Osman Akın

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeni Yaşam Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmanın; Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro Amirliği’ne bağlı polisler tarafından, iki ayrı bayide satılan gazeteye el konulması üzerine başlatıldığı belirtildi. Ancak, polislerin; bayideki gazetelere el koyduğu sırada, gazete hakkında herhangi bir toplatma ya da yasaklama kararı yoktu.

Gazetenin 8 Ekim 2018 tarihli sayısında yer alan köşe yazılarında “terör örgütü propagandası yapıldığı” iddia edildi.

Soruşturma, gazetenin yayına hazırlandığı yer olduğu için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütüldü.

Akın hakkındaki soruşturmaya, gazetenin yazarı Veysi Sarısözen de dahil edildi.

Akın ve Sarısözen hakkındaki iddianame, 5 Şubat 2019’da tamamlandı.

Yeni Yaşam Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Osman Akın ve gazetenin yazarı Veysi Sarısözen hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 5 Şubat 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede; Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro Amirliği’ne bağlı polislerin, Yeni Yaşam Gazetesi’nin, 8 Ekim 2018 tarihli sayılarına el koyduğu belirtildi. Bunun üzerine, gazetenin aynı sayısındaki haber ve köşe yazılarının incelendiği ve araştırma tespit tutanağı hazırlandığı ifade edildi.

Gazetede; “Yol Almak,” “10 Ekim yürüyüşçülerinin yeni Türkiye özlemi,” “Enternasyonal barış anneleri Rojava’da,” başlıkları ile yayımlanan üç haber ve gazetenin yazarı Veysi Sarısözen’in kaleme aldığı “Tabanda ittifak laflarının ahlaki anlamı” başlıklı köşe yazısı suçlama konusu yapıldı.

İddianamede; “Enternasyonal barış anneleri Rojava’da” başlıklı haberin kim tarafından yazıldığının tespit edilemediği, yazının yayımlanmasından sorumlu yazı işleri müdürü olduğu gerekçesiyle Akın’ın sorumlu olduğu öne sürüldü.

İddianamede, Akın; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi. Ancak, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca, suçun “zincirleme şekilde işlendiği” iddia edilerek, istenen cezasının arttırılması talep edildi. Akın hakkında, toplamda; “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası” iddiasıyla bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede Sarısözen ise Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Akın ve Sarısözen’in ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yeni Yaşam Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Osman Akın ve gazetenin yazarı Veysi Sarısözen’in yargılanmasına, 21 Mayıs 2019 tarihinde, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Duruşmaya katılan Osman Akın, savunmasını yazılı olarak sundu. Suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme, Veysi Sarısözen’in duruşmaya gelmesi için adresine yazı yazılmasına karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 3 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Akın ve avukatı, duruşmaya katılmadı. Veysi Sarısözen’in duruşmaya katılması için gönderilen yazıdaki adresin bir okulu işaret ettiği belirtildi. Bunun üzerine, mahkeme; ifadesinin alınması için Sarısözen hakkında yakalama kararı çıkardı.

Yargılamanın üçüncü duruşması 26 Şubat 2020 tarihinde görüldü. Akın, bu duruşmaya da katılmadı. Sarısözen hakkında çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmediği belirtildi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın dördüncü duruşması 17 Haziran 2020 tarihinde görüldü. Duruşma, aynı gerekçe ile ertelendi.

Yargılamanın beşinci duruşması 13 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti değişmedi. Yargılanan gazeteciler ve avukatları, duruşmaya katılmadı. Mahkeme, Veysi Sarısözen hakkında çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verdi.

Yargılamanın, 27 Ocak 2021 tarihinde görülen duruşmasına avukatlar mazeret bildirerek, katılmadı. Yargılamaya 2 Haziran 2021 tarihinde görülecek duruşma ile devam edilecek.

7. Standing - June 2, 2021


Davanın avukatları duruşmaya mazeret bildirerek, katılmadı. Duruşma görülmedi, mahkeme katılan olmadığı gerekçesiyle dosyayı açıp kapattı.


Mahkeme heyeti, gazeteci Veysi Sarısözen hakkındaki yakalama kararının sonucunun beklenilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 26 Ekim 2021 tarihine, saat 10.05’te görülecek.


Duruşma Öncesi

Çağlayan Adliyesine HES kodu sorgulaması yapıldıktan ve X-RAY cihazından geçirildikten sonra giriş yapılabilindi. Duruşmanın görüldüğü mahkemenin önünde herhangi bir engel bulunmuyordu. Duruşma başladığında gazeteciler duruşma salonuna alındı.

Duruşma Salonunun Koşulları

Duruşmanın görüldüğü İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, adliyedeki normal büyüklükteki salonlarından biriydi. Salonda izleyiciler ve gazeteciler için yerler ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, RSF, MLSA, P24 ve DİSK Basın İş takip etti.

6. Standing - Jan. 27, 2021


Avukatlar mazeret bildirdi. Duruşma görülmedi, mahkeme katılan olmadığı gerekçesiyle dosyayı açıp kapattı.


Mahkeme Veysi Sarısözen hakkındaki yakalama kararının sonucunun beklenilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 2 Haziran 2021 tarihinde, saat 10.35’de görülecek.


5. Standing - Oct. 13, 2020


Mahkeme heyeti değişmedi. Yargılanan gazeteciler ve avukatları, duruşmaya katılmadı. Gazetecilerin ve avukatların mazeretleri kabul edildi.


Mahkeme, Veysi Sarısözen hakkında çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verdi.

Yargılamanın, 27 Ocak 2021 tarihinde görülecek altıncı duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Koronavirüs pandemisi nedeniyle, güvenlik görevlilerinin büyük bir kısmı, adliyenin giriş kapısında görevlendirilmişti.

Ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu koridorların önündeki barikatlar açıktı.

Duruşma, gazeteci Mehmet Baransu’nun tutuklu olarak yaklaşık dört yıldır yargılandığı davanın görüleceği mahkemede görülecekti. Üç gün sürecek duruşmanın, ikinci günü Osman Akın ve Veysi Sarısözen’in yargılandığı davanın da duruşma günüydü.

Mahkeme görevlileri, mahkemenin o günkü duruşma listesindeki 20’ye yakın duruşmada, verilen yakalama kararlarının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verileceğini iletti. Bu yüzden pek çok duruşmanın görülmeyeceğini söylediler.

Duruşma öncesi gazeteciler/gözlemciler ve Akın ile Sarısözen’in avukatları salon önüne geldi. Avukatlar, mübaşirle konuşup, mazeret bildirdiklerini ancak sistemde sorun olduğu için, mazeret dilekçelerinin görünmediğini belirtti.

Mahkeme Salonu Koşulları

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görevli birçok heyetin aksine, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin heyeti; duruşa salonuna izleyici/gözlemci kabul ediyordu.

Koronavirüs pandemisi karşısında alınan sosyal mesafe önlemi gereği, izleyiciler için ayrılan her iki sandalyeden birine bant çekilmişti.

Genel Gözlemler

Yargılama dosyasında, yurtdışında yaşayan Veysi Sarısözen hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesi dışında bir karar verilmemişti. Bu nedenle, duruşmada olağanüstü bir gelişme yaşanması beklenmiyordu.

Mahkeme, o gün görülecek diğer duruşmaları tamamladıktan sonra bu duruşmayı görmeye başladı.

Duruşma açılıp kapatıldı.

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Minutes of the Hearing)

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 6. Standing (Minutes of the Hearing)

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 7. Standing (Minutes of the Hearing)

Osman Akın - “Propaganda of Terrorist Organization ın Successive Intervals” Trial

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, ihbar üzerine Yeni Yaşam Gazetesi’nin 15 Şubat 2019 tarihli sayısı üzerine soruşturma başlattı.

Gazetenin o dönem sorumlu yazı işleri müdürü olan Osman Akın gazetenin söz konusu sayısı üzerindeki haberlerden sorumlu tutuldu. Suçlama konusu yapılan haberler, dönemin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eylemi ile ilgiliydi.

Akın hakkındaki iddianame, 2 Nisan 2019 tarihinde tamamlandı.

Yeni Yaşam Gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü olan Osman Akın hakkında iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 2 Nisan 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Akın hakkındaki soruşturmanın İstanbul Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’ne yapılan bir ihbar sonucu başlatıldığı bilgisine yer verildi. İddianamede; gazetenin, 15 Şubat 2019 günü çıkan sayısında yayımlanan üç ayrı haber suçlamaya delil olarak gösterildi.

Gazetenin, dönemin HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eyleminin 100. gününe denk gelen sayısında, “Direnişte 100 gün” başlığı ile manşetten yayımlanan haber, iddianamede delil olarak gösterildi. İddianamede aktarılan, “Güneşli günler için yürüyorlar” başlıklı haberde ise Güven’in açlık grevi eylemi ile ilgili HDP milletvekillerinin Diyarbakır’da yaptığı yürüyüşün detaylarına yer verilmişti.

Gazetenin aynı sayısında, “Asrın Hukuk Bürosu, PKK Lideri Öcalan’ın İmralı’daki 20. yılını gazetemize değerlendirdi” başlığı ile yayımlanan haber de iddianamede suçlamalara delil olarak gösterildi. Haberde, Öcalan’ın avukatlığını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu’nun müvekkilleriyle ilgili yapmış oldukları açıklamalara yer verilmişti. İddianamede, haberde; “Öcalan’ın tecrit altında olduğunun belirtildiği ve Öcalan’ı öven ifadelerin olduğu” iddia edildi.

İddianamede, gazetenin; “PKK’nın şiddet ve tehdit içeren eylemlerini meşru gösteren, övücü resim ve yorumlara yer verilerek terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediği iddia edildi.

İddianamede, gazetenin o dönem sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 ve Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddeleri uyarınca “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Akın hakkında bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası istendi. Akın’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yeni Yaşam Gazetesi eski sorumlu yazı işleri müdürü olan Osman Akın’ın yargılanmasına, 20 Haziran 2019 tarihinde, İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Akın, savunmasını ilk duruşmada yaptı. Suçlamaları kabul etmediğini belirten Akın, yazı ve haberlerin, kendi bütünlüğü içinde ele alınıp değerlendirilmediğini, içeriklerinden birkaç kelime, kavram veya cümlenin alıntılanarak, soyut gerekçelerle suçlama haline getirildiğini dile getirdi. Akın, “Söz konusu haber ve yazıların içeriklerinde, herhangi bir örgütün propagandasının yapıldığına ilişkin, maddi-hukuki kanıt ve olgu bulunmamaktadır” dedi. Akın, şunları söyledi:

“Bu haber ve yazılar, çeşitli internet sitelerinden ve haber ajanslarından alınmış; haber verme, toplumu bilgilendirme amacıyla, basın ve ifade özgürlüğü çerçevesinde, haber değeri taşıdığı için yayımlanmıştır. Bu haber ve yazılar, şiddet eylemlerini teşvik edecek veya terör ortamı yaratacak, toplumu ve bireyleri suç işlemeye teşvik-telkin edecek nitelikte değildir.”

Duruşma savcısı, ilk duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sundu. Mütalaada, Akın; “PKK/KCK liderini ve sözde tecrit protestosu yapılması eylemini ön plana çıkartarak, kamu oyu önünde sahip çıkmakla” suçlandı.

Akın, hakkındaki iddianamede, “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı. Esas hakkındaki mütalaada ise Akın’a, “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Böylece Akın hakkında istenen cezanın üst sınırı, sekiz yıl dokuz aydan yedi yıl altı aya düştü.

Duruşma esas hakkında savunmaların yapılması için ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması 22 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Osman Akın, duruşmaya katılmadı. Duruşma savcısın, ilk duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Osman Akın’ın avukatı Sercan Korkmaz, “Müvekkil, idari bir uygulamaya yönelik yapılan protestoyu haberleştirmiştir. ‘Sayın Abdullah Öcalan’ söylemiyle ilgili Yüksek Mahkemenin vermiş olduğu, emsal kararlar zaten vardır” dedi ve Akın’ın beraatini istedi.

Mahkeme, Akın’ın; “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla bir yıl üç ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Cezaya ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

2. Standing - Oct. 22, 2019


İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yargılamanın ikinci duruşmasının 09:30’da başlayacağı duyurulmuştu. Ancak, duruşma; 11:20’de başladı.

Osman Akın, duruşaya katılmadı. Akın’ı duruşmada, avukatı Sercan Korkmaz temsil etti.

Duruşma savcısı, ilk duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Osman Akın’ın avukatı Sercan Korkmaz, “Müvekkil, idari bir uygulamaya yönelik yapılan protestoyu haberleştirmiştir. ‘Sayın Abdullah Öcalan’ söylemiyle ilgili Yüksek Mahkemenin vermiş olduğu, emsal kararlar zaten vardır” dedi ve Akın’ın beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya, karar için beş dakika ara verdi.


Mahkeme heyeti Osman Akın’ın “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Akın hakkında bir yıl hapis cezası verildi. Suçun basın ve yayın yoluyla işlendiği gerekçesiyle yarı oranında arttırılan ceza bir yıl altı aya çıkarıldı.

İndirimde gidilen ceza, bir yıl üç ay olarak belirlendi.

Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) karar verdi.


Duruşma Öncesi

Basın mensuplarının salona girişinde bir sorun yaşanmadı. Davayı izlemek isteyen gazeteciler, duruşma salonunun önüne alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda seyirciler için 25 sandalyelik yer ayrılmıştı. Salonda ayrıca taraf avukatları ve sanıklar içinde yer vardı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ayrı ekran kuruluydu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya izleyici katılımı olmadı.

Gözlemler

Duruşmada herhangi bir ihlal yaşanmadı.

1. Standing - June 20, 2019


11.00’de başlaması beklenen duruşma 15.32’de başladı.

Duruşmada ilk olarak, mahkeme başkanı, iddianamenin özetini okudu.

Sonrasında Osman Akın, savunma yaptı. Akın’ın savunmasının satır başları şöyleydi:

“Yeni Yaşam gazetesinde sorumlu yazı işleri müdürü olarak görev yapıyorum. İddianamede tarafıma yöneltilen suçlamaları kabul etmiyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki; iddianameye konu yapılan yazı ve haberler, kendi bütünlüğü içerisinde ele alınıp değerlendirilmemiş, içeriklerinden birkaç kelime, kavram ve/veya cümle alıntılanarak, soyut gerekçelerle suç isnadı yapılmıştır. Söz konusu haber ve yazıların içeriklerinde, herhangi bir örgütün propagandasının yapıldığına ilişkin, maddi-hukuki kanıt ve olgu bulunmamaktadır.

Bu haber ve yazılar, çeşitli internet sitelerinden ve haber ajanslarından alınmış; haber verme toplumu bilgilendirme amacıyla, basın ve ifade özgürlüğü çerçevesinde, haber değeri taşıdığı için yayımlanmıştır. Bu haber ve yazılar, şiddet eylemlerini teşvik edecek ve/veya terör ortamı yaratacak, toplumu ve bireyleri suç işlemeye teşvik-telkin edecek nitelikte değildir. Bu iddianamede tarafıma yöneltilen suçlamaları kabul etmiyorum.”

Avukat Özcan Kılıç, savunma için süre talebinde bulundu. Savcı, dosyaya eklenecek delilin olmadığını söyledi ve ilk duruşmada esas hakkındaki mütalaasını mahkeme heyetine sundu.

Duruşma savcısı, ilk duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sundu. Mütalaada, Akın; “PKK/KCK liderini ve sözde tecrit protestosu yapılması eylemini ön plana çıkartarak, kamu oyu önünde sahip çıkmakla” suçlandı.

Akın, hakkındaki iddianamede, “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı. Esas hakkındaki mütalaada ise Akın’a, “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Böylece Akın hakkında istenen cezanın üst sınırı, sekiz yıl dokuz aydan yedi yıl altı aya düştü.

Avukatlar, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunma yapmak için ek süre istedi.


Mahkeme, avukatların ek süre talebini kabul etti.

Yargılamanın 22 Ekim 2019 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma öncesi basın mensuplarının girişinde bir sorun yaşanmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda seyirciler için 20 sandalyelik yer ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı üç gazeteci izledi. Osman Akın, duruşmaya iki avukatı ile birlikte katıldı.

Genel Gözlemler

Saat 11:32’de başlayan duruşma, 10 dakika sürdü. Mahkeme heyeti, duruşmaya karar arası vermedi. Heyet, müzakereyi; izleyici ve tarafları duruşma salonundan çıkarmadan yaptı.

Osman Akın - “Propaganda of Terrorist Organization ın Successive Intervals” Trial (Indictment)

Osman Akın - “Propaganda of Terrorist Organization ın Successive Intervals” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Osman Akın - “Propaganda of Terrorist Organization ın Successive Intervals” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Osman Akın - “Degrading Turkish Nation, State of Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State” Trial

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeni Yaşam Gazetesi’nde dönemin sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın hakkında; gazetenin 1 Mart 2019 tarihli sayısında yer alan “Afrinli Tutuklulara Zulüm” başlıklı haber üzerinden soruşturma başlattı.

Osman Akın, haber üzerinden; “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamakla” suçlandı.

Türk Ceza Kanunu’na göre, bir kişi hakkında bu suçlamayla soruşturma açılabilmesi için Adalet Bakanı’nın izni gerekiyor. Akın hakkında soruşturma açılabilmesi için gereken izin de 11 Temmuz 2019 tarihinde alındı.

Osman Akın, soruşturma aşamasında verdiği ifadesinde; haberin herhangi bir suç içermediğini, basın ve ifade özgürlüğü bağlamında toplumu ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yapıldığını söyledi.

Akın hakkındaki iddianame, 9 Temmuz 2019 tarihinde tamamlandı.

Yeni Yaşam Gazetesi’nde dönemin sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 9 Temmuz 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Akın; Yeni Yaşam Gazetesi’nde, 1 Mart 2019 tarihinde “Afrinli Tutuklulara Zulüm” başlığı ile yayımlanan haber üzerinden suçlandı.

İddianamede, haberde; “Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun Afrin’e dönük operasyonundan sonra kent merkezi başta olmak üzere, ilçelerden binlerce sivilin ÖSO tarafından kaçırılarak askere teslim edildiği, bu sivillerin bazılarının öldürüldüğü, bazılarının Afrin’de kurulan hapishanelerde tutulduğuna dair beyanların yer aldığı” iddia edildi.

Haberde, “Bazı kişilerin YPG - YPJ üyesi oldukları iddiası ile Türkiye’ye getirildiği, sınır karakollarında bir ya da iki gün bekletildikten sonra Hatay İl Jandarma Komutanlığı ya da Antakya İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü ve ardından da tutuklandığına ilişkin iddiaların yer aldığı” öne sürüldü.

Aynı haberde, “Cezaevine götürülenlerin çıplak aramadan kaba dayağa kadar ağır işkenceden geçirildiği, işkencelerin günlerce ve haftalarca sürdüğü, Afrinli sivillerin hepsinin gardiyan ve askerler tarafından kaba dayağa maruz kaldığına yönelik iddiaların yer aldığı” belirtildi.

İddianamede, “haber içeriğinin doğru olmadığı” öne sürüldü.

İddianame, Akın; Türk Ceza Kanunu’nun 301/2 maddesi uyarınca, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamakla” suçlandı. Akın hakkında altı aydan iki yıla kadar hapis cezası istendi. Akın’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yeni Yaşam Gazetesi’nde dönemin sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın’ın yargılanmasına, 1 Ekim 2019 tarihinde, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Osman Akın, ilk duruşmada savunmasını yaptı. Akın, “Davaya konu yazılar, Mezopotamya Haber Ajansı’ndan alınmıştır. Haber değeri taşıdığı için suç teşkil etmediğini düşünüyorum” dedi. Beraatini isteyen Akın, aksi halde hakkındaki olası ceza hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) talep etti.

Osman Akın’ın avukatı Özcan Kılıç ise “İddianame anlatımı son derece soyut ve afakidir. Suç nitelendirilirken bile soyut bir nitelendirme yapılmıştır. Suçun vasfında hangi kuruma yönelik olduğunun açıkça belirtilmesi gerekir. Haber içeriğinde herhangi bir kurumdan bahsedilmemektedir. Bu nedenle suçun unsurları oluşmamıştır” dedi.

Avukat Kılıç, kamuoyunda “Yargı Paketi” olarak bilinen ve aralarında Osman Akın’ın suçlandığı Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinin de olduğu pek çok kanun maddesinde değişiklik öngören yasal düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüldüğünü dile getirdi. Kılıç, “Zaten Meclis’te şu anda görüşülen yargı reform paketi içerisinde, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi de dahil edilmiştir. Lehe bir değişiklik olma ihtimali vardır” dedi ve savunma için ek süre talep etti. Mahkeme, avukat Kılıç’ın süre talebini kabul etti, duruşma ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması 9 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Osman Akın duruşmaya katılmadı. Akın’ı, duruşmada; avukatı Özcan Kılıç temsil etti. Özcan Kılıç, suçlamasının unsurlarının oluşmadığını belirterek, beraat talep etti. Kılıç, şunları söyledi:
“Davaya konu haberler cezaevindeki uygulamaları içeriyor. Hatay T Tipi Cezaevi’nde yaşananlar bu haberi oluşturuyor. Bu haberin gerçekliğini, doğruluğunu tartışmamız gerekiyor. Bir haberin gerçek olmaması mümkündür gazetecilikte. Adalet Bakanlığı direk davayı açma izni veriyor. Davaya konu olan haberle ilgili tekzip talebi olmaksızın savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş. Gazetelerde o kadar olmamış haber okuyoruz ki, kimse bunlara bir şey demiyor” Bu haber kişisel değil, devleti ilgilendiren bir dava. Ortada mesleki faaliyet var ve bu suç olarak nitelendiriliyor. İnfaz koruma memuruna karşı yapılan bir haber, devlete karşı yapılmış görülüyor günümüzde. Suçlamaları kabul etmiyoruz ve beraat talep ediyoruz.”

Mahkeme, Akın’ın; “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” suçlamasıyla beş ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Ceza, “iyi hal” gerekçesiyle beş ay hapis cezasına indirildi. Cezaya ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) karar verildi.

2. Standing - Jan. 9, 2020


Mahkeme hakiminin yerini almasıyla duruşma saatinde, 10:20’de başladı.

Duruşmaya, gazeteci Osman Akın katılmadı. Akın’ı, avukatı Özcan Kılıç temsil etti.

Duruşma, mahkeme hakiminin gazetecilere “uyarısı” ile başladı. Hakim, gazetecilere gülerek, “Her dediğimi haberlere yazmayın. Aramızda konuşuyoruz. Davayı ilgilendiren konuları yazın” demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Ardından söz alan avukat Özcan Kılıç, esas hakkındaki savunmalarını yazılı olarak vereceklerini kaydetti. Avukat Kılıç, özet bir şekilde beyanda bulunacağını kaydetti. Kılıç, şöyle konuştu:

“Davaya konu haberler cezaevindeki uygulamaları içeriyor. Hatay T Tipi Cezaevi’nde yaşananlar bu haberi oluşturuyor. Bu haberin gerçekliğini, doğruluğunu tartışmamız gerekiyor. Bir haberin gerçek olmaması mümkündür gazetecilikte. Adalet Bakanlığı direk davayı açma izni veriyor. Davaya konu olan haberle ilgili tekzip talebi olmaksızın savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş. Gazetelerde o kadar olmamış haber okuyoruz ki, kimse bunlara bir şey demiyor. Bu haber kişisel değil, devleti ilgilendiren bir dava. Ortada mesleki faaliyet var ve bu suç olarak nitelendiriliyor. İnfaz koruma memuruna karşı yapılan bir haber, devlete karşı yapılmış görülüyor günümüzde. Suçlamaları kabul etmiyoruz ve beraat talep ediyoruz.”

Hakim, karar için, duruşmaya kısa bir ara verdi.


Mahkeme, Akın’ın; “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” suçlamasıyla beş ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Ceza, “iyi hal” gerekçesiyle beş ay hapis cezasına indirildi. Cezaya ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) karar verildi.

Mahkeme hakimi, kararı açıkladıktan sonra “alt seviyeden cezayı verdim” dedi.

Duruşma, 15 dakika sürdü.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde gazeteciler ve yurttaşlar X-ray cihazlarından geçirildi. Duruşma salonunun önünde beklemek için gazetecilere ve izleyicilere herhangi bir engel çıkarılmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salonda sanıklar için dört kişilik, izleyiciler içinde 10 kişilik yer ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği (MLSA), Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve P24 temsilcileri izledi. Duruşma salonunda bazı stajyer avukatlar da bulunuyordu.

1. Standing - Oct. 1, 2019


İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada, Yeni Yaşam gazetesi eski Yazıişleri Müdürü Osman Akın ve avukatı hazır bulundu.

Duruşma da ilk olarak kimlik tespiti yapıldı. Kimlik tespiti ardından gazeteci Osman Akın savunma yaptı. Akın savunmasında “Gazetede yayımlanan haberi ajanslardan aldık. Haber değeri taşıyan bir haberdi. Haberin suç içerdiğini düşünmüyorum. Beraatimi istiyorum” dedi.

Ardından söz alan avukat Özcan Kılıç, “Suçlama çok soyut. Atılı suçun unsurlarının oluşmadığını düşünüyorum. Suç nilendirmesi yapılırken bir soyutluğunu koruyor. Haberin içeriğinde her hangi bir kurumun ismi yer almıyor. Söz konusu haberde kimin kastedildiği belli değildir. Müvekkilim TCK 301’den yargılanıyor. Yeni çıkacak yargı paketinde buna dair düzenlemenin olacağı belirtiyoruz. Bunun içinde süre talep ediyoruz” dedi.


Hakim, avukat Özcan Kılıç’ın savunma için ek süre talebini kabul etti.

Yargılamanın, 9 Ocak 2020 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

09.55’te başlaması beklenen duruşma, 10.12’de başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salonda sanıklar için dört kişilik, izleyiciler içinde 10 kişilik yer ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası, Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği ve P24 gözlemcileri takip etti.

Genel Gözlemler

Mahkeme hakiminin tavrı oldukça olumluydu. Avukatların taleplerini dikkate aldı.

Osman Akın - “Degrading Turkish Nation, State of Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State” Trial (Indictment)

Osman Akın - “Degrading Turkish Nation, State of Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Osman Akın - “Degrading Turkish Nation, State of Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Osman Akın - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial

Kocaeli’de yaşayan bir kişi, evinin balkon kapısının koluna sıkıştırılmış Yeni Yaşam Gazetesi’nin “suç barındırabileceği” iddiasıyla Kocaeli Başiskele İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu. Bunun üzerine Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, gazetenin, 21-22 Mayıs 2019 tarihli sayıları üzerinde soruşturma başlattı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, yetkisizlik kararı vererek soruşturma dosyasını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Gazetenin söz konusu sayılarının Güvenlik Daire Başkanlığı Yasaklı Yayınlar Listesi’nde yer almadığı, yasaklama ve toplatma kararının da bulunmadığı belirtildi. Buna rağmen gazetenin o dönemki sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın, “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Gazetenin söz konusu sayılarında yayımlanan ve Abdullah Öcalan ve başka bir tutuklu ile olduğu belirtilen haberler delil olarak gösterildi.

Osman Akın, 20 Ağustos 2019’da ifade verdi. İddianameye göre, Osman Akın, ifadesinde; suçlandığı üç haberden ikisi için internetten alıntı yaptıklarını, bir haberi hazırlayanın kimlik bilgilerini de ileteceğini söyledi. Haberlerin basın özgürlüğü kapsamında kaldığını, kesinlikle terör örgütü propagandası yapmadıklarını dile getirdi.

İddianame, 12 Eylül 2019’da tamamlandı. İddianamenin, bir haber ile ilgili dava açılabilmesi için Basın Kanunu ile tanınan dört aylık sürenin bitmesine 12 gün kala tamamlanması dikkat çekti.

Yeni Yaşam Gazetesi eski sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Büro tarafından 12 Eylül 2019’da tamamlandı.

Bir kişinin başvurusu üzerine Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmanın yetkisizlik kararı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesi ile ilgili süreç aktarıldı.

İddianamede, gazetenin 21 – 22 Mayıs 2019 tarihli sayıları ile ilgili yasaklama ve toplatma kararı alınmadığı ifade edildi. Ancak gazete hakkında, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, 11 Eylül 2019 tarihinde toplatma kararı verildiği belirtildi. İddianamede, toplatma kararının; cezaevindeki Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile görüştürülmemesine ilişkin haberler üzerine alındığı iddia edildi. Savcı, haberleri ve toplatma kararını gerekçe göstererek, gazetenin; “PKK/KCK’nin hedef ve amaçları doğrultusunda propaganda amaçlı yayın yaptığını” iddia etti.

Gazetede yayımlanan üç haber, Osman Akın aleyhinde delil olarak gösterildi. “Abdullah Öcalan’a tecrit devam ediyor” başlıklı haberin 22 Mayıs 2019 tarihinde; “Avukatların başvurusuna yanıt yok” ve “İki eli olmayan Aktaş’a ağır tecrit” başlıklı haberlerin ise 21 Mayıs 2019’da yayımlandığı belirtildi.

İddianamede, Osman Akın ve gazetenin avukatı Özcan Kılıç’ın; soruşturma aşamasında “haberlerin kimler tarafından yazıldığına ilişkin beyanlarının çelişkili olduğu” iddia edildi.

İddianamesinde, “terör örgütü propagandasının” tanımını yapan savcılık, Akın’ın savunmasının ise “suçtan ve yaptırımdan kurtulmaya dönük” olduğunu iddia etti.

İddianame, Osman Akın; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 ve Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddeleri uyarınca, “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Akın hakkında bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası talep edildi. Akın’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Akın hakkındaki iddianame İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yeni Yaşam Gazetesi eski sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın’ın yargılanmasına, 14 Ocak 2020 günü İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Osman Akın, ilk duruşmada savunmasını yaptı. Akın, “İddianamede yer verilen haberleri, haber değeri taşıdığı için yaptım, örgüt propagandası amacı gütmüyor. İddianamede de bu yönde bir delil yok. Beraatimi istiyorum, aksi takdirde HAGB (Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması) hükümleri uygulansın” dedi.

Avukat Özcan Kılıç, iddianamede yer verilen iki haberin de avukatların yaptıkları açıklamalarla ilgili olduğunu söyledi. Bahsi geçen avukatların tanık olarak mahkemede dinlenmesini istedi. Duruşma savcısı, talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme de Osman Akın’ın avukatının bu talebini reddetti.

Duruşma savcısı, ilk duruşmada; esas hakkındaki mütalaasını sundu. Akın, iddianamede; “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı. Ancak esas hakkındaki mütalaada Akın’ın; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası suçunu işlediği” iddia edildi. Böylece, iddianamede, bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Osman Akın hakkında istenen ceza 1 yıl 10 ay 15 günden 13 yıl 1 ay 15 güne kadar çıkmış oldu.

Avukatlar, savunma için ek süre verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, ek süre talebini kabul ederek, duruşmayı erteledi.

Yargılamanın ikinci duruşması 24 Ocak 2020’de görüldü. Osman Akın, duruşmaya katılmadı. Osman Akın’ı, duruşmada; avukatı Özcan Kılıç temsil etti. Duruşma savcısı, ilk duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Avukat Özcan Kılıç, suçlanan haberlerin ajanslardan derlendiğini kaydetti. Bu haberlerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yer aldığını söyleyen Kılıç, basın özgürlüğüne dair Avrupa İnsan Hakları Derneği (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını hatırlattı. Beraat talebinde bulundu.

Mahkeme, Akın’ın; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla bir yıl altı ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Cezaya ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

2. Standing - Jan. 24, 2020


İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yargılamanın ikinci duruşmasının, saat 09:00’da başlayacağı duyurulmuştu ancak duruşma saat 09:50’de başladı.

Mahkeme heyetinin yerini alması başlayan duruşmaya, gazeteci Osman Akın katılmadı. Akın’ı, avukatı Özcan Kılıç temsil etti.

Duruşmada ilk olarak söz alan duruşma savcısı, önceki duruşma esas hakkında verdiği mütalaasını tekrar ettiğini belirtti.

Sonrasında söz alan avukat Özcan Kılıç, kısa bir beyanda bulundu. Beyanları Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altına alındı.

Kılıç, suçlamaların gazetede çıkan haberlerin ajanslardan derlendiğini kaydetti. Bu haberlerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yer aldığını söyleyen Kılıç, basın özgürlüğüne dair Avrupa İnsan Hakları Derneği (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını hatırlattı. Beraat talebinde bulundu.

Avukat Kılıç’ın savunmasının ardından duruşmaya, karar için kısa bir ara verdi.


Mahkeme heyeti; gazeteci Osman Akın’ı “terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası çarptırdı.

Basın suçu olması gerekçesiyle, yarı oranında arttırdığı ve cezayı 1 yıl 6 aya çıkardı.

Suçun yeniden icrasını göz önünde bulunduran heyet, 1/4 oranında artırım yaparak cezayı 1 yıl 10 ay 15 gün olarak belirledi.

Cezanın sanık üzerindeki etkisini göz önünde bulunduran heyet, 1/6 oranında indirim yaparak cezayı 1 yıl 6 ay 22 gün olarak ilan etti.


Duruşma Öncesi

Gazeteciler ve izleyiciler, adliye girişinde X-ray cihazından geçirildi. Duruşmanın görüleceği koridorda güvenlik bariyerleri bulunuyordu. Gazetecilerin duruşma salonu önünde beklemesine izin verildi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Seyircilere 30 kişilik yer ayrılmıştı. Salonda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ayrı ekran kuruluydu. Sanık ve avukatlar için oturma yerleri ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) takip etti.

Genel Gözlemler

Olağanüstü bir durum yaşanmadı.

1. Standing - Jan. 14, 2020


Duruşma, mahkeme heyetinin salonda yerini almasıyla 1 saat 40 dakika gecikmeyle başladı.

Osman Akın’a hakkındaki suçlama aktarıldı ve hakları okundu.

Ardından Osman Akın savunmasını yaptı.

Akın “İddianamede yer verilen haberleri, haber değeri taşıdığı için yaptım, örgüt propagandası amacı gütmüyor. İddianamede de bu yönde bir delil yok. Beraatimi istiyorum, aksi takdirde HAGB (Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması) hükümleri uygulansın” dedi.

Avukat Özcan Kılıç, iddianamede yer verilen iki haberin de avukatların yaptıkları açıklamalarla ilgili olduğunu söyledi. Bahsi geçen avukatların tanık olarak mahkemede dinlenmesini istedi.

Savcı, ilk duruşma olmasına rağmen “dosyanın geldiği aşama” nedeniyle bu talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme talebi reddetti.

Duruşma savcısı, ilk duruşmada; esas hakkındaki mütalaasını sundu. Akın, iddianamede; “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı. Ancak esas hakkındaki mütalaada Akın’ın; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası suçunu işlediği” iddia edildi. Böylece, iddianamede, bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Osman Akın hakkında istenen ceza 1 yıl 10 ay 15 günden 13 yıl 1 ay 15 güne kadar çıkmış oldu.

Avukat Kılıç, savunma hazırlamak için süre talep etti.


Mahkeme, avukat Özcan Kılıç’ın süre talebini kabul etti.

Yargılamanın, 24 Ocak 2020 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Saat 10.05’te görülmesi öngörülen duruşma, mahkemenın o günkü duruşma listesinin 12. sırasındaydı. Diğer duruşmalar geç başlayıp, ön görülenden uzun sürdü.

Yargılanan gazeteci Osman Akın, avukatları ve duruşmayı izlemeye gelen gazeteciler saat 11.25’te duruşma salonuna alındı. Mahkeme heyeti ise saat 11.45’te duruşma salonuna geldi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve P24 takip etti.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu 35 kişilikti. Mahkeme başkanı mikrofonu kullanarak konuşurken, savcı mikrofonu kullanmadı. Savcının konuşmaları izleyicilerin bulunduğu yerden duyulmadı.

Duruşma:

11.45’te başlayan duruşma 11.47’de sona erdi.

Osman Akın - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Osman Akın - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Osman Akın - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.