Sadiye Eser

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak” İddiası

Mezopotamya Ajansı muhabiri Sadiye Eser, aynı ajansta birlikte çalıştığı Sadık Topaloğlu ile 29 Kasım 2019’da İstanbul’da gözaltına alındı. Bir restoranda yemek yedikleri sırada gözaltına alınan Eser’in gözaltı gerekçesi olarak “istihbari bilgiler” gösterildi. Gözaltı sonrası Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltındayken kaldığı adrese savcılık kararıyla polislerce baskın yapılarak, arama yapıldı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan ve hakkında “gizlilik” kararı alınan soruşturma kapsamında her iki gazeteciye 24 saatlik “avukat görüş yasağı” getirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından 3 Aralık 2019 günü adliyeye çıkarıldı. Eser ve birlikte gözaltına alındığı Sadık Topaloğlu, savcılık ifadeleri alınmadan tutuklanma talebiyle mahkeme sevk edildi. Mahkemedeki savunmasının ardından İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nce “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına karar verildi. Eser ile birlikte Topaloğlu hakkında da tutuklama kararı verildi.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Eser hakkındaki iddianame, 14 Ocak 2020 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından tamamlandı.

Gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu hakkındaki iddianame tutuklanmalarından 32 gün sonra (14 Ocak 2020) tamamlanarak mahkemeye sunuldu. İddianameyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu hazırladı.

İddianame altı sayfadan oluştu.

İddianamenin Eser ile ilgili bölümünde Eser’in 2012 yılında tutuklandığı ve yargılamasının halen tutuksuz devam ettiği “KCK davası” delil ve tespitler arasında gösterildi.

Eser’in, yurtdışına yaptığı seyahatler deliller arasında gösterildi. Burada Eser’in çeşitli tarihlerdeki yurtdışına çıkış bilgilerine yer verildi.

Eser’in gözaltına alındıktan sonra evinde yapılan aramada el konulan materyal ve dokümanlara yer verildi. Ev araması sırasında el konulan çeşitli kartvizitlerin bilgileri yer aldı. Yine taşınabilir bellek ve bir adet hard disk de el konulan dijital materyaller arasında gösterildi. Bunlara dair inceleme raporu detayları iddianamede yer almadı.

Eser’in gözaltına alına alındığı sırada el konulan cep telefonuna ait şifresini vermemesi “örgütsel tavır” olarak iddianamede yer aldı. Bu nedenle telefon imaj alma işleminin yapılmadığı ileri sürüldü. Eser’e ait MP3 müzik çalar içerisinde yer alan Kürtçe şarkılar deliller arasında gösterildi.

Antalya’da yürütülen farklı bir soruşturma kapsamında Ö. B. isimli kişinin Eser aleyhinde verdiği beyanlara yer verildi. Bu beyanlar suçlamaya dayanak gösterildi. Bu beyanlardan hareketle Eser’in “PKK/KCK örgütünün NLP (Navende Lekolini Politik-Stratejik Araştırmalar Merkezi) adlı istihbarat birimine çalıştığı” iddiasında bulunuldu.

Eser’in “örgütün istihbarat birimi için Kandil’de eğitim aldığı” iddiası öne sürüldü.

İddianamede Eser’e Türk Ceza Kanunu 314/2 maddesinde düzenlenen “silahlı örgüt üyesi olmak” suçlaması yöneltildi. Suçlamanın Terörle Mücadele Kanunu’nun 5’inci maddesi kapsamında olduğu belirtilerek, yargılamanın “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla yürütülmesi gerektiği belirtildi. Bu kapsamda Topaloğlu’nun 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Ayrıca TCK’nin 53’üncü maddesi kapsamında belirli haklardan yoksun bırakılması talep edildi.

Gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun yargılamaları iddianameni kabul edildiği İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Yargılamanın ilk duruşması 26 Mart 2020 tarihinde görüldü. Eser, coronavirüs salgını nedeniyle duruşma salonunda hazır edilmedi. Duruşmaya tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Eser, savunmasında suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi. Aleyhinde beyanlarda bulunan tanıkları tanımadığını belirtti.

Ardından aleyhinde beyanda bulunan tanık D.A. tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya bağlandı.

Beyanların ardından iddia makamı Eser’in tutukluluk halinin devamını talep etti.

Mahkeme heyeti, dosyadaki delil durumu ve yöneltilen suçlamaları göz önünde bulundurularak, Eser’in tahliyesine karar verildi. Eser, adli kontrol şartı yükümlülükleriyle tahliye edildi. Aynı davada yargılanan Sadık Topaloğlu hakkında da tahliye kararı verildi.

Yargılamanın ikinci duruşması 15 Ekim 2020 tarihine bırakıldı.

1. Standing - March 26, 2020


Mezopotamya Ajansı muhabirleri Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser 29 Kasım 2019’da İstanbul’da gözaltına alındı. Bir restoranda yemek yedikleri sırada gözaltına alınan gazetecilerin “istihbari bilgiler” gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı açıklandı.

Gazeteciler Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Bu sırada evlerine savcılık kararıyla polislerce baskın yapılarak, arama yapıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan ve hakkında “gizlilik” kararı alınan soruşturma kapsamında her iki gazeteciye 24 saatlik “avukat görüş yasağı” getirildi.

Gazeteciler, emniyetteki işlemlerinin ardından 3 Aralık 2019 günü adliyeye çıkarıldı. Savcılık ifadeleri alınmadan tutuklanma talebiyle mahkeme sevk edildi. İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği iki gazetecinin “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi.

Sadiye Eser, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Sadık Topaloğlu ise Silivri Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Haklarındaki iddianame, 14 Ocak 2020 tarihinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından tamamlandı.

Gazetecilerin yurtdışı gezileri deliller arasında gösterildi. Gözaltına alındıktan sonra evlerinde yapılan aramada el konulan doküman ve materyallere yer verildi.

Hakkari ve Antalya’da yürütülen farklı bir iki soruşturma kapsamında Ö. B. ve D. A. isimli iki kişinin Eser ve Topaloğlu aleyhinde verdikleri beyanlara yer verildi. Bu beyanlar suçlamaya dayanak gösterildi. Bu beyanlardan hareketle Topaloğlu’nun “PKK/KCK örgütünün NLP (Navende Lekolini Politik-Stratejik Araştırmalar Merkezi) adlı istihbarat birimine çalıştığı” iddiasında bulunuldu.

Gazetecilerin “örgütün istihbarat birimi için Kandil’de eğitim aldığı” iddiası öne sürüldü.

Gazetecilere Türk Ceza Kanunu 314/2 maddesinde düzenlenen “silahlı örgüt üyesi olmak” suçlaması yöneltildi. Suçlamanın Terörle Mücadele Kanunu’nun 5’inci maddesi kapsamında olduğu belirtilerek, yargılamanın “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla yürütülmesi gerektiği belirtildi. Bu kapsamda iki gazetecinin 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Ayrıca TCK’nin 53’üncü maddesi kapsamında belirli haklardan yoksun bırakılması talep edildi.

Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser’in yargılamaları iddianameni kabul edildiği İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Yargılamanın ilk duruşması 26 Mart 2020 tarihinde görüldü.

Gazeteciler, coronavirüs salgını nedeniyle duruşma salonunda hazır edilmedi. Duruşmaya tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Gazeteciler, yaptıkları savunmada suçlamaları kabul etmedi, yurt dışı çıkış kayıtlarının da haber amaçlı olduğunu söylediler.

Ardından aleyhinde beyanda bulunan tanık D.A. tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya bağlandı. D.A., beyanında Sadık Topaloğlu’nun Kandil’e gittiğini bizzat görmediğini, bu bilgisinin sadece duyumdan ibaret olduğunu, SEGBİS ekranından kendisine gösterilen Topaloğlu’nu tanımadığını belirtti.

Beyanların ardından iddia makamı Topaloğlu’nun tutukluluk halinin devamını talep etti.

Mahkeme heyeti, dosyadaki delil durumu ve yöneltilen suçlamaları göz önünde bulundurularak, iki gazetecinin de adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 15 Ekim 2020 tarihine bırakıldı.Next Trial: Oct. 15, 2020, 10 a.m.


Duruşmanın 14.30’da başlaması belirlenmişti; ancak 20 dakika geç başladı.

Duruşmaya sadece avukatlar alındı. Gazeteciler Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser, tutuklu bulundukları cezaevinden cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı. Tanık D.A. da tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya katıldı.

Gazeteci Sadık Topaloğlu, Kürtçe savunma yapma talebinde bulunması üzerine, Kürtçe tercüman duruşmada hazır edildi.

Duruşma, kimlik tespiti ile başladı. Duruşmada ilk olarak Sadiye Eser savunma yaptı. Eser, yapığı savunmada suçlamaları kabul etmediğini ifade ederek, tahliyesini talep etti.

Ardından savunma yapan Sadık Topaloğlu da suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi. Topaloğlu, yurt dışı çıkış kayıtlarının da haber amaçlı olduğunu kaydetti.

Ardından tanık D. A. beyanda bulundu. D.A., beyanında Sadık Topaloğlu’nun Kandil’e gittiğini bizzat görmediğini, bu bilgisinin sadece duyumdan ibaret olduğunu kaydetti. D.A., SEGBİS ekran kendisine gösterilen Topaloğlu’nu tanımadığını yeniledi.

Sonrasında söz alan iddia makamı iki gazetecinin tutukluluk halinin devamını istedi.

Söz alan avukatlar da, tahliye talebinde bulundu.

Tarafların beyanları ardından karar için duruşmaya kısa bir ara verildi.


Mahkeme heyeti, verdiği kararından dosyadaki delil durumu ve yöneltilen suçlamaları göz önüne alarak, adli kontrol şartı ile iki gazetecinin tahliyesine karar verdi.

Gazetecilere ayda bir imza atma ve yurt dışı yasağı konuldu.

Yargılamanın bir sonraki duruşması 15 Ekim 2020 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde izleyiciler ve gazeteciler X-Ray cihazından geçirilerek adliyeye alındı. Adliye girişinde tüm izleyeci, gazeteci ve avukatların koronavirüs tedbiri kapsamında ateşleri ölçülerek geçişlerine izin verildi. Önceki günlere göre yoğunluk yok denecek kadar azdı. Duruşmalara avukatlar dışında kimse alınmadı. Hakim Savcılar Kurulu’ndan gelen genelge kapsamında izleyiciler ve gazeteciler duruşmaya alınmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Gazeteciler, duruşma salonuna alınmadığı için salon koşullarına dair gözlemde bulunulmadı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve gazetecilerin aileleri izlemek istedi. Genelge kapsamında duruşmaya alınmadılar. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar duruşmada hazır bulundu. Avukatlar Özcan Kılıç, Sercan Korkmaz ve Ayşe Acinikli katıldı.

Genel Gözlemler

Duruşmaya izleyici olarak kimse alınmadı.

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak” İddiası (Indictment)

Sadık Topaloğlu, Sadiye Eser - “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak” İddiası 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com