Perihan Kaya

Perihan Kaya - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization Through Media”

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı gazeteci Perihan Kaya hakkında, 2018 yılında soruşturma başlattı. Soruşturanın “Kaya’nın, KCK Basın Komitesi içerisinde, kapatılan DİHA’da faaliyet yürüttüğünün değerlendirilmesi üzerine” başlatıldığı ifade edildi.

Soruşturma kapsamında, Kaya’nın telefonu; Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Ocak 2018 tarihli kararına dayanılarak dinlendi.

Facebook ve Twitter hesaplarından yaptığı paylaşımlar incelendi.

Kaya soruşturma kapsamında gözaltına alınmadı. Ancak, savcılığa ifade vermeye davet edildi. 13 yıldır gazetecilik yaptığını söyledi. “Yıllardır bağımsız bir gazeteci olarak çalıştım, çalıştığım kurumlar bellidir” dedi.

Telefon görüşmelerinin dinlenmesi üzerine kendisine gösterilen tape kayıtlarından üçünün kendisi gibi gazeteci olan kişilerle yapıldığını dile getirdi.

Yine kendisine gösterilen Facebook ve Twitter paylaşımları ile ilgili olarak da “Paylaşımların birçoğu ajansta çıkan demeçler ve basın açıklamalarıdır. Çalıştığım ajans olduğu için kendi hesabımda paylaştım. Örgüt propagandası yapmadım” dedi.

Perihan Kaya hakkındaki iddianame, 30 Kasım 2020 tarihinde tamamlandı.

Gazeteci Perihan Kaya hakkındaki iddianame, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 30 Kasım 2020 tarihinde tamamlandı.

21 sayfadan oluşan iddianamenin girişinde, “PKK/KCK terör örgütü” ile ilgili iddialar sıralandı.

İddianamede, Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Ocak 2018 tarihinde verdiği kararla Kaya’nın telefon görüşmelerinin dinlenmesinden elde edilen tape kayıtları sıralandı. Görüşmelerin “PKK/KCK terör örgütü içerisinde faaliyet yürüten örgüt mensuplarının örgütsel faaliyetlerinin deşifre edilmesinin önüne geçilebilmesi için şifreli bir şekilde yapıldığı” iddia edildi.

Aktarılan bir tape kaydı ile ilgili olarak, iddianamede, “Şahsın görüşmelerinin şifreli ve üstü kapalı olması sebebiyle bir anlam bütünlüğünün olmadığı, mümkün olduğu kadar telefon görüşmelerinde örgütsel faaliyetlerinden bahsetmemeye çalıştığı, asıl görüşülmek istenilen örgütsel içirikli konuların yüz yüze konuşulduğu” iddia edildi.

İddianameye aktarılan tape kayıtlarında, Kaya’nın; gazetecilerle yaptığı görüşmeler de yer aldı.

İddianamede, Perihan Kaya aleyhinde verilen gizli tanık beyanları da yer aldı. Buna göre, gizli tanığın; “Kaya’nın, ‘KCK yapılanmasında, kurumlar koordinasyonunda basın alanından sorumlu olduğunu’ iddia ettiği” aktarıldı.

Kaya’nın, Facebook ve Twitter paylaşımları da iddianameye aktarıldı. Facebook paylaşımlarından bazılarında şu ifadelerin kullanıldığı iddia edildi:

. “Dünyanın ilk ve tek kadın haber ajansı Jinha, KHK’lerle kapatıldı.”

. “Sansüre Karşı Direndik Jinha.”

. “Sarı, kırmızı, yeşil renkler birilerinin kabusu oldu. Oysa her rengin, kendi içinde bir anlamı var. Nasıl beyaz ve kırmızı sizin için anlamlıysa, bizler için de sarı, kırmızı, yeşil o kadar anlamlı. Bu kadar basit. Anlamak gerek her şeyden önce.”

Kaya’nın bazı twitter paylaşımları ise iddianameye şu ifadelerle aktarıldı:

. “Ölüye saygınız yok, cenazeye yok. insana yok, kültüre yok, kimliğe yok. Sizin gibiler koca bir yoktan ibaret.”

. “Asker ve gerilla aileleri taziye kursun, devlet yetkilileri düğün dernek yapsın.”

. “Kadınlar cenazelerini almak için 6 Ağustos’ta Silopi’de olacak.”

. “Kürt kimliği yok sayılarak barış sağlanamaz.”

Kaya’nın twitter’den yaptığı fotoğraf paylaşımlarının üzerine yazdığı yazılar üzerinden de “PKK/KCK terör örgütünü, mensuplarını ve ideolojisini benimseyip desteklediği” iddia edildi. “Terör örgütünün ve faaliyetlerinin sözde meşru olarak algılanmasını sağlamak ve terör örgütünü sahiplenmek suretiyle örgütsel paylaşımlarda bulunduğu” ileri sürüldü.

Kaya’nın, kapatılan Özgür Gazeteciler Derneği ile Selis Kadın Derneği’ne üle olması da hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterildi.

Söz konusu iki dernek, 15 Temmuz 2016’daki askeri darbe girişiminin ardından, Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde, Kanun Hükmünde Kararnameler ile kapatıldı. OHAL döneminde hükümet, Meclis’in onayına başvurmadan yürürlüğe koyduğu Kanun Hükmünde Kararnameler ile çok sayıda dernek, sendika ve vakfı kapatmıştı.

İddianamede, Perihan Kaya; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddeleri uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Hakkında yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Kaya, ayrıca; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası istendi. “Propaganda suçunun basın ve yayın yoluyla işlendiği” iddia edildi. İstenen cezanın, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin 2. cümlesi uyarınca yarı oranında artırılması istendi. Buna göre, “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla bir yıl altı aydan yedi yıl altı aya kadar hapis cezası talep edildi.

Böylece, Kaya hakkında, toplamda dokuz yıldan 22 yıl altı aya kadar hapis cezası istendi.

Kaya’nın, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Gazeteci Perihan Kaya hakkındaki yargılamanın 24 Mart 2020 tarihinde, Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlamasına karar verildi.

Perihan Kaya - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” (Indictment)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.