Rüstem Batum

Rüstem Batum - “Insulting the President in Successive Intervals” and “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading in Successive Intervals” Trial

Gazeteci Rüstem Batum hakkında, kendisine ait sosyal medya hesabındaki paylaşımlar üzerinden soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada, Batum; “Cumhurbaşkanına hakaret etmekle” suçlandı.

Batum, soruşturma kapsamında ifade vermedi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü, Batum’un; 1 Mayıs 2016 tarihinde yurtdışına çıkış yaptığını belirledi. Bu bilgiyi, Temmuz 2017’de savcılığa iletti.

Bunun üzerine savcılık, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’nden Batum hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, 19 Ekim 2018 tarihinde, Batum hakkında yakalama kararı çıkardı.

Türk Ceza Kanunu’na göre, bir kişi hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açılabilmesi için Adalet Bakanı’nın izni gerekiyor. Batum hakkında dava açılabilmesi için gereken bakanlık izni de 25 Şubat 2019 ve 8 Mart 2019 tarihinde alındı.

Batum hakkındaki iddianame 17 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı.

Gazeteci Rüstem Batum hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 17 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “mağdur” olarak yer aldı.

Batum hakkındaki soruşturma, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarla “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiası üzerine kurulmuştu. Ancak iddianamede, Batum’un, paylaşımları ile; sadece “Cumhurbaşkanına hakaret” değil “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçunu işlediği de iddia edildi.

Batum, Ağustos 2016 ile Ağustos 2018 tarihleri arasındaki 11 paylaşımı üzerinden “Cumhurbaşkanına hakaret etmekle” suçlandı. Bu paylaşımlardan bazıları iddianameye şu şekilde aktarıldı:

“Yeni sistem şöyle: Savcılar ve yargıçlar dahil herkes Cumhurbaşkanına hesap veriyor. Fakat Cumhurbaşkanı sadece Allah’a hesap veriyor.”

“Fakir çocukları cephede ölürken, Bilal evde para sayıyor. AKP’li, çocuğunu hırsızlara kurban etmek”

“Halk, Kılıçdaroğlu’ndan tartışma değil, diktatörü indirmek harekat planı bekliyor. Netice alınmazsa….”

Batum’un, Cumhuriyet Gazetesi’nin “Erdoğan: Eskiden Avrupa’da, Amerika’da rüzgar esse nezle olan bir Türkiye vardı” başlıklı haberini “Şimdi zatürre oluyor. Yakında sizlere ömür” ifadeleri ile paylaşması da “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasına delil olarak gösterildi.

Batum, Haziran 2018 ve Eylül 2019 tarihleri arasındaki dokuz paylaşımı üzerinden de “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmekle” suçlandı. Bu paylaşımlardan bazıları da iddianameye şu şekilde aktarıldı:

“Doğu’da insanlar korkudan annelerinin ölülerini sokaktan alamadılar. Çocukların ölülerini buzdolabında saklamak zorunda kaldılar. Şehirler, top ateşiyle harabeye çevrildi. Hakikaten ayrım yapılmamış! Doğu’da vicdan varsa Erdoğan’a tek bir oy bile çıkmamalı.”

“Konu Kürt öldürmek olunca, CHP’nin ulusalcı faşistleri ile AKP’nin dinci faşistleri hemen kol kola girdiler. CHP’yi muhalefet sanıyorsanız yuh”

İddianamede, Batum; Türk Ceza Kanunu’nun 299/1 maddesi uyarınca “Cumhurbaşkanına hakaret etmekle” suçlandı. Hakkında, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ancak, iddianamede, “suçun alenen işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, hakkında istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 299/2 maddesi uyarınca, altıda bir oranında arttırılması talep edildi. Bu kapsamda, hakkında, bir yıl iki aydan dört yıl sekiz aya kadar hapis cezası talep edildi. “Alenen işlendiği” iddia edilen suçun, bir de “zincirleme şekilde” işlendiği öne sürüldü. Bu nedenle de, hakkında istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi.

Batum hakkında, “Zincirleme şekilde, Cumhurbaşkanına alenen hakaret” etmek suçlamasıyla bir yıl beş ay 15 günden sekiz yıl iki aya hapsi istendi.

İddianamede, Batum, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 216/1 maddesi uyarınca “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmekle” suçlandı. Hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ancak, “suçun, zincirleme şekilde işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, hakkında istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılması talep edildi.

Batum hakkında, “Zincirleme şekilde, halkı kin ve düşmanlığa alenen hakaret etmek” suçlamasıyla, toplamda, bir yıl üç aydan dört yıl sekiz aya kadar hapis cezası istendi.

Batum hakkında, iki suçlamayla, toplamda iki yıl sekiz ay 15 günden, 12 yıl 10 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Batum’un ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Rüstem Batum’un yargılanmasına İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 5 Kasım 2020 tarihinde görüldü. Batum, duruşmaya katılmadı. Batum’u, duruşmada; avukatı Zelal Pelin Doğan temsil etti.

Batum hakkında çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmediği belirtildi.

Batum’un avukatı Doğan, Batum’un savunmasının bulunduğu yerde alınmasını talep etti. Mahkeme, bu talebin daha sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Batum hakkındaki yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verildi.

Yargılamanın 25 Şubat 2021 tarihinde görülecek dördüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.

Rüstem Batum - “Insulting the President in Successive Intervals” and “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading in Successive Intervals” Trial (Minutes of the Hearing)

Rüstem Batum - “Insulting the President in Successive Intervals” and “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.