Rojda Aydın

Ahmet Kanbal, Nurcan Yalçın v.d. - "Protesting Against The Trustee" Trial

Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, 19 Ağustos 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile görevinden alındı ve yerine yine bakanlık kararı ile kayyum atandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, İçişleri Bakanlığı’nın 19 Ağustos 2019 tarihli kararı ile görevden alındı. Yerlerine, kayyım atandı. Türkiye’de Mart 2019’da yerel seçim düzenlenmiş, görevden alınan belediye başkanları da seçimle işbaşına gelmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde, “Eğer PKK ile ilişkileri tespit edilirse seçilen belediye başkanları görevden alınacak” açıklamasını yapmıştı.

Belediye başkanlarının görevlerinden alınması ve yerlerine kayyum atanmasının ardından Türkiye’nin pek çok illerinde basın açıklamaları, toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlendi.

Protestolardan biri de 20 Ağustos 2019’da Mardin’de düzenlenmek istendi. Basın açıklaması ve protesto, polis tarafından engellendi.

JinNews internet haber sitesi muhabirleri Rojda Aydın ve Nurcan Yalçın, Mezopotamya Ajansı muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç ile gazeteci Halime Parlak; protesto gösterilerine yönelik polis müdahalesini takip ederken gözaltına alındı. Beş gazeteci ile birlikte gazeteci olmayan üç kişi daha gözaltına alındı.

Gazetecilerle birlikte gözaltına alınanlar, Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Rojda Aydın, emniyetteki ifadesinde; “halkın, kayyumlara vermiş olduğu tepkiyi haberleştirmek için Büyükşehir belediyesi önünde bulunduğunu” dile getirdi. “PKK/KCK terör örgütün yöneticileri tarafından yapılan sokak çağrısından haberinin olmadığını” belirtti. Aydın, savunmasında şunları söyledi:

“Gösteri yapan grupla bir alakasının olmadığını” söyledi. “Polis müdahalesinden sonra karayolu üzerinde yere yatırılmış, polisler tarafından darp edilen baba-oğul vardı. Bu görüntüyü haberleştirmek için hem görüntü hem fotoğraf çekiyordum. Bulunduğumuz bölgede, polis amiri bize, ‘defolun, gidin buradan’ dedi. Bunun üzerine kayıttan çıkıp olayların yaşandığı bölgeden uzaklaşacaktık. Daha sonrasında gözaltına alınmamız yönünde emir geldi ve biz 5 gazeteci gözaltına alındık. Bizim orada haber amaçlı bulunduğumuz polis kameralarında da görülebilir.”

Gözaltı işlemleri altı gün sürdü. Gazeteciler ve onlarla birlikte gözaltına alınan üç kişi 26 Ağustos 2019 tarihinde serbest bırakıldı.

Haklarında, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonucunda iddianame 27 Ekim 2020 tarihinde tamamlandı.

JinNews internet haber sitesi muhabirleri Rojda Aydın ve Nurcan Yalçın, Mezopotamya Ajansı muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç ile gazeteci Halime Parlak hakkındaki iddianame, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 27 Ekim 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianamede; Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıklarının görevlerinden uzaklaştırılması ve valilerin belediye başkanvekili olarak görevlendirildiği belirtildi.

Kayyum kararının uygulanmasının ardından, “Terör örgütünün güdümünde yayın yapan internet sitlerinde PKK/KCK ilahlı terör örgütü üst yöneticilerince, belirtilen olayı bahane ederek, terör örgütüne müzahir kitleye yoğun şekilde eylem çağrısında bulunulduğu” iddia edildi.

Mardin Valiliği’nin bu iddia üzerine, 19 Ağustos 2019 tarihinde, 30 gün süre ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasakladığı ifade edildi.

20 Ağustos 2019 tarihinde, Mardin Büyükşehir Belediyesi önünde toplanıldığı, karayolunun araç trafiğine kapatıldığı iddia edildi.

Beş gazetecinin aralarında bulunduğu sekiz kişinin “yapılan müdahalelere rağmen bölgeyi ısrarla takip etmediği, mukavemet gösteren grup içinde yer aldığı” ileri sürüldü.

Kalabalık grubun izinsiz olarak yürüyüşe geçtiği iddia edildi. İddianamede, “Kolluk kuvvetlerince, söz konusu eylemin yasak olduğuna dair hatırlatmanın yapıldığı, kanunsuz toplanma sebebiyle dağılmalarının istendiği” öne sürüldü.

Grubun tüm uyarılara rağmen dağılmadığı ve “grupta bulunan üyelerce güvenlik kuvvetlerine taş, cam şişe gibi materyaller atılması üzerine, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su uygulandığı” iddia edildi.

Tüm bunlar sıralandığı iddianamede Rojda Aydın’ın da alarında olduğu beş gazeteci ile ilgili somut bir iddia yer almadı.

İddianamede, Rojda Aydın; Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1 maddesi uyarınca “kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşüne katılmak, ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etmekle” suçlandı. Altı aydan üç yıla kadar hapsi istendi.

Aydın ile birlikte gözaltına alınan gazeteciler Nurcan Yalçın, Mehmet Şah Oruç, Ahmet Kanbal ve Halime Parlak hakkında da aynı suçlamalar karşısında aynı hapis cezaları talep edildi.

Beş gazetecinin ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması da istendi.

Beş gazeteci ve gazeteci olmayan üç kişi hakkındaki iddianame Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

JinNews internet haber sitesi muhabirleri Rojda Aydın ve Nurcan Yalçın, Mezopotamya Ajansı muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç ile gazeteci Halime Parlak hakkındaki yargılamanın, 27 Nisan 2021 tarihinde Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek birinci duruşma ile başlamasına karar verildi.

Ahmet Kanbal, Nurcan Yalçın v.d. - "Protesting Against The Trustee" Trial (Indictment)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.