Sadiye Eser

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

Mezopotamya Ajansı muhabiri Sadiye Eser, aynı ajansta birlikte çalıştığı Sadiye Eser ile 29 Kasım 2019’da İstanbul’da gözaltına alındı. Bir restoranda yemek yedikleri sırada gözaltına alınan Topaloğlu’nun, “istihbari bilgiler” üzerine gözaltına alındığı açıklandı.

Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Soruşturma dosyası üzerinde “gizlilik” kararı alındı. Bu nedenle 24 saat boyunca avukatları ile görüşmeleri yasaklandı. Gözaltı işlemleri sürerken, savcılık kararıyla, polis tarafından baskın yapılan evinde arama yapıldı. Gözaltı işlemleri dört gün sürdü.

3 Aralık 2019’da mahkemeye çıkarıldı. Eser ve birlikte gözaltına alındığı Sadık Topaloğlu, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. İstanbul 3. Asliye Ceza Hakimliği’nin kararı ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla tutuklandı. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Eser ile birlikte Topaloğlu hakkında da tutuklama kararı verildi.

İddianame, 14 Ocak 2020’de tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser hakkındaki iddianame, tutuklanmalarından 32 gün sonra, 14 Ocak 2020 tarihinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından tamamlandı.

İddianamede, Eser’in; 2011 yılında başlayan ve devam eden, kamuoyunda “KCK Davası” olarak bilinen dosya kapsamında yargılandığı bilgisine yer verildi.

İddianamede, Eser’in; yurtdışına yaptığı seyahatler de deliller arasında gösterildi. Eser’in, çeşitli tarihlerdeki yurtdışına çıkış bilgilerine yer sıralandı.

Eser’in, gözaltına alındıktan sonra evinde yapılan aramada el konulan materyal ve dokümanlara da yer verildi. El konulan çeşitli kartvizitlerin üzerinde yer alan bilgiler aktarıldı. Taşınabilir bellek ve bir adet hard disk de el konulan dijital materyaller arasında gösterildi. Ancak, bunlara dair dijital inceleme raporunun detaylarına yer verilmedi.

İddianamede, Eser’in; gözaltına alına alındığı sırada el konulan cep telefonuna ait şifreyi, polislere bildirmemesinin “örgütsel tavır” olduğu iddia edildi. Bu nedenle telefonun imajının alınmasına yönelik işlem yapılamadığı öne sürüldü. Eser’e ait MP3 müzik çalar içerisinde yer alan Kürtçe şarkılar da iddianamedeki deliller arasındaydı.

İddianamede; Antalya’da, hakkında soruşturma yürütülen Ö. B. isimli kişinin, Eser aleyhinde verdiği beyanlar aktarıldı. Bu beyanlardan hareketle, Eser’in; “PKK/KCK örgütünün Navende Lekolini Politik-Stratejik Araştırmalar Merkezi (NLP) adlı istihbarat birimine çalıştığı” iddia edildi. Eser’in, “örgütün istihbarat birimi için Kandil’de eğitim aldığı” öne sürüldü.

İddianamede, Sadiye Eser; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddeleri uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Hakkında, yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca, Eser’in; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki, “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun yargılanmalarına, 26 Mart 2020 tarihinde, Silivri Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Yargılamanın ilk duruşması 26 Mart 2020 tarihinde görüldü. Eser, coronavirüs salgını nedeniyle duruşma salonunda hazır edilmedi. Duruşmaya tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Eser, “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşma salonuna getirilmedi. Eser, duruşmaya; Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı.

Eser, müzik çalarında sadece ders notlarının olduğunu, gerilla marşı şeklinde herhangi bir ses dosyasının olmadığını, bunun kim tarafından ve ne şekilde yüklendiğini bilmediğini söyledi. Sadece Irak’a gitmediğini, Makedonya gibi başka ülkelere de gidip geldiğini söyledi. İddianamede, aleyhinde delil olarak sıralanan, yurtdışı seyahatlerinin bir kısmının akraba ziyareti, bir kısmının da gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu dile getirdi.

Duruşma savcısı, Eser’in; tutukluluk halinin devam ettirilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti ise “dosyadaki delil durumu” ve “yöneltilen suçlamaları göz önünde bulundurularak,” Eser’in tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verdi. Evine en yakın polis karakoluna imza vermek şeklindeki adli kontrol tedbirinin uygulanmasına karar verildi. Duruşmada, Sadık Topaloğlu da tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Gazetecilerin yurtdışına çıkışlarına yasak kondu.

Yargılamanın ikinci duruşması 15 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi. Eser ve Topaloğlu, duruşmaya; avukatları ile birlikte katıldı.

Soruşturma sürecinde, Sadık Topaloğlu’nun evine düzenlenen polis baskını sırasında evde bulunan bir arkadaşı, mahkemede tanık olarak dinlendi. Tanık; baskın sırasında evde yüksek miktarda para olduğunu ve polisin bu paraya el koyduğunu dile getirdi. Patronu tarafından kendisine emanet edilen paranın iadesini istedi. Topaloğlu’nun avukatı Ayşe Acinikli, Topaloğlu’nun ev arkadaşının patronunun da tanık olarak dinlenmesini istedi. Talep, kabul edildi.

Gazetecilerin avukatları Özcan Kılıç, daha önceki duruşmalarda; emniyette gazetecilerin aleyhine ifade eden bir tanığın mahkemede de dinlenmesi gerektiğini söylemişti. Mahkeme de bu yönde karar vermişti. Ancak, duruşma savcısı; tanık dinlenmesinden vazgeçilmesini talep etti. Esas hakkındaki mütalaanın hazır olduğunu belirtti. Bunun üzerine avukat Özcan Kılıç, “Tanığın ifadesinin alınması zaruridir. Emniyet ifadesinde ciddi ithamlar bulunmaktadır. Tanığın mutlaka dinlenmesini talep ediyoruz” dedi. Mahkeme, söz konusu tanığın dinlenmesi için zorla getirme kararı aldı.

Mahkeme ayrıca, gazetecilerin talebi üzerine, haklarındaki, evlerine en yakın karakola imza atmak şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verdi. Ancak, gazeteciler hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı kaldırılmadı. Mahkeme, el konulan dijital materyallerin de iadesine karar verdi .

Yargılamanın 9 Mart 2021 tarihinde görülen duruşmasında gazeteci Eser ile avukatları hazır bulundu. Duruşmada tanıklar Murat Demirci ve Mehmet Savaş hazır bulunurken, tanık Özgür Baran’ın hazır edilmediği kaydedildi.

Duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını istedi.

Mahkeme heyeti, tanık Özgür Baran hakkında zorla getirme kararı çıkartılmasına karar verdi.

Yargılamanın dördüncü duruşması 8 Haziran 2021 tarihinde görülecek.

4. Standing - June 8, 2021


Duruşma, mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte önceden belirlenen saatinden yarım saat geç başladı. Yargılanan gazeteciler Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser duruşmaya katılmazken, avukatları Özcan Kılıç ve Ayşe Acinikli duruşmada hazır bulundu. Duruşmada hazır edilmesi istenen gazetecilerin aleyhine ifade veren tanık Özgür Baran’ın getirilmediği görüldü.

Duruşma, önceki duruşma tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Mahmet Bulut’un dinlenilmesiyle başladı. Gazeteci Sadık Topaloğlu’nun ikametinde el geçirilen bir miktar paraya dair tanık Bulut, paranın kendisine ait olduğunu ve ortağına verilmesi için yanında çalışan ve Topaloğlu ile aynı evde yaşayan Mehmet Savaş’a teslim ettiğini söyledi.

Gazetecilerin avukatı Ayşe Acinikli, yargılamanın sonlandırılmasını talep etti. Acinikli, tanık Özgür Baran’ın tanık olarak dinlenilmesini istediklerini ancak bulunamadığını söyledi. Acinikli, Özgür Baran’ın daha önce de başka davalarda tanık olarak ifade verdiğini ve bu beyanlarının gerçeği yansıtmadığının tespit edildiğini ileri sürdü.

Avukat Özcan Kılıç’da, Özgür Baran’ın bundan sonra tanık olarak dinlenilmesinin bir anlamının olmadığını söyledi.

Avukatlar Kılıç ve Acinikli, dosyanın karara çıkarılmasını talep etti.

Duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını istedi.


Mahkeme heyeti, tanık Özgür Baran’ın beyanlarının alınması için tutuklu bulunduğu Antalya Kepez Cezaevi’ne talimat yazılarak, SEGBİS ile ifadesinin alınması için duruşma günü hazır edilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 21 Eylül 2021 tarihine, saat 13:30’a erteledi.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde HES kodu sorgulaması yapıldıktan sonra adliyeye girişler yapılabildi. X-Ray cihazından geçirildikten sonra adliye giriş yapıldı. Duruşmanın görüldüğü katta bariyerler bulunsa da gazeteciler ve izleyicilerin beklemesine izin verilmedi. Duruşma öncesi yargılanan gazeteciler Topaloğlu ve Eser, avukatları ve duruşmayı izlemeye gelen gazeteciler mahkeme salonu önünde bekliyordu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda pandemi kapsamında sosyal mesafe önlemleri alınmıştı. İzleyicilerin salona girmesine izin verildi.

Mahkeme başkanı mikrofonunu kullanmadığı için söyledikleri izleyicilerin bulunduğu bölümden duyulmuyordu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, MLSA, DİSK Basın İş ve P24 takip etti.

3. Standing - March 9, 2021


Duruşma, mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte önceden belirlenen saatinden yarım saat geç başladı. Yargılanan gazeteciler Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser ile avukatları duruşmada hazır bulundu. Duruşmada Murat Demirci ve Mehmet Savaş hazır bulunurken, tanık Özgür Baran’ın hazır edilmediği kaydedildi.

Tanık olarak dinlenen Demirci, Sadık Topaloğlu gözaltına alındığı sırada evinde bulunup, el konulan paranın kendisine ait olduğunu söyledi.

Duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını istedi.

Gazeteciler Topaloğlu ve Eser bu aşamada bir beyanlarının olmadığını söyledi.

Topaloğlu’nun avukatı Ayşe Acinikli, müvekkilinin göz ameliyatı olmak için yurt dışına gitmesi gerektiğini ve bu nedenle hakkında adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etti.


Mahkeme, tanık Özgür Baran hakkında zorla getirme kararı çıkartılmasına karar verdi. Ayrıca polis baskını sırasında el konulan parayla ilgili başka tanıkların dinlenmesine karar verildi.

Topaloğlu hakkındaki adli kontrol kararının bu aşamada kaldırılmasına yer olmadığına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 8 Haziran 2021 tarihine, saat 10:15’e erteledi.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde HES kodu sorgulaması yapıldıktan sonra adliyeye girişler yapılabildi. X-Ray cihazından geçirildikten sonra adliye giriş yapıldı. Duruşmanın görüldüğü katta bariyerler bulunsa da, gazeteciler ve izleyicilerin beklemesine izin verilmedi. Duruşma öncesi yargılanan gazeteciler Topaloğlu ve Eser, avukatları ve duruşmayı izlemeye gelen gazeteciler mahkeme salonu önünde bekliyordu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda pandemi kapsamında sosyal mesafe önlemleri alınmıştı. İzleyicilerin salona girmesine izin verildi.

Mahkeme başkanı mikrofonunu kullanmadığı için söyledikleri izleyicilerin bulunduğu bölümden duyulmuyordu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Mezapotamya Ajansı, TGS ve P24 takip etti.

2. Standing - Oct. 15, 2020


Saat 10.00’da başlaması gereken duruşma, 20 dakika gecikmeli olarak, saat 10:20’de başladı. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi. Yargılanan gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu, duruşmaya; avukatları ile birlikte katıldı.

Soruşturma sürecinde, Sadık Topaloğlu’nun evine düzenlenen polis baskını sırasında evde bulunan bir arkadaşı, mahkemede tanık olarak dinlendi.

Tanık; baskın sırasında evde yüksek miktarda para olduğunu ve polisin bu paraya el koyduğunu dile getirdi. Patronu tarafından kendisine emanet edilen paranın iadesini istedi.

Sadık Topaloğlu’nun avukatı Ayşe Acinikli, yöneltilen suçlamanın maddi bir unsur taşımadığını söyledi. Acinikli ayrıca, Topaloğlu’nun ev arkadaşının patronunun da tanık olarak dinlenmesini istedi.

Gazetecilerin avukatları Özcan Kılıç, daha önceki duruşmalarda; emniyette gazetecilerin aleyhine ifade eden bir tanığın mahkemede de dinlenmesi gerektiğini söylemişti. Mahkeme de bu yönde karar vermişti.

Ancak, duruşma savcısı; tanık dinlenmesinden vazgeçilmesini talep etti. Esas hakkındaki mütalaanın hazır olduğunu belirtti.

Bunun üzerine avukat Özcan Kılıç, “Tanığın ifadesinin alınması zaruridir. Emniyet ifadesinde ciddi ithamlar bulunmaktadır. Tanığın mutlaka dinlenmesini talep ediyoruz” dedi.

Topaloğlu ve Eser, haklarındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti.

Eser, ayrıca; el konulan dijital materyallerinin de iadesini istedi.


Mahkeme, gazeteciler aleyhine beyanda bulanan tanığın, dinlenmesi için zorla getirme kararının çıkarılmasına karar verdi.

Topaloğlu’nun ev arkadaşına, yüklü miktardaki parayı emanet ettiği belirtilen iş yeri sahibinin de tanık olarak dinlenmesi kararlaştırıldı.

Mahkeme ayrıca, gazeteciler hakkındaki, evlerine en yakın karakola imza atmak şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verdi. Ancak, gazeteciler hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı kaldırılmadı.

Mahkeme, el konulan dijital materyallerin de iadesine karar verdi .

Yargılamanın, 9 Mart 2021 tarihinde görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Yargılanan gazeteciler Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser, avukatları ve duruşmayı izlemeye gelen gözlemciler, duruşma öncesinde, mahkeme salonu önündeydi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Koronavirüs pandemisi karşısında sosyal mesafe önlemi alınmıştı. Gözlemcilerin, duruşma salonuna girişine izin verildi.

Duruşmaya Katılım

Duruşma; Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) gözlemcileri ile Mezopotamya Ajansı muhabiri tarafından takip edildi.

Genel Gözlemler

Duruşma 20 dakika gecikmeyle başladı, yaklaşık 20 dakika sürdü.

Duruşma sırasında tanık dinlenmesine gerek olmadığını savunan savcı, henüz ikinci duruşmada esas hakkındaki mütalaasını da sunmak istedi. Mahkeme başkanı, daha dinlenecek tanıklar olduğunu söyledi. Böylece mütalaa verilmedi.

Mahkeme başkanı mikrofonunu kullanmadı. Bu yüzden söyledikleri zor duyuldu.

1. Standing - March 26, 2020


Duruşmanın saat 14.30’da başlamasına karar verilmişti. Ancak, duruşma; 20 dakika geç başladı.

Eser ve Topaloğlu, “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşma salonuna getirilmediler. Duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldılar.

Gazeteci Sadık Topaloğlu, Kürtçe savunma yapma talebinde bulunması üzerine, Kürtçe tercüman getirildi.

Duruşma, kimlik tespiti ile başladı. Duruşmada ilk olarak Sadiye Eser savunma yaptı.

Eser, müzik çalarında sadece ders notlarının olduğunu, gerilla marşı şeklinde herhangi bir ses dosyasının olmadığını, bunun kim tarafından ve ne şekilde yüklendiğini bilmediğini söyledi. Sadece Irak’a gitmediğini, Makedonya gibi başka ülkelere de gidip geldiğini söyledi. İddianamede, aleyhinde delil olarak sıralanan, yurtdışı seyahatlerinin bir kısmının akraba ziyareti, bir kısmının da gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu dile getirdi.

Topaloğlu, yurt dışı çıkış kayıtlarının da haber amaçlı olduğunu söyledi. Aleyhinde beyanlarda bulunan tanıkları tanımadığını söyledi.

Topaloğlu aleyhinde beyanda bulunan D.A., duruşmaya; tutuklu olduğu cezaevinden SEGBİS aracılığı ile katıldı. D.A., “Sadık Topaloğlu’nun Kandil’e gittiğini bizzat görmediğini, bu bilgisinin sadece duyumdan ibaret olduğunu, SEGBİS ekranından kendisine gösterilen Topaloğlu’nu ise tanımadığını” iddia etti.

Sonrasında söz alan duruşma savcısı, iki gazetecinin tutukluluklarının devam ettirilmesini istedi.

Gazetecilerin avukatları ise tahliye talebinde bulundu.

Duruşmaya, karar için kısa bir ara veridi.


Mahkeme heyeti ise “dosyadaki delil durumu” ve “yöneltilen suçlamaları göz önünde bulundurularak,” Eser ve Topaloğlu’nun tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verdi. Yurtdışına çıkışlarına yasak kondu. Evlerine en yakın polis karakoluna imza vermek şeklindeki adli kontrol tedbirinin uygulanmasına karar verildi.

Yargılamanın, 15 Ekim 2020 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

İzleyiciler ve gazeteciler, adliye girişinde, X-Ray cihazından geçirildi.

Adliye girişinde tüm izleyeci, gazeteci ve avukatların “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında ateşleri ölçüldü.

Önceki günlere göre yoğunluk yok denecek kadar azdı. Duruşmalara avukatlar dışında kimse alınmadı.

Hakim Savcılar Kurulu’ndan gelen genelge kapsamında izleyiciler ve gazeteciler, “koronavirüs” pandemisi karşısında tedbir için duruşma salonuna alınmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Gazeteciler ve gözlemciler, duruşma salonuna alınmadığı için salon koşullarına dair gözlemde bulunulmadı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve gazetecilerin aileleri izlemek istedi. Duruşmaya alınmadılar.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar ise duruşmaya katıldı. Avukatlar Özcan Kılıç, Sercan Korkmaz ve Ayşe Acinikli de gazetecileri temsil etti.

Genel Gözlemler

Duruşmaya izleyici olarak kimse alınmadı.

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.