Rıfat Doğan

Rıfat Doğan - “Recording of Sound or Image from the Process of Prosecution” Trial

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, Temmuz 2018’de yaşanan tren kazasında, 25 kişi yaşamını yitirdi, 328 kişi yaralandı. Facianın ardından, kazada ihmali olan sorumluların belirlenmesi amacıyla dava açıldı.

Artı Gerçek internet haber sitesi muhabiri Rıfat Doğan hakkında, bu yargılamanın duruşmasında fotoğraf çektiği iddiasıyla, 30 Temmuz 2019’da, soruşturma açıldı.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada; Doğan’a, yasalar uyarınca, 900 TL adli para cezası ödemesi durumunda hakkında dava açılmayacağı teklif edildi.

Yasalar, “hapis cezasının üst sınırı 6 ayı geçmeyen suçlarda, belli bir miktar para ödenmesi durumunda, soruşturma veya kovuşturmanın sonuçlarından kurtulmaya” olanak sağlıyor.

Doğan, savcılıktaki ifadesinde; yargılamayı gazeteci olarak takip ettiğini belirtti. Duruşma salonunun kilitlendiğini, mağdur ailelerinin bu durumu protesto ettiğini aktardı. Bu sırada çekilen görüntüleri, sosyal medyada gördüğünü ifade eden Doğan, söz konusu görüntüleri kendisinin çekmediğini dile getirdi. Mahkeme heyetinin o sırada yerinde olmadığını belirten Doğan; bu yüzden suç olmadığını düşünerek görüntüleri paylaştığını söyledi.

Doğan ayrıca, 900 TL adli para cezası ödemesi durumunda hakkında dava açılmayacağı yönündeki teklifi de reddetti. Hakkındaki iddianame 22 Ekim 2019’da tamamlandı.

Gazeteci Rıfat Doğan hakkındaki iddianame, Çorlu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlandı. İki sayfadan oluşan iddianame, 22 Ekim 2019’da mahkemeye sunuldu.

İddianamede, Doğan’ın; Çorlu tren faciası ile ilgili yargılamanın 3 Temmuz 2019’daki duruşmasına ait görüntüleri, sosyal medya hesabından paylaştığı iddia edildi.

Doğan, iddianamede; Türk Ceza Kanunu’nun 286/1 maddesinde düzenlenen “soruşturma ve kovuşturma işlemleri sırasındaki ses ve görüntüleri yetkisiz olarak kayda almak veya nakletmekle” suçlandı. Hakkında altı aya kadar hapis cezası istendi.

Ayrıca Doğan’ın, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi kapsamında belirli haklardan yoksun bırakılması da talep edildi.

İddianame, Çorlu 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Rıfat Doğan’ın yargılaması, Çorlu 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Doğan’ın savunmasının İstanbul’da alınması için, Çorlu’daki mahkemeden İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimat yazıldı. Doğan, talimat uyarınca savunmasını, 26 Aralık 2019’da, bu mahkemede yaptı.

Doğan; Çorlu’daki tren kazası ile ilgili yargılamanın duruşmasında fotoğraf ve video çekmediğini belirtti. Eline çeken görüntüyü sadece paylaştığını dile getirdi.

Doğan’ın avukatı Yalçın Deniz Özen ise şunları söyledi:

“Müvekkilim herhangi bir şekilde görüntü kaydı yapmamıştır. Her ne kadar, yasada; nakleden açısından suçun oluşacağı belirtilmişse de burada nakilden kastedilen, anılan görüntülerin ilk kez umuma açık bir şekilde kamuya iletilmesidir. Müvekkilimiz açısından böyle bir durum oluşmamıştır. Daha önce sosyal medyada paylaşılmış olan görüntüler tekrar paylaşılmıştır.”

Avukat Özen, duruşma salonuna ailelerin alınmamasının suç olduğunu iddia ederek, “Müvekkilim bu suçüstü halini gösteren görüntülerin ve delillerin kaybolmaması için gazetecilik mesleğinin gereğini yerine getirmiştir. Bu durum basın ve ifade özgürlüğü kapsamı altındadır” ifadelerini kullandı.

Avukat Özen’in savunmasının ardından İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi duruşmayı bitirerek talimatla alınan savunmanın Çorlu 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ne iletilmesine karar verdi.

Çorlu 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşma 28 Ocak 2020’de görüldü. Doğan ve avukatları bu duruşmaya mazeret bildirerek katılmadı.

Yargılamanın ikinci duruşması, 17 Mart 2020 tarihinde görülecekti. Duruşma; “koronavirüs” pandemisi karşısında Türkiye’de alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 23 Haziran 2020 tarihinde görüldü. Rıfat Doğan, duruşmaya katıldı. Doğan; İstanbul’da, talimatla verdiği ifadeleri tekrarladığını söyledi. Doğan, savunmasını şöyle sürdürdü:

“Görüntü ve ses kaydı almadım. Nereden aldığımı hatırlamıyorum. Sosyal medyada da fotoğraflar mevcuttu. Tüm bu dakikalarda duruşmaya ara verilmişti. Gazetecilik nedeniyle internetteki görüntüleri paylaştım. Beraatimi talep ediyorum.”

Doğan’ın avukatı Yalçın Deniz Özen, “25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu tren katliamı duruşmasında gerginlik çıktığını, kapıların kilitlendiğini, mağdur yakınlarının salona alınmadığını” anımsattı. “Bu her gazetecinin paylaşması gereken haberdir” dedi.

O anda duruşmaya ara verildiğini söyleyen Özen, “Bu konuda tanık dinlenilmesini talep ediyoruz” dedi. Hakim, tanık talebini kabul ederek, duruşmayı erteledi.

Yargılamanın dördüncü duruşması, 8 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Doğan, duruşmaya katılmadı. Doğan’ı, duruşmada; avukatı Yalçın Deniz Özen temsil etti.

Mahkeme, Doğan’ın avukatının tanık dinletme talebini kabul etmişti. Doğan’ın avukatı, kabul kararı uyarınca, bu duruşmada, tanık listesi sundu. Ancak, mahkeme; “dosyanın sürüncemede kalmaması” gerekçesiyle tanık talebini reddetti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını bu duruşmada açıkladı. Mütalaada, Doğan hakkında beraat kararı verilmesi talep edildi. Talep, “görüntülerin duruşma salonunun iç kısmını yansıtmadığı, duruşma salonuna girmek isteyen kalabalık dışında herhangi bir görüntünün bulunmadığı” gerekçesine dayandırıldı.

Doğan’ın avukatı Özen ise görüntülerin Doğan tarafından çekilmediğini, Doğan’ın görüntüleri gazetecilik görevi kapsamında paylaştığını dile getirdi.

Doğan, duruşmaya katılmadığı için son sözleri de alınamadı. Mahkeme, Doğan’ın beraatine karar verdi.

3. Standing - June 23, 2020


Saat 10.20’de başlaması gereken duruşma, gecikmeli olarak, 11.15’te başladı.

Gazeteci Rıfat Doğan, duruşmaya, avukatı Yalçın Deniz Özen ve Elif Sıla Aşık ile birlikte katıldı.

Hakim; Doğan’a “İfade vermişsiniz. Bunlar dışında söyleye-ceğiniz bir şey var mı?” diye sordu. Bunun üzerine Doğan, “Talimat mahkemesine verdiğim ifadeleri tekrarlıyorum” dedi ve savunmasına şöyle devam etti:

“Görüntü ve ses kaydı almadım. Nereden aldığımı hatırlamıyorum. Sosyal medyada da fotoğraflar mevcuttu. Tüm bu dakikalarda duruşmaya ara verilmişti. Gazetecilik nedeniyle internetteki görüntüleri paylaştım. Beraatimi talep ediyorum.”

Avukat Yalçın Deniz Özen; “25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren katliamı duruşmasında gerginlik çıktığını, kapıların kilitlendiğini, mağdur yakınlarının salona alınmadığını” hatırlattı. Özen, “Bu her gazetecinin paylaşması gereken haberdir. İkincisi o anda duruşmaya ara verilmiştir. Bu konuda da tanık dinlenilmesini talep ediyoruz” dedi.

Avukat Elif Sıla Aşık ise şunları söyledi:

“Olayın olduğu gün gerginlik yaşanmıştır. Yakınlar mahkemeye alınmamıştır. Kapılar kilitlenmiştir. Bu durumda yapılan gazetecilik faaliyetidir. Kast edilen suç unsurları oluşmamıştır.”


Mahkeme, avukatlar Yalçın Deniz Özen ve Elif Sıla Aşık’ın tanık dinlenmesi talebi kabul edilerek, duruşma ertelendi.

Yargılamanın, 8 Aralık 2020 tarihinde görülecek dördüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Yargılamanın, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Çorlu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek üçüncü duruşması için, İstanbul’dan saat 09.00’da hareket edildi. Çorlu ilçesine yaklaşıldığında, az da olsa geç kalınabileceği düşünülerek, mahkeme kalemi arandı, 10 dakika kadar süre istendi. Duruşma, saat 11.15’te başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu büyük ve havadardı. Kare şeklindeki pek çok mahkeme salonunun aksine bu duruşma salonu diktörtgendi. İzleyiciler için 20 sandalye ayrılmıştı. Yine pek çok duruşma salonunun aksine, bu duruşma salonunda; Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için ekran ve kamera kurulmamıştı.

Duruşmaya Katılım

Gazeteciler veya sivil toplum kuruluşları, duruşmayı takip etmedi.

Genel Gözlemler

Duruşma, on dakika kadar sürdü. Olağanüstü bir durum yaşanmadı.

Gazeteci Rıfat Doğan’ın savunmasını yapacağı kürsüye dokunması, “koronavirüs” pandemisi nedeniyle engellendi.

Pek çok duruşmada yaşananın aksine, yine pandemi nedeniyle, duruşma tutunağı; avukatlara elden verilmedi.

2. Standing - March 17, 2020


Duruşma, pandemi ilan edilen “coronavirüs” salgını karşısında Türkiye’de alınan tedbirler nedeniyle 23 Haziran 2020 tarihine ertelendi.

1. Standing - Dec. 26, 2019


Gazeteci Rıfat Doğan’ın yargılaması, Çorlu 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Doğan’ın savunmasının İstanbul’da alınması için, Çorlu’daki mahkemeden İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimat yazıldı. Doğan, talimat uyarınca savunmasını, 26 Aralık 2019’da, bu mahkemede yaptı.

Rıfat Doğan ve avukatları duruşmada hazır bulundu.

Duruşma, kimlik tespiti ile başladı.

Savunmasını yapan Doğan, suçlamayı kabul etmediğini, duruşma salonundan görüntü çekmediğini, görüntüleri sadece paylaştığını söyledi; beraatını istedi.

Doğan, hakimin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasınıisteyip istemediği sorusuna yanıtını, esas mahkemeye bildireceğini söyledi.

Ardından söz alan Doğan’ın avukatı Yalçın Deniz Özen, söz konusu görüntülerin daha önce sosyal medyada paylaşıldığını ve bunun “nakletme” suçunu oluşturmayacağını belirtti. Suçun unsurlarının oluşmadığını belirten Özen, müvekkilinin gazeteci olduğunu ve gazeteciliğin gereklerini yerine getirdiğini söyledi.

Özen, Doğan’ın beraatini istedi.


Mahkeme, talimatla görülen duruşma için evrakları Çorlu 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Çorlu’daki duruşma 28 Ocak 2020 tarihinde görülecek.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde gazeteciler ve izleyiciler X-ray cihazından geçirildi. Duruşmanın görüleceği koridorda güvenlik bariyeri bulunmuyordu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu, Anadolu Adliyesi’ndeki standart salonlardandı. Seyirciler için 10 kişilik yer ayrılmıştı. Salonda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için ekranlar kuruluydu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Artı Gerçek internet haber sitesinin yöneticileri izledi.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

Rıfat Doğan - “Recording of Sound or Image from the Process of Prosecution” Trial (Minutes of the Hearing)

Rıfat Doğan - “Recording of Sound or Image from the Process of Prosecution” Trial (Indictment)

Rıfat Doğan - “Recording of Sound or Image from the Process of Prosecution” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.