Sadiye Eser

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

Mezopotamya Ajansı muhabiri Sadiye Eser, aynı ajansta birlikte çalıştığı Sadiye Eser ile 29 Kasım 2019’da İstanbul’da gözaltına alındı. Bir restoranda yemek yedikleri sırada gözaltına alınan Topaloğlu’nun, “istihbari bilgiler” üzerine gözaltına alındığı açıklandı.

Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Soruşturma dosyası üzerinde “gizlilik” kararı alındı. Bu nedenle 24 saat boyunca avukatları ile görüşmeleri yasaklandı. Gözaltı işlemleri sürerken, savcılık kararıyla, polis tarafından baskın yapılan evinde arama yapıldı. Gözaltı işlemleri dört gün sürdü.

3 Aralık 2019’da mahkemeye çıkarıldı. Eser ve birlikte gözaltına alındığı Sadık Topaloğlu, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. İstanbul 3. Asliye Ceza Hakimliği’nin kararı ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla tutuklandı. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Eser ile birlikte Topaloğlu hakkında da tutuklama kararı verildi.

İddianame, 14 Ocak 2020’de tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser hakkındaki iddianame, tutuklanmalarından 32 gün sonra, 14 Ocak 2020 tarihinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından tamamlandı.

İddianamede, Eser’in; 2011 yılında başlayan ve devam eden, kamuoyunda “KCK Davası” olarak bilinen dosya kapsamında yargılandığı bilgisine yer verildi.

İddianamede, Eser’in; yurtdışına yaptığı seyahatler de deliller arasında gösterildi. Eser’in, çeşitli tarihlerdeki yurtdışına çıkış bilgilerine yer sıralandı.

Eser’in, gözaltına alındıktan sonra evinde yapılan aramada el konulan materyal ve dokümanlara da yer verildi. El konulan çeşitli kartvizitlerin üzerinde yer alan bilgiler aktarıldı. Taşınabilir bellek ve bir adet hard disk de el konulan dijital materyaller arasında gösterildi. Ancak, bunlara dair dijital inceleme raporunun detaylarına yer verilmedi.

İddianamede, Eser’in; gözaltına alına alındığı sırada el konulan cep telefonuna ait şifreyi, polislere bildirmemesinin “örgütsel tavır” olduğu iddia edildi. Bu nedenle telefonun imajının alınmasına yönelik işlem yapılamadığı öne sürüldü. Eser’e ait MP3 müzik çalar içerisinde yer alan Kürtçe şarkılar da iddianamedeki deliller arasındaydı.

İddianamede; Antalya’da, hakkında soruşturma yürütülen Ö. B. isimli kişinin, Eser aleyhinde verdiği beyanlar aktarıldı. Bu beyanlardan hareketle, Eser’in; “PKK/KCK örgütünün Navende Lekolini Politik-Stratejik Araştırmalar Merkezi (NLP) adlı istihbarat birimine çalıştığı” iddia edildi. Eser’in, “örgütün istihbarat birimi için Kandil’de eğitim aldığı” öne sürüldü.

İddianamede, Sadiye Eser; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddeleri uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Hakkında, yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca, Eser’in; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki, “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun yargılanmalarına, 26 Mart 2020 tarihinde, Silivri Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Yargılamanın ilk duruşması 26 Mart 2020 tarihinde görüldü. Eser, coronavirüs salgını nedeniyle duruşma salonunda hazır edilmedi. Duruşmaya tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Eser, “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşma salonuna getirilmedi. Eser, duruşmaya; Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı.

Eser, müzik çalarında sadece ders notlarının olduğunu, gerilla marşı şeklinde herhangi bir ses dosyasının olmadığını, bunun kim tarafından ve ne şekilde yüklendiğini bilmediğini söyledi. Sadece Irak’a gitmediğini, Makedonya gibi başka ülkelere de gidip geldiğini söyledi. İddianamede, aleyhinde delil olarak sıralanan, yurtdışı seyahatlerinin bir kısmının akraba ziyareti, bir kısmının da gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu dile getirdi.

Duruşma savcısı, Eser’in; tutukluluk halinin devam ettirilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti ise “dosyadaki delil durumu” ve “yöneltilen suçlamaları göz önünde bulundurularak,” Eser’in tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verdi. Evine en yakın polis karakoluna imza vermek şeklindeki adli kontrol tedbirinin uygulanmasına karar verildi. Duruşmada, Sadık Topaloğlu da tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Gazetecilerin yurtdışına çıkışlarına yasak kondu.

Yargılamanın, 15 Ekim 2020 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.

1. Standing - March 26, 2020


Duruşmanın saat 14.30’da başlamasına karar verilmişti. Ancak, duruşma; 20 dakika geç başladı.

Eser ve Topaloğlu, “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşma salonuna getirilmediler. Duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldılar.

Gazeteci Sadık Topaloğlu, Kürtçe savunma yapma talebinde bulunması üzerine, Kürtçe tercüman getirildi.

Duruşma, kimlik tespiti ile başladı. Duruşmada ilk olarak Sadiye Eser savunma yaptı.

Eser, müzik çalarında sadece ders notlarının olduğunu, gerilla marşı şeklinde herhangi bir ses dosyasının olmadığını, bunun kim tarafından ve ne şekilde yüklendiğini bilmediğini söyledi. Sadece Irak’a gitmediğini, Makedonya gibi başka ülkelere de gidip geldiğini söyledi. İddianamede, aleyhinde delil olarak sıralanan, yurtdışı seyahatlerinin bir kısmının akraba ziyareti, bir kısmının da gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu dile getirdi.

Topaloğlu, yurt dışı çıkış kayıtlarının da haber amaçlı olduğunu söyledi. Aleyhinde beyanlarda bulunan tanıkları tanımadığını söyledi.

Topaloğlu aleyhinde beyanda bulunan D.A., duruşmaya; tutuklu olduğu cezaevinden SEGBİS aracılığı ile katıldı. D.A., “Sadık Topaloğlu’nun Kandil’e gittiğini bizzat görmediğini, bu bilgisinin sadece duyumdan ibaret olduğunu, SEGBİS ekranından kendisine gösterilen Topaloğlu’nu ise tanımadığını” iddia etti.

Sonrasında söz alan duruşma savcısı, iki gazetecinin tutukluluklarının devam ettirilmesini istedi.

Gazetecilerin avukatları ise tahliye talebinde bulundu.

Duruşmaya, karar için kısa bir ara veridi.


Mahkeme heyeti ise “dosyadaki delil durumu” ve “yöneltilen suçlamaları göz önünde bulundurularak,” Eser ve Topaloğlu’nun tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verdi. Yurtdışına çıkışlarına yasak kondu. Evlerine en yakın polis karakoluna imza vermek şeklindeki adli kontrol tedbirinin uygulanmasına karar verildi.

Yargılamanın, 15 Ekim 2020 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

İzleyiciler ve gazeteciler, adliye girişinde, X-Ray cihazından geçirildi.

Adliye girişinde tüm izleyeci, gazeteci ve avukatların “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında ateşleri ölçüldü.

Önceki günlere göre yoğunluk yok denecek kadar azdı. Duruşmalara avukatlar dışında kimse alınmadı.

Hakim Savcılar Kurulu’ndan gelen genelge kapsamında izleyiciler ve gazeteciler, “koronavirüs” pandemisi karşısında tedbir için duruşma salonuna alınmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Gazeteciler ve gözlemciler, duruşma salonuna alınmadığı için salon koşullarına dair gözlemde bulunulmadı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve gazetecilerin aileleri izlemek istedi. Duruşmaya alınmadılar.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar ise duruşmaya katıldı. Avukatlar Özcan Kılıç, Sercan Korkmaz ve Ayşe Acinikli de gazetecileri temsil etti.

Genel Gözlemler

Duruşmaya izleyici olarak kimse alınmadı.

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.