Ruken Demir

Ruken Demir - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı; Mezopotamya Ajansı muhabiri Ruken Demir hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma, “terör örgütü adına faaliyet yürütmek” gerekçesine dayandırıldı. Hakkında gözaltı kararı verildi.

Demir, 12 Kasım 2019’da, İzmir’in Konak ilçesindeki evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Demir ile birlikte aynı soruşturma kapsamında 11 kişi daha gözaltına alındı.

Demir ve gözaltına alınan diğer isimler İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Savcılık, soruşturma dosyası üzerinde “kısıtlılık” kararı aldı. Bu yüzden, 24 saat süreyle avukatları ile görüşmesine izin verilmedi.

Görüşmeye izin verilmesinin ardından Demir, avukatlarına, kendisine Emniyet’te “çıplak aramanın dayatıldığını” aktardı.

14 Kasım 2019’da, Emniyet’teki ifade işlemlerine başlandı. Demir’e, haber kaynakları ile yaptığı telefon görüşmeleri soruldu.

Sorgu sırasında, Demir; açlık grevi konusunda haberler yaptığını, kendisine gelen haberlerin doğru olduğunu belirtti. Demir şunları söyledi:

“Benim ne şahsa, ne kuruma, ne vekillere, ne de yasal ya da yasadışı hiçbir oluşuma haber dağıtmak, haber yaymak gibi bir durumum olamaz.”

Demir, emniyetteki savunmasında; “Herhangi bir örgüt, parti dernek ya da sivil toplum kuruluşu içerisinde yer almam. Terör örgütü ile herhangi bir alakam yoktur. İşim haber yapmaktır, haber dışında hiçbir şeyle uğraşmam” dedi.

Demir ve gözaltına alınan diğer isimler, 15 Kasım 2019’da İzmir Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık ifadesinin ardından “terör örgütü adına faaliyet yürütmek” iddiasıyla mahkemeye sevk edildi. Tutuklanması istendi. İzmir 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararı ile tutuklandı. İzmir Aliağa Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Demir ile birlikte gözaltına alınan on kişi de tutuklandı. Sadece bir kişi “yurt dışı çıkış yasağı” ile serbest bırakıldı.

Demir hakkındaki iddianame 27 Ocak 2020’de tamamlandı.

Gazeteci Ruken Demir hakkındaki iddianame; İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından, 27 Ocak 2020’de tamamlandı. Demir ile aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklananların dosyası ayrıldı. Hakkındaki iddianame tamamlandığında, iki aydan fazla süredir tutukluydu.

İddianame 97 sayfadan oluştu. İddianamede, “PKK’nin kuruluşu ve yapılanmasına” dair kısa değerlendirmelere yer verildi.

İddianamede, Demir hakkındaki soruşturmanın; çeşitli cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemleri nedeniyle İzmir’de yapılan basın açıklamaları ve protestolar üzerine başlatıldığı belirtildi.

Cezaevlerinde açlık grevi eylemi ilk olarak Halkların Demokratik Partisi Hakkari Milletvekili Leyla Güven tarafından 8 Kasım 2018’de başlatılmıştı. Güven, “Abdullah Öcalan’ın avukat ve aileleriyle görüştürülmemesi gerekçesiyle” açlık grevine başladı. Güven’in ardından başka milletvekili ve tutuklular da açlık grevi ve ölüm orucuna başladı. Mayıs 2019’a kadar devam eden eylemler, avukatların tutuklu bulunduğu İmralı Cezaevi’nde Öcalan ile görüşmesinin ardından sonlandırıldı. Açlık grevleri sırasında İzmir’de de basın açıklamaları ve protesto yürüyüşleri düzenlenmişti.

İddianamede, Demir’in; İzmir’deki açlık grevleri ile ilgili eylemleri takip etmesi, tutuklu aileleriyle telefon üzerinden yaptığı röportajlar suçlama konusu yapıldı. Demir’in evinde bulunan, açlık grevindeki tutukluların isimlerinin sıralandığı liste de deliller arasında sayıldı.

İddianamede, Demir’in farklı kişilerle yaptığı 21 ayrı telefon görüşmesinin tape kaydına da yer verildi. Kayıtların bazıları; Demir’in, aynı ajansta çalışan başka muhabirlerle haber takibi amacıyla yaptığı görüşmelere aitti. Bu kayıtlardan bir tanesi iddianamede şöyle aktarıldı:

• RUKEN: ÜÇTE DE VAR ÜÇTE EE ŞEY YAPCAKLAR SENLE SEVDA BİRLİKTE ALACAKSINIZ
• ESRA: HI HI BİLDİRİYİ ALMAMIZA GEREK VAR MI Kİ
• RUKEN: VAR VAR BİLDİRİ DAĞITACAKLAR KAYYUMLARA İLİŞKİN BİLGİNİZ OLSUN BİR İLE ÜÇÜ BİRLEŞTİRİRSİNİZ BİR DE TAKİP EDERSİNİZ ETKİNLİĞİ TAMAM MI ÜÇTEKİ HABERİN ALTINA EKLERSİNİZ TAMAM
• ESRA: TAMAM RUKEN
• RUKEN: TAMAM TÜRKAN SAYLAN ÖNÜNDE UNUTMA BİLGİN OLSUN,

(Görüşme dökümü iddianameye konulduğu haliyle alındığı için imla hatalarına müdahale edilmemiştir.)

Demir’in, haber içerikli görüşmeleri için iddianamede; “bilgi ve belgeleri terör örgütü güdümünde yayın yapan internet siteleri üzerinden yaptıkları haberler ile ideolojik, politik, ajitasyon, propaganda, aydınlanma ve bilinçlendirme ihtiyaçlarını örgütledikleri” iddiasında bulunuldu.

İddianamede, Demir’in; “basın açıklamaları ve değişik etkinliklere yönlendirdiği ve buralardan bahsi geçen sözde ajans için ülkemizi uluslararası platformlarda itibarsızlaştırmaya yönelik haberler yapmasını istediği” iddia edildi.

Demir’in, evine yapılan polis baskını sırasında telefonuna ait açma şifresini polislere vermemesi de “örgütsel tavır” olarak değerlendirildi. Ekran kilidinin şifresini vermeyerek kopya işlemini engellediği iddia edildi. “Telefon içerisinde suç ve suç unsurlarını sakladığı” öne sürüldü. “Bu şekilde örgütsel tavır sergilediği” iddia edildi.

Demir’in evinde bulunan, gazeteci İdris Sayılğan’ın tutukluyken gönderdiği bir mektup da, cezaevi yönetim tarafından uygun görülmesine rağmen deliller arasında sıralandı. Mektubun içeriğine de yer verildi. Ancak mektup Demir’e değil başka bir kişiye gönderilmişti.

Yine Demir’in evinde bulunan, Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) ait telifli fotoğraflardan oluşan fotoğraf albümü de deliler arasında yer aldı.

İddianamede; “örgüte müzahir internet siteleri üzerinde yapılan araştırmalar” başlığı altında Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yayınlanan ve açlık grevleriyle ilgili 21 ayrı haberin linkine yer verildi.

Demir’in, “KCK Basın Komitesi içerisinde yer aldığı” iddia edildi.

İddianamede, Demir’e; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesiyle düzenlenen “silahlı örgüt üyesi olmak” suçlaması yöneltildi. Hakkında beş yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi. Ancak, cezanın, Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi kapsamında yarı oranında arttırılması istendi. Böylece, Demir hakkında; “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Demir’in, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi kapsamında belirli haklarından yoksun bırakılması istendi.

İddianame, İzmir 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Ruken Demir hakkındaki yargılama, İzmir 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 Mart 2020 tarihinde görülen ilk duruşma ile başladı.

Gazeteci Demir, duruşmaya, cezaevinden jandarma eşliğinde getirildi. Demir, savunmasında; gazeteci olduğunu ve haberlerinden dolayı tutuklandığını söyledi. Hakkındaki iddianamede, silahlı terör örgütü üyeliği suçlaması ile ilgili delil olmadığını belirtti.

“Yaptığı ve yapmadığı haberlerin suç olarak sayıldığını” belirten Ruken Demir; tape kayıtlarının da haber içerikli görüşmeler olduğunu dile getirdi. Demir, şunları söyledi:

“Gazeteci yönetilenin tarafında yer almalıdır. Ben, halkın bana verdiği bir haberi, eğer bir hak ihlali ise, o haberi yaparım. Bu suç sayılmamalıdır. Ama bunlar önüme delil olarak çıkıyor. Yaptığım haber mi silah, bilgisayarım mı, fotoğraf makinem mi silah? Ben işim gereği haber yapmışım. Bir insan yaptığı işten dolayı yargılanıyor.”

Duruşma savcısı, Demir’in tutukluluk halinin devamını talep etti.

Demir’in avukatı Osman Çelik; Demir’in gazeteci tanıtım kartını, sigorta kayıt belgelerini ve Demir’in çeşitli haberlerini mahkemeye sundu.

Avukat Çelik, delil olarak sıralanan haberler üzerinden “olumsuz yönde algı yaratılmaya çalışıldığını” savundu. Demir’in uzun tutukluluk halinin göz önüne alınarak serbest bırakılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti; tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak Demir’in tahliyesine karar verdi. Ancak Demir için, ayda bir kez karakola giderek imza atması şeklinde adli kontrol kararı alındı.

Yargılama, 28 Nisan 2020 tarihli ikinci duruşma ile sürecekti. Ancak duruşma; “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 7 Temmuz 2020’de görüldü. Demir, duruşmaya avukatı Zafer İncin ile birlikte katıldı. Duruşmada heyet değişikliği nedeniyle, önce duruşma tutanakları okundu.

Demir’in üyesi olduğu Özgür Gazeteciler Cemiyeti’yle ilgili olarak Diyarbakır Dernekler Müdürlüğü’ne yazılan yazıya cevap geldiği görüldü. Ayrıca, dijital materyallerin incelenmesi için İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yazılan yazıya yanıt geldiği görüldü.

Demir; tüm bu yanıtları incelemek için süre istedi. Talep kabul edildi.

Avukat İncin, imza atmak şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep etti. Talep, reddedildi.

Yargılamanın dördüncü duruşması, 9 Kasım 2020 tarihinde görülecekti. Duruşmanın görüleceği İzmir Adliyesi, duruşma öncesinde, 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle zarar gördü. Mahkeme heyeti bu nedenle mazeret bildirdi. Duruşma ertelendi.

Demir’in sosyal medya hesaplarının incelenmesi için İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosundan istenen raporun gönderilmediği belirtildi.

Mahkeme heyeti, Demir’in sosyal medya hesaplarının incelenmesi için İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosundan istenen raporun gönderilmesinin beklenilmesine karar verdi. Demir hakkında var olan imza vermek şeklindeki adli kontrol kararını kaldıran mahkeme heyeti, yurt dışı yasağı şeklindeki adli kontrol uygulamasının devamına karar verdi.

Davanın sonraki duruşması 8 Haziran 2021 tarihinde görülecek.

6. Standing - June 8, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma saatinde başladı. Duruşmada yargılanan gazeteci Ruken Demir ve avukatı Zafer İncin hazır bulundu.
Demir’in sosyal medya hesaplarının incelenmesi için İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosundan istenen raporun gönderilmediği belirtildi.

Avukat Zafer İncin, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosundan istenen raporun gönderilmesinin beklenilmesini istedi.

Duruşma savcısı da dosyadaki eksik hususların giderilmesini istedi


Mahkeme heyeti, Demir’in sosyal medya hesaplarının incelenmesi için İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosundan istenen raporun gönderilmesinin beklenilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 5 Ekim 2021 tarihine, saat 09:45’e erteledi.

6. Standing - Feb. 23, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma saatinde başladı. Duruşmada yargılanan gazeteci ve avukatı Zafer İncin hazır bulundu.
Demir’in sosyal medya hesaplarının incelenmesi için İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosundan istenen raporun gönderilmediği belirtildi.

Avukat Zafer İncin, müvekkili Demir gözaltına alındığında el konulan telefonun iadesini istedi. Avukat İncin, polis baskınında müvekkiline ati üç bilgisayara el konulduğunu, üçünün de iade edildiği gibi tutanak tutulduğunu ancak iki bilgisayarın iade edildiğini söyledi. Avukat İncin, müvekkili Demir hakkında uygulanan adli kontrol kararlarının kaldırılmasını talep etti.

Duruşma savcısı da dosyadaki eksik hususların giderilmesini isterken, Demir hakkında uygulanan adli kontrol kararlarının devamını talep etti.


Mahkeme heyeti, Demir’in sosyal medya hesaplarının incelenmesi için İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosundan istenen raporun gönderilmesinin beklenilmesine karar verdi. Demir hakkında var olan imza vermek şeklindeki adli kontrol kararını kaldıran mahkeme heyeti, yurt dışı yasağı şeklindeki adli kontrol uygulamasının devamına karar verdi.
Mahkeme, duruşmayı 8 Haziran 2021 tarihine, saat 10:00’a erteledi.

4. Standing - Nov. 9, 2020


Yargılamanın dördüncü duruşması, 9 Kasım 2020 tarihinde görülecekti.

Duruşmanın görüleceği İzmir Adliyesi, duruşma öncesinde, 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle zarar gördü.

Mahkeme heyeti bu nedenle mazeret bildirdi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın, 14 Ocak 2021 tarihinde görülecek beşinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.

3. Standing - July 7, 2020


Duruşmanın saat 14.30’da başlaması öngörülmüştü. Ancak önceki duruşmalar, öngörülen saatten erken bitince, bu duruşma, beş dakika erken başladı.

Gazeteci Ruken Demir, duruşmaya; avukatı Zafer İncin ile birlikte katıldı. “Koronavirüs” pandemisi nedeniyle duruşmaya izleyici alınmadı. Duruşmayı, sadece iki gazetecinin izlemesine izin verildi.

Duruşmada, heyet değişikliği nedeniyle, önceki duruşma tutanakları okundu.

Demir’in üyesi olduğu Özgür Gazeteciler Cemiyeti’yle ilgili olarak Diyarbakır Dernekler Müdürlüğü’ne yazılan yazıya cevap geldiği görüldü. Ayrıca dijital materyallerin incelenmesi için İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yazılan yazıya da yanıt geldiği görüldü.

Demir, tüm bu yanıtları inceyip beyanda bulunmak için süre istedi.

Avukat Zafer İncin; Demir’in, imza atmak şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep etti.


Mahkeme heyeti, Demir’in süre talebini kabul etti.

Ancak, imza atmak şeklindeki adli kontrol şartının devamına karar verildi.

Yargılamanın, 9 Kasım 2020 tarihinde görülecek dördüncü duruşma ile sürmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği adliye binasına X-ray cihazıyla yapılan aramadan sonra girildi. Arama sırasında tüm metal eşyaların bir kutu içine konulması istendi.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle adliye koridorlarında düzenleme yapılmıştı. Sosyal mesafeye uyulması çeşitli yazılarla belirtilmişti.

Mahkeme salonunun katına gelindiğinde içeriye ya elektronik kapıya kart okutularak ya da bir görevliye geliş nedeni iletildikten sonra giriş yapıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Salonun önünde bir kalabalık yoktu.

Duruşma listesine bakıldığında, mahkemenin o günkü iş yoğunluğu görülüyordu. Fakat duruşmalar kısa sürede bitirildi. 10 dakikada bir görevli, anons ederek sıradaki duruşmaların haberini veriyordu.

Demir’in duruşması için salona girişte pandemiden dolayı kısıtlama vardı. Sosyal mesafe kurallarına uyulması konusunda görevliler hassastı. İçeriye sadece iki kişi alındı.

Bir basın mensubunun duruşma başlamadan hemen önce sıraya oturduğu görüldü. Kapı kapanırken ikinci gazeteci tarafından yapılan ısrarlar sonrasında mahkeme başkanı “tamam bu seferlik iki gazeteci alalım” diyerek, ikinci gazetecinin alınmasına izin verdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya, gazeteci Ruken Demir, avukatı Zafer İncin ile birlikte katıldı. Duruşmayı iki gazeteci izledi. Herhangi bir meslek örgütü temsilcisi yoktu.

Genel Gözlemler

Salonda sıcaklık, temizlik konusunda bir sıkıntı yoktu.

Normal şartlarda küçük olarak görülebilecek salonda, katılımcı sayısının azlığı nedeniyle bir sorun yaşanmadı. Demir’in tutuksuz yargılanmasından dolayı salonda herhangi bir kolluk kuvveti yoktu. Salonda sıra dışı bir durum yaşanmadı. Duruşma bitince avukat ve Demir dışarıya çıkarak salona alınmayan üç kişinin yanına gitti.

2. Standing - April 28, 2020


Duruşma, pandemi ilan edilen “coronavirüs” nedeniyle alınan tedbirler kapsamında ertelendi.

Yargılamaya 7 Temmuz 2020 tarihinde devam edilecek.

1. Standing - March 5, 2020


Duruşmanın başlaması için 16:00 saati belirlenmişti. Ancak duruşma, gecikmeli olarak 17:00’de başladı.

Gazeteci Demir, tutuklu bulunduğu cezaevinden jandarma eşliğinde duruşmaya getirildi. Duruşma kimlik tespitiyle başladı. Ardından Demir, savunmasını yaptı.

Demir, gazeteci olduğunu ve haberlerinden dolayı tutuklandığını belirtti. Demir’in savunmasında öne çıkan başlıklar şöyleydi:

“İddia silahlı örgüt üyeliğidir, fakat örgüt üyeliğini gerektirecek somut bir delil yoktur. İddianamede yaptığım veya yapamadığım haberler suç olarak sayılmış. Bahsi geçen tapeler haber içerikli görüşmelerdir.

Yaptığımız haberlerden dolayı örgüt üyeliğinden veya propagandadan yargılanıyoruz. Yaptığım haberler cezaevlerindeki hak ihlalleri, Kaz Dağları, iklim krizine ilişkin haberlerdir. Bir süre Meclis gündeminde de olan açlık grevine ilişkin haberler yapmışım. Bunun için Ege TUHAYDER’i (Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği) aramışım. Haber kaynağı neresiyse orayı aramam doğaldır. Sonuçta ben bir gazeteciyim.

Yaptığım haberler nedeniyle burada yargılanıyorum. Gazeteci yönetilenin tarafında yer almalıdır. Ben halkın bana verdiği bir haberi, eğer bir hak ihlali ise bile ben o haberi yaparım. Bu suç sayılmamalıdır. Ama bunlar önüme delil olarak çıkıyor. Yaptığım haber mi silah, bilgisayarım mı, fotoğraf makinem mi silah? Ben işim gereği haber yapmışım. Bir insan yaptığı işten dolayı yargılanıyor.”

Duruşma savcısı, Demir’in tutukluluk halinin devamını talep etti.

Ardından söz alan avukat Osman Çelik; Demir’in gazeteci tanıtım kartını, sigorta kayıt belgelerini ve çeşitli haberlerini mahkemeye sundu. İddianameye konulan haberlerle “olumsuz yönde algı yaratmaya” çalışıldığını savundu. Demir’in uzun tutukluluk halinin göz önüne alınarak tahliyesine karar verilmesini talep etti.

Avukat Barış Işık, Demir’in “gazetecilik yaptığı için tutuklandığını” belirtti. Demir’in gazetecilik faaliyetlerinden dolayı cezalandırılmak istendiğini ifade ederek, tahliyesini talep etti.


Mahkeme heyeti, ara kararında, Demir’in tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak göz önünde bulundurularak, tahliyesine karar verdi. Tahliye kararıyla birlikte Demir hakkında, ayda bir kez adresine en yakın karakola giderek imza atma şeklindeki, adli kontrol yaptırımın uygulanmasına karar verildi.

Bir sonraki duruşma 28 Nisan 2020 günü saat 14:30’da bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Saat 16:00’da başlaması ön görülen duruşma bir saat gecikmeyle 17:00’da başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonu yaklaşık 40 metrekareydi, izleyiciler için yetersizdi. İzleyicilerin bir kısmı salon yetersizliğinden dolayı içeri alınmadı. Duruşma salonunun kapısına asılan bilgi notuna göre, mahkeme o gün 21 dava gördü.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya Demir ile avukatları Zafer İncin, Osman Çelik ve Barış Işık katıldı. Duruşmayı Demir’in ailesi, meslektaşları ve sivil toplum örgütü temsilcileri izledi.
Salona yaklaşık on izleyici ve üç gazeteci alındı.

Genel Gözlemler

Duruşma sırasında gergin bir atmosferin olmadığı gözlemlendi. Duruşma yaklaşık bir saat sürdü.

Ruken Demir - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Ruken Demir - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Ruken Demir - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Ruken Demir - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 6. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.