Ozan Kaplanoğlu

Ozan Kaplanoğlu - Propaganda Trial

Bursa Muhalif internet haber sitesi editörü Ozan Kaplanoğlu hakkında 10 Ekim 2016 tarihinde Bursa Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’ne ihbar içerikli e-posta gönderildi. E-postada, Ozan Kaplanoğlu’na ait internet sitesinde “suç teşkil eden yayınlar bulunduğu” iddia edildi.

İhbarın ardından Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından, Ozan Kaplanoğlu’nun internet sitesi üzerinde işlem başlatıldı. İnternet sitesinde, “THKP/C terör örgütü kurucusu Mahir Çayan ve THKP/C terör örgütünün amaç ve stratejisinin” anlatıldığı öne sürüldü. Sitede, “halkı silahlı eyleme ve iç savaşa çağırarak isyana teşvik edici dijital belgelerin olduğu” iddia edildi. Kaplanoğlu’nun kendi adına açtığı internet sitesi üzerinden “THKP/C terör örgütü amaç ve stratejileri doğrultusunda faaliyet yürüttüğü, silahlı terör örgütüne militan kazandırmak adına çalışmalarda bulunduğu” öne sürüldü.

Bursa Emniyet Müdürlüğü, Kaplanoğlu’nun Facebook hesabı üzerinde de inceleme yaptı. Kaplanoğlu’nun burada da “Cumhurbaşkanı aleyhinde paylaşımlarda bulunduğu, halkın çoğunluğunun sahip olduğu dini inanca, ahlaki değerlere küfrettiği, terör örgütü propagandası içerikli paylaşımlarda bulunduğu” öne sürüldü.

Soruşturma kapsamında Kaplanoğlu, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 4 Mayıs 2017’de evi basılarak gözaltına alındı.

Bilgisayarına, cep telefonuna, ses kayıt cihazına, hafıza kartlarına el kondu. Kaplanoğlu’nun evinde yapılan aramada; “Devrimci Gençlik”, “Genç Umut”, “Halkın Devrimci Yolu”, “Devrimci Öğretmen” isimli dergilerine, “İnsancı Yaşam İstiyoruz” yazılı afişine de el kondu.

Emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye çıkarıldı. Bursa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Mayıs 2017 tarihli kararı ile tutuklandı. Bursa Cezaevi’nde yer olmadığı gerekçesiyle Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Kaplanoğlu, hakkındaki iddianame 2 Haziran 2017’de tamamlandı.

Gazeteci Ozan Kaplanoğlu hakkındaki iddianame, 2 Haziran 2017’de Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık, Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlandı. 2 Haziran 2017 tarihinde tamamlandı.

Toplamda 16 sayfadan oluşan iddianamenin yedi sayfasında Türkiye’deki sol örgütlenmelerin tarihine yer verildi. Devrimci Gençlik Federasyonu (Dev-Genç), Türkiye Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi (THKP/C) ve Dev-Yol’un kuruluş ve faaliyetleri anlatıldı. Bunların “terör örgütü” olduğu iddia edildi.

İddianamede Kaplanoğlu’nun kendi adına açtığı internet sitesinde yayımladığı “Devrimci İç Savaş”, “Savaş ve Devrim”, “Silahlı Devrim: Ekmek ve Yaşam Silahlı Devrimle Elde Edilir” ve “Mahir Çayan: Bütün Yazılar” başlıklı kitaplar analiz edildi.

İddianamede Kaplanoğlu’nun kitapları yayınlayarak “THKP/C terör örgütü amaç ve stratejileri doğrultusunda faaliyet yürüttüğü”, “silahlı terör örgütüne militan kazandırmak adına çalışmalarda bulunduğu” öne sürüldü.

İddianamede, Kaplanoğlu’nun kendi ismini gizleyerek “Uğur Gündüz” ismiyle kitap yayınladığı iddia edildi. Ancak Uğur Gündüz, bir rumuz değildi. Uğur Gündüz ismiyle yazılan ve iddianameye delil olarak dahil edilen kitaplar, 1990’ların ilk yıllarında yayınlanmıştı. Ozan Kaplanoğlu ise 1991 doğumlu.

İddianamede, Kaplanoğlu’nun, Facebook hesabı üzerindeki incelemenin sonuçlarına da yer verildi.

Bir “Üniversiteli Kadın Kolektifi” üyesinin tutuklanmasına tepki gösterdiği İddia edildi. İddianamede, “Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin” “THKP/C Dev-Yol terör örgütünün alan yapılanması” olduğu öne sürüldü.

Aralarında CHP, HDP, EMEP, ÖDP, KESK, DİSK gibi siyasi parti ve sendikaların da bulunduğu Bursa Demokratik Güçler Platformu’nun Bursa’da düzenlediği “Hayırlar Devam Ediyor” konulu basın açıklamasının fotoğrafını paylaşması da iddianamede “suç unsuru” olarak yer aldı. Kaplanoğlu, fotoğrafı, “Hayır biz kazandık… Yine kazanacağız. Çaldığınız oyların hesabını elbet vereceksiniz ve katlettiklerinizin ve işkencelerden geçirdiklerinizin ve zindanlarda gençliklerini çaldıklarınızın acıları yanında çok hafif kalacak” yorumu ile birlikte paylaştığı gerekçesiyle “devleti ve hükümeti hedef almak” ile suçlandı.

Kaplanoğlu ayrıca, yine Facebook hesabı üzerinden “Onlara sözümüz devrim olacak” ifadelerini paylaşmıştı. Paylaşımla ilgili, “Türkiye Cumhuriyeti Devlet sistemini silahlı devrim yoluyla yıkmaktan bahsettiği anlaşılmaktadır” iddiasında bulunuldu.

Kaplanoğlu Halkevleri’nin düzenlediği anma yürüyüşlerine katılmakla da suçlandı.

Kaplanoğlu hakkındaki iddianamede 2 Haziran 2017 tarihinde tamamlandı. Kaplanoğlu’nun Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin ikinci cümlesinde yer alan “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Bu kapsamda 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’un 53’üncü maddesi kapsamında “belirli haklardan yoksun bırakma” yaptırımın uygulanması istendi.

Gazeteci Ozan Kaplanoğlu hakkındaki yargılama iddianamenin Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle başladı.

Yargılamanın ilk duruşması 2 Ağustos 2017 tarihinde görüldü.

Kaplanoğlu duruşmaya, tutuklu bulunduğu Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Kaplanoğlu iddianamede; Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut gibi kuruluşların terör örgütü olarak suçlanması karşısında, Halkevleri’nin hükümet tarafından kamuya yararlı dernek olarak kabul edildiğini dile getirdi. Katıldığı etkinlikler üzerinden suçlanması karşısında da şu savunmayı yaptı:

“Ben solcuyum, tabii ki anmalara katılacağım. Tabii ki iktidara ‘seni yıkacağım’ diyeceğim. 68 kuşağının neferleri bizim için onurdur. Onların katledildiği darağacı müzelerde sergilenirken onları anmak mı suç oldu?”

Kaplanoğlu, beraatini talep etti. Hakkında açıklanacak olası ceza hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etti.

Kaplanoğlu’nun avukatlarından Özgür Özcan, Kaplanoğlu’nun son 1 aydır tek başına hücrede tutulduğunu, avukat görüşlerinin kısıtlandığını belirtti. Kaplanoğlu’nun tahliyesini talep etti.

Savunmaların ardından duruşma savcısı, Kaplanoğlu’nun adli kontrol talebi ile tahliye edilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, Kaplanoğlu’nun yurtdışına çıkış yasağı ile birlikte tahliyesine karar verdi.

Yargılama sekiz duruşma sürdü.

Yargılamanın 12 Eylül 2019’de görülen son duruşmasında, duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, Kaplanoğlu’nun “THKP/C terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

Mütalaanın ardından Kaplanoğlu, esas hakkındaki savunmasını yaptı. Kaplanoğlu, “En son avukatım hesapladığında 13 davadan beraat kararı almışım. Ben bu dosyadan da beraatime karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

Duruşma sonunda Kaplanoğlu’nun “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Karar istinaf mahkemesine taşındı. İstinaf süreci devam ediyor.

Ozan Kaplanoğlu - Propaganda Trial (Indictment)

Ozan Kaplanoğlu - Propaganda Trial (Minutes of the Hearing)

Ozan Kaplanoğlu - Propaganda Trial (Minutes of the Hearing)