Özgür Boğatekin

Özgür Boğatekin - “Calumny in Successive Intervals” Trial

Adıyaman’da yayın yapan Gerger Fırat Gazetesi’nin muhabiri ve haber müdürü Özgür Boğatekin; Nisan, Ekim ve Kasım 2013 yılında, dönemin Adıyaman’ın Gerger kaymakamı ile ilgili dört köşe yazısı kaleme aldı.

Kaymakam, 20 Kasım 2013’te, Boğatekin’den şikayetçi oldu. Yazılar üzerinden “hedef alındığını, iftira suçunu işlendiğini” iddia etti. Adıyaman Gerger Cumhuriyet Başsavcılığı, şikayet üzerine, Boğatekin hakkında soruşturma başlattı.

İddianameye göre, Boğatekin, soruşturma sürecinde verdiği ifadesinde; amacının iftira değil, kamuoyunun merak ettiği konuları haberde dillendirmek ve haber yapmak olduğunu dile getirdi. Yazılarında iftira kastı olmadan, bazı sorular sorduğunu dile getirdi.

Boğatekin hakkındaki iddianame 21 Şubat 2014’te tamamlandı.

Adıyaman’da yayın yapan Gerger Fırat Gazetesi’nin muhabiri ve haber müdürü Özgür Boğatekin hakkındaki iddianame Adıyaman Gerger Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 21 Şubat 2014 tarihinde tamamlandı.
İddianamede, Özgür Boğatekin’in; dönemin Gerger kaymakamı ile ilgili yazdığı dört yazısına yer verildi. Nisan, Ekim ve Kasım 2013’te yayınlanan yazıların başlıkları, iddianamede; “Namussuz Kim,” “Rant Kime Gidiyor,” “Kanun Mu Kaymakam Mı” ve “Et Kokarsa Tuzlarsın” ifadeleri ile sıralandı. İddianamede yazıların içerikleri de aktarıldı.

İddianamede, Boğatekin hakkındaki soruşturmanın; Boğatekin’in yazılarında işaret ettiği, dönemin Gerger Kaymakamı’nın şikayeti üzerine başlatıldığı belirtildi. İddianameye göre, kaymakam; Boğatekin’in “kendisini hedef aldığını ve iftira suçunu işlediğini” öne sürdü. Kaymakam, iddianamede “şikayetçi” olarak yer aldı.

Boğatekin, yazılarında; “köy muhtarları ile belediye başkanlarının görevi olan evlendirme işlemlerinin nüfus müdürlüğü çalışanları tarafından yürütüldüğünü,” “bazı arazilerin ihalesiz, pazarlıksız, bedelsiz olarak verildiğini,” ve “Gerger’de yaşayan insanlardan toplu konut projeleri için para toplandığını” iddia etti.

Adıyaman Gerger Cumhuriyet Başsavcılığı, Boğatekin’in yazılarında dile getirdiği iddialarla ilgili Toplu Konut İdaresi, Ziraat Bankası Gerger Şubesi, Adıyaman Valiliği ve Gerger Kaymakamlığı ile yazıştı. Kurumlardan genel yanıtlar, soruşturma dosyasına eklendi.

İddianamede, Boğatekin; Türk Ceza Kanunu’nun 267/1 maddesi uyarınca “iftira” ile suçlandı. Hakkında, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası istendi. Ancak, iddianamede, suçlamanın “zincirleme şekilde işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, hakkında istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması istendi. Boğatekin hakkında, toplamda, bir yıl üç aydan yedi yıla kadar hapis cezası istendi. Boğatekin’in ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Boğatekin hakkındaki iddianame, Gerger Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Adıyaman’da yayın yapan Gerger Fırat Gazetesi’nin muhabiri ve haber müdürü Özgür Boğatekin’in yargılanmasına, 19 Mart 2014 tarihinde, Gerger Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Boğatekin, savunmasını avukatı ile birlikte yapmak istediğini dile getirdi. Talebi kabul edildi. Boğatekin’in yazısında adını geçirdiği Gerger Kaymakamı da duruşmaya katıldı. Mahkeme, Boğatekin’in yazılarındaki iddialarını kaymakama sordu. Kaymakam, şikayetinin devam ettiğini belirterek, Boğatekin’in cezalandırılmasını talep etti. Kaymakamın yargılamaya katılmasına karar verildi. Duruşma Boğatekin’in savunmasını avukatı aracılığıyla yapması için ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması, 14 Mayıs 2014 tarihinde görüldü. Boğatekin, hakkındaki bir başka yargılama kapsamında cezaevinde olduğu için duruşmaya katılmadı. Mahkeme; Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Adıyaman Valiliği’ne yazı yazılarak kaymakam hakkında adli veya idari bir soruşturma açılıp açılmadığının sorulmasına karar verdi.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 4 Haziran 2014 tarihinde görüldü. Boğatekin bu duruşmaya katıldı. Bir sonraki duruşmada, avukatı aracılığıyla savunma yapacağını söyledi. Duruşmanın, 25 Haziran 2014 tarihine ertelenmesini talep etti. Duruşma, Boğatekin’in talep ettiği tarihe ertelendi.

Yargılamanın dördüncü duruşması, 25 Haziran 2014 tarihinde görüldü. Boğatekin, duruşmada; hakkındaki suçlamaya delil olarak gösterilen Gerger Fırat Gazetesi’nin internet sitesinde yayımlanan yazılarının; savcılıktaki ifadesinde, kendisinin yazdığını dile getirmesine rağmen, babası Hacı Boğatekin tarafından kaleme alındığını belirtti. Babasının internet kullanmayı bilmediğini, yazıları bu nedenle kendisinin internet sayfasına girdiğini belirtti. İnternet sitesi ile herhangi bir bağlantısının olmadığını ifade etti.

Duruşma savcısı, Boğatekin’in babası Hacı Boğatekin’in tanık olarak dinlenmesini istedi. Talep kabul edildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın beşinci duruşması, 10 Eylül 2014 tarihinde görüldü. Hakimin değiştiği görüldü. Hakim; mahkemeye yeni atandığını, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilçe seçim kurulu üyesi olarak görev yaptığını, daha sonra izne ayrıldığını, adli tatilin ardından göreve başladığını, bu nedenle dosyayı kapsamlı olarak incelemediğini açıkladı. Tüm bunlar, duruşma tutanağına da aktarıldı.

Önceki duruşmada, Özgür Boğatekin’in tanık olarak dinlenmesine karar verilen babası Hacı Boğatekin, duruşmaya katılmadı. Boğatekin de babası Hacı Boğatekin’in tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın altıncı duruşması, 22 Ekim 2014 tarihinde görüldü. Özgür Boğatekin duruşmaya katıldı, ancak babası yine katılmadı. Özgür Boğatekin, babasının ilçe dışında olduğunu, önümüzdeki günlerde ilçeye geleceğini söyledi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın yedinci duruşması, 26 Kasım 2014 tarihinde görüldü. Hakimin değiştiği gözlendi. Duruşmaya katılan olmadı. Tanık olarak dinlenmesine karar verilen Hacı Boğatekin de mazeret dilekçesi sunarak katılmadı. Bu nedenle duruşma ertelendi.

Yargılamanın sekizinci duruşması, 14 Ocak 2015 tarihinde görüldü. Hakimin yine değiştiği gözlendi. Özgür Boğatekin’in babası Hacı Boğatekin, duruşmaya tanık olarak katıldı. Hacı Boğatekin, şunları söyledi:

“Özgür’ün yargılanmasına sebep olan söz konusu yazılar benim sahibi olduğum Gerger Fırat Gazetesinin internet sitesinde yayınlanmış olup, bu sitenin sorumluğu bana aittir. Özgür hakkında açılan davalar ile ilgili olarak benim hakkımda da soruşturma yapılmış olup, hakkımda takipsizlik kararı verilmesine rağmen aynı dava konularıyla ilgili olarak Özgür hakkında iddianame düzenlenmiştir. İddianame düzenlenen dava konusu haberler benim hakkımda takipsizlik kararı verilen haberlerle bire bir aynıdır. Neden Özgür hakkında dava açıldığını bilmiyorum. Site bana aittir, sorumluluğu bana aittir, oğlum Özgür’ün herhangi bir sorumluluğu yoktur” dedi. Duruşma, dosyanın incelenmesi için ertelendi.

Yargılamanın dokuzuncu duruşması, 25 Şubat 2015 tarihinde görüldü. Ancak duruşmaya katılan olmadı. Hakim, Gerger Kaymakamlığı’na yazı yazılarak; Gerger Fırat Gazetesi’nin 2013 yılında basılıp, basılmadığının sorulmasına karar verildi. Mahkeme, gazetenin söz konusu tarihlerde basılmış olması durumunda 2-5 Nisan 2013 ve 9-26 Ekim 2013 tarihlerinde yayımlanan dört sayısının birer örneğinin istenmesini kararlaştırdı.

Yargılamanın 10. duruşması, 25 Mart 2015 tarihinde görüldü. Gazeteci Özgür Boğatekin, duruşmaya katıldı. Önceki duruşmada, Gerger Kaymakamlığı’na yazılan yazıya yanıt verildiği ve yanıtın dosyaya konduğu belirtildi. Özgür Boğatekin, önceki savunmalarını tekrar ederek, beraatini talep etti.

Yargılamanın 11. duruşması 31 Mart 2015’te görüldü. Özgür Boğatekin duruşmaya katıldı. Boğatekin, son savunmasını yapmak için süre istedi. Hakim; Boğatekin’in bu aşamaya kadar savunmasını yaptığını belirterek, “son savunma için süre talebinin, yargılamayı uzatmayı amaçladığını” iddia etti. Boğatekin’in, süre talebi reddedildi.

Boğatekin, son söz olarak, suçlamaları kabul etmediğini söyledi, beraatini istedi. Hakim, kararını açıkladı.

Boğatekin, Türk Ceza Kanunu’nun 267/1 maddesi uyarınca “iftira” suçlamasıyla bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. “Suçun zincirleme şekilde işlendiği” iddia edildi. Boğatekin hakkında verilen ceza, bu nedenle, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca bir yıl üç ay hapis cezasına çıkarıldı. Yargılama sürecindeki davranışları göz önünde bulundurularak, Boğatekin; bir yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme; Boğatekin hakkındaki verilen cezayı; “sabıkalı kişiliği, suç işleme eğilimi” iddiaları ile ertelenmedi. Boğatekin’in daha önce de benzer bir suç işlediği ve “kişilik özellikleri göz önünde bulundurularak suç işlemeyeceği konusunda olumlu kanaate varılmadığı” gerekçeleriyle, karara ilişkin hükmün açıklanması da geri bırakılmadı.

Mahkeme, gerekçeli kararında; Özgür Boğatekin’in hakkındaki suçlamalara konu olan yazıları kendisinin yazmadığı yönündeki savunmasını reddetti. Gerekçeli kararda, “haber sitesinden alınan çıktılarda, haberin altında isminin bulunduğu” belirtildi. Özgür Boğatekin’in bu savunmasının “suçtan kurtulmaya yönelik olduğu” iddia edildi.

Yargıtay Süreci

Hapis cezası kararına karşı itiraz edildi. Temyiz başvurusu, Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından incelendi. Daire, kararını; yerel mahkemenin kararından yaklaşık beş yıl sonra verildi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 9 Mart 2020 tarihinde verdiği kararında; Boğatekin hakkında verilen hapis cezası kararını onadı.

Yargıtay, kararında; Boğatekin’in temyiz başvurusunun bir sebebe dayanmadığı gerekçesini kullandı. Hapis cezası kararının; hukuka uygun, yasal ve yeterli gerekçeyle açıklandığı belirtildi.

Hapis cezası kararının onanmasının ardından, Boğatekin’e, cezanın infazı için çağrı kağıdı yazıldı. 21 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen çağrı kağıdında, Boğatekin’in; hakkındaki cezanın infazı için 10 gün içerisinde savcılığa teslim olması gerektiği belirtildi.

Boğatekin, kararın tebliğ edilmesinin ardından cezanın infazı için 26 Ağustos 2020 günü Adıyaman Adliyesi’ne giderek teslim oldu. Buradaki işlemlerinin ardından Adıyaman Yarı Açık Cezaevi’ne gönderildi.

Ancak, Koronavirüs pandemisi kapsamında infazı ertelenerek, 27 Ağustos 2020 günü tahliye edildi.

Özgür Boğatekin - “Calumny in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Özgür Boğatekin - “Calumny in Successive Intervals” Trial (Reasoned Judgement)

Özgür Boğatekin - “Calumny in Successive Intervals” Trial (Minutes of the Hearing)

Özgür Boğatekin - “Calumny in Successive Intervals” Trial (The Court of Cassation's Judgement)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.