Reyhan Çapan

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - “Publicly Insulting the President” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi, 8 Eylül 2015 tarihinde, “Saray Çıldırdı” başlıklı bir haber yayımladı. Haber, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, o dönemde Türkiye’deki çatışmalı ortamın anımsatılması üzerine yaptığı “400 vekil alınsaydı, durum bugün çok farklı olurdu” açıklaması ile ilgiliydi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, haberin yayımlanmasının ardından, 14 Eylül 2015’te suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, haber ile; “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör örgütü propagandası” suçlarının işlendiği iddia edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusu üzerine; gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan ile birlikte, eş genel yayın yönetmenleri Hüseyin Aykol ve Eren Keskin ile birlikte hakkında soruşturma başlattı.

Türk Ceza Kanunu’na göre, bir kişi hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açılabilmesi için Adalet Bakanı’nın izni gerekiyor. Aykol ile birlikte, Keskin ve Çapan hakkında dava açılabilmesi için gereken bakanlık izni ise 11 Kasım 2015’te alındı.

Reyhan Çapan ile birlikte Eren Keskin ve Hüseyin Aykol hakkındaki iddianame 26 Kasım 2015’te tamamlandı.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan ile birlikte, eş genel yayın yönetmenleri Hüseyin Aykol ve Eren Keskin hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 26 Kasım 2015’te tamamlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iddianamede, “şikayetçi” olarak yer aldı.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde, 8 Eylül 2015’te, “Saray Çıldırdı” başlığı ile yayımlanan haber, iddianamede tek delil olarak yer aldı. İddianamede, söz konusu haber içeriği şu şekilde aktarıldı:

“Bilanço dehşet verici; çözüm masasını başkan olmak için deviren Erdoğan’ın 24 Temmuz’da halklara yönelik olarak başlattığı savaş, ülkeyi ateş çemberine çevirdi. 100’ü aşkın çocuk, kadın ve genç infaz edildi, yüzlerce özel harekâtçı ve asker Saray’ın savaşında, 50’yi aşkın gerilla da savunma savaşında yaşamını yitirdi. Açıklamaları şoke etti; Erdoğan operasyona gönderdiği askerlerin Oremar’da ağır kayıp verdiği gün, tüm Türkiye’yi şoke eden açıklamalar yaptı. 400 vekil verilseydi bunlar olmazdı dedi. Daha çok kanın akacağını vurgulayan Erdoğan’ın açıklamaları toplumu dehşete düşürdü, tepki çığ gibi büyüdü.”

İddianamede, ayrıca, haberde; Erdoğan’ın sözlerinden alıntı yapılarak, “Erdoğan: 400 vekil verilseydi bunlar olmazdı, bazı asker aileleri karaktersiz” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi. İddianamede, Erdoğan’ın fotoğrafı altında, “Erdoğan: Karaktersiz” yazısının yazdığı ifade edildi.

İddianamede haberin yayımlandığı sayfada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının altında “Erdoğan: Karaktersiz!” şeklinde bir yazının yer aldığı, yine Hakkari’nin Dağlıca ilçesi kırsalındaki bir çatışmadaki askeri aracın fotoğrafına yer verildiği belirtildi.

İddianamede, haberin yayımlandığı sayfadaki bir görsel için de şu iddialara yer verildi:

“Hakkari ili Dağlıca kırsalında, PKK silahlı terör örgütü üyelerince gerçekleştirilen terör saldırısında şehit düşen askerlerimizin ve içinde bulundukları ‘Akrep’ tabir edilen askeri aracın patlama sonrası görüntülerinin olduğu; bu görselin üzerinde ‘HPG kendi denetiminde bulunan asker cenazeleri için TSK’nin köylüler aracılığı ile ateşkes istediğini açıkladı. HPG’nin izin vermesi üzerine köylüler, asker cenazelerini aldı’ şeklinde haberlerin bulunduğu görülmüştür.”

İddianamede, Erdoğan’ın habere konu olan sözlerinin; “PKK silahlı terör örgütünün söz konusu Dağlıca terör saldırısından çok önce, terörün yoğun olarak yaşanmadığı bir ortamda, bir toplu açılış töreninde; yeni Anayasanın inşası, yeni Anayasa temelinde yeni Türkiye adımının rahatlıkla atılabilmesi amacıyla” söylenen sözler olduğu iddia edildi.

Haberde ise; “Cumhurbaşkanının halklara yönelik savaş başlattığının ve bu amaçla ülkemizi kan gölüne çevirdiğinin; Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının ölümüne neden olduğunun belirtildiği” iddia edildi. Bu şekilde, “Cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek somut bir olgu isnat edildiği” öne sürüldü.

İddianamede, aynı haberde; “PKK silahlı terör örgütü üyelerinden gerilla olarak bahsedilerek savunma savaşında yaşamını yitirdiklerinden bahsedilmesi sureti ile PKK silahlı terör örgütünün terör saldırılarının meşru bir savaşın savunması kapsamında değerlendirilerek, bu şekilde terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren eylemlerinin meşru gösterilerek terör örgütü propagandası yapıldığı” iddia edildi.

Suçlanan haberin, asker cenazeleri ile ilgili bölümünde ise “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz güçsüzmüş gibi gösterilerek şehitlerimizin cenazelerinin alınması konusunda gerçeğe aykırı olarak silahlı terör örgütüne ateşkes teklif edildiği ve izin alındığı belirtilerek, terör örgütü propagandası yapıldığı” öne sürüldü.

İddianamede, “basın özgürlüğünün sınırsız olmadığı, kişilik haklarına zararda bulunulmamasının yasal ve hukuki bir zorunluluk olduğu” belirtildi. İddianamede, şu ifadeler kullanıldı:

“Eleştirinin verilişinde gereksiz, yararlı olmayan beyan, niteleme ve değerlendirmelere gidilerek içerik ile uygun düşmeyen tahrik edici, yalın bir okuyucuda husumet ve kuşku yaratıcı dil ve ifade kullanılır, seçilen sözcükler aşağılayıcı, küçük düşürücü, incitici nitelikle olursa, haber veya eleştiri hukuka aykırı hale gelir.”

İddianamede, Çapan; Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesi uyarınca “Cumhurbaşkanına hakaret etmekle” suçlandı. Hakkında bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede, “suçun alenen işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, Çapan hakkında talep edilen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinin ikinci fıkrası kapsamında altıda bir oranında arttırılması istendi. Böylece, Çapan hakkında, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçlamasıyla, toplamda; bir yıl iki aydan dört yıl sekiz aya kadar hapis cezası talep edildi.

Çapan’a ayrıca; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Çapan hakkında, bu kapsamında da bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası istendi.

Çapan hakkında, toplamda, iki yıl iki aydan dokuz yıl sekiz aya kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede, Çapan için iddia edilen suçlamalar ve karşılığında talep edilen hapis cezalarının aynısı Eren Keskin ve Hüseyin Aykol’a da yöneltildi.

Üç gazetecinin, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da istendi.

İddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan ile birlikte, eş genel yayın yönetmenleri Hüseyin Aykol ve Eren Keskin’in yargılanmasına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Yargılamanın dokuzuncu duruşması 28 Şubat 2019’da görüldü. Savcılığın, esas hakkındaki mütalaasını, iki duruşma arasında, mahkemeye sunduğu açıklandı. Mütalaada, gazetede yayımlanan haberler sıralandı. Çapan ile birlikte üç gazetecinin cezalandırılması istendi.

Yargılamanın 11. duruşması 15 Nisan 2019’da görüldü. Duruşma savcısı, esas hakkında mütalaanın yenilenmesi için ek süre istedi. Talep kabul edildi. Bu duruşmada, ayrıca; Eren Keskin’in dosyasının ayrılarak İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde üzerinde yargılama yürütülen dosya ile birleştirilmesine karar verildi.

Karar ile birlikte Keskin’in dosyası, hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakkında devam eden yargılama ile birleştirildi. Yargılama, Reyhan Çapan ve Hüseyin Aykol açısından bu mahkemede devam etti.

Yargılamanın 12. duruşması 17 Temmuz 2019’da görüldü. Duruşma savcısı, yenilenen esas hakkındaki mütalaayı okudu.

Gazeteciler, mütalaada, iddianamede delil olarak yer almayan ve Ocak ve Mart 2016’da yayımlanan çeşitli haberler ve yazılar üzerinden de suçlandı. Ancak, delil olarak gösterilen yazı ve haberlerden birçoğu, yargılanan gazetecilere ait değildi. Haber ve yazılarda imzası bulunan isimlerin, “gerçek kimlik bilgilerinin bulunmadığı” iddia edildi. Haber ve yazılarda imzası bulunan ve kimliği tespit edilen başka kişiler de dosyaya sanık olarak eklendi. Suçlanan yazıların, bu kişilerin bulundukları cezaevinden gazeteye gönderdikleri mektuplar olduğu öğrenildi.

Haberlerde, “gazetedeki tüm haberlerin PKK eylemlerini meşrulaştırma övme amacına yönelik olduğu” iddia edildi.

Mütalaada, delil olarak sunulan yazı içeriklerinden sorumlu yazı işleri müdürü olarak Reyhan Çapan’ın, eş genel yayın yönetmeni olarak da Hüseyin Aykol’un sorumlu olduğu iddia edildi.

Esas hakkındaki mütalaada, Çapan; hakkındaki iddianamede yer alan “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” iddiası ile suçlanmadı. Çapan hakkındaki bu suçlama düştü.

Mütalaada, Çapan; Türk Ceza Kanunu’nun 214/1 maddesi uyarınca “suç işlemeye alenen tahrik etmekle” suçladı. Hakkında altı aydan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ancak, iddianamede; “suçun zincirleme şekilde işlendiği” öne sürüldü. Bu nedenle, hakkında istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi. Böylece, Çapan hakkında, “zincirleme şekilde suç işlemeye alenen tahrik etmek” suçlamasıyla, toplamda; yedi ay 15 günden sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası istendi.

Mütalaada, Çapan, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 215/1 maddesi uyarınca, “suçu ve suçluyu övmekle” suçlandı. Bu kapsamda da hakkında, iki yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ancak yine, iddianamede; “suçun zincirleme şekilde işlendiği” öne sürüldü. Bu nedenle, hakkında istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi. Çapan hakkında, “zincirleme şekilde suçu ve suçluyu övmek” suçlaması ile toplamda üç yıl altı aya kadar hapis cezası istendi.

Mütalaada, Çapan bir de, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bu kapsamda, hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası istendi. Ancak, mütalaada, yine; “suçun zincirleme şekilde işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, hakkında istenen cezanın; Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi. Çapan hakkında, bu kapsamda da bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası istendi.

Mütalaa ile Çapan hakkında, toplamda, sekiz yıl üç ay 15 günden 21 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Oysa, hakkındaki iddianamede, Çapan hakkında; iki yıl iki aydan dokuz yıl sekiz aya kadar hapis cezası istenmişti.

Mütalaada, Çapan ile birlikte yargılanan Hüseyin Aykol hakkında herhangi bir suçlamaya ce ceza talebine yer verilmedi.

Duruşmada, gazetecilerin avukatları, mütalaa karşısında savunma hazırlamak üzere ek süre istedi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın 13. duruşması 21 Kasım 2019’da görüldü. Duruşma savcısı, bir önceki duruşmada okuduğu esas hakkındaki mütalaada hata yapıldığını belirterek, düzeltilmesini istedi. Savcı, Çapan’ın suçlandığı bölüme Hüseyin Aykol’un isminin yazılmadığını belirtti. Çapan’a yöneltilen tüm suçlamalar, yapılan düzeltme ile Aykol’a da yöneltildi. Gazetecilerin avukatı Özcan Kılıç, savunma hazırlamak için süre istedi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın 14. duruşması 20 Şubat 2020’de görüldü. Bu duruşmada, cezaevinden gönderdikleri mektupları yayımlanan sanıklar savunma yaptı. Gazetecilerin avukatları Özcan Kılıç, bu yazıları yazan kişilerin sorumluluğunun olmadığını, sorumluluğun gazetenin yazıişleri müdüründe olduğunu savundu.

Yargılamanın 15. duruşması 14 Mayıs 2020’de görülecekti. Ancak, duruşma; “koronavirüs” pandemisi karşında Türkiye’de alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın 16. duruşması, 16 Haziran 2020’de görüldü. Çapan, duruşmaya katılmadı. Gazeteye yazı yazdıkları gerekçesiyle yargılanan iki sanık hakkındaki yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verildi.

Yargılamanın, 1 Ekim 2020 tarihinde görülecek 17. duruşma ile devam etmesine karar verildi.

16. Standing - June 16, 2020


Duruşmanın saat 11:00’da başlaması gerekiyordu. Ancak duruşma, gecikmeli olarak saat 13:00’da başladı.

Gazeteciler Reyhan Çapan ve Hüseyin Aykol, duruşmaya katılmadı. Gazetecileri avukatları Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz temsil etti.

Gazeteye yazı yazdıkları gerekçesiyle yargılanan iki sanık hakkındaki yakalama kararının yerine getirilmediği belirtildi.

Avukatlar, bu aşamada beyanda bulunmayacaklarını ifade etti. İddia makamı da eksik hususların giderilmesini istedi.


Gazeteye yazı yazdıkları gerekçesiyle yargılanan iki sanık hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine karar verildi.

Yargılamanın 1 Ekim 2020 tarihli duruşma ile devam etmesi kararlaştırıldı.


Duruşma Öncesi

İzleyiciler ve gazeteciler X-Ray cihazından geçirilerek adliyeye alındı. Duruşma, “koronavirüs” pandemisi karşısında Türkiye’de alınan tedbirlerin kaldırıldığı ilk gün görüldü. Bu nedenle adliye önünde uzun kuyruklar oluştu.

Avukatların, gazetecilerin ve tüm sanıkların vücut ısıları, ateş ölçer ile ölçüldü. Maske takılmasına ilişkin zorunluluk tek tek hatırlatıldı. Ellerine dezenfektan uygulandı.

Tüm adliyede, sosyal mesafenin korunmasını sağlamak adına belirli aralıklarla şeritler çekildiği görüldü.

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ve dava avukatları kimlik kontrolüne tabi tutulmadan, duruşma saatinden önce duruşmanın görüleceği salonun önüne alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salon ufak bir salondu. Salonda avukat, sanık ve izleyiciler için yerler ayrılmıştı. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ayrı ekranın yerleştirildiği görüldü.

Duruşma salonunda bulunan iki koltuktan biri, sosyal mesafenin korunması için bantlarla kapatıldı.
Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve P24 gözlemcileri takip etti.

Genel Gözlemler

Sanık yakınları, “koronavirüs” önlemleri kapsamında duruşma salonuna alınmadı. Özel güvenlik görevlilerinin ve mübaşirlerin maske taktığı görüldü.

15. Standing - May 14, 2020


Duruşma; “coronavirüs” pandemisi karşında Türkiye’de alınan tedbirler kapsamında, görülmeden 16 Haziran 2020 tarihine ertelendi.

14. Standing - Feb. 20, 2020


Duruşmanın 13:30’de başlaması bekleniyordu; ancak mahkeme heyeti 10 dakika geç kaldı.

Cezaevinden yazdıkları mektupların gazetede yayımlanması nedeniyle yargılanan M.K. ve L.Y., duruşmaya bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlandı.

Duruşmada, gazetecileri avukatları Özcan Kılıç temsil etti.

Duruşma savcısı, önceki celselerde açıkladığı esas hakkındaki mütalaayı tekrar ettiklerini açıkladı.

Ardından söz alan M. K. ve L. Y. de önce beyanlarını tekrar ettiklerini savundu.

Gazetecilerin avukatları Özcan Kılıç, bu yazıları yazan kişilerin sorumluluğunun olmadığını, sorumluluğun gazetenin yazıişleri müdüründe olduğunu savundu.

Mahkeme heyeti, ara kararını açıkladı.


Mahkeme heyeti, savunmaların alınmayan sanıkların ifadelerinin alınması için haklarında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Yargılamanın 14 Mayıs 2020’de görülecek duruşmada devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

İzleyiciler ve gazeteciler, adliyeye X-Ray cihazından geçirilerek alındı. Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ve dava avukatları kimlik kontrolüne tabi tutulmadan, duruşma saatinden önce duruşmanın görüleceği salonun önüne alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salon ufak bir salondu. Salonda avukat, sanık ve izleyiciler için yerler ayrılmıştı. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ekran kurulmuştu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve P24 gözlemcileri takip etti.

Duruşma yaklaşık 10 dakika sürdü.

13. Standing - Nov. 21, 2019


Duruşma saatinde başladı. Gazeteciler Hüseyin Aykol ve Reyhan Çapan, duruşmaya katılmadı. Gazetecileri, avukat Özcan Kılıç temsil etti.

Duruşma savcısı, önceki duruşmada açıkladığı esas hakkında mütalaayı tekrar etti. Ancak savcı, mütalaadaki bazı hataların düzeltilmesini talep etti.

Savcı, Çapan’ın suçlandığı bölüme Hüseyin Aykol’un isminin yazılmadığını belirtti. Çapan’a yöneltilen tüm suçlamalar, Aykol’a da yöneltildi.

Avukat Özcan Kılıç, savunma için süre talebinde bulundu.


Mahkeme heyeti, avukatların ek süre talebini kabul etti.

Yargılamanın 20 Şubat 2020’de görülecek duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Gazeteciler ve yurttaşlar, adliyeye X-Ray cihazından geçerek girebildi. Yargılanan gazeteciler ve duruşmayı takip edenler, ana koridorda bekletildi. Gazeteciler, duruşma saatinde salona alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, normal büyüklükte bir salonda görüldü. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ekran kuruluydu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği(MLSA) ve bazı haber ajanslarının muhabirleri takipm etti.

Genel Gözlemler

Herhangi bir olağanüstü durumun yaşanmadığı duruşma, yaklaşık beş dakika sürdü.

12. Standing - July 17, 2019


Duruşmanın başında söz alan M. K.’nın avukatı Reşat Aydın, müvekkiline yöneltilen suçlamanın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, savunma için ek süre talep etti.

Reyhan Çapan ve Hüseyin Aykol’un avukatı Özcan Kılıç, bu aşamada bir ekleyeceğinin olmadığını, esas hakkında mütalaanın açıklanmasını beklediklerini söyledi.

Duruşma savcısı, yenilenen esas hakkındaki mütalaayı okudu. Gazeteciler, mütalaada, iddianamede delil olarak yer almayan ve Ocak ve Mart 2016’da yayımlanan çeşitli haberler ve yazılar üzerinden de suçlandı. Ancak, delil olarak gösterilen yazı ve haberlerden birçoğu, yargılanan gazetecilere ait değildi. Haber ve yazılarda imzası bulunan isimlerin, “gerçek kimlik bilgilerinin bulunmadığı” iddia edildi. Haber ve yazılarda imzası bulunan ve kimliği tespit edilen başka kişiler de dosyaya sanık olarak eklendi. Suçlanan yazıların, bu kişilerin bulundukları cezaevinden gazeteye gönderdikleri mektuplar olduğu öğrenildi.

Haberlerde, “gazetedeki tüm haberlerin PKK eylemlerini meşrulaştırma övme amacına yönelik olduğu” iddia edildi.

Mütalaada, delil olarak sunulan yazı içeriklerinden sorumlu yazı işleri müdürü olarak Reyhan Çapan’ın, eş genel yayın yönetmeni olarak da Hüseyin Aykol’un sorumlu olduğu iddia edildi.

Esas hakkındaki mütalaada, sadece Çapan; “zincirleme şekilde suç işlemeye alenen tahrik etmek,” “zincirleme şekilde suçu ve işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen övmek,” “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı.

Avukatlar, açıklanan esas hakkındaki mütalaa karşısında savunmalarını hazırlama için ek süre talep etti.


Mahkeme heyeti, avukatların süre talebini kabul etti.

Yargılamanın 21 Kasım 2019’da görülecek duruşmada devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma, bir önceki duruşmada belirlenen saatten yaklaşık 55 dakika geç başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonunda 20 kişilik oturma yeri bulunuyordu. Avukat ve sanıklar için ayrı ayrı yerler ayrıldı. Duruşmaya kimse katılmadığı için tüm sıralar boş kaldı. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi için iki dev ekran kuruluydu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı gazeteciler takip etti.

Genel Gözlemler

Toplam beş dakika süren duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcının sözleri, izleyiciler bölümünden zor duyuldu.

11. Standing - April 15, 2019


Duruşmanın, başlama saati öne çekildiğinden, saat 13.30’da değil, 10.30’da başladı.

Mahkeme Başkanı, Eren Keskin’in dosyasının ayrılarak, kamuoyunda “Özgür Gündem Gazetesi Ana Davası” olarak bilinen dosya ile birleştirilip birleştirilmemesi konusunda, tarafların onay verip, vermediklerini sordu.

Duruşma savcısı, Eren Keskin’in dosyasının ayrılmasını talep etti.

Duruşma savcısı, ayrıca; esas hakkında mütalaanın tekrar hazırlanması için süre istedi.


Mahkeme heyeti, kararını açıkladı.

Eren Keskin’in dosyasının ayrılmasına ve bu dosyanın ise esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmesine karar verildi.

Yargılamanın 17 Temmuz 2019’da görülecek duruşma ile sürmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma saat önceden belirlendiği gibi 9.00’da başladı. Duruşmaya kimse gelmedi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonunda 20 kişilik oturma yeri bulunuyordu. Avukat ve sanıklar için ayrı ayrı yerler ayrıldı. Duruşmaya izleyici olarak kimse katılmadığı için tüm sıralar boş kaldı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya sadece M.K.’nın avukatı Reşat Aydın katıldı.

Genel Gözlemler

13.30’da başlayacağı duyurulan duruşma sabah 10.30’da görüldü.

9. Standing - Feb. 28, 2019


Gazetecilerin avukatı Özcan Kılıç duruşmaya katılmadı. Avukat Kılıç, yazılı savunmasını daha önce Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden sunmuştu.

Savcılığın, esas hakkındaki mütalaasını, iki duruşma arasında, mahkemeye sunduğu açıklandı. Mütalaada, gazetede yayımlanan haberler sıralandı. Üç gazetecinin cezalandırılması istendi.

Mütalaada, gazeteciler hakkındaki iddianamede yer almayan birçok yazı ve haber de sıralandı. Bu yazılar, bazı tutukluların gazeteye gönderdiği yazılardı. Bu kişiler, mütalaada; “terör örgütü propagandası yapmak,” “suç ve suçluyu övmek” ve “suç işlemeye tahrik etmekle” suçlandı.

Başka bir suçlama üzerinden tutuklu bulunan, ancak gazeteye gönderdiği bir mektubun yayınlanması üzerinden suçlanan M.K. bu duruşmada savunmasını yaptı. M.K., savunmasında; “mütalaanın düşünce özgürlüğü ve demokrasinin önüne bir set çektiğini, eleştirel bir yazı olduğunu” ifade edip, beraatini istedi.

Mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.


Mahkeme heyeti, kararını duruşmaya ara vermeden açıkladı.

Avukatların; bu dosyanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve yine gazetecilerin üzerinde yargılandığı başka bir dosya ile birleştirilmesi talebinin, bir sonraki celsede değerlendirilmesine karar verildi.

Yargılamanın, 15 Nisan 2019 tarihinde sürdürülmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma, önceden belirlendiği gibi, saat 9.00’da başladı. Duruşmaya kimse gelmedi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonunda 20 kişilik oturma yeri bulunuyordu. Avukat ve sanıklar için ayrı ayrı yer ayrılmıştı. Duruşmaya kimse katılmadığı için tüm sıralar boş kaldı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi için iki dev ekran kuruluydu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı; Medya ve Hukuk Derneği ile birlikte bazı haber ajanslarının muhabirleri izledi.

Genel Gözlemler

Olağanüstü bir gelişmenin yaşanmadığı duruşma yaklaşık 5 dakika sürdü.

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - “Publicly Insulting the President” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - “Publicly Insulting the President” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Minutes of the Hearing)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - “Publicly Insulting the President” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 9. Standing (Minutes of the Hearing)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - “Publicly Insulting the President” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 11. Standing (Minutes of the Hearing)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - “Publicly Insulting the President” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 12. Standing (Minutes of the Hearing)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - “Publicly Insulting the President” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 14. Standing (Minutes of the Hearing)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - “Publicly Insulting the President” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 15. Standing (Minutes of the Hearing)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - “Publicly Insulting the President” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 16. Standing (Minutes of the Hearing)

"Özgür Gündem Newspaper Writers and Co-Editorial Directors" Trial

Özgür Gündem Gazetesi; İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla, 16 Ağustos 2016’da önce “geçici olarak” kapatıldı.

Ardından, gazetenin eş genel yayın yönetmenleri Eren Keskin ve Hüseyin Aykol ile gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya hakkında dava açıldı. 3 Mayıs 2016 ile 7 Ağustos 2016 tarihleri arasında, gazeteye destek için; “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyası yürütüldü.

Gazete; 15 Temmuz 2016’daki askeri darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) yönetimi kapsamında 29 Ekim 2016’da çıkarılan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bu kez “tamamen” kapatıldı. Hükümet, Meclis onayına başvurmadan yürürlüğe koyduğu KHK’ler ile çok sayıda basın yayın kuruluşunu kapattı.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan, gazetenin yayınları nedeniyle açılan 163 farklı soruşturmada ve davada sanık olarak yer aldı.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin yazarları ile eş yayın yönetmenleri hakkında açılan çok sayıda soruşturmaya, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan da dahil edildi.

Çapan, soruşturmalarda; gazetenin Kasım 2015 ile Mart 2016 tarihleri arasında yayımlanan sayılarındaki haberler ve yazılar üzerinden suçlandı. Çapan’ın suçlandığı haber ve yazıların tamamı, gazete ile dayanışmak için düzenlenen “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri Kampanyası’ndan” önce yayımlanmıştı.

Çapan, hakkında açılan soruşturmalar kapsamında gözaltına alınmadı. Çapan, savcılığa ifade vermeye davet edildi. Hakkındaki iddianamelere göre; Çapan, soruşturma aşamasında 21 Ocak 2016, 17 Mart 2016, 23 Mart 2016 ve 5 Nisan 2016 tarihlerinde verdiği ifadelerde, suçlamalara delil olarak gösterilen “yazıları, değişik ajanslardan temin ederek gazeteye aldıklarını, haberlerde propaganda mahiyetinde bir içerik bulunmadığı” yönünde savunma yaptı.

Çapan hakkında, gazetenin 16 farklı sayısında yayımlanan haber ve yazılar üzerinden soruşturma başlatıldı. Ancak, hakkındaki iddianamelerde, Çapan’ın savcılığa bundan çok daha az sayıda savunma verdiği görüldü.

Çapan hakkında, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olduğu dönemde açılan soruşturmalar sonucunda, Şubat 2016 ile Haziran 2016 arasında 16 ayrı iddianame hazırlandı.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan hakkındaki 16 ayrı iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Şubat 2016 ile Haziran 2016 arasında farklı tarihlerde tamamlandı.

İddianameler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli iki savcı tarafından hazırlandı.

Hakkındaki iddianamelerin tamamında, gazetenin eş genel yayın yönetmeni Eren Keskin de sanık olarak yer aldı. Çapan ve Keskin; gazetenin eş genel yayın yönetmeni Hüseyin Aykol, gazetenin editörü Reyhan Hacıoğlu ile yazarlar Ayşe Berktay, Nuray Özdoğan, Celalettin Can, Ayşe Batumlu ve Filiz Koçali hakkında hazırlanan iddianamelerin tamamında sanık olarak yer aldı. Söz konusu gazeteciler hakkında hazırlanan, toplamda 16 iddianame birleştirildi.

Reyhan Çapan’ın sanık olarak yer aldığı iddianamelerin ilk ikisi 2 Şubat 2016 tarihinde tamamlandı. Gazetenin eş genel yayın yönetmeni Eren Keskin iki iddianamede de sanık olarak yer aldı.

İki iddianamede, gazetenin 9 Ocak 2016 ve 11 Ocak 2016 tarihlerinde yayımlanan haberler delil olarak gösterildi. “Ölüm Ablukasını Kıracağız,” “Devlet İmralı’da Psikolojik Savaş Yürütüyor,” “İnsanlık Kar Altında,” “Ablukaya Karşı Kesintisiz Direniş,” “PKK: Söz Veriyoruz,” “Gerillalar: Hiçbir Teknik Direnişi Yenemez,” “Çatışma Değil İnfaz,” “Tecridin Yansıması Katliamlardır,” “12 Kurşun 12 İnfaz” başlıklı haberler ve içerikleri sıralandı.

Çapan hakkındaki üçüncü iddianame, 8 Şubat 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, Çapan ve Keskin ile birlikte, gazetenin eş genel yayın yönetmeni Hüseyin Aykol da sanık olarak yer aldı.

İddianamede, gazetenin 13 Ocak 2016 tarihli sayısında yayımlanan haber ve yazılara delil olarak yer verildi. “Botan’ın Evlatları Baharı Getirecek,” “Gülüşleriyle Yaşamı Aydınlatan Kadınlar,” “9 Şehit Derik’e Uğurlandı,” “Cenazeyi Taradılar,” “Cizir Tehdide Boyun Eğmez,” “Her Yeri Botan’a Çevireceğiz,” “Kimin Kime Diz Çöktüreceğini Göreceğiz” haberler ve içerikleri sıralandı.

Çapan hakkındaki dördüncü iddianame 11 Mart 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, Çapan ve Keskin ile birlikte; gazetenin eş genel yayın yönetmeni Hüseyin Aykol, editörü Reyhan Hacıoğlu ile yazarları Ayşe Berktay ve Nuray Özdoğan da sanık olarak yer aldı.

Bu iddianamede, gazetenin, 16 Kasım 2015 tarihli sayısındaki haber ve yazılar, delil olarak gösterildi. “Halk Kahramanlarını Uğurladı,” “AKP Barbarlıkta DAİŞ Çeteleri ile Yarışıyor,” “Özgürlük Sarısı Şengal’in Köylerinde,” ve “YPG: Teröre Karşı Yanınızdayız” başlıklı haberler sıralandı.

İddianamede, gazetenin yazarı Nuray Özdoğan; “Cizre: Direnişin Kadim Kenti” başlıklı yazısı üzerinden suçlandı.

Ayşe Berktay’ın, “Barışı ve Huzuru İrademize Sahip Çıkarak Kuracağız” başlıklı yazısı, hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterildi.

Reyhan Hacıoğlu ise “Mirabellerden Arinlere: Erkek Şiddetine Karşı Özsavunmaya” ve “İnsanlığın Umudu YPJ” başlıkları ile yayımlanan yazısı üzerinden suçlandı.

Çapan hakkındaki beşinci iddianame, 23 Mart 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazetenin 24 Şubat 2016 tarihinde yayımlanan sayısındaki haberler ve yazılar sıralandı. “Gever Konuştu: İşgalci Gidecek,” “Hazex’in İradesi Zafer Kazanacak,” “YPS’den Yine Büyük Darbe,” “Çocukları Direnişle Yaşatalım,” “Mücadelenin Adı Sur Direnişi” başlıklı haber ve yazılara delil olarak yer verildi.

Çapan hakkındaki altıncı iddianame 24 Mart 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazetenin 26 Ocak 2016 tarihli sayısında yer alan haber ve yazılar sıralandı. “Cizir’de Bir Bodrum Katında Can Çekişen 25 Yaralı Sivilin Son Mesajı: Binayı Üzerimize Yıktılar. Nefes Alamıyoruz,” “Açlık Grevine Giriyoruz,” “Kürt Soykırımı; Avrupa ve ABD,” “Sen Sustukça Her Ölüm Bir İnfazdır,” “Botan’dan Kürdistan’a, Daha Ne Kadar Susacaksınız” başlıklı yazı ve haberlere, delil olarak yer verildi.

Çapan hakkındaki yedinci iddianame, 25 Mart 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazetenin 18 Mart 2016 tarihinde yayımlanan haber ve yazılarına yer verildi. “Amed’in Göbeğine Tank Yığını,” “Her Eve Bir Top Güllesi,” “YPS: 27 Asker ve Polis Öldürüldü,” “Nevroz Ateşini İsyana Dönüştüreceğiz” başlıklı haber ve yazılara delil olarak yer verildi.

Çapan hakkındaki sekizinci iddianame, 28 Mart 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazetenin 10 Şubat 2016 tarihli sayısında yayımlanan haber ve yazılara yer verildi. “Hesap Günüdür,” “Halk Yürürse İktidar Yıkılır,” “Direnmekten Başka Yol Yok”, “Katliamcı Rejim Suçunu Gizliyor,” “YPS’den Devlet Güçlerine Darbe,” “Katliama Öfke Büyüyor” başlıklı haber ve yazılara suç delili olarak yer verildi.

Çapan hakkındaki dokuzuncu iddianame, 29 Mart 2019 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazetenin 27 Ocak 2016 tarihinde yayımlanan haber ve yazılarına yer verildi. “Her Yer Cizre, Her Yer Sur,” “Kobane Ruhu Hendeklerde,” “Cizir İçin Her Alan Bir Direniş Mevzisi Olmalı” başlıklı haber ve yazılar, suçlamalara delil olarak gösterildi.

Hakkındaki 10. iddianame 20 Mart 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazetenin 4 Şubat 2016 tarihli sayısında yer alan haber ve yazılara yer verildi. “Kim Bu Katiller,” “Kürdistan Şehidin Uğurladı,” “Cizre’deki İnfaz Timleri Kim?,” “Sur için Yaşam için Direniş,” “Direnişin Adı Genç Kadın” başlıklı haber ve yazılar suçlamalara delil olarak gösterildi.

Çapan hakkındaki 11. iddianame, 20 Nisan 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazetenin 16 Ocak 2016 tarihli sayısında yer alan haber ve yazılara yer verildi. “Ahlaksız Savaşa Karşı Tek Cephe,” “Bizim İrademiz Sizin Tanklarınızı Yenecek,” “Erdoğan Bu Savaşın Altında Kalacak” başlıklı haber ve yazılar suçlamalara delil olarak gösterildi.

Çapan hakkında hazırlanan 12. iddianame ise 25 Nisan 2016 tarihinde tamamlandı. Bu iddianamede Çapan ve Keskin ile birlikte gazetede yazısı yayımlanan Celalettin Can da sanık olarak yer aldı. İddianamede, gazetenin 7 Şubat 2016 tarihinde yayımlanan sayısındaki haber ve yazılara yer verildi. “Şeref Yolunda Şehit Düştüler,” “Cizir 56 Gündür Direniyor,” “YPS: 22 Çeteci Öldürüldü,” “Her Yer Kürdistan Her Yer Barikat” başlıklı haber ve yazılara yer verildi.

İddianamede, Celalettin Can; “Gün Direnme, Hakkını Kullanma Günü” başlıklı yazısı üzerinden suçlandı.

Çapan hakkındaki 13. iddianame, 25 Nisan 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede Çapan ve Eren Keskin ile birlikte Filiz Koçali de sanık olarak yer aldı. İddianamede, gazetenin 8 Mart 2016 tarihli sayısında yer alan haber ve yazılara yer verildi. “Oremar’da 26 Asker Öldürüldü,” “Kürdistan Özgürlük Meşaleleri, Özyönetim Onur Şelaleleri,” “Barikatların Ardında 8 Mart,” “PJAK’tan 8 Mart Mesajı: Serhildana” başlıklı haber ve yazılar suçlamalara delil olarak gösterildi.

İddianamede, Filiz Koçali ise “Korkun Bizden Bahar Geliyor” başlıklı yazısı üzerinden suçlandı.

Çapan hakkındaki 14. iddianame, 27 Mayıs 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede Çapan ve Keskin ile birlikte Ayşe Batumlu da sanık olarak yer aldı. İddianamede, gazetenin 2 Mart 2016 tarihli sayısında yayımlanan haber ve yazılar sıralandı. “YPS-Jin Direnişi Yükseliyor,” “Yürekler Sur ile Atıyor,” “Botan Sizinle Gurur Duyuyor,” “Kobani Ruhuyla Serhildan Günü” başlıklı yazı ve haberler suçlamalara delil olarak gösterildi.

İddianamede, Ayşe Batumlu; “O Küllerden Yeniden Doğacak Özgür Kadınlar” başlıklı yazısı üzerinden suçlandı.

Çapan hakkındaki 15. iddianame, 13 Haziran 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazetenin 19 Ocak 2016 tarihinde yayımlanan haber ve yazılarına yer verildi. “Saraların, Sevelerin Özgürlük Ruhundan Korkuyorlar,” “Aynı Yolda Sonsuzlaşan 2 Yoldaş,” “Cizir’den Kürdistanlılara Direniş Çağrısı” başlıklı haber ve yazılar suçlamalara delil olarak gösterildi.

Çapan hakkındaki 16. iddianame ise 27 Haziran 2016 tarihinde yayımlandı. İddianamede, Çapan ve Keskin ile birlikte gazetenin eş genel yayın yönetmeni Hüseyin Aykol da sanık olarak yer aldı. İddianamede, gazetenin 7 Mart 2016 tarihinde yayımlanan haber ve yazıları suçlamalara delil olarak sıralandı. “Ferman Saray’ın Serhildan Bizim,” “Diz Çökmediler Boyun Eğmediler,” “Biz Kazandık Düşman Yenildi” başlıklı yazılar ve haberler suçlamalara delil olarak gösterildi.

Haklarındaki 16 iddianamede Çapan ile birlikte Keskin; delil olarak gösterilen haberler ve yazılar üzerinden, “PKK/KCK terör örgütü mensuplarının eylem ve faaliyetlerini meşru göstermek ve övmekle,” “güvenlik görevlilerini rastgele kişi öldüren, asayişi bozan kişiler olarak göstermekle,” “açıkça şiddeti, isyanı, güvenlik görevlilerine ve kendileri ile aynı görüşü savunmayan diğer tüm kişi ve gruplara karşı silahlı saldırıyı, baskıyı övmek ve teşvik etmekle” suçlandı.

İddianamelerde, “bu içeriklerin yayımlanmasının düşünce ve ifade hürriyeti veya basın hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği” öne sürüldü.

İddianamelerin birkaçında, “basının, bilgiyi yayma ve eleştirme ve yorumlama haklarının kabulü için bilginin gerçek ve güncel olması, açıklanmasında kamunun ilgi ve yararının bulunması gerektiği” öne sürüldü. Bazı iddianamelerde, şu iddialar öne sürüldü:

“Eleştirinin verilişinde gereksiz, yararlı olmayan beyan, niteleme ve değerlendirmelere gidilerek, içerik ile uygun düşmeyen tahrik edici, yalın bir okuyucuda husumet ve kuşku yaratıcı dil ve ifade kullanılır, seçilen sözcükler aşağılayıcı küçük düşürücü, incitici nitelikte olursa, konu ile ifade arasındaki denge bozulur. Haber veya eleştiri, hukuka aykırı hale gelir.”

İddianamelerde Çapan’ın, tüm bu haber ve yazılardan, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olduğu için sorumlu olduğu iddia edildi. Bu iddia, Basın Kanunu’nun 11. maddesine dayandırıldı. Maddenin, “eser sahibinin belli olmaması durumunda yazı işleri müdürü ile bağlı bulunduğu kişinin cezai sorumluluğunun bulunduğu” hükmünü içerdiği anımsatıldı.

Hakkındaki 16 iddianamede, Çapan; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamelerde Çapan, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 214/1 maddesi uyarınca, “suç işlemeye alenen tahrik etmekle” suçlandı. Bu kapsamda da hakkında, altı aydan beş yıla kadar hapsi istendi.

Çapan’a bir de, Türk Ceza Kanunu’nun 215/1 maddesi uyarınca “suçu ve suçluyu övmek” suçlaması yöneltildi. Bu kapsamda da hakkında iki yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Çapan hakkında, toplamda, bir yıl altı aydan 12 yıla kadar hapis cezası istendi.

Çapan’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” talep edildi.

Çapan ile birlikte gazetenin eş yayın yönetmenleri ve yazarları hakkındaki 16 ayrı iddianame, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından birleştirilerek kabul edildi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan ile birlikte gazetenin eş genel yayın yönetmenleri ve yazarlarının yargılanmasına, 26 Mayıs 2016 tarihinde, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Duruşmaya; Çapan ile birlikte, gazetenin eş genel yayın yönetmeni Eren Keskin ile yazarları Ayşe Berktay ve Nuray Özdoğan, avukatları ile birlikte katıldı.

Suçlamaları kabul etmeyen Çapan, yazılan yazılar ve haberlerin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Hakkında verilecek olası bir ceza hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmedi.

Mahkeme, Ankara’da yaşayan Hüseyin Aykol’un savunmasının Ankara’da alınması için talimat yazılmasına karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 29 Eylül 2016 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değiştiği gözlendi.

Duruşmaya; Çapan ile birlikte Hüseyin Aykol ve Nuray Özdoğan, avukatları ile birlikte katıldı. Çapan, ilk duruşmada yaptığı savunmasını tekrar etti. Mahkeme, Hüseyin Aykol ve Nuray Özdoğan’ın duruşmalardan vareste tutulmasına, yani duruşmalara katılma zorunluluklarının kaldırılmasına karar verdi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 13 Ekim 2016 tarihinde görüldü. İkinci duruşmada görev alan mahkeme heyetinden bir üye hakimin değiştiği gözlendi. Duruşma savcısı, yargılama dosyasının, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmesini talep etti. Savcılığın talebi kabul edildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın dördüncü duruşması, 1 Aralık 2016 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değiştiği gözlendi. Duruşma savcısı; Çapan hakkında, daha önce tamamlanan ve bu yargılama dosyasında yöneltilen suçlamalarla aynı iddiaları taşıyan iddianamelerin birleştirilmesini talep etti. Çapan’ın avukatı Sercan Korkmaz, birleştirilmesi talep edilen iddianameler karşısında savunma yapmak için süre istedi. Talep kabul edildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın beşinci duruşması 9 Mart 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin yine değiştiği gözlendi. Sanıklar hakkındaki yargılama dosyalarının birleştirilme işleminin tamamlanmasının beklenmesine karar verildi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın altıncı duruşması, 28 Haziran 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üye hakimin değiştiği gözlendi. Duruşma savcısı; yargılama dosyasının, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmesini talep etti. Talep kabul edildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın yedinci duruşması 26 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üye hakimin değiştiği gözlendi. Duruşma savcısı, bu duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Mütalaada, Çapan; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Buna göre hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ancak, mütalaada, Çapan’ın; “suçu basın ve yayın yoluyla” işlediği iddia edildi. Bu nedenle hakkında istenen cezanın, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yarı oranında arttırılması talep edildi. Buna göre hakkında bir yıl altı aydan yedi yıl altı aya kadar hapis cezası istendi. Ancak, mütalaada yine, “suçun zincirleme şekilde işlendiği” öne sürüldü. Bu nedenle de hakkında istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi.

Böylece, mütalaada, Çapan hakkında, toplamda; bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası talep edildi.

Çapan, mütalaada; iddianame ile kendisine yöneltilen “suç işlemeye alenen tahrik” ve “suç ve suçluyu övme” iddiaları ile suçlanmadı.

Mütalaada, Eren Keskin ve Hüseyin Aykol hakkında da aynı suçlamalar karşısında aynı hapis cezaları talep edildi.

Mütalaada, ayrıca; Ayşe Berktay, Reyhan Hacıoğlu, Nuray Özdoğan, Celalettin Can ve Ayşe Batumlu hakkında, “Basın Kanunu kapsamında sorumluluklarının bulunmadığı” gerekçesiyle beraat talep edildi.

Avukat Özcan Kılıç, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunma hazırlamak için ek süre istedi. Talep kabul edildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın sekizinci duruşması 15 Mart 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değiştiği gözlendi. Avukat Özcan Kılıç, dosyanın kapsamlı olması nedeniyle, savunma için bir kez daha ek süre istedi. Talep kabul edildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın dokuzuncu duruşması 7 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi. Avukat Özcan Kılıç, dosyanın kapsamlı olması nedeniyle, savunma için yeniden ek süre istedi. Talep kabul edildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın 10. duruşması 9 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti, bu kez değişmedi. Avukat Özcan Kılıç; suçlamalara konu içeriklerin, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına göre ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu” söyledi. Bu kararların bağlayıcı olduğunu dile getiren avukat Kılıç, beraat talep etti.

Yargılamanın 11. duruşması 9 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değiştiği gözlendi. Avukat Özcan Kılıç, gazetenin eş genel yayın yönetmeni Eren Keskin hakkındaki bu yargılama dosyasının, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın yargılama dosyası ile birleştirilmesini talep etti. Duruşma, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin birleştirme talebine karşı görüşünün alınması için ertelendi. Mahkeme ayrıca, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’ndan, kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin künyesine ilişkin bilgi istedi.

Yargılamanın 12. Duruşması 28 Mart 2019 tarihinde görüldü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Soruşturma Bürosu’ndan daha önce talep edilen künye bilgilerinin mahkemeye ulaştığı açıklandı. Duruşma, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin birleştirme talebine karşı görüşünün alınması için ertelendi.

Yargılamanın 13. duruşması 8 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin yine değiştiği görüldü. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Eren Keskin hakkındaki yargılama dosyasının birleştirilmesi talebini reddettiği açıklandı. Avukat Özcan Kılıç, son savunmaların hazırlanması için süre talep etti. Talep kabul edildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın 14. duruşması 21 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Çapan, duruşmaya katıldı. Yargılamaya konu olan yazı ve haberlerin, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söyledi.

Mahkeme, Çapan’ı; “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla iki yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak, mahkeme; “suçun basın ve yayın yoluyla işlendiğine” karar verdi. Bu nedenle Çapan hakkındaki ceza yarı oranında arttırılarak üç yıl hapis cezasına çıkarıldı. Mahkeme bir de “suçun zincirleme şekilde işlendiğini” kararlaştırdı. Bu nedenle, Çapan hakkındaki ceza bir kez daha arttırılarak, dört yıl altı ay hapis cezasına çıkarıldı. Çapan hakkındaki ceza, “yargılama sürecinde iyi hal, tutum ve davranışları” gerekçesiyle altı bir oranında indirildi.

Sonuç olarak Çapan, “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla üç yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı.

Çapan hakkında, iddianamede kendisine yöneltilen “suçu ve suçluyu övme” ve “suç işlemeye alenen tahrik” suçlamasından ceza verilmedi. Bu karar, Türk Ceza Kanunu’nun 44. maddesine dayandırıldı. Buna göre, “bir fiil ile birden fazla suçun oluşması durumunda en ağır cezayı gerektiren suçtan dolayı cezalandırıldığı” ifade edildi.

Çapan hakkındaki ceza ertelenmedi, cezaya ilişkin hükmün açıklanması geri bırakılmadı.

Hapis cezasına ilişkin karara, istinaf mahkemesinde itiraz edildi. Karara ilişkin istinaf mahkemesi incelemesi sürüyor.

14. Standing - May 21, 2019


Duruşma bir saat on dakika gecikmeli başladı.

Duruşmaya, yargılanan gazetecilerden Eren Keskin ve Reyhan Çapan katıldı.

Son savunmalar, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi aracılığıyla kaydedildi.

Keskin ve Çapan, kısa birer savunma yaptı. Keskin ve Çapan; yargılanmalarına neden olan yazılarına basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söylediler.

Avukatlar, daha önce yaptıkları savunlarını tekrarladılar. Sanıkların beraatlerini talep ettiler.

Daha önceki duruşmada, hakkındaki başka bir yargılama kapsamında İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Reyhan Hacıoğlu’nun savunmasını yapmak üzere duruşmaya getirilmesine karar verilmişti.

Mahkeme Başkanı, Hacıoğlu’nun; duruşmanın görüldüğü İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne getirildiğini söyledi.

Oysa avukat Özcan Kılıç, Hacıoğlu’nun; “duruşmayı protesto ettiğini ve duruşmaya katılmayacağını yazılı ve sözlü olarak beyan ettiğini” belirtti. Buna yönelik dilekçesini de mahkemeye gönderdiğini belirtti.

Yaklaşık bir saatlik bir saatlik beklemenin ardından, Hacıoğlu’nun Bakırköy Cezaevi’nde olduğu ve adliyeye gelmediği anlaşıldı.

Hacıoğlu’nun, duruşmaya katılmayacağını beyan ettiği dilekçesi, yargılama dosyasına eklendi.

Mahkeme başkanı, karar için; duruşmaya 10 dakika ara verdi.


Verilen aranın ardından, kararın açıklanması için duruşma salonunun kapısı açıldı. Ancak, duruşmaya katılan gözlemciler, karar açıklanırken, salona alınmadı.

Eren Keskin ve Reyhan Çapan; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla üç yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Çapan hakkındaki ceza ertelenmedi, cezaya ilişkin hükmün açıklanması geri bırakılmadı.

Hüseyin Aykol, “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla iki yıl bir ay hapis cezasına çarptırıldı. Aykol hakkındaki ceza ertelenmedi, cezaya ilişkin hükmün açıklanması geri bırakılmadı.

Keskin, Aykol ve Çapan hakkındaki kararlara ilişkin istinaf mahkemesi incelemesi sürüyor.

Ayşe Batumlu ve Reyhan Hacıoğlu “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla bir yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Karara ilişkin hükmün açıklanması geri bırakılmadı. Ancak ceza ertelendi.

Mahkeme; Celalettin Can, Nuray Özdoğan, Ayşe Berktay’ın ise beraatine karar verdi.

Filiz Koçali hakkındaki yargılama dosyasının ise ayrılmasına karar verildi.


Duruşma Öncesi

Yargılanan gazeteciler ve gözlemciler, duruşma öncesinde, duruşmanın görüleceği salonun bulunduğu koridora alınmadı.

Gazeteciler ve gözlemciler, duruşma salonuna; ancak duruşma başladıktan sonra alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda yaklaşık 20 kişilik izleyici alanı bulunuyordu. İçeride kolluk kuvveti yoktu. İki avukatın bulunduğu yerin karşısında yer alan masada, tercüman oturuyordu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı; İrlanda Büyükelçiliği yetkilileri ile Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Bağımsız Gazeteciler Platformu (P24), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) gözlemcileri takip etti.

Genel Gözlemler

Mahkeme heyeti, o gün boyunca, 12 duruşma gördü.

Bu yargılamanın duruşmasının o günkü listeye göre 11. sırada görülmesi gerekiyordu. Ancak duruşma, o günün listesinin son sırasına alındı.

13. Standing - May 8, 2019


Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde yazısı yayımlandığı için yargılanan H.G., duruşmaya; tutuklu bulunduğu hapishaneden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

Mahkeme Başkanı, H.G.’ye “ister Kürtçe ister Türkçe savunma yapabileceğini, mahkeme heyetinin anadilde savunma hakkına saygı duyduğunu, bu nedenle de mahkemede Kürtçe tercümanın hazır bulunduğunu” söyledi.

Cezaevinden yazdığı ve Özgür Gündem Gazetesi’nde, Mart 2016’da yayınlanan bir yazısı nedeniyle yargılanan H.G., savunmasını tercüman aracılığıyla Kürtçe verdi.

Duruşmaya, yargılanan gazetecilerden hiçbiri katılmadı.

Duruşma savcısı, daha önce açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Avukat Özcan Kılıç, daha önceki duruşmalarda dile getirdiği; Eren Keskin hakkındaki yargılama dosyasının, kamuoyunda “Özgür Gündem Gazetesi Ana Davası” olarak bilinen ve İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen yargılama dosyası ile birleştirme talebini yineledi.

Avukat Kılıç’ın talebi, tutanaklara yansıtılmadı.

Mahkeme bir önceki duruşmada, Keskin hakkındaki yargılama dosyalarının birleştirilmesi karşısında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin görüşünün alınmasına karar vermişti. Mahkeme Başkanı, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, birleştirme talebi karşısında olumsuz görüş bildirdiğini açıkladı.

Mahkeme Başkanı, avukat Özcan Kılıç’tan, esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunmasını yapmasını istedi. Mahkeme Başkanı, “savunma yapılırsa, bu duruşmada karar vermek istediğini” belirtti.

Avukat Kılıç ise birleştirme talebi konusunda, bu mahkemenin ısrarcı olabileceğini vurguladı.

Kılıç, savunma için ek süre talep etti. Ayşe Berktay’ın avukatı Sercan Korkmaz da savunma için ek süre istedi.

Mahkeme; karar için, duruşmaya beş dakika ara verdi.


Mahkeme, avukatların savunma için ek süre taleplerini kabul etti.

Hakkındaki bir başka yargılama kapsamında Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Reyhan Hacıoğlu’nun bir sonraki duruşmaya katılması ve hakkında hazırlanıp birleştirilen dosyalar karşısında savunmasını yapması için cezaevine yazı yazılmasına karar verildi.

Yargılamanın, 21 Mayıs 2019 tarihinde görülecek 14. duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Gözlemciler ve gazeteciler, duruşma öncesinde, duruşa salonunun bulunduğu koridora alınmadı. İzleyiciler, duruşma salonuna ancak duruşma başladıktan sonra alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda yaklaşık 20 kişilik izleyici alanı bulunuyordu. İçeride kolluk kuvveti yoktu. İki avukatın bulunduğu yerin karşısında yer alan masada ise tercüman oturuyordu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı; Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) gözlemcileri ile gazeteciler takip etti.

Genel Gözlemler

Mahkeme Başkanı; diğer yargılamalarda da yaptığı gibi, sanığa “sen” diye hitap etti.

Salonda Kürtçe tercümanın hazır bulunduğunu söylerken, “heyet olarak anadilde savunma hakkına saygı duyduklarını” birkaç kez vurguladı.

12. Standing - March 28, 2019


Duruşmaya, yargılanan gazetecilerden hiçbiri katılmadı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Soruşturma Bürosu’ndan daha önce talep edilen gazeteye ait künye bilgilerinin, mahkemeye ulaştığı açıklandı. Duruşma savcısı, daha önce açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti. Ancak, savcı; künye bilgilerinin incelenmesinin ardından mütalaanın değişebileceğini ifade etti.

Avukat Özcan Kılıç, yargılanan gazeteci sayısı fazla olduğundan savunmalar için ek süre istedi. Avukat Kılıç, Eren Keskin’in bu davadaki yargılama dosyasının, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve kamuoyunda “Özgür Gündem Gazetesi Ana Davası” olarak bilinen yargılama dosyası ile birleştirilmesini talep etti.


Eren Keskin’in yargılama dosyaları ile ilgili birleştirme talebi karşısında, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin görüşünün alınmasına karar verildi.

Yargılamanın, 8 Mayıs 2019 tarihli 13. duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma öncesinde gazeteciler, duruşmanın görüleceği mahkeme salonunun bulunduğu koridora alınmadı.

Duruşma başladıktan sonra sanıkların isimleri okunmaya başladı.

Gözlemciler, duruşma salonuna; duruşma başladıktan sonra alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda yaklaşık 20 kişilik izleyici alanı bulunuyordu. İçeride kolluk kuvveti yoktu. Mahkeme başkanı ve savcı mikrofon kullanmadığı için söyledikleri zor duyuldu.

Duruşmaya Katılım

Yargılanan gazetecilerden hiçbiri duruşmaya katılmadı.

Duruşmayı; Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) gözlemcileri ile az sayıda gazeteci takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

"Özgür Gündem Newspaper Writers and Co-Editorial Directors" Trial (Indictment)

"Özgür Gündem Newspaper Writers and Co-Editorial Directors" Trial (Reasoned Judgement)

"Özgür Gündem Newspaper Writers and Co-Editorial Directors" Trial (Minutes of the Hearing)

"Özgür Gündem Newspaper Writers and Co-Editorial Directors" Trial 12. Standing (Minutes of the Hearing)

"Özgür Gündem Newspaper Writers and Co-Editorial Directors" Trial 13. Standing (Minutes of the Hearing)

"Özgür Gündem Newspaper Writers and Co-Editorial Directors" Trial 14. Standing (Minutes of the Hearing)

Reyhan Çapan - “Propaganda of Terrorist Organization,” “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” and “Disclosure and Publication of Terrorist Organization” Trial

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan hakkında, gazetenin 2012, 2013 ve 2014 yıllarında yayımlanan içerikler üzerinden çok sayıda soruşturma başlattı.

Çapan, hakkında açılan soruşturmalar kapsamında, gözaltına alınmadı. İfadesi alınmak üzere savcılığa davet edildi. Ancak Çapan, hakkındaki hiçbir soruşturmada savunma yapmadı.

Hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterilen yazı ve haberlerin pek çoğu, Çapan tarafından hazırlanmamıştı. Ancak savcılık, söz konusu yazı ve haberlerden, gazetenin sorumlu yazı işledi müdürü olduğu gerekçesiyle Çapan’ı sorumlu tuttu.

Soruşturmaların tamamlanması ile birlikte Çapan hakkında; 2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarının farklı tarihlerinde 18 ayrı iddianame hazırlandı. İddianameler üç ayrı savcı tarafından hazırlandı.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 18 ayrı iddianame hazırlandı.

Hakkındaki iddianamelerin dokuzunu hazırlayan savcı, kamuoyunda “17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu” olarak bilinen soruşturmayı yürüten savcılardan biriydi. 2013 yılının sonunda başlatılan operasyon kapsamındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarına, hükümet üyesi üç bakan ve çocuklarının da adı karışmıştı. 25 Aralık 2013’te başlatılan soruşturma kapsamında ise dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan da şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı. Savcı, operasyonun ardından meslekten ihraç edildi. Yurtdışına çıktı, hakkında çok sayıda dava açıldı.

Çapan hakkındaki iddianamelerin birini hazırlayan savcı ise Cumhuriyet Gazetesi’nin yönetici, yazar ve muhabirleri hakkında soruşturmayı, Ekim 2016’da başlatan savcıydı. Savcının, “FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla yargılandığı;” Cumhuriyet Gazetesi hakkındaki soruşturmayı yürütürken ortaya çıktı. Bunun üzerine savcı, Cumhuriyet Gazetesi soruşturmasını devretti.

7 Kasım 2012 tarihli iddianamede, gazetenin 29 Ağustos 2012 tarihli sayısında; “Artık Gerçeği Görün” ve “Tuğluk: Devlet artık yenilmiştir” başlıkları ile yayımlanan iki yazı delil olarak gösterildi. “Suça konu yazılarda, terör örgütünün terör ve şiddet yöntemlerinin övücü bir dille anlatıldığı, terör ve şiddete çağrı yapıldığı iddia edildi. Çapan hakkında, aynı gün hazırlanan ikinci iddianamede; gazetenin 10 Eylül 2012 tarihli sayısında, “Biz de AKP’li vekillere Kürdistan’ı yasaklarız!” başlığı ile yayımlanan yazı suçlama konusu yapıldı. Yine, hakkında aynı gün hazırlanan iddianamede ise, gazetenin 15 Ağustos 2012 tarihli sayısında “Nereden nereye” başlığı ile yayımlanan yazı yer aldı.

20 Kasım 2012 tarihinde hazırlanan iddianamede, gazetenin 27 Ağustos 2012 tarihli sayısında; “Askerden İtiraf: Denetim HPG’de” başlığı ile yayımlanan yazı suçlama konusu yapıldı. Yazı ile “terör örgütünün propagandasının yapıldığı” iddia edildi.

7 Ocak 2013 tarihinde hazırlanan iddianamede, gazetenin 23 Ekim 2012 tarihli sayısında; “Vebali Hükümetindi” başlılığı ile yayımlanan yazıya delil olarak yer verildi. “Terör örgütlerinin; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden bildiri veya açıklamanın yayımlandığı” öne sürüldü.

Aynı tarihte hazırlanan bir başka iddianamede, Çapan; gazetenin 29 Ekim 2012 tarihinde, “Serhildan dalga dalga büyüyor,” “Halk Öcalan Serhildanı başlatmalı” ve “Yarın şalterler iniyor, kontaklar kapanıyor” başlıkları ile yayımlanan yazı ve haberler üzerinden suçlandı. Aynı tarihte hazırlanan farklı bir iddianamede ise, Çapan; 6 Kasım 2012 tarihli “Bir Bardak Suda Fırtına” başlıklı yazı üzerinden suçlandı. Aynı tarihli bir başka iddianamede, 29 Kasım 2012 tarihinde “Eşsiz Bir Direniş Geleneği” başlıklı yazıya yer verildi. Çapan’a, yazı ve haberler üzerinden; “terör örgütü propagandası” suçlaması yöneltildi.

20 Eylül 2013 tarihli iddianamede, 17 Ağustos 2013 tarihli ve “15 Ağustos Ruhuyla Sonuç Alma Zamanı” başlıklı yazı, suçlama konusu yapıldı.

3 Şubat 2014 tarihli iddianamede ise, 1 Aralık 2013 tarihinde, “Devrimi Şehitlere Borçluyuz,” “Özgürlüğe Kadar Durmayacağız” ve “PKK’nın 35 yılı” başlıkları ile yayımlanan yazılar aktarıldı.

16 Mayıs 2015’te tarihli iddianamede de gazetenin 29 Mart 2014 tarihinde, “Kürtlerin Che’si” ve “İlk kurşun ilk komutan” başlıkları ile yayımlanan yazılar, suçlama konusu yapıldı. Aynı tarihli, başka bir iddianamede ise; 28 Mart 2014 tarihinde “İnsanlık Savunmasına Katılalım” başlığı ile yayımlanan yazıya yer verildi. Aynı gün hazırlanan üçüncü iddianamede ise Çapan; 27 Mart 2014 tarihinde “Bu Bir Onur Savaşı” başlığı ile yayımlanan yazı üzerinden suçlandı. Yazılar üzerinden “terör örgütü propagandası yapıldığı,” “terör örgütlerinin bildiri ve açıklamalarının yayımlandığı” iddia edildi.

3 Haziran 2014 tarihli iddianamede ise gazetenin 21 Şubat 2014 tarihli sayısında “Zap Karizmayı Çizdi” başlığı ile yayımlanan yazıya yer verildi. 5 Ocak 2015 tarihinde hazırlanan iddianamede de 21 Eylül 2014 tarihinde “Akın Akın Kobane’ye” başlığı ile yayımlanan yazı, suçlamalara delil olarak gösterildi.

Çapan; 6 Ocak 2015’te hazırlanan iki iddianamede, 26 Eylül 2014 tarihli “Bir Mevziiyi de Siz Tutun” ve “Kobane Direnişi Özgür Bir Kürdistan İçin Başlangıç” başlıkları ile yayımlanan yazılar üzerinden suçlandı.

14 Ocak 2015 tarihli iki iddianamede ise, 8 Ekim 2014 ve 9 Ekim 2014 tarihinde, “Her Sokak Bir Kobane” ve “AKP’nin Kobane Hesabı ve Yasakları Halkın Ayakları Altında/Kobane Serhildanı” başlıklı yazılar, suçlamaların dayanağını oluşturdu.

İddianamelerin birçoğunda, fikir ve düşünceyi ifade özgürlüğünün Anayasa ve İnsan Hakları Mahkemesi’nin uygulamaları ile koruma altında olduğunun belirtilmesi dikkati çekti. Ancak, iddianamelerde; “İnsan Hakları Mahkemesi’nin yerleşmiş uygulamaları da dikkate alındığında açıkça terör ve şiddete teşvik içeren görüşlerin açıklanmasının düşünce özgürlüğü içerisinde değerlendirilemeyeceği” öne sürüldü.

İddianamelerde, Çapan; başka kişiler tarafından yazılan veya imzasız yayımlanan yazı ve haberler üzerinden suçlandı. Bu durum, iddianamelerde; Basın Kanunu’nun 11. maddesinin üçüncü fıkrası ile açıklandı. İddianamelerde, söz konusu düzenlemenin, “Süreli yayınlarda eser sahibinin belli olmaması, ceza ehliyetine sahip bulunmaması ya da yurt dışında bulunması nedeniyle yargılanamaması hallerinde, sorumlu müdür ve yayın yönetmeni, genel yayın yönetmeni sorumlu olur” hükmünü içerdiği anımsatıldı.

18 ayrı iddianamede, Çapan’a üç ayrı suçlama yöneltildi.

Çapan, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bu kapsamda, hakkında; bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası istendi.

Çapan, ayrıca; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin ikinci fıkrası uyarınca “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Buna göre, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasının karşılığı olan bir yıldan beş yıla kadar hapis cezasının yarı oranında arttırılması istendi. Bu kapsamda da hakkında bir yıl altı aydan yedi yıl altı aya kadar hapis cezası talep edildi.

Çapan, iddianamelerde; Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2 maddesi uyarınca “terör örgütlerinin açıklamalarını basmak veya yayınlamakla” suçlandı. Bu kapsamda da bir yıldan üç yıla kadar hapsi istendi.

Çapan hakkındaki, ayrıca; Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2 maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca da bin günden beş bin güne kadar adli para cezası talep edildi. Buna göre, Çapan’ın; “terör örgütlerinin açıklamalarını basmak veya yayınlamak suçuna iştirak etmese” de yayından sorumlu tutuldu.

Çapan hakkında, toplamda; üç yıl altı aydan on beş yıl altı aya kadar hapis cezası ve bin günden beş bin güne kadar adli para cezası talep edildi.

Çapan’ın, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da istendi.

Çapan hakkındaki 18 ayrı iddianame, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından birleştirilerek kabul edildi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü Reyhan Çapan’ın yargılanmasına, hakkında hazırlanan 18 ayrı iddianamenin birleştirilmesi kararından sonra, 4 Aralık 2014 tarihinde, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Çapan, duruşmaya; avukatı Özcan Kılıç ile birlikte katıldı. Çapan, mahkemeye; iki sayfalık yazılı savunmasını sundu. Suç işleme kastının olmadığını dile getirdi. Yazılar ve haberlerin, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Beraatini talep etti. Hakkındaki olası hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmedi.

Avukat Özcan Kılıç ise Çapan’ın suçlanmasına neden olan yazıların başkaları tarafından yazıldığını belirtti. Mahkeme, yazıların kaynaklarına ilişkin belgelerin sunulması için süre tanıdı, duruşma ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması, 5 Mart 2015’te görüldü. Mahkeme heyetinin değişmediği, ancak duruşma savcısının değiştiği gözlendi. Duruşma, Çapan hakkında birleştirilen diğer yargılama dosyalarına ilişkin savunmasının alınması için ertelendi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 11 Mayıs 2015 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti üyelerinin değiştiği gözlendi. Çapan, duruşmaya; avukatı Özcan Kılıç ile birlikte katıldı. Çapan, yeni ve birleştirilen dosyalara ilişkin savunmasının, önceki savunması ile aynı olduğunu belirtti.

Yargılamanın dördüncü duruşması 2 Haziran 2015 tarihinde görüldü. Duruşma, Çapan ile birlikte yargılanan yazı ve haberlerin altında imzası olan kişilerin savunmalarının alınması için ertelendi.

Yargılamanın beşinci duruşması 10 Kasım 2015 tarihinde görüldü. Çapan, daha önce yaptığı savunmasını tekrar ettiğini dile getirdi. Duruşma, diğer sanıkların savunmasının alınması için ertelendi.

Yargılamanın altıncı duruşması 16 Mart 2016 tarihinde görüldü. Yargılanan diğer sanıkların yurtdışında olduğu açıklandı. Bu sanıklardan biri hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Diğer sanığın, yurtdışındaki adresinin bilinmediği gerekçesiyle savunmasının alınmasından vazgeçildi.

Yargılamanın yedinci duruşması 11 Ekim 2016 tarihinde görüldü. Bir sanık hakkındaki yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın sekizinci duruşması, 22 Şubat 2017 tarihinde görüldü. Duruşma aynı gerekçeyle ertelendi.

Yargılamanın dokuzuncu duruşması 31 Mayıs 2017 tarihinde görüldü. Bir mahkeme heyeti üyesinin değiştiği gözlendi. Bir sanık hakkındaki yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verildi. Ayrıca, iki sanık hakkında hazırlanan dört ayrı iddianamenin de bu yargılama dosyası ile birleştirilmesi kararlaştırıldı. Duruşma, bu sanıkların savunmalarının alınması için ertelendi.

Yargılamanın 10. duruşması 1 Kasım 2017 tarihinde görüldü. Yine, bir mahkeme heyeti üyesinin değiştiği gözlendi. Duruşma; aynı gerekçeyle, diğer sanıkların savunmalarının alınabilmesi için ertelendi.

Yargılamanın 11. duruşması 1 Mart 2018’d görüldü. Duruşma, aynı gerekçeyle ertelendi.

Yargılamanın 12. duruşması 3 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Bir mahkeme heyeti üyesinin değiştiği gözlendi. Çapan, bu duruşmada; hakkındaki başka bir yargılama kapsamında Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluydu. Duruşma, yine; diğer sanıkların savunmalarının alınması için ertelendi.

Yargılamanın 13. duruşması 22 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Bu duruşmada, yargılamanın ilk 12 duruşmasını yürüten mahkeme başkanının değiştiği gözlendi. İki sanık hakkında, daha önce çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verildi. Bir sanığın savunmasının alınmasının beklenmesi de kararlaştırıldı.

Yargılamanın 14. duruşması 20 Haziran 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti üyelerinin yine değiştiği gözlendi. Duruşma aynı gerekçelerle ertelendi.

Yargılamanın 15. duruşması 31 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Duruşma aynı gerekçeyle ertelendi.

Yargılamanın 16. duruşması 18 Mart 2020 tarihinde görüldü. Duruşma, aynı gerekçeyle ertelendi. Yargılamanın, 23 Eylül 2020 tarihinde görülecek 17. duruşma ile devam etmesine karar verildi.

Savcılık, Aralık 2014’te başlayan yargılamada; esas hakkındaki mütalaasını henüz sunmadı.

Reyhan Çapan - “Propaganda of Terrorist Organization,” “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” and “Disclosure and Publication of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Reyhan Çapan - “Propaganda of Terrorist Organization,” “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” and “Disclosure and Publication of Terrorist Organization” Trial (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.