; haberle ilgili sosyal medya paylaşımı yapan altısı gazeteci 38 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğu açıklandı.

Hakkında suç duyurusunda bulunulanlar arasında serbest gazeteci Orhan Kalkan da yer aldı.

BDDK’den yapılan açıklamada, suç duyurusunda bulunulmadığı, ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurulduğu belirtildi. BDDK’nin, haberin yayımlanmasından dört gün sonra, 14 Ağustos 2018’de konu ile ilgili ihbarda bulunduğu, hazırlanan iddianameden anlaşıldı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ise konu ile ilgili olarak kendilerinin suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Açıklamada, haber ve paylaşımlarla; “bir kriz ortamı oluşturmaya ve yatırımcı kararlarını olumsuz etkilenmeye çalışıldığı” öne sürüldü. Açıklamada, “Yalan ve yanlış haberlerle ekonomik ve finansal sisteme duyulan güveni zedeleyerek menfaat sağlamanın hedeflendiği” iddia edildi.

Orhan Kalkan ile birlikte altısı gazeteci 38 kişi hakkındaki iddianame 27 Mayıs 2019’da tamamlandı.

Serbest gazeteci Orhan Kalkan’ın da aralarında bulunduğu 38 kişi hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 27 Mayıs 2019’da tamamlandı.

İddianamenin ilk bölümünde; Bloomberg’in Fercan Yalınkılıç, Kerim Karakaya, Benjamin Harvey tarafından hazırlanıp, 8 Ağustos 2018’de Bloomberg internet sitesinde İngilizce olarak yayımlanan haberden alıntılar yapıldı.

İddianameye göre, haberde; “bankacılık sisteminin 2001 yılından bu yana karşılaştığı en ciddi döviz krizi ile karşı karşıya olduğu” belirtildi. Buna göre, haberde; “iki bankanın 10 Ağustos Cuma günü döviz kabul etmediği, bir bankanın ise 5 bin Amerikan doları çekilmesine ilişkin bir müşteri talebini yerine getirmediği” ifade edildi.

Haberde, “döviz hesaplarından para çekilmesine ilişkin taleplerde önemli bir artış olduğu, BDDK’nin 11 Ağustos günü tüm üst düzey banka yetkililerini toplantıya çağırdığı” ifade edildi.

Haberin yayımlanmasının ardından, BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği’nin; 11 Ağustos 2018’de “haberin gerçeği yansıtmadığı” yönündeki açıklamalarına atıf yapıldı.

İddianamede, haberin; “ülkemiz bankacılık ve finans sisteminin acz içinde olduğu izlenimi vermeye çalışan gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler” içerdiği iddia edildi.

Haberin yayımlanmasının ardından, BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği’nin; 11 Ağustos 2018’de “haberin gerçeği yansıtmadığı” yönündeki açıklamalarına atıf yapıldı.

BDDK’nın ihbarı üzerine yürütülen soruşturmada, haber siteleri dışında, gerçek kişiler tarafından oluşturulan sosyal medya hesapları üzerinden; “aynı amaca hizmet eder nitelikte saldırılarda bulunulduğu” iddia edildi.

İddianamede, ayrıca; aralarında Orhan Kalkan’ın da bulunduğu dördü gazeteci 38 kişinin sosyal medya paylaşımlarına da yer verildi. Kalkan’ın paylaşımları ise şöyle sıralandı:

“Dünya bankaları Türkiye’nin iflasını ilan eder. Hükümet iflas ettik der ve paramız yok deyip emekli maaşlarından başlayarak memur işçi maaşlarını ödemeyi keserse şaşırmayın. Bir an önce somut adım atılması lazım. Yoksa iş kötüye gidiyor.”

“RTE: Döviz kurunun özellikle ekonominin kuralları içinde makul seviyesi ne ise en kısa zamanda oturacaktır endişe etmeyin yani kısacası döviz kurunu sabitleyeceğiz dedi, doları 7 TL civarına sabitleyecekler. Sonradan kazandık diyecekler, kaybettikleri halde.”

İddianamede, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 38 sanığın; “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ekonomik düzen istikrarını hedef aldıkları” iddia edildi. 38 kişinin, “firma, kurum ve kuruluşlara ilişkin güvensizliğe yol açan, kaos oluşturacak mahiyette beyan ve açıklamalarda” bulunduğu öne sürüldü.

İddianamede, bu açıklamaların amacının ise “piyasalarda güvensizlik oluşturmak” olduğu ileri sürüldü. İddianamede, 38 kişinin, haber ve paylaşımları ile “manevi menfaat temin ettikleri” iddia edildi.

İddianame savcısı, tüm bu iddialarını, Türk Ceza Kanunu’na değil Sermaye Piyasası Kanunu’na bağladı.

İddianame ile Orhan Kalkan; Sermaye Piyasası Kanunu’nun “piyasa dolandırıcılığı” başlıklı 107/2 maddesi üzerinden suçlandı. Buna göre Kalkan; “sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi vermek, söylenti çıkarmak, haber vermek, yorum yapmak veya rapor hazırlamak ya da bu suretle menfaat sağlamakla” suçlandı.

Kalkan hakkında üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası veya beş bin güne kadar adli para cezası talep edildi.

Kalkan’ın, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” istendi.

İddianame, İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Serbest gazeteci Orhan Kalkan ile birlikte altısı gazeteci 38 kişi hakkındaki yargılama; 20 Eylül 2019’da, İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başladı. Kalkan, ilk duruşmada savunmasını yaptı.

Kalkan, paylaşımlarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, sosyal medya kullanıcılarının ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını habere yazdığını kaydetti.

BDDK’nın avukatları, ceza taleplerinin devam ettiğini ve davaya müdahil olmak istediklerini bildirdi.

Gazetecilerin avukatlarından Köksal Bayraktar, “Bir gazeteci kamu yararı varsa, güncel ve doğru ise haber verir. Haber tamamen doğrudur. Dolar 5.60 TL iken 6.80 TL olmuş. Bir günde 1,5 lira değer kazanan parayı yayınlamayacak da ne yapacak” diye sordu.

Diğer avukatlar da müvekkilleri hakkında beraat talep etti.

Hakim, tüm beraat taleplerini reddetti. BDDK’nin davaya katılma talebini ise kabul etti.

Yargılamanın ikinci duruşması 17 Ocak 2020’de görüldü. Gazeteci sanıklar, ilk duruşmada savunmalarını yaptıkları için bu duruşmada savunma yapmadılar.

Hakim, beraat taleplerini yine reddetti.

Yargılama, 8 Mayıs 2020’de görülecek üçüncü duruşa ile sürecekti. Ancak, duruşma koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın dördüncü duruşması, 23 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme başkanı değişmedi. Gazeteciler, duruşmaya katılmadı. Hakim, bilirkişiye başvurmaya karar verdi.

Gazeteciler ve diğer sanıklara yöneltilen suçlamanın, maddi unsurlarının oluşup oluşmadığının, bilirkişi tarafından belirlenmesine karar verildi. Gazetecilerin banka hesaplarının bilirkişi tarafından incelenmesi ve sosyal medya paylaşımları veya haberleri üzerinden menfaat elde edip etmediklerinin belirlenmesi kararlaştırıldı.

Yargılamanın dördüncü duruşması 26 Şubat 2021 tarihinde görüldü. Önceki duruşma mahkeme hakiminin istediği bilirkişi raporunun dosyaya gelmediği açıklandı. Taraf avukatları, bilirkişi raporunun beklenilmesini istedi.
Mahkeme hakimi, tarafların taleplerini bilirkişi raporu geldikten sonra değerlendireceğine karar verdi.

Yargılamanın beşinci duruşması 4 Haziran 2021 tarihinde İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıkların “ekonomik yarar sağlayıp-sağlamadıkları”na dair bilirkişi raporunun mahkemeye sunulduğunu öğrenildi.

Raporda, yargılanan sanıkların “ekonomik yarar sağlamadığı”na yer verildi.

Sermeye Piyasası Kurulu (SPK) avukatı, bilirkişi raporunu kabul etmediklerini söyledi. Gazetecilerin avukatları, bilirkişi raporuna katıldıklarını ve beraat talep ettiklerini söyledi.

Mahkeme hakimi, rapora karşı beyanda bulunması için BDDK avukatına sonraki celseye kadar süre verilmesini kararlaştırdı. Kararda, Bloomberg muhabirleri Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya yönünden, Bankacılık Kanunu’nun 74. maddesini içeren “İtibarın korunması” ve 158. maddesini içeren “İtibarın zedelenmesi” suçlarının maddi unsurlarının oluşup oluşmadığına dair raporda her hangi bir değerlendirme yapılmadığı, hazırlanacak ek raporun beklenilmesi istendi.

Yargılamanın sonraki duruşması 9 Temmuz 2021 tarihinde görülecek.

7. Standing - July 9, 2021


Mahkeme hakiminin değiştiği görüldü. Dava avukatları dosyaya mazeret sundu. Duruşma dosya üzerinden görüldü.

Mahkeme hakimi, önceki duruşma oluşturduğu ara kararların dosyaya gelmediğini bildirdi.

Duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını istedi.


Mahkeme hakimi, dosyanın bilirkişiden dönüşünün beklenilmesine ve eksik hususların tamamlanmasına karar verdi. Duruşma, 18 Kasım 2021 tarihine, saat 10:00’a ertelendi.


Duruşma Öncesi

Koronavirüs önlemleri kapsamında adliye girişinde gazeteciler, avukatlar ve yurttaşların HES kodu sorgulanıp, ateş ölçümleri yapıldı. Sosyal mesafe sağlanarak adliyeye girişler yapıldı. Adliye girişinde gazeteciler ve yurttaşlar X-Ray cihazından geçirildi. Duruşmanın görüldüğü katta herhangi bir bariyer bulunmuyordu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Dava avukatları mazeret bildirdiği için duruşma dosya üzerinden görüldü. Gazeteciler duruşmayı izleyemedi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı takip etmek için adliyeye MLSA, P24 ve DİSK Basın İş gözlemcileri geldikleri görüldü.

6. Standing - June 4, 2021


İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nin salonu küçük olduğu için duruşma, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda görüldü. Mahkeme hakiminin yerini almasıyla saatinde başlayan duruşmada, taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme hakiminin yargılamanın üçüncü duruşmasında yargılanan sanıkların “ekonomik yarar sağlayıp-sağlamadıkları”na dair bilirkişi raporunun mahkemeye sunulduğunu söyledi.

Raporda, yargılanan sanıkların “ekonomik yarar sağlamadıkları”na yer verildi.

Ardından söz alan Sermeye Piyasası Kurulu (SPK) avukatı, bilirkişi raporunu kabul etmediklerini söyledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) avukatı da raporu inceleyemediklerini mahkeme hakimine bildirdi.

Sonrasında söz alan gazetecilerin avukatları, bilirkişi raporuna katıldıklarını ve beraat talep ettiklerini söyledi.


Mahkeme hakimi, rapora karşı beyanda bulunması için BDDK avukatına sonraki celseye kadar süre verilmesini kararlaştırdı. Kararda, Bloomberg muhabirleri Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya yönünden, Bankacılık Kanunu’nun 74. maddesini içeren “İtibarın korunması” ve 158. maddesini içeren “İtibarın zedelenmesi” suçlarının maddi unsurlarının oluşup oluşmadığına dair raporda her hangi bir değerlendirme yapılmadığı, hazırlanacak ek raporun beklenilmesi istendi.

Makeme raporu, sonraki duruşmayı 9 Temmuz 2021 tarihine ertelendi.


Duruşma Öncesi

Çağlayan Adliyesine HES kodu sorgulaması yapıldıktan ve X-RAY cihazından geçirildikten sonra giriş yapılabilindi. Davanın görüldüğü İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi, duruşmanın İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceğine dair salon kapısına not yazdığı görüldü. İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önünde herhangi bir engel bulunmuyordu. Duruşma başladığında gazeteciler duruşma salonuna alındı.

Duruşma Salonunun Koşulları

Duruşmanın görüldüğü İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, adliyedeki normal büyüklükteki salonlarından biriydi. Salonda izleyiciler ve gazeteciler için yerler ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, RSF, MLSA, P24 ve DİSK Basın İş takip etti.

5. Standing - Feb. 26, 2021


Duruşma, mahkeme hakiminin yerini almasıyla daha önce belirlenen saatinde başladı. Duruşmanın başında mahkeme hakimi, bilirkişiden istenen raporun gelmediğini söyledi.

Duruşmada söz alan Sermaye Piyasi Kurulu (SPK) ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) avukatları ile yargılanan gazetecilerin avukatları, bilirkişi raporunun beklenilmesini istedi.


Mahkeme hakimi, tarafların taleplerini bilirkişi raporu geldikten sonra değerlendireceğine karar verdi.

Duruşma, 4 Haziran 2021 tarihine, saat 10:00’a ertelendi.


Duruşma Öncesi

Çağlayan Adliyesinin girişi bariyerlerle kapatılmıştı. Adliye binasına girmek isteyenlerin ilk olarak HES kodu sorgulandı, ardından ateş ölçümleri yapılarak X-Ray cihazından içeriye alındı. Duruşma yapıldığı salonun önünde her hangi bir bariyer bulunmuyordu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salonda sanıklar için 5 kişilik, izleyiciler içinde 8 kişilik yer ayrılmıştı. İzleyici koltuklarında pandemiye karşı her hangi bir uyarı yazısı bulunmuyordu. Salonda SEGBİS için iki ayrı TV ekranı yerleştirilmişti.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı DİSK Basın-İş, Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği (MLSA), RSF ve IPI izledi.

4. Standing - Oct. 23, 2020


Duruşma önceden belirlenen saatinde başladı. Mahkeme başkanının değişmediği gözlendi. Duruşmaya katılmayan yargılanan gazetecileri, avukatları temsil etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) avukatı Deniz Kubat ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) avukatı Mezuke Dağlı da duruşma salonundaydı. Kurum avukatları, dosyadaki eksiklerin giderilmesini talep etti.

Gazeteci olmayan beş sanık hakkında çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmediği açıklandı.

Yazar Mustafa Sönmez ve gazeteci Merdan Yanardağ’ın avukatları esas hakkındaki savunmalarını yazılı olarak sundu.

Gazeteci olmayan bir sanığın avukatı; iddianamenin, müvekkilinin savunması alınmadan hazırlandığını dile getirdi. Avukat, “İddia makamı, iddialarının arkasında mı merak ediyoruz” dedi.


Hakim, bilirkişiye başvurmaya karar verdi.

Gazeteciler ve diğer sanıklara yöneltilen suçlamanın, maddi unsurlarının oluşup oluşmadığının, bilirkişi tarafından belirlenmesine karar verildi.

Gazetecilerin banka hesaplarının bilirkişi tarafından incelenmesi ve sosyal medya paylaşımları veya haberleri üzerinden menfaat elde edip etmediklerinin belirlenmesi kararlaştırıldı.

Yargılamanın, 26 Şubat 2020 tarihinde görülecek beşinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği, İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne ait salon küçüktü. Bu yüzden, duruşmanın; İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nin salonunda görülmesine karar verildi. Değişiklik kararı, duruşmadan önce İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kapısına asılan yazı ile duyuruldu.

Duruşma, saatinde başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, büyük bir salonda görüldü. Sanıklar için 10, izleyiciler için 25 kişilik yer ayrılmıştı. İzleyiciler için ayrılan her iki oturma yerinden biri, koronavirüs karşısında alınan sosyal mesafe önleminin sağlanması için bantla kapatılmıştı. Salonda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ayrı ekran kurulmuştu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı; Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK Basın-İş, Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24), Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilciliği gözlemcileri takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşmada, olağanüstü bir gelişme yaşanmadı.

3. Standing - May 8, 2020


Duruşma, pandemi ilan edilen “coronavirüs” karşısında alınan tedbirler kapsamında görülmeden ertelendi.

Bir sonraki duruşma 23 Ekim 2020 tarihine bırakıldı.

2. Standing - Jan. 17, 2020


Duruşma, ilan edildiği gibi gecikmesiz olarak saat 10’da başladı. Duruşmada, önceki duruşmaya katılmayan sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Ardından savunması alınmayan sanıkların savunması alınmaya devam edildi.

Dava kapsamında yargılanan gazeteciler, Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya duruşmayı izleyici sıralarında izledi.

Yargılanan gazetecilerden Orhan Kalkan sanık sırasında oturdu. Diğer gazeteciler duruşmaya katılmadı.

Önceki duruşmada, gazeteciler savunma yaptığı için bu duruşmada savunma yapmadılar.

Duruşmada, söz alan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) avukatları, şu anda bir beyanda bulunmayacaklarını, gerekirse yazılı beyanda bulunacaklarını söyledi.


Mahkeme hakimi bazı sanıkların beyanlarının alınmadığını, bunlar için yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Beraat yönündeki talepler için delil incelemesi yapılmadığı gerekçesiyle ret kararı verdi.

Davanın 3. duruşması 8 Mayıs 2020 saat 10:00’da görülecek.


Duruşma Öncesi

10:00’da başlaması beklenen duruşma saatinde başladı. İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonu küçük olduğu için duruşmanın İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda görülmesine karar verildi. Bunun duyurusu da İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kapısına asılan yazıyla duyuruldu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salonda sanıklar için 20 kişilik, izleyiciler içinde 25 kişilik yer ayrılmıştı. Taraf avukatlar içinde yer ayrıldı. Salonda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ayrı TV ekranı yerleştirilmişti.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı DİSK Basın-İş, Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği (MLSA), P24 ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan temsilciler izledi.

1. Standing - Sept. 20, 2019


Duruşmada, gazeteciler Merdan Yanardağ, Mustafa Sönmez, Sedef Kabaş, Fercan Yalınkılıç, Kerim Karakaya, Orhan Kalkan ile gazeteci olmayan sanıklar avukatları ile birlikte katıldı.

Duruşmada ilk olarak kimlik tespiti yapıldı. Ardından sanık savunmalarına geçildi.

Bloomberg muhabiri Kerim Karakaya, “Biz ekonomi ve finans haberi yapıyoruz. Bloomberg bütün dünyada 100 ülkede ekonomi haberciliğiyle uğraşan bir medya şirketi. 10 Ağustos günü de piyasalar ve ekonomi için önemli bir gündü. O gün dolar yüzde 24 yükseldi. Yaşananları okuyuculara ilettik, yapmamız gereken işimizi yaptık. Haberle ilgili bir maddi menfaat söz konusu olmadığı gibi sermaye aracılığıyla ilgili de bir husus yoktur. BDDK haberden rahatsız oldu ve Cumartesi günü açıklama yaptı. Yapılan açıklamanın ardından bizde haberi güncelledik. 15 yıldır gazetecilik yapıyorum. Çok kez kriz konusunda yazdım. İlk defa yargılanıyorum” dedi.

Fercan Yalınkılıç da savunmasında, “7 yıldır ekonomi haberleri yapıyorum. Türkiye hakkında yazdığım haberlerin benzerini başka ülkeler içinde yazıyorum. Yazdığım haberler gazetecilik etik ve değerleri kapsamındadır. Şirketimizin iç tüzüğü nerdeyse SPK’nınkinden daha katı. Piyasada bir dolar kıtlığı tespit ettik. Döviz bürolarına ve bankalardan bilgi aldık. Sonrasında haberi güncelledik. BDDK’nın açıklamasının ardından haberi güncelledik. Ancak haberin ilk var iddianamede, güncellenen hali yok. Sermaye piyasasında işlem yaptığımız tespit edilirse bu iş akdinin feshi nedenidir. Haberi kendi gözlemlerimizle yaptık. Banka yetkilileri bize döviz veremediklerini, bir sonraki iş gününe çağırdıklarını beyan ettiler” dedi.

Merdan Yanardağ da savunmasında, “Twitter paylaşımları bana aittir. Ben gazeteciyim ve görevimi yapıyorum. Bu davanın maksatlı olduğunu düşünüyorum. FETÖ ile mücadele ettik diye Ergenekon’dan yargılandık, şimdi de FETÖ ile iş birliği yaptığımız üzerinden suçlanıyoruz. Biz gazeteciyiz. BDDK ve SPK hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyorum. Bir dava açılacaksa döviz kurunun yükselesinden karlı çıkanlara açılmalı” ifadelerini kullandı.

Mustafa Sönmez de savunmasında, “Her gün benzer mahiyette en az on twit atıyorum. 40 yıllık bir geçmişim var. İfade özgürlüğü hakkımı kullanıyorum. Bu politik bir davadır. BDDK ve SPK burada araç olarak kullanılmıştır. Bu kurumlar buna alet edilmişlerdir. İddianame bir hukuk ayıbıdır. Bu dava muhalifleri susturmaya dönüktür. Buna araç edilen BDDK ve SPK hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyorum. Bundan sonra da ifade özgürlüğü hakkımı kullanmaya devam edeceğim” dedi.

Sedef Kabaş da yaptığı savunmasında, “Söz konusu beyanlarım 25 yıllık habercilik ve medya tecrübem neticesinde yaptığım beyanlardır. Twitterda ki paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamındadır. Bu paylaşımlar yalnızca ekonomik krize yönelik eleştirilerimdir. Hiçbir kişisel menfaat elde etmem burada söz konusu değildir” diye konuştu.

Orhan Kalkan da savunmasında “Her hangi bir maddi çıkarım yok. Düşünce ve ifade özgürlüğümü kullandım” dedi.

BDDK avukatları, önceki taleplerinin devam ettiğini ve davaya müdahil olmak istediklerini talep etti.

Ardından söz alan gazetecilerin avukatlarından Köksal Bayraktar, “Bir gazeteci kamu yararı varsa, güncel ve doğru ise haber verir. Haber tamamen doğrudur. Dolar 5.60 TL iken 6.80 TL olmuş. Bir günde 1.5 lira değer kazanan parayı yayınlamayacak da ne yapacak” diye sordu. “Twitter mesajlaşmalarından sonra dolar karşısında lirada bırakın değer kaybı olsun dolar gerilemiştir” diyerek, beraat talep etti.

Avukat Sevgi Kalan Güvercin de “Müvekkilimin ifadesi alınmadan iddianame düzenlenmiştir. Bu adil yargılama hakkının ihlalidir” dedi.

Avukatların tamamı müvekkillerinin beraatlarını talep etti.

Savunmalar ardından mahkeme hakimi ara kararını açıkladı.


Verilen kararda, BDDK’nın davaya müdahillik talebini kabul edildi. Hakim, bazı sanıkların savunmasının alınmamasını ve dosyanın geldiği aşamayı göz önünde bulundurarak, duruşmayı 17 Ocak 2020 tarihine erteledi.


Duruşma Öncesi

10.00’da başlaması beklenen duruşma, 10.05’te başladı. İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesinin duruşma salonu küçük olduğundan kaynaklı duruşma, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda görülmesine karar verildi. Bu da İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinin kapısına asılan yazı ile duyuruldu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salonda sanıklar için 20 kişilik, izleyiciler içinde 25 kişilik yer ayrılmıştı. Taraf avukatlar içinde yer ayrıldı. Salonda SEGBİS için iki ayrı ekran yerleştirilmişti.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Foreign Media Assocation, Punto24 ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan yetkililer de izledi.

Genel Gözlemler

Gazeteciler ve sanıklar uzun süre duruşma salonuna alınmadı ve bariyerlerin önünde bekletildi. Duruşma salonunun önüne giden gazetecilerde özel güvenlik tarafından bariyerlerin dışına çıkarıldı.

Duruşma salonuna ilk olarak sanıklar alındı. Sanıkların ardından gazeteciler ve izleyiciler salona alındı. Çok sayıda izleyici de duruşma salonuna giremedi.

Bir avukatın duruşmaya yanlışlıkla katılıp, müdafi avukatlar kısmında oturması gülüşmelere neden oldu. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) isteyen sanıkların bir kısmı HAGB’nin ne olduğunu bilmediği sonradan ortaya çıktı. Atılan bazı twitlerin salonda okunması gülüşmelere neden oldu.

“Economic Coup Attempt” Trial (Indictment)

“Economic Coup Attempt” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

“Economic Coup Attempt” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

“Economic Coup Attempt” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

“Economic Coup Attempt” Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)

“Economic Coup Attempt” Trial 6. Standing (Minutes of the Hearing)

“Economic Coup Attempt” Trial 7. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.