Reyhan Çapan

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - Özgür Gündem Trial

15 Temmuz darbe girişimi sonrası 29 Ekim 2016’da yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmenleri Eren Keskin ve Hüseyin Aykol ile Sorumlu Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan hakkındaki soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 2015 yılında başlatıldı.

Soruşturmanın gerekçesi ise “müşteki” olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel tarafından 14 Eylül 2015’te sunulan dilekçeydi. Özel, gazetede 8 Eylül 2015’te yayımlanan “Saray Çıldırdı” başlıklı haberin içeriğinden ötürü “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla şikayetçi oldu.

Şikayet sonrası açılan soruşturma sonunda savcı Gökhan Yolasığmaz tarafından iddianame hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’in şikâyetiyle açılan soruşturma sonunda iddianame savcı Gökhan Yolasığmaz tarafından hazırlandı. İddianame 26 Kasım 2015’te tamamlandı, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede şikâyete konu 8 Eylül 2015’te Özgür Gündem’de yayımlanan “Saray Çıldırdı” başlıklı habere yer verildi. Çapan’a Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7/2 maddesi kapsamında “örgüt propagandası yapmak”, Türk Ceza Kanunu (TCK) 299/1-2 kapsamında “Cumhurbaşkanına hakaret” ve TCK 53/1 kapsamında belirli haklardan yoksun bırakma cezası talep edildi. Çapan için TMK 7/2 kapsamında 1 yıldan 5 yıla kadar; TCK 299/1-2 kapsamında 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar ve toplamda 2 yıl 2 aydan 9 yıl 8 aya kadar hapis cezası istendi.

İddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müşteki olarak yer aldı. Özel’in şikâyetçi olduğu “Saray Çıldırdı” başlıklı haberin devamında haberin içeriğinde yer alan detaylara verildi: “Bilanço dehşet verici; çözüm masasını başkan olmak için deviren Erdoğan’ın 24 Temmuz’da halklara yönelik olarak başlattığı savaş, ülkeyi ateş çemberine çevirdi. 100’ü aşkın çocuk, kadın ve genç infaz edildi, yüzlerce özel harekâtçı ve asker Saray’ın savaşında, 50’yi aşkın gerilla da savunma savaşında yaşamını yitirdi. Açıklamaları şoke etti; Erdoğan operasyona gönderdiği askerlerin Oremar’da [Dağlıca] ağır kayıp verdiği gün, tüm Türkiye’yi şoke eden açıklamalar yaptı. 400 vekil verilseydi bunlar olmazdı dedi. Daha çok kanın akacağını vurgulayan Erdoğan’ın açıklamaları toplumu dehşete düşürdü, tepki çığ gibi büyüdü.”

İddianamede haberin yayımlandığı sayfada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının altında “Erdoğan: Karaktersiz!” şeklinde bir yazının yer aldığı, yine Hakkari’nin Dağlıca ilçesi kırsalındaki bir çatışmadaki askeri aracın fotoğrafına yer verildiği belirtildi. Ayrıca, aynı fotoğrafın altında çatışmada yaşamını yitiren askerlerin örgüt mensuplarının izin vermesi sonucu köylüler tarafından bölgeden cenazelerinin aldığını dair haberin detaylarına da iddianamede yer verildi.

Savcı Yolasığmaz daha sonra haberlere dair şu değerlendirmeyi yaptı: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın silahlı terör örgütünün söz konusu Dağlıca terör saldırısından çok önce, terörün yoğun olarak yaşanmadığı bir ortamda, bir toplu açılış töreninde, yeni Anayasa’nın inşası, yeni Anayasa temelinde Yeni Türkiye adımının rahatlıkla atılabilmesi amacı ile söylenen 400 vekil temennisinin müşteki Cumhurbaşkanının halklara yönelik savaş başlattığı ve bu amaçla ülkemizi kan gölüne çevirdiği, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının ölümüne neden olduğu iddia edilerek Cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde somut bir olgu isnat edildiği.”

Ayrıca çatışmaya dair habere ilişkin de “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz güçsüzmüş gibi gösterilerek şehitlerimizin cenazelerinin alınması konusunda gerçeğe aykırı olarak silahlı terör örgütüne ateşkes teklif edildiği ve izin alındığı belirtilerek örgütü propagandası yapıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Savcı, Çapan ile birlikte Eren ve Aykol’un da atılı suçlamalardan cezalandırılmasını talep ederek, “basın özgürlüğünün sınırsız olmadığı” tespitini yaptı. Ardından da şu değerlendirmelerde bulundu: “Olayımızda ise haberlerin gerçek dışılığı, açıklanış şekli ile konusu arasında düşünsel bağın bulunmaması, öz ve biçim arasındaki dengenin sağlanmaması, aşağılayıcı, küçük düşürücü, incitici niteliği açıktır.”

Davanın 9’uncu duruşması 28 Şubat 2019’da görüldü. Reyhan Çapan ile birlikte yargılanan Eren Keskin ve Hüseyin Aykol’un avukatı Özcan Kılıç mazeret bildirdiği için duruşmaya katılmadı. Ali Günay başkanlığında üye hakimler Harun Bayram ve Sümeyye Gözde Tekin’den oluşan mahkeme heyeti, iddia makamının da esas hakkındaki mütalaasını celse arasında UYAP üzerinden mahkemeye sunduğunu açıkladı.

Mahkeme heyeti, mütalaayı okudu. Mütalaada, gazetede çıkan birçok yazı ve haber sıralanarak, “örgüt propagandası” yapıldığını ve beş kişinin “Örgüt propagandası yapmak”, “Suç ve suçluyu övmek”, “Suç işlemeye tahrik” etmek iddiasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

Mahkeme heyeti ara vermeden, avukat Özcan Kılıç’ın mazeretini kabul ederek, avukatların İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen başka dosyaların birleştirilmesi yönündeki talebi sonraki celse değerlendireceğine karar verdi. Duruşma 15 Nisan 2019’ne bırakıldı.

15 Nisan’daki duruşmada savcı Abdullah Gül, tekrar mütalaa hazırlamak için süre istedi. Eren Keskin yönünden dosyanın ayrılarak İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2016/25 esas sayılı dosya ile birleştirilmesini talep etti. Mahkeme Eren Keskin yönünden dosyanın ayrılarak mahkemenin yeni esasına kaydedilmesine, dosyanın mütalaa hazırlanmak üzere savcıya iletilmesine, avukatın süre talebinin kabulüne karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması 17 Temmuz 2019’a bırakıldı.

Davanın 12. duruşmasında Ali Günay başkanlığında üye hakimler Harun Bayram ve Sümeyye Gözde Tekin’den oluşan mahkeme heyeti görev aldı. Aykol’un avukatı Özcan Kılıç, bu aşamada ekleyecek bir şeyi olmadığını ve esas hakkında mütalaayı beklediklerini söyledi.

Ardından duruşma savcısı Abdullah Gül, mütalaasında sanıkların atılı tüm suçlardan cezalandırılmasını istediğini söyledi. Bir sayfalık mütalaasını yazılı olarak mahkemeye sundu.

Esas hakkında mütalaada 9 Mart 2016 tarihli Özgür Gündem’de yayınlanan 12; 22 Ocak 2016 tarihli 11 ve 10 Mart 2016 tarihli 12 haber/yazının ve “gazetedeki tüm haberlerin PKK eylemlerini meşrulaştırma, övme amacına yönelik olduğu” belirtildi. Savcılık, yazarların tamamının kimlik bilgisi bulunamadığı için yazılardan yazı işleri müdürü Reyhan Çapan ve yayın yönetmeni Hüseyin Aykol’un sorumlu olduğunu savundu. Tüm sanıkların “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve suçluyu övme” ve “örgüt propagandası” suçlamalarından cezalandırılmasını istendi. Mütalaada Hüseyin Aykol ve Reyhan Çapan hakkında ayrıca “zincirleme suç işlemek” suçlaması da yer aldı. Avukatlar, savunma hazırlamak için süre talep etti.

Avukatların süre talebini kabul eden mahkeme başkanı Ali Günay, bir sonraki bir sonraki celsenin 21 Kasım 2019’da saat 13.30’da görülmesine karar verildiğini açıkladı.

Ayrıca bu dava görülmeye devam ederken Çapan, hakkında açılmış yedi farklı davanın da bu dosya ile birleştirilmesine karar verildi.

Davanın 21 Kasım’daki duruşmasında avukatların savunma için süre talebi kabul edildi. Bir sonraki duruşma 20 Şubat 2020’ye bırakıldı.

20 Şubat 2020’de görülen duruşmada, esas hakkındaki mütalaaya karşı bazı sanıkların savunmaları alınmadığı için duruşma 24 Mayıs 2020’ye ertelendi.

14. Standing - Feb. 20, 2020


Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan hakkındaki soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 2016 yılında başlatıldı.

Özgür Gündem gazetesinde 9 Mart 2016 tarihinde çıkan haberler ve yazılar gerekçe gösterilerek 13 Nisan 2016 günü iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianameye konu haberler ise bölge kentlerindeki “öz yönetim”leri konu haberler oldu. “PKK/KCK terör örgütü mensuplarının gerçekleştirdikleri eylemlerin propagandası yapmak”, “nefret ve şiddet çağrısında bulunmak”, “halkın bir kesimini suç işlemek üzere tahrik etmek” gibi suçlamalar yapıldı.

Savcı gazetede mahlas ile yazı yazan Seyit Botan’ın gerçek kimlik bilgileri bulunamadığından yazılarının içeriğinden Basın Kanunu uyarınca Eren Keskin ve Reyhan Çapan’ın sorumlu tuttu. Bu yazılarda örgüt propagandası yapıldığını ileri sürdü. Hakkında iddianame hazırlanan gazetenin yazarlarından olan ve cezaevinde bulunan İslam Tüner, Methi Kaya, Lütfi Yavuzaslan’ın ve yayın yönetmeni Hüseyin Aykol’un dosyaları bu davayla birleştirildi.

18 Nisan 2019’da ise Eren Keskin’in dosyasının ayrılarak, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Özgür Gündem ana davasıyla birleştirilmesine karar verildi.

Savcı esas hakkında mütalaasını Temmuz 2019’daki 12. duruşmada sundu. Tüm sanıkların “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve suçluyu övme” ve “örgüt propagandası” suçlamalarından; Hüseyin Aykol, Reyhan Çapan hakkında ayrıca “zincirleme suç işlemek”ten cezalandırılmasını istedi.

Dava sanıkların esas hakkında savunmalarını yapmaları için 21 Kasım 2019’a bırakıldı. Duruşmada avukatların savunma için süre talebi kabul edilerek bir sonraki duruşma 20 Şubat 2020’ye bıraktı. 20 Şubat 2020’de görülen duruşmada, esas hakkındaki mütalaaya karşı bazı sanıkların savunmaları alınmadığı için duruşma 24 Mayıs 2020’ye bırakıldı.Next Trial: May 14, 2020, 2:45 p.m.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 14. duruşmasının 13:30’de başlaması bekleniyordu; ancak Ali Günay başkanlığında üye hakimler Sultan Kimya Yıldız ve Sümeyye Gözde Tekin’den oluşan mahkeme heyeti 10 dakika geç kaldı. Duruşma savcısı Abdullah Gül’dü.

Cezaevinde tutuklu bulunan gazetenin yazarları Methi Kaya ile Lütfi Yavuzaslan duruşmaya SEGBİS ile bağlandı. Duruşmada, Keskin, Çapan ve Aykol’un müdafii Özcan Kılıç hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak söz alan duruşma savcısı, önceki celse vermiş olduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini belirtti.

Ardından söz alan Methi Kaya ve Lütfi Yavuzaslan, önceki beyanlarını tekrar ettiklerini açıkladı. Kaya ve Yavuzaslan, yazdıkları yazıların suç unsuru taşımadığını belirterek, beraatleri yönünde karar verilmesini talep etti.

Ardından söz alan Avukat Özcan Kılıç, suçlama konusu yapılan yazılarda tutuklu bulunan sanıkların her hangi bir sorumluluğunun olmadığını, sorumluğun gazetenin Yazıişleri Müdürü’nde olduğunu belirtti.

Kılıç, söz konusu davaların düşünce ve ifade özgürlüğünü engelleyen bir yerde durduğunu belirterek, “Suçun şahsiliği ihlal edilmiş. Suç oluşmamıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırıdır” dedi.


Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Kemal Yakut ve Hasan Başak hakkında ifade alınmalarına yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istedi.

Duruşma, 14 Mayıs 2020 tarihine, saat 14:45’e ertelendi.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde izleyiciler ve gazeteciler X-Ray cihazından geçirilerek adliyeye alındı. Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ve dava avukatları kimlik kontrolüne tabi tutulmadan, duruşma saatinden önce duruşmanın görüleceği salonun önüne alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salon ufak bir salondu. Salonda avukat, sanık ve izleyiciler için yerler ayrılmıştı. SEGBİS için salonda iki ayrı TV ekranı yerleştirildiği görüldü.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve P24 izledi.

Duruşma yaklaşık 10 dakika sürdü.

13. Standing - Nov. 21, 2019


Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan hakkındaki soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 2016 yılında başlatıldı.

Özgür Gündem gazetesinde 9 Mart 2016 tarihinde çıkan haberler ve yazılar gerekçe gösterilerek 13 Nisan 2016 günü iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianameye konu haberler ise bölge kentlerindeki “öz yönetim”leri konu haberler oldu. “PKK/KCK terör örgütü mensuplarının gerçekleştirdikleri eylemlerin propagandası yapmak”, “nefret ve şiddet çağrısında bulunmak”, “halkın bir kesimini suç işlemek üzere tahrik etmek” gibi suçlamalar yapıldı.

Savcı gazetede mahlas ile yazı yazan Seyit Botan’ın gerçek kimlik bilgileri bulunamadığından yazılarının içeriğinden Basın Kanunu uyarınca Eren Keskin ve Reyhan Çapan’ın sorumlu tuttu. Bu yazılarda örgüt propagandası yapıldığını ileri sürdü. Hakkında iddianame hazırlanan gazetenin yazarlarından olan ve cezaevinde bulunan İslam Tüner, Methi Kaya, Lütfi Yavuzaslan’ın ve yayın yönetmeni Hüseyin Aykol’un dosyaları bu davayla birleştirildi.

18 Nisan 2019’da ise Eren Keskin’in dosyasının ayrılarak, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Özgür Gündem ana davasıyla birleştirilmesine karar verildi.

Savcı esas hakkında mütalaasını Temmuz 2019’daki 12. duruşmada sundu. Tüm sanıkların “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve suçluyu övme” ve “örgüt propagandası” suçlamalarından; Hüseyin Aykol, Reyhan Çapan hakkında ayrıca “zincirleme suç işlemek”ten cezalandırılmasını istedi.

Dava sanıkların esas hakkında savunmalarını yapmaları için 21 Kasım 2019’a bırakıldı. Duruşmada avukatların savunma için süre talebi kabul edilerek bir sonraki duruşma 20 Şubat 2020’ye bıraktı.Next Trial: Feb. 20, 2020, 1:30 p.m.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 13. duruşması, saatinde başladı. Ali Günay başkanlığında üye hakimler Sultan Kimya Yıldız ve Sümeyye Gözde Tekin’den oluşan mahkeme heyetinin yerini almasıyla başlayan duruşmaya sanıklar Hüseyin Aykol ve Reyhan Çapan katılmadı. Duruşmada avukat Özcan Kılıç hazır bulundu.

İddia makamı, önceki duruşma vermiş olduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti. Savcı, sehven yapılmış bazı hataların düzeltilmesini istedi. Savcı, Hüseyin Aykol ile ilgili sevk maddelerinde isminin yazılmadığını, “Mütalaanın son kısmında yer alan bölüme Hüseyin Aykol da eklenerek, netice olarak sanığın TCK 214/1 (Suç işlemeye tahrik), 215/1 (Suçu ve suçluyu övme), TCK 44 (Birrden fazla farklı suçun oluşmasına sebebiyet verme), 43/1 (Zincirleme suç), 53 (Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma) maddeleri gereğince cezalandırılması kamu adına talep olunur” dedi.

Avukat Özcan Kılıç, savunma için süre talebinde bulundu.


Mahkeme heyeti verdiği kararında, avukatların savunmalarını hazırlamak için süre talebini kabul ederek, duruşmayı 20 Şubat 2020’ye bıraktı.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde gazeteciler ve yurttaşlar X-Ray cihazından geçirildi. Sanık ve gazeteciler, ana koridorda bekletildi. Duruşma saatinde gazeteciler salona alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, normal büyüklükte bir salonda görüldü. SEGBİS için iki ayrı TV ekranı kuruluydu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, MLSA ve bazı ajanslar izledi.

Genel Gözlemler

Duruşmada, her hangi bir şey yaşanmadı. Duruşma yaklaşık olarak 5 dakika sürdü.

12. Standing - July 17, 2019


Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan hakkındaki soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 2016 yılında başlatıldı.

Özgür Gündem gazetesinde 9 Mart 2016 tarihinde çıkan haberler ve yazılar gerekçe gösterilerek 13 Nisan 2016 günü iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianameye konu haberler ise bölge kentlerindeki “öz yönetim”leri konu haberler oldu. “PKK/KCK terör örgütü mensuplarının gerçekleştirdikleri eylemlerin propagandası yapmak”, “nefret ve şiddet çağrısında bulunmak”, “halkın bir kesimini suç işlemek üzere tahrik etmek” gibi suçlamalar yapıldı.

Savcı gazetede mahlas ile yazı yazan Seyit Botan’ın gerçek kimlik bilgileri bulunamadığından yazılarının içeriğinden Basın Kanunu uyarınca Eren Keskin ve Reyhan Çapan’ın sorumlu tuttu. Bu yazılarda örgüt propagandası yapıldığını ileri sürdü. Hakkında iddianame hazırlanan gazetenin yazarlarından olan ve cezaevinde bulunan İslam Tüner, Methi Kaya, Lütfi Yavuzaslan’ın ve yayın yönetmeni Hüseyin Aykol’un dosyaları bu davayla birleştirildi.

18 Nisan 2019’da ise Eren Keskin’in dosyasının ayrılarak, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Özgür Gündem ana davasıyla birleştirilmesine karar verildi.

Savcı esas hakkında mütalaasını Temmuz 2019’daki 12. duruşmada sundu. Tüm sanıkların “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve suçluyu övme” ve “örgüt propagandası” suçlamalarından; Hüseyin Aykol, Reyhan Çapan hakkında ayrıca “zincirleme suç işlemek”ten cezalandırılmasını istedi.

Dava sanıkların esas hakkında savunmalarını yapmaları için 21 Kasım 2019’a bırakıldı.Next Trial: Nov. 21, 2019, 1:30 p.m.


Mahkeme heyeti Ali Günay başkanlığında üye hakimler Harun Bayram ve Sümeyye Gözte Tekin’den oluştu.

Duruşmanın başında söz alan Methi Kaya’nın avukatı Reşat Aydın, müvekkiline yöneltilen suçlamanın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek süre talep etti.

Reyhan Çapan ve Hüseyin Aykol’un avukatı Özcan Kılıç, bu aşamada ekleyecek bir şeyi olmadığını ve esas hakkında mütalaayı beklediklerini söyledi.

Ardından duruşma savcısı Abdullah Gül, mütalaasında sanıkların atılı tüm suçlardan cezalandırılmasını istediğini söyledi. Bir sayfalık mütalaasını yazılı olarak mahkemeye sundu.

Esas hakkında mütalaada 09 Mart 2016 tarihli Özgür Gündem’de yayınlanan 12; 22 Ocak 2016 tarihli 11 ve 10 Mart 2016 tarihli 12 haber/yazının ve “gazetedeki tüm haberlerin” “PKK eylemlerini meşrulaştırma, övme amacına yönelik olduğunu” söylendi. Savcılık, yazarların tamamının kimlik bilgisi bulunamadığı için yazılardan yazı işleri müdürü Reyhan Çapan ve yayın yönetmeni Hüseyin Aykol’un sorumlu olduğunu savundu. Tüm sanıkların “suç işlemeye tahrik”, “suçu ve suçluyu övme” ve “örgüt propagandası” suçlamalarından cezalandırılmasını istendi. Mütalaada Hüseyin Aykol, Reyhan Çapan hakkında ayrıca “zincirleme suç işlemek” suçlaması da yer aldı.

Avukatlar, savunma hazırlamak için süre talep ettiler.


Avukatların süre talebini kabul eden mahkeme başkanı Ali Günay, bir sonraki bir sonraki celsenin 21 Kasım 2019’da saat 13.30’da görülmesine karar verildiğini açıkladı.


Duruşmaya Katılım

Duruşmaya az sayıda gazeteci ve iki avukat katıldı.

Genel Gözlemler

Toplam beş dakika süren duruşmada, savcı Abdullah Gül esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcı Gül’ün söylediklerini izleyici bölümünden duymak oldukça zordu.

11. Standing - April 15, 2019


Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan hakkındaki soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 2016 yılında başlatıldı.

Özgür Gündem gazetesinde 9 Mart 2016 tarihinde çıkan haberler ve yazılar gerekçe gösterilerek 13 Nisan 2016 günü iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianameye konu haberler ise bölge kentlerindeki “öz yönetim”leri konu haberler oldu. “PKK/KCK terör örgütü mensuplarının gerçekleştirdikleri eylemlerin propagandası yapmak”, “nefret ve şiddet çağrısında bulunmak”, “halkın bir kesimini suç işlemek üzere tahrik etmek” gibi suçlamalar yapıldı.

Savcı gazetede mahlas ile yazı yazan Seyit Botan’ın gerçek kimlik bilgileri bulunamadığından yazılarının içeriğinden Basın Kanunu uyarınca Eren Keskin ve Reyhan Çapan’ın sorumlu tuttu. Bu yazılarda örgüt propagandası yapıldığını ileri sürdü. Hakkında iddianame hazırlanan gazetenin yazarlarından İslam Tüner, Methi Kaya ve Lütfi Yavuzaslan cezaevinde bulunduğu için ifadeleri alınmadı. Dosya, 2016/94, 2016/24, 2016/13, 2016/123, 2016/ 192, 2016/191 esas sayılı dosyalardan oluşuyordu. Mahkeme son olarak 2016/171 esas sayılı dosyayı da birleştirdi.Next Trial: July 17, 2019, 11 a.m.


İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Günay, Eren Keskin’in dosyasının ayrılarak Özgür Gündem Ana davası olarak bilinen 2016/25 Esas sayılı dosyayla birleştirilmesi konusunda tarafların onayını sordu.

Methi Kaya’nın avukatı Reşat Aydın dosyaya yeni atandığını belirterek süre istedi.

Savcı Abdullah Gül, tekrar mütalaasını hazırlamak için süre istedi. Eren Keskin yönünden dosyanın ayrılarak İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2016/25 esas sayılı dosya ile birleştirilmesini talep etti


Mahkeme Eren Keskin yönünden dosyanın ayrılarak mahkemenin yeni esasına kaydedilmesine, dosyanın mütalaa hazırlanmak üzere savcıya iletilmesine, avukatın süre talebinin kabulüne karar verdi.


Genel Gözlemler

13.30’da başlayacağı duyurulan duruşma sabah 10.30’da görüldü. Duruşmaya sadece Methi Kaya’nın avukatı Reşat Aydın katıldı.

9. Standing - Feb. 28, 2019


Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan hakkındaki soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 2016 yılında başlatıldı.

Özgür Gündem gazetesinde 9 Mart 2016 tarihinde çıkan haberler ve yazılar gerekçe gösterilerek 13 Nisan 2016 günü iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianameye konu haberler ise bölge kentlerindeki “öz yönetim”leri konu haberler oldu. “PKK/KCK terör örgütü mensuplarının gerçekleştirdikleri eylemlerin propagandası yapmak”, “nefret ve şiddet çağrısında bulunmak”, “halkın bir kesimini suç işlemek üzere tahrik etmek” gibi suçlamalar yapıldı.

Savcı gazetede mahlas ile yazı yazan Seyit Botan’ın gerçek kimlik bilgileri bulunamadığından yazılarının içeriğinden Basın Kanunu uyarınca Eren Keskin ve Reyhan Çapan’ın sorumlu tuttu. Bu yazılarda örgüt propagandası yapıldığını ileri sürdü. Hakkında iddianame hazırlanan gazetenin yazarlarından İslam Tüner, Methi Kaya ve Lütfi Yavuzaslan cezaevinde bulunduğu için ifadeleri alınmadı. Dosya, 2016/94, 2016/24, 2016/13, 2016/123, 2016/ 192, 2016/191 esas sayılı dosyalardan oluşuyordu. Mahkeme son olarak 2016/171 esas sayılı dosyayı da birleştirdi.Next Trial: April 15, 2019, 1:30 p.m.


Duruşmaya başka bir suçtan tutuklu bulunan sanık Methi Kaya, tutuklu bulunduğu Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldı.

Keskin ve Çapan’ın avukatı Özcan Kılıç mazeret bildirdiği için duruşmaya katılmadı.

Avukat Kılıç mahkeme heyetine yazılı savunmasını “UYAP” üzerinden sunmuştu.

Ali Günay başkanlığında üye hakimler Harun Bayram ve Sümeyye Gözde Tekin’den oluşan mahkeme heyeti, iddia makamının da esas hakkındaki mütalaasını celse arasında UYAP üzerinden mahkemeye sunduğunu açıkladı.

Mahkeme heyeti, mütalaayı okudu. Mütalaada, gazetede çıkan birçok yazı ve haber sıralanarak, “örgüt propagandası” yapıldığını ve beş kişinin “Örgüt propagandası yapmak”, “Suç ve suçluyu övmek”, “Suç işlemeye tahrik” etmek iddiasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

Sanık Methi Kaya yaptığı savunmasında mütalaanın düşünce özgürlüğü ve demokrasinin önüne bir set çektiğini, eleştirel bir yazı olduğunu ifade edip, beraatini istedi.


Mahkeme heyeti ara vermeden, avukat Özcan Kılıç’ın mazeretini kabul ederek, avukatların İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen başka dosyaların birleştirilmesi yönündeki talebi sonraki celse değerlendireceğine karar verdi. Duruşma 15 Nisan 2019 günü saat 13:30’a bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma saat önceden belirlendiği gibi 9.00’da başladı. Duruşmaya kimse gelmedi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonunda 20 kişilik oturma yeri bulunuyordu. Avukat ve sanıklar için ayrı ayrı yerler ayrıldı. Duruşmaya kimse katılmadığı için tüm sıralar boş duruyordu. SEGBİS hazırlanmıştı. 

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - Özgür Gündem Trial (Indictment)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - Özgür Gündem Trial 9. Standing (Minutes of the Hearing)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - Özgür Gündem Trial 11. Standing (Minutes of the Hearing)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - Özgür Gündem Trial 12. Standing (Minutes of the Hearing)

Hüseyin Aykol, Eren Keskin, Reyhan Çapan - Özgür Gündem Trial 14. Standing (Minutes of the Hearing)

Özgür Gündem's Columnists and Co-Editors in Chief Trial

15 Temmuz darbe girişimi sonrası 29 Ekim 2016’da yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem’in eski Eş Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Hüseyin Aykol ile eski Sorumlu Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan, editörlerinden Reyhan Hacıoğlu, gazetenin yazarları Ayşe Batumlu, Ayşe Berktay ve Nuray Özdoğan hakkında gazetedeki yayınlar ve görevleri nedeniyle ayrı ayrı soruşturma başlatıldı.

Davanın 11’inci duruşması 28 Mart 2019’da görüldü. Duruşmada savcı Ercan Gümüş, esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti. Gazetecilerin atılı suçlamalardan cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Özcan Kılıç, sanık sayısı fazla olduğundan savunmalar için ek süre istedi ve Eren Keskin’in İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Özgür Gündem Ana Davası ile birleştirilmesini talep etti. Mahkeme başkanı Murat Özer, birleştirme talebinin 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sorulmasına, bazı sanıklar hakkındaki yakalama emri kararlarının infazlarının beklenmesine karar verdi.

Davanın bir sonraki duruşması 8 Mayıs 2019’da görüldü. Mahkeme heyeti Murat Özer (Başkan), Mücteba Akkaya ve Ünal Altınöz’den oluştu. Duruşma savcısı Mehmet İlker Durmaz, 26 Ekim 2017’de verilen esas hakkındaki mütalaayı tekrar ettiğini söyledi.

Ardından söz alan avukat Özcan Kılıç, Eren Keskin’in İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyası ile birleştirme talebini yeniden dile getirdi ancak bu talep tutanaklara geçmedi.

Mahkeme başkanı, sanıklardan Eren Keskin’in dosyasının birleştirilmesi konusunda İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan birleştirme önerisine olumsuz cevap verildiğini söyledi. Avukat Kılıç’tan esas hakkındaki savunmasını yapmasını isteyen mahkeme başkanı, “savunma yapılırsa, bu celse karar vermek istediğini” belirtti. Avukat Kılıç, 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin Keskin’in dosyasının birleştirilmesi konusunda “ısrarcı olabileceğini” vurguladı ve savunma için ek süre talep etti. Mahkeme, avukatların savunma için ek süre taleplerini kabul ederek, bir sonraki duruşmanın yaklaşık iki hafta sonra, 21 Mayıs 2019’da görülmesine karar verdi.

Davanın karar duruşması ise 21 Mayıs 2019’da görüldü. Duruşma sonunda Aykol’a 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Dava kapsamında yargılanan Eren Keskin ve Reyhan Çapan’a 3 yıl 9 ay, Ayşe Batumlu ve Reyhan Hacıoğlu’na da 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Batumlu ve Hacıoğlu’na verilen hapis cezaları ertelendi. Ancak Aykol ve diğer üç isme verilen cezalar ertelenmedi. Davada yargılanan Ayşe Berktay, Celalettin Can ve Nuray Özdoğan beraat etti. Filiz Koçali hakkındaki yakalama kararı infaz edilmediği ve savunması alınmadığı için dosyanın ayrılmasına karar verildi.

İstinaf Süreci

Karar daha sonra istinaf mahkemesine taşındı. İstinaf süreci devam ediyor.

14. Standing - May 21, 2019


Kapatılan Özgür Gündem gazetesi eş yayın yönetmenleri, sorumlu yazı işleri müdürü, altı yazarının aralarnda bulunduğu toplam 24 kişinin “terör örgütü propagandası”, “suçu ve suçluyu övme” ve “suç işlemeye alenen tahrik” suçlamalarıyla yargılandığı davalar birleştirildi.

Savcılık, 26 Ekim 2017’de verilen esas hakkındaki mütalaada sanıklar Reyhan Çapan, Emire Eren Keskin ve Hüseyin Aykol’un “yayın yoluyla ve zincirleme biçimde silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını, diğer sanıklar hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini istedi.

Davada “örgüt propagandası” suçlamasıyla 7 kişiye ceza verilirken, sekiz kişi beraat etti. Diğer bir yedi kişinin ise dosyasının ayrılmasına karar verildi.


Duruşma bir saat on dakika gecikmeli başladı. Mahkeme heyeti Murat Özer başkanlığında, üyeler Mücteba Akkaya ve Ünal Altınöz’den oluştu.

Savcı, sanık Emrullah Kurcan’ın avukatı Serhat Çakmak’ın mazeretinin reddedilmesini mütalaa etti, mahkeme mazeretin reddine karar verdi.

Duruşmaya sanıklardan Eren Keskin ve Reyhan Çapan katıldı. Başka bir dosyadan hükümlü olan sanıklardan Tahir Temel ise duruşmaya SEGBİS ile bağlandı.

Keskin ve Çapan sırayla söz alarak çok kısa birer savunma yaptı ve yargılanan yazıların basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söyledi. Temel ise savunmasında ifade özgürlüğüne vurgu yaptı. Ardından söz alan avukatlar, daha önceki savunmalarını tekrarladı ve tüm sanıkların beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, başka bir davadan hüküm giyen ve cezaevinde olan Reyhan Hacıoğlu’nun Çağlayan Adliyesi’ne getirildiğini söyledi.. Avukat Özcan Kılıç, Hacıoğlu’nun “duruşmayı protesto ettiğini ve katılmayacağını yazılı ve sözlü olarak beyan ettiğini” belirtti ve bu konudaki dilekçesini mahkemeye gönderdiğini belirtti. Yaklaşık bir saatlik bir bekleyişten sonra Hacıoğlu’nun Bakırköy Cezaevi’nde olduğu ve adliyeye gelmediği anlaşıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma öncesinde gazeteciler ve sanıklar duruşma koridoruna alınmadı. Gazeteciler duruşma başladıktan sonra duruşma salonuna alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda yaklaşık 20 kişilik izleyici alanı bulunuyordu. İçeride kolluk kuvveti yoktu. İki müdafii avukatın karşısında yer alan masada tercüman oturuyordu.

Duruşmaya Katılım

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), P24, TGS’den gözlemciler ve gazeteciler duruşmayı izledi.

Genel Gözlemler

Mahkeme salonunda gün boyunca 12 duruşma görüldü. Kapıdaki listeye ve daha önce belirlenen saate göre 11. sırada görülmesi planlanan Özgür Gündem duruşmasını gün sonuna bırakan mahkeme heyeti, önce 12. sıradaki duruşmayı Özgür Gündem duruşmasından önceye aldı.


Mahkeme başkanı, karar için duruşma salonunun boşaltılmasını istedi. 10 dakika sonra duruşma salonu kapısı açıldı ancak gazeteciler ve gözlemciler karar açıklanırken salona alınmadı.

Eren Keskin ve Reyhan Çapan 3 yıl 9 ay, Hüseyin Aykol 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Avukat Ayşe Batumlu ve cezaevinde açlık grevinde olan Reyhan Hacıoğlu’na verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası ertelendi.

Ayşe Berktay, Celalettin Can ve Nuray Özdoğan beraat etti.

Filiz Koçali hakkındaki yakalama kararı infaz edilmediği ve savunması alınmadığı için dosyanın ayrılmasına karar verildi.

13. Standing - May 8, 2019


Kapatılan Özgür Gündem gazetesi eş yayın yönetmenleri, sorumlu yazı işleri müdürü, altı yazarının aralarnda bulunduğu toplam 24 kişinin “terör örgütü propagandası”, “suçu ve suçluyu övme” ve “suç işlemeye alenen tahrik” suçlamalarıyla yargılandığı davalar birleştirildi.

Savcılık, 26 Ekim 2017’de verilen esas hakkındaki mütalaada sanıklar Reyhan Çapan, Emire Eren Keskin ve Hüseyin Aykol’un “yayın yoluyla ve zincirleme biçimde silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını, diğer sanıklar hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini istedi.Next Trial: May 21, 2019, 3:30 p.m.


Sanıklardan Hüseyin Güçlü, cezaevinden SEGBİS’le mahkemeye bağlandı. Mahkeme başkanı, Güçlü’ye “ister Kürtçe ister Türkçe savunma yapabileceğini, mahkeme heyetinin anadilde savunma hakkına saygı duyduğunu, bu nedenle de mahkemede Kürtçe tercümanın hazır bulunduğunu” söyledi.

Mahkeme heyeti Murat Özer (Başkan), Mücteba Akkaya ve Ünal Altınöz’den oluştu.

Cezaevinden yazdığı ve Özgür Gündem’de Mart 2016’da yayınlanan bir yazısı nedeniyle bu davada yargılanan Güçlü, tercüman aracılığıyla ifade verdi.

Duruşmaya katılan başka sanık olmadı.

Duruşma savcısı Mehmet İlker Durmaz, 26 Ekim 2017’de verilen esas hakkındaki mütalaayı tekrar ettiğini söyledi.

Ardından söz alan avukat Özcan Kılıç, Eren Keskin’in İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyası ile birleştirme talebini yeniden dile getirdi ancak bu talep tutanaklara geçmedi. Mahkeme başkanı, sanıklardan Eren Keskin’in dosyasının birleştirilmesi konusunda İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan birleştirme önerisine olumsuz cevap verildiğini söyledi. Kılıç’tan esas hakkındaki savunmasını yapmasını isteyen mahkeme başkanı, “savunma yapılırsa, bu celse karar vermek istediğini” belirtti. Avukat Kılıç, 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin Keskin’in dosyasının birleştirilmesi konusunda “ısrarcı olabileceğini” vurguladı ve savunma için ek süre talep etti.

Ayşe Berktay’ın avukatı Sercan Korkmaz da ek süre talep etti.

Mahkeme karar için 5 dakika ara verdi.


Mahkeme, avukatların savunma için ek süre taleplerini kabul ederek, bir sonraki duruşmanın yaklaşık iki hafta sonra, 21 Mayıs 2019’da görülmesine karar verdi.

Başka bir dava nedeniyle tutuklu bulunan sanık Reyhan Hacıoğlu’nun bir sonraki duruşmaya katılması için cezaevine yazı yazılmasına da karar verdi.

Bir sonraki duruşma 21 Mayıs 2019’a bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma öncesinde gazeteciler ve sanıklar duruşma koridoruna alınmadı. Gazeteciler duruşma başladıktan sonra duruşma salonuna alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda yaklaşık 20 kişilik izleyici alanı bulunuyordu. İçeride kolluk kuvveti yoktu. İki müdafii avukatın karşısında yer alan masada tercüman oturuyordu.

Duruşmaya Katılım

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), P24, TGS’den gözlemciler ve gazeteciler duruşmayı izledi.

Genel Gözlemler

Mahkeme başkanı Murat Özer, diğer davalarda da yaptığı gibi, sanığa “sen” diye hitap etti.
Özer salonda Kürtçe tercümanın hazır bulunduğunu söylerken, “heyet olarak anadilde savunma hakkına saygı duyduklarını” birkaç kez vurguladı.

11. Standing - March 28, 2019


Kapatılan Özgür Gündem gazetesi eş yayın yönetmenleri, sorumlu yazı işleri müdürü, altı yazarının aralarnda bulunduğu toplam 24 kişinin “terör örgütü propagandası”, “suçu ve suçluyu övme” ve “suç işlemeye alenen tahrik” suçlamalarıyla yargılandığı davalar birleştirildi.

Savcılık, 26 Ekim 2017’de verilen esas hakkındaki mütalaada sanıklar Reyhan Çapan, Emire Eren Keskin ve Hüseyin Aykol’un “yayın yoluyla ve zincirleme biçimde silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını, diğer sanıklar hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini istedi.Next Trial: May 8, 2019, 1:30 p.m.


Duruşmaya sanıklar katılmadı. Mahkeme heyetinde Murat Özer başkanlığında üyeler Abdullah Şükrü Arslan ve Ünal Altınöz görev aldı.

Savcı Ercan Gümüş, esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti. Avukat Özcan Kılıç, sanık sayısı fazla olduğundan savunmalar için ek süre istedi ve Eren Keskin’in İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Özgür Gündem Ana Davası ile birleştirilmesini talep etti.

26 Ekim 2017’de verilen esas hakkındaki mütalaayı tekrar eden savcılık, gazetenin mevkute beyannamelerinin incelenmesi sonucu esas hakkındaki mütalaanın değişebileceğini ifade etti.


Mahkeme başkanı Murat Özer, birleştirme talebinin 23. Ağır Ceza Mahkemesine sorulmasına, bazı sanıklar hakkındaki yakalama emri kararlarının infazlarının beklenmesine karar verdi.

Ayrıca 25 Ocak 2016 ve 02 Şubat 2016 tarihli Özgür Gündem Gazetesinin Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına teslim tarihini gösterir tutanakların istenmesine hükmetti.

Bir sonraki duruşma 8 Mayıs 2019’a bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma öncesinde gazeteciler duruşma koridoruna alınmadı. Duruşma başladıktan sonra sanıkların isimleri okunmaya başladı. Gazeteciler duruşma başladıktan sonra duruşma salonuna alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda yaklaşık 20 kişilik izleyici alanı bulunuyordu. İçeride kolluk kuvveti yoktu. Mahkeme başkanı ve savcı mikrofon kullanmadığı için söyledikleri duyulmuyordu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya az sayıda gazeteci katıldı. Sanıklar duruşmaya katılmadı.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

Özgür Gündem's Columnists and Co-Editors in Chief Trial 11. Standing (Minutes of the Hearing)

Özgür Gündem's Columnists and Co-Editors in Chief Trial 13. Standing (Minutes of the Hearing)

Özgür Gündem's Columnists and Co-Editors in Chief Trial 14. Standing (Minutes of the Hearing)