Ragıp Duran

Düzkan, Duran, Aykol, Çelebi - “Özgür Gündem Newspaper Solidarity” Trial

Özgür Gündem Gazetesi; İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla, 16 Ağustos 2016’da önce “geçici olarak” kapatıldı. Ardından, gazetenin eş genel yayın yönetmenleri Eren Keskin ve Hüseyin Aykol ile gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya hakkında dava açıldı. 3 Mayıs 2016 ile 7 Ağustos 2016 tarihleri arasında, gazeteye destek için; “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyası yürütüldü. Gazete; 15 Temmuz 2016’daki askeri darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) yönetimi kapsamında 29 Ekim 2016’da çıkarılan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bu kez “tamamen” kapatıldı.

Hükümet, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından; Meclis onayına başvurmadan yürürlüğe koyduğu KHK’ler ile çok sayıda basın yayın kuruluşunu kapatmıştı.

Özgür Gündem Gazetesi için başlatılan nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına 56 gazeteci destek verdi. Bunlardan 49’u hakkında soruşturma başlatıldı.

Gazeteci-yazar Ragıp Duran da “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan gazetecilerden biriydi.

Hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından soruşturma yürütüldü. Gazetenin 14 Mayıs 2016 tarihinde yayımlanan baskısındaki haber ve yazılar gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı.

Hakkındaki soruşturma kapsamında gözaltına alınmadı. Daha sonra hazırlanan iddianameye göre, soruşturma aşamasında verdiği ifadede; “Özgür Gündem Gazetesi’ne bir baskı olduğunu, bu baskıya bir tepki ve dayanışma anlamında, 14 Mayıs 2016 tarihinde genel yayın yönetmenliğini üstlendiğini” söyledi. Bunun, sembolik bir görev olduğunu dile getiren Duran, hakkındaki suçlamalara konu olan yazı başlıkları ve içeriklerden ayrıntılı bir şekilde haberdar almasının mümkün olmadığını ifade ederek, suçlamaları kabul etmedi.

Hakkındaki iddianame 25 Mayıs 2016 tarihinde tamamlandı. İddianameye, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya da sanık olarak eklendi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla açılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyası kapsamında, gazetenin genel yayın yönetmenliği görevini bir günlüğüne üstlenen gazeteci Ragıp Duran hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 25 Mayıs 2016 tarihinde tamamlandı.

Gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya, Duran hakkında hazırlanan iddianameye sanık olarak eklendi.

Duran ve Kızılkaya, gazetenin 14 Mayıs 2016 tarihinde yayımlanan haber ve yazıları üzerinden suçlandı. “Türkiye Çöküşe Gidiyor,” “Bombala, Tutukla ama Çöküyorsun,” “Direnen Kadınlar Destan Yazdı,” “AKP Tarihi Hamleyle Çökecektir” başlıklı haber ve yazılar üzerinden suçlandı.

İddianamelerde, haber ve yazıların; “PKK/KCK terör örgütünün ve bağlı alt yapılanmaların, örgüt mensuplarının eylem ve faaliyetlerinin meşru gösterildiği, övüldüğü” iddia edildi. “Bu eylemlerin kitleler nezdinde itibar görmesinin amaçlandığı” ileri sürüldü.

“Haber ve içeriklerin terör örgütü PKK eylemlerini meşrulaştırma, övme amacına yönelik olduğu; silahlı saldırıyı, isyanı, şiddeti, baskıyı öven, teşvik eden bu içeriklerin düşünce ifade hürriyeti veya basın hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği” öne sürüldü.

İddianamede, Ragıp Duran; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bu kapsamda, hakkında, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Duran, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 214/1 maddesi uyarınca “suç işlemeye tahrik etmekle” suçlandı. Hakkında, bu kapsamda; altı aydan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Duran, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 215/1 maddesi uyarınca “suçu ve suçluyu övmekle” suçlandı. Hakkında iki yıla kadar hapis cezası istendi.

Duran hakkında, toplamda; bir yıl altı aydan 12 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Kızılkaya hakkında da aynı suçlamalar karşısında aynı ceza istendi.

Duran ve Kızılkaya hakkındaki iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Duran hakkındaki iddianame; Kızılkaya ile gazetenin eş genel yayın yönetmeni Hüseyin Aykol ve gazeteciler Ayşe Düzkan ve Mehmet Ali Çelebi hakkında yargılanan iddianameler ile birleştirildi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla açılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyası kapsamında, gazetenin genel yayın yönetmenliği görevini bir günlüğüne üstlenen gazeteci Ragıp Duran hakkındaki yargılama, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Duran hakkındaki yargılama, gazetenin eş genel yayın yönetmeni Hüseyin Aykol, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya ve Duran gibi bir günlüğüne “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği Kampanyasına” katılan gazeteciler Ayşe Düzkan ve Mehmet Ali Çelebi hakkındaki iddianamelerin birleştirilmesi ile oluşturulan yargılama dosyası üzerinden yürütüldü.

Duran, yargılamanın 20 Eylül 2016’da görülen ilk duruşmasına katılmadı. Duran. savunmasını; daha sonra Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde verdi. Bir gazetenin genel yayın politikalarının kamuoyunda, meslek örgütlerinde, medya kuruluşlarında ve iletişim akademilerinde tartışılması gerektiğini dile getiren Duran, “Adliye bu tür tartışmanın mecrası olamaz” dedi. Duran, savunmasında şunları söyledi:

“Bu gazete, gerek siyasi iktidar gerekse adli mekanizmalar ve gerici, ırkçı çevrelerin yoğun baskı ve saldırısı altında. Bu nedenle, Özgür Gündem’le mesleki dayanışma amacıyla Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası başlatıldığında, tereddüt etmeden, hem mesleki hem de vicdani olarak bu gazete ile dayanışmanın bir görev olduğuna inandım. Bu eylemler, sadece doğal değildir, meslek dayanışmasının zorunlu bir gereğidir. Semboliktir. Hukuki bir sorumluluğu yoktur. Ben sadece gazetecilik yapıyorum. Ben sadece mağdur bir gazete ile dayanışma içindeyim. Gazetecilik de, dayanışma da suç değildir.”

Yargılamanın, 15 Aralık 2016’daki duruşmasında, Duran’ın duruşmalara katılma zorunluluğu kaldırıldı.

Yargılamanın, 9 Mayıs 2017 tarihli duruşmasında, duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını sundu.

Mütalaada, Duran; “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Mehmet Ali Çelebi ve Ayşe Düzkan da hakkında da aynı suçlama karşısında hapis cezası kararı verilmesi talep edildi. Hüseyin Aykol ise “terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef göstermek” ve “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı.

İnan Kızılkaya hakkındaki yargılama dosyası, bu dava kapsamındaki yargılama süreci içinde, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen “Özgür Gündem Gazetesi Ana Dava” dosyası ile birleştirildi.

Yargılamanın karar duruşması, 16 Ocak 2018 tarihinde görüldü.

Duran, “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla bir yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Düzkan ve Çelebi de aynı suçlama karşısında bir yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

Aykol hakkında ise “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla üç yıl dokuz ay hapis cezası kararı verildi.

Gazeteciler hakkındaki verilen hapis cezası kararında indirim yapılmadı. Bu karar, gazetecilerin duruşmalarda, “yeteri kadar pişmanlık göstermemiş olması” gerekçesine dayandırıldı. Hapis cezası kararı ertelenmedi. Bu karar ise, gazetecilerin “bir daha suç işlemeyeceği yönünde kanaatin oluşmadığı” gerekçesine dayandırıldı.

İstinaf Süreci

Ragıp Duran ve diğer gazetecilerin avukatları, verilen hapis cezası kararını istinaf mahkemesine taşıdı.

İstinaf yargılaması, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından yürütüldü. İstinaf başvurusu, 29 Kasım 2018’de reddedildi. Böylece gazeteciler hakkındaki hapis cezası kararı kesinleşti.

Yargıtay Süreci

Ragıp Duran ve diğer gazeteciler hakkındaki hapis cezası kararı Yargıtay’a taşındı. Karara ilişkin Yargıtay incelemesi sürüyor.

Düzkan, Duran, Aykol, Çelebi - “Özgür Gündem Newspaper Solidarity” Trial (Reasoned Judgement)

Düzkan, Duran, Aykol, Çelebi - “Özgür Gündem Newspaper Solidarity” Trial (Indictment)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.