Ozan Kaplanoğlu

Ozan Kaplanoğlu - Propaganda Davası

Bursa Muhalif internet haber sitesi editörü Ozan Kaplanoğlu hakkında 10 Ekim 2016 tarihinde Bursa Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’ne ihbar içerikli e-posta gönderildi. E-postada, Ozan Kaplanoğlu’na ait internet sitesinde suç teşkil eden yayınlar bulunduğu iddia edildi.

İhbar içerikli e-postanın ardından Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından, Ozan Kaplanoğlu’nun internet sitesi üzerinde işlem başlatıldı. İnternet sitesinde, “THKP/C terör örgütü kurucusu Mahir Çayan ve THKP/C terör örgütünün amaç ve stratejisinin” anlatıldığı öne sürüldü. Sitede, halkı silahlı eyleme ve iç savaşa çağırarak isyana teşvik edici dijital belgelerin olduğu iddia edildi. Kaplanoğlu’nun kendi adına açtığı internet sitesi üzerinden “THKP/C terör örgütü amaç ve stratejileri doğrultusunda faaliyet yürüttüğü, silahlı terör örgütüne militan kazandırmak adına çalışmalarda bulunduğu” öne sürüldü.

Bursa Emniyet Müdürlüğü, Kaplanoğlu’nun Facebook hesabı üzerinde de inceleme yaptı. Kaplanoğlu’nun burada da “Cumhurbaşkanı aleyhinde paylaşımlarda bulunduğu, halkın çoğunluğunun sahip olduğu dini inanca, ahlaki değerlere küfrettiği, terör örgütü propagandası içerikli paylaşımlarda bulunduğu” öne sürüldü.

Kaplanoğlu, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 4 Mayıs 2017’de evi basılarak gözaltına alındı.

Bilgisayarına, cep telefonuna, ses kayıt cihazına, hafıza kartlarına el kondu. Kaplanoğlu’nun evinde yapılan aramada; “Devrimci Gençlik”, “Genç Umut”, “Halkın Devrimci Yolu”, “Devrimci Öğretmen” isimli dergilerine, “İnsancı Yaşam İstiyoruz” yazılı afişine de el kondu.

Kaplanoğlu Bursa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Mayıs 2017 tarihli kararı ile tutuklandı. Bursa Cezaevi’nde yer olmadığı gerekçesiyle Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Kaplanoğlu hakkındaki iddianame 2 Haziran 2017’de tamamlandı.

Bursa Muhalif internet haber sitesi editörü Ozan Kaplanoğlu hakkındaki iddianame, 2 Haziran 2017’de Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık, Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Tahir Özgenç tarafından 2 Haziran 2017 tarihinde tamamlandı.

Toplamda 16 sayfadan oluşan iddianamenin yedi sayfasında Türkiye’deki sol örgütlenmelerin tarihine yer verildi. Devrimci Gençlik Federasyonu (Dev-Genç), Türkiye Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi (THKP/C) ve Dev-Yol’un kuruluş ve faaliyetleri anlatıldı. Bunların “terör örgütü” olduğu iddia edildi. Bu bölümde şu ifadeler kullanıldı:

“Devrimci Gençlik”, “Halkevleri”, “Öğrenci Kolektifleri”, “Liseli Genç Umut” isimli yapılanmaların, THKP/C DEV-YOL terör örgütünün amaç ve stratejileri doğrultusunda faaliyet yürüten oluşumlar olduğu birçok eylemlerinden ve yayın organlarından tespit edilmiştir.”

İddianamede Kaplanoğlu’nun kendi adına açtığı internet sitesinde yayımladığı “Devrimci İç Savaş”, “Savaş ve Devrim”, “Silahlı Devrim: Ekmek ve Yaşam Silahlı Devrimle Elde Edilir” ve “Mahir Çayan: Bütün Yazılar” başlıklı kitaplar analiz edildi.

İddianamede Kaplanoğlu’nun kitapları yayınlayarak “THKP/C terör örgütü amaç ve stratejileri doğrultusunda faaliyet yürüttüğü”, “silahlı terör örgütüne militan kazandırmak adına çalışmalarda bulunduğu” öne sürüldü.

İddianamede, Kaplanoğlu’nun kendi ismini gizleyerek “Uğur Gündüz” ismiyle kitap yayınladığı iddia edildi. Ancak Uğur Gündüz, bir rumuz değildi. Uğur Gündüz ismiyle yazılan ve iddianameye delil olarak dahil edilen kitaplar, 1990’ların ilk yıllarında yayınlanmıştı. Ozan Kaplanoğlu ise 1991 doğumlu.

İddianamede, Kaplanoğlu’nun, Facebook hesabı üzerindeki incelemenin sonuçlarına da yer verildi.

Bir “Üniversiteli Kadın Kolektifi” üyesinin tutuklanmasına tepki gösterdiği İddia edildi. İddianamede “Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin” “THKP/C Dev-Yol terör örgütünün alan yapılanması” olduğu öne sürüldü.

Aralarında CHP, HDP, EMEP, ÖDP, KESK, DİSK gibi siyasi parti ve sendikaların da bulunduğu Bursa Demokratik Güçler Platformu’nun Bursa’da düzenlediği “Hayırlar Devam Ediyor” konulu basın açıklamasının fotoğrafını paylaşması da iddianamede suç unsuru olarak kabul edildi. Kaplanoğlu, fotoğrafı, “Hayır biz kazandık… Yine kazanacağız. Çaldığınız oyların hesabını elbet vereceksiniz ve katlettiklerinizin ve işkencelerden geçirdiklerinizin ve zindanlarda gençliklerini çaldıklarınızın acıları yanında çok hafif kalacak” yorumu ile birlikte paylaştığı gerekçesiyle “devleti ve hükümeti hedef almak” ile suçlandı.

Kaplanoğlu ayrıca, yine Facebook hesabı üzerinden “Onlara sözümüz devrim olacak” ifadelerini paylaşmıştı. Bu ifadeler ise iddianamede şöyle değerlendirildi:

“THKP/C terör örgütünün amaç ve stratejisinin silahlı devrim yolu ile mevcut sistemin yıkılarak sosyalist ilkelere göre kurulacak olan sistemin nihai olarak komünizme evrilmek olduğu, dolayısıyla paylaşımda yazan ‘Onlara sözümüz devrim olacak’ ifadesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet sistemini silahlı devrim yoluyla yıkmaktan bahsettiği anlaşılmaktadır.”

Kaplanoğlu Halkevleri’nin düzenlediği anma yürüyüşlerine katılmakla da suçlandı.

Kaplanoğlu hakkındaki iddianame 2 Haziran 2017 tarihinde tamamlandı. Kaplanoğlu’nun Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi kapsamında basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak suçlaması ile 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Bursa Muhalif internet haber sitesi editörü Ozan Kaplanoğlu hakkındaki iddianame Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yargılamanın ilk duruşması 2 Ağustos 2017 tarihinde görüldü. Heyet, Erol Başkök’ün başkanlığında üyeler Ümit Deniz ve Yaren Kılıç’tan oluştu. Duruşma savcısı ise Mehmet Veysel Özkan’dı.

Kaplanoğlu duruşmaya, tutuklu bulunduğu Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Kaplanoğlu iddianamede; Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut gibi kuruluşların terör örgütü olarak suçlanması karşısında, Halkevleri’nin hükümet tarafından kamuya yararlı dernek olarak kabul edildiğini dile getirdi. Katıldığı etkinlikler üzerinden suçlanması karşısında da şu savunmayı yaptı:


“Ben solcuyum, tabii ki anmalara katılacağım. Tabii ki iktidara ‘seni yıkacağım’ diyeceğim. 68 kuşağının neferleri bizim için onurdur. Onların katledildiği darağacı müzelerde sergilenirken onları anmak mı suç oldu?”

Kaplanoğlu, beraatini talep etti. Hakkında açıklanacak olası ceza hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etti.

Kaplanoğlu’nun avukatlarından Özgür Özcan, Kaplanoğlu’nun son 1 aydır tek başına hücrede tutulduğunu, avukat görüşlerinin kısıtlandığını belirtti. Kaplanoğlu’nun tahliyesini talep etti.

Savunmaların ardından duruşma savcısı Mehmet Veysel Özkan, Kaplanoğlu’nun adli kontrol talebi ile tahliye edilmesini talep etti. Mahkeme heyeti başkanı Erol Başkök, yurtdışına çıkış yasağı ile birlikte tahliyesine karar verdi.

Yargılama sekiz duruşma sürdü. 12 Eylül 2019 tarihinde görülen son duruşmada mahkeme heyeti; Atilla Oğuz başkanlığında üyeler Mustafa Kartal ve Zehra Turan Ülger’den oluştu.

Duruşma savcısı Ömer Faruk Ayvaz, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı Ayvaz, Kaplanoğlu’nun “THKP/C terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi. Kaplanoğlu ise şu savunmayı yaptı:

“En son avukatım hesapladığında 13 davadan beraat kararı almışım. Ben bu dosyadan da beraatime karar verilmesini talep ediyorum.”

Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Atilla Oğuz, “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Karar istinaf mahkemesine taşındı.

Ozan Kaplanoğlu - Propaganda Davası (Indictment)

Ozan Kaplanoğlu - Propaganda Davası (Minutes of the Hearing)

Ozan Kaplanoğlu - Propaganda Davası (Minutes of the Hearing)