Ruşen Takva

Ruşen Takva - "Depriving of Exercising Certain Rights” Trial

Ruşen Takva hakkındaki soruşturma Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 8 Ocak 2021 tarihinde başlatıldı. Soruşturma kapsamında Takva gözaltına alınmazken, sonraki günlerde Van Emniyet Müdürlüğü TEM Şube tarafından telefonla aranarak ifade vermeye çağrıldı. Takva, emniyette verdiği ifadesinde, haber takibi için olay yerinde olduğunu ve gazetecilik faaliyeti yaptığını söyledi.

Soruşturma, Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 3 Mart 2021 tarihinde hazırlanan iddianame ile tamamlandı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, üç sayfadan oluştu. Takva, iddianamede “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” ve “Silahlı Terör Örgütü Adına Suç İşlemek” iddiasıyla suçlandı.

İddianameye delil olarak, Takva’nın emniyet savunması, açık kaynak araştırma raporu, olay anına dair görüntü inceleme ve şahıs tespit tutanağı, polis fezlekesi gösterildi.

İddianamede Takva’nın, 08 Ocak 2021 tarihinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Örgütü tarafından organize edilen yürüyüşe katıldığı ve organize ettiği ileri sürüldü.

Takva’nın emniyet savunmasının sadece “üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini beyan ettiği” bölümüne iddianamede yer verildi.

İddianamede, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 2911 Sayılı Kanun’a dair vermiş olduğu kararlara atıfta bulunuldu.

Toplantı ve gösteri hakkının ifade özgürlüğü olarak değerlendirilse de “sınırsız” olmadığı ileri sürülen iddianamede, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) alıntılar yapıldı.

Takva’nın “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” düzenlemesini içeren 2911 Sayılı Kanun’un 28/1 ve 32/1 maddeleri uyarınca dokuz aydan dört buçuk yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Aynı şekilde “Silahlı Terör Örgütü Adına Suç İşlemek” düzenlemesini içeren 5237 Sayılı Kanun’un 220/6 ve 314/3 maddesi delaletiyle TCK’nın 314/2 maddesi uyarınca, TMK 5/1 maddesi de uygulanarak, yedi buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Türk Ceza Kanun’un (TCK) 53. maddesi uyarınca Takva’nın bazı haklardan yoksun bırakılması istendi.

Hazırlanan iddianamede Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması için Haziran 2021’ye gün verildi.

Ruşen Takva - "Depriving of Exercising Certain Rights” Trial (Indictment)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.