Safiye Alağaş

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) daha önce sekiz kez engellediği Jin News’in Haber Müdürü Safiye Alağaş’la ilgili, sitede yayınlanan haberlerle örgüt propagandası yaptığına ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine Alağaş hakkında 26 Mart 2018’de soruşturma başlatıldı.

Soruşturmayı tamamlayan Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Tufan tarafından 5 Temmuz 2018’de Alağaş hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Cumhuriyet Savcısı Tufan Çaldıran’ın hazırladığı 5 Temmuz 2018 tarihli iddianamede Safiye Alağaş’a “Terör örgütü propagandası yapmak” (3713 sayılı kanun 7/2, TCK 43/1, 53 maddeleri) yöneltiyor.

Üç sayfalık iddianamede PKK ve KCK’ye yarım sayfaya ayrılmış. Bilgi Teknolojileri Kurumu başvurusu üzerine Jin News üzerinden yapılan soruşturmada sitenin Safiye Alağaş olduğunun belirlendiği ifade ediliyor.

Jinnews1.com sitesinden ve jinnews.com sitesinde paylaşılan toplam 13 haber ve görsel içeriği sıralanıyor.

Bunlar arasında Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı, YPG bayrağı, hayatını kaybeden PKK/KCK mensuplarına dair fotoğraflar, “Efrin halkı şehir savaşına hazır”, “Avrupa’da Kürtler Efrin için ayakta: Katliamlara ortak olmayın”, “İsmimiz Yok, bizim ismimiz çok, Avesta’yız, Jiyan’ız, Barin’iz”, “Bir özgürlük dansıydı Viyan, sonsuzluğa akan…”, “Abdullah Öcalan’ın Kobone’de ayak bastığı ilk köy: onları anlatmak çok zor” , Binlerce kadın Efrin’den seslendi: Avesta ve Barin’in iradesi yenilmez” ifadelerini yer aldığı haberler var.

Safiye Alağaş, iddianameye yansıyan ifadesinde Jin News isimli haber sitesinin şirket sahibi ve haber müdürü olduğunu belirtiyor. Suçlama konusu paylaşımların haber olduğunu anlatıyor.

Kadın, çocuk ve hak odaklı haberler yaptıklarını belirten Ağataş, suçlama konusundaki haberlerin de Afrin ile alakalı olduğunu söylüyor.

“Afrindeki müdahalede kadın ve çocuklar mağdur oldu. Amacımız müdahalenin durdurulup kadın ve çocukların zarar görmesine dikkat çekmektir. Örgütle alakamız yoktur. Propaganda yapmak gibi bir amacımızda yoktur. Türkiye’nin her yerinde haber yapıyoruz. Yaptığımız haberler kadın ve çocukla alakalıdır. Sitemiz incelenirse bu görülecektir. Suçlamaları kabul etmiyoruz.”

Savcı, Jin News’teki suçlama konusu yapılan haber paylaşımları ile Safiye Ağataş’ın “terör örgütünün şiddet eylemlerini övmek, meşru göstermeye çalışmak ve desteklemek suretiyle terör örgütü propagandası suçunu işlediği”ni iddia ediyor. Bu suçlama ile yargılanmasını talep ediyor.

Davanın 1. duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 Aralık 2018’de görüldü.

Safiye Alağaş hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Savunmasında şu ifadeler öne çıktı:

“Benim PKK ile bir organik bağım yok. JinNews haber sitesinin haber müdürüyüm, ayrıca şirketin de sahibiyim. İddianameye konu olan haberler, JinNews’te paylaşılan haberler. Bu ajans ağırlıklı olarak kadına, çocuk, doğa ve hayvanlarla ilgili haberler yapar. Ancak bunların herhangi bir şekilde terör propagandası olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü söz konusu haberler gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılmış haberlerdir.

“Muhabirler tarafından yapılan bu haberleri daha sonra editör kontrol eder. Müdür olarak sonra ben de okurum ancak tüm haberleri okuma şansım olmuyor.

“Yaptığımız haberler mağdur duruma düşen kadın ve çocukların durumunu sosyal medya aracılığıyla ve haber olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. Herhangi bir terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övmek, meşru göstermek veya şiddete çağırmak gibi bir amacımız yok.”

Alağaş, internet sitesindeki haberlerin tamamı iddianameye alınmadığını da vurguladı ve örgütle ilgili olduğu düşünülen haberlerin seçilerek iddianame oluşturduğunu savundu.

“Özellikle örgütle ilintili olduğu değerlendirilen haberler alınarak, sitenin örgüt propagandası yaptığı şeklinde bir algı oluşturulmak istenmiş. Oysa bizim haber sitemizdeki haberlerin yüzde 80’i kadın, çocuk ve hayvanlara yönelik haberlerdir. Bunlar iddianameye ve dosya kapsamına alınmamış. Mahkemece bunların da göz önüne alınarak bir değerlendirme yapmasını talep ediyoruz.”

Savcı Ali Armağan Karaca esas hakkında mütalaasında, Safiye Alağaş’ın üst sınırdan cezalandırılmasını istedi.

Safiye Ağataş’ın avukatı Pirozhan Karali, mütalaaya katılmadıklarını ve bu suçlamaları kabul etmediklerini belirtti. Safiye Ağataş ile birlikte haber sitesinin muhabirlerinin Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde benzer haberler ile ilgili yargılanıp muhabirlerin beraat ettiğini söyleterek beraat talep etti.

Mahkeme, Safiye Alağaş’ın yargılandığı Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2018/47 esas sayılı dava dosyasının iddianame ve gerekçeli kararından bir suretin ve Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2010/47 esas sayılı dava dosyasının iddianame ve duruşma tutanaklarının bir suretinin gönderilmesini için talepte bulunmaya karar verdi.

5 Şubat 2019’daki ikinci duruşmada Van 4. ve Adana 8. Ağır Ceza Mahkemelerine gönderilen müzekkerelere verilen cevapta Safiye Alağaş hakkında herhangi bir kayda rastlanmadığı belirtildi.

Mahkeme heyeti, Jin News’te yayımlanan haberlerde “Örgüt propagandası yapıldığı” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 16 Ocak tarihinde hazırlandığını belirttiği birleştirme talepli iddianamenin mevcut dosyayla birleştirildiğini de açıkladı. Birleştirme talepli dosyanın iddianamesi okundu, iddianamenin Alağaş’a tebliğ edilmediği görüldü.

23 Mayıs 2019’daki üçüncü duruşmada ise mahkeme birleşen dosya yönünden sanığın savunmasının tespiti için avukatına adresi bildirmek üzere yeniden 20 günlük süre verilmesine, adres verildiğinde adrese göre işlem yapılmasına, adres bildirilmediği takdirde sanığın hakkında yakalama emrinin düzenlenmesine karar verdi.

Dördüncü ve karar duruşması 22 Ekim 2019’da görüldü. Mahkeme heyeti, sanığın eyleminin atılı suçun yasal unsurlarını oluşturmadığı gerekçesiyle CMK’nın 223/2 maddesi gereğince beraatine karar verdi.

4. Standing - Oct. 22, 2019


Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) daha önce sekiz kez engellediği Jin News’in Haber Müdürü Safiye Alağaş’la ilgili, sitede yayınlanan haberlerle örgüt propogandası yaptığı iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine Alağaş hakkında 26 Mart 2018’de soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı tamamlayan Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Tufan Çaldıran, 5 Temmuz 2018’de Alağaş hakkında iddianame hazırladı.

İddianamede, haberlerde kullanılan PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaşamını yitiren YPJ [Yekîneyên Parastina Jin - Kadın Halk Savunma Birlikleri] üyelerinin fotoğrafları, Efrîn’e yönelik saldırılara dikkat çekilen haberler ve kadının kalemi köşesinde yayınlanan kimi yazılar suçlama konusu yapıldı.

İddianamede, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Alağaş’ın beş yıla kadar hapsi istendi. Soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Safiye Alağaş, ajansın kadın ve çocuk odaklı haber yaptığını vurguladı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamenin ilk duruşması 11 Aralık’ta görüldü.

Davanın 22 Ekim 2019’da görülen 2. duruşmasında Safiye Alağaş’ın atılı suçlamalardan beraat etmesine karar verildi.


Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşmasında heyet değişikliği oldu.

Başkan Yasin Temel, üyeler Umut Sarı ile Ramazan Turan ve savcı Emrah Cintemir duyurulan başlama saatinden 30 dakika sonra salonda yerini aldı.

Duruşma önceki zabıtların okunmasıyla başladı.

Alağaş’a Jin News’te yayınlanan haberler nedeniyle silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçundan açılan başka bir dosya, bu dava dosyasıyla birleştirilerek ifadesi alındı.

Alağaş, ek süre talep etmediğini ve savunma yapacağını söyledi. Savunmasında önceki dosyada verdiği savunmayı tekrar ettiğini, terör örgütü propagandası yapmadığını, yapılan haberlerin tamamen gazetecilik faaliyeti olduğunu söyledi.

Dosyada üzerine atılı suçu nasıl işlediğine dair herhangi bir iddianın olmadığını belirten Alağaş, yalnızca haber görsellerinin olduğunu söyleyerek iddiaları kabul etmediğini söyledi.

Mahkeme Başkanı, “Sen oranın haber müdürü olduğun için yasada sorumluluk tamamen sana ait olduğundan yargılanman gerekiyor. Haberler senin kontrolünden mi geçiyor” diye sordu.

Alağaş, “Ben haber müdürüyüm. Dolayısıyla yayınların sorumluluğu bendedir ama bu kapsamda yapılan haberlerin tamamını kontrol etmem mümkün değildir. Beraatimi istiyorum” yanıtını verdi.

Avukat Pirozhan Karaali de müvekkilinin daha önce aynı iddialarla Van’da yargılanıp beraat ettiğini söyledi. Ayrıca Afrin’le ilgili haberler nedeniyle yargılanan Gazetekarınca sorumlularının beraatini emsal gösterdi. Müvekkilinin propaganda mahiyetinde bir faaliyetinin olmadığını söyleyerek beraatini istedi.

Savcı mütaalasında; JinNews isimli internet sitesinden silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yaptığını belirterek, 3713 Sayılı Kanunun7/2 ve TCK’nın 43 ve 53. maddesince cezalandırılmasını istedi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Belirlenen saatte avukat ve sanık geciktiği için duruşma 10:40’da yapıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Salon havalandırılmış ve temizdi. Salonda 2 sivil polis memuru hazır bulundu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş avukatı Pirozhan Karaali ile katıldı. Duruşmayı Alağaş’ın ailesi ve basın mensuplarından oluşan dokuz kişi izledi

Genel Gözlemler

Mahkeme Hakimi, Alağaş’a tutanağa geçmeyen sorular sordu.


Yaklaşık 15 dakika verilen aradan sonra mahkeme beraat kararını açıkladı.

Beraat kararının gerekçesi şöyle belirtildi: “Her ne kadar sanık hakkında silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçundan cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış olsa da; sanığın eyleminin atılı suçun yasal unsurlarını oluşturmadığı anlaşılmakla CMK’nın 223/2 maddesi gereğince beraatine karar verildi.”

3. Standing - May 23, 2019


Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) daha önce sekiz kez engellediği Jin News’in Haber Müdürü Safiye Alağaş’la ilgili, sitede yayınlanan haberlerle örgüt propogandası yaptığına ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine Alağaş hakkında 26 Mart 2018’de soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı tamamlayan Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Tufan Çaldıran tarafından 5 Temmuz 2018’de Alağaş hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede, haberlerde kullanılan PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaşamını yitiren YPJ [Yekîneyên Parastina Jin - Kadın Halk Savunma Birlikleri] üyelerinin fotoğrafları, Efrîn’e yönelik saldırılara dikkat çekilen haberler ve kadının kalemi köşesinde yayınlanan kimi yazılar suç delili sayıldı. İddianamede, Alağaş hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla beş yıla kadar hapis cezası istendi. Soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Safiye Alağaş, ajansın kadın ve çocuk odaklı haber yaptığını vurguladı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamenin ilk duruşması 11 Aralık’ta görüldü.

Davanın bir sonraki duruşması 22 Ekim 2019’da görülecek.Next Trial: Oct. 22, 2019, 9 a.m.


11.50 olarak belirlenen duruşma verilen saatte başlayamadı. Duruşma öğleden sonra yapıldı.

Duruşmada Van 5. Ağır Ceza Mahkemesine yazılan müzekkereye cevap verildiği görüldü. Geçen celse Alağaş’ın adresini bildirmek üzere avukatına süre verildiği hatırlatıldı. Avukat Pirozhan Karaali, müvekkilin adresini bildireceklerini belirterek, bunun için tekrar süre verilmesi talebinde bulundu. İddia makamından görüşü soruldu. Savcı Ali Armağan Karaca eksiklerin giderilmesi gerektiğini ifade etti.


Birleşen dosya yönünden sanığın savunmasının tespiti için avukatına adresi bildirmek üzere yeniden 20 günlük süre verilmesine, adres verildiğinde adrese göre işlem yapılmasına, adres bildirilmediği takdirde sanığın hakkında yakalama emrinin düzenlenmesine karar verilerek duruşma 22 Ekim 2019 tarihine ertelendi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş katılmadı. Avukatı Pirozhan Karaali katıldı. İzleme ekibi dışında izleyici sırası boştu.

Genel Gözlemler

Çok kısa süren duruşmada olağanüstü bir durum gözlenmedi.

2. Standing - Feb. 5, 2019


Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) daha önce 8 kez engellediği Jin News’in Haber Müdürü Safiye Alağaş’la ilgili, sitede yayınlanan haberlerle örgüt propogandası yaptığına ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine Alağaş hakkında 26 Mart 2018’de soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı tamamlayan Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Tufan Çaldıran tarafından 5 Temmuz 2018’de Alağaş hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede, haberlerde kullanılan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaşamını yitiren YPJ üyelerinin fotoğrafları, Efrîn’e yönelik saldırılara dikkat çekilen haberler ve kadının kalemi köşesinde yayınlanan kimi yazılar suç delili sayıldı. İddianamede, Alağaş hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istendi. Soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Safiye Alağaş, ajansın kadın ve çocuk odaklı haber yaptığını vurguladı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamenin ilk duruşması 11 Aralık’ta görüldü.Next Trial: May 23, 2019, 9:30 a.m.


11.50 olarak belirlenen duruşma verilen saatte başladı.

Duruşmada heyet değişikliği nedeniyle zabıtlar okundu.

Yeni heyet Barış Erdoğan başkanlığında üye hakimler Ramazan Turan ve Umut Sarı’dan oluştu.

Van 4’üncü ve Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemelerine gönderilen müzekkerelere verilen cevapta Safiye Alağaş hakkında herhangi bir kayda rastlanmadığı belirtildi.

Mahkeme heyeti, Jinnews’te yayımlanan haberlerde “Örgüt propagandası yapıldığı” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 16 Ocak tarihinde hazırlandığını belirttiği birleştirme talepli iddianamenin mevcut dosyayla birleştirildiğini de açıkladı.

Birleştirme talepli dosyanın iddianamesi okundu, iddianamenin Alağaş’a tebliğ edilmediği görüldü. Avukat Pirozhan Karaali müvekkilinin İstanbul’da ikamet ettiğini, adresi celse arasında bildireceklerini söyledi. Alağaş’ın birleştirilen dosya ile ilgili savunmasının alınmasını isteyen Karaali, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Alağaş’ın yargılanıp beraat ettiğini belirtti. Savcı Ali Armağan Karaca eksik hususların giderilmesini istedi.

Duruşma 23 Mayıs tarihine bırakıldı.


Ara verilmeden verilen kararda: Sanığa iddianame tebliğ edilerek savunmasının tespiti için talimat yazılmasına, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Alağaş’ın beraat ettiği dosyanın esas numarasını bildirmek üzere avukata süre verilmesine karar verilerek duruşma ertelendi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi herhangi bir destek açıklaması yapılmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş katılmadı. Avukatı Pirozhan Karaali katıldı. İzleme ekibi dışında izleyici sırası boştu.

Genel Gözlemler

Çok kısa süren duruşmada olağanüstü bir durum gözlenmedi.

1. Standing - Dec. 11, 2018


Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) daha önce 8 kez engellediği Jin News’in Haber Müdürü Safiye Alağaş’la ilgili, sitede yayınlanan haberlerle örgüt propogandası yaptığına ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine Alağaş hakkında 26 Mart 2018’de soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı tamamlayan Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Tufan Çaldıran tarafından 5 Temmuz 2018’de Alağaş hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede, haberlerde kullanılan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaşamını yitiren YPJ üyelerinin fotoğrafları, Efrîn’e yönelik saldırılara dikkat çekilen haberler ve kadının kalemi köşesinde yayınlanan kimi yazılar suç delili sayıldı. İddianamede, Alağaş hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istendi. Soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Safiye Alağaş, ajansın kadın ve çocuk odaklı haber yaptığını vurguladı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamenin ilk duruşması 11 Aralık’ta görüldü.

Davanın bir sonraki duruşması 22 Ekim 2019’da görülecek.Next Trial: Feb. 5, 2019, 11:55 a.m.


Duruşma 10:55’de tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş’ın kimlik tespiti ve aylık gelirinin sorulmasıyla başladı. Safiye’nin “Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına konu” sabıkasının olduğunu hatırlatıldı, yasal hakları okundu.

Mahkeme Başkanı Barış Erdoğan, Safiye Alağaş’a yaptıkları haberlerle ilgili örgüt propagandası yaptıkları iddiasını sordu. Safiye Alağaş söz hakkı alarak hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

“Benim PKK ile bir organik bağım yoktur. JİNEWS Haber sitesinin haber müdürüyüm, ayrıca şirketin de sahibiyim. İddianameye konu olan haberler, Jİnnews’te paylaşılan haberlerdir. Bu ajans ağırlıklı olarak kadına, çocuk, doğa ve hayvanlarla ilgili haberler yapar. Ancak bunların herhangi bir şekilde terör propagandası olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü söz konusu haberler gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılmış haberlerdir. Bunlar muhabirler tarafından yapılan haberlerdir. Bu haberleri daha sonra editör kontrol eder. Müdür olarak sonra ben de okurum ancak tüm haberleri okuma şansım olmuyor. Yaptığımız haberler mağdur duruma düşen kadın ve çocukların durumunu sosyal medya aracılığıyla ve haber olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. Yoksa herhangi bir terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övmek, meşru göstermek ve ya şiddete çağırmak gibi bir amacımız yoktur. Yaptığımız haberlerin tamamı kadın ve çocuklarla ilgilidir ama bu haberleri görmeyip sadece birkaç haber seçilmiş” sözleriyle kendini savundu

Gazeteci Safiye Alağaş, ayırıca internet sitesindeki haberlerin tamamı iddianameye alınmadığını da vurguladı ve örgütle ilgili olduğu düşünülen haberlerin seçilerek iddianame oluşturduğunu savundu.

“Özellikle örgütle ilintili olduğu değerlendirilen haberler alınarak , sitenin örgüt propagandası yaptığı şeklinde bir algı oluşturulmak istenmiş. Oysa bizim haber sitemizdeki haberlerin yüzde 80’i kadın, çocuk ve hayvanlara yönelik haberlerdir. Bunlar iddianameye ve dosya kapsamına alınmamış. Mahkemece bunların da göz önüne alınarak bir değerlendirme yapmasını talep ediyoruz.”

Mahkeme Başkanı, sanık kürsüsündeki Alağaş’a Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına muvafakat edip etmeyeceği sorusunu sordu.

Safiye yaptığı haberlerin suç olmadığını söyleyerek ceza alırsa Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasını kabul etmediğini ifade etti.

Avukat Pirzohan Karalı da okunan belgelerde aleyhte olanları kabul etmediğini söyleyerek savunmaya ekleyecek bir husus olmadığını belirtti.

Savcı Ali Armağan Karaca esas hakkında mütalaasında sanık Safiye Alağaş’ın üst sınırdan cezalandırılmasını isteyerek şunları söyledi.

“Haber sitesinde silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yönetmelerini meşru gösterecek, övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde birçok defa propagandasını yapan sanığın eyleminin terör örgütünün propagandasını yapma suçunu oluşturacağını anlaşılmakta olduğunu, sanığın haberleri gerçekleştirdiği zaman bakımından tek bir kastın kapsamında kabul edilebilecek makul bir süre olarak düşünülmesi , ayrıca haberlerin içeriği de dikkate alınarak teşideden (üst sınırdan) 3713 sayılı kanun 7/2-2. cümle TCK 43 ve 53 maddeleri uyarınca cezalandırılmasını kamu adına talep etti.

Mahkeme Başkanı Safiye Alağaş’a mütalaya karşı diyecekleri ve esas hakkındaki savunmasını sordu.

Terör örgütü propagandası yapmaktan yargılanan gazeteci savunmalarını tekrar ettiğini söyleyerek beraat talet etti.

Savcının esas hakkındaki mütalaası ile ilgili olarak Safiye’nin avukatı Pirozhan Karali mütalaya iştirak etmediklerini ve bu suçlamaları kabul etmediklerini söyledi.

“Müvekkil samimi bir şeklde savunmasını yaptı. Kendisi haber müdürü ve aynı zamanda şirket sahibi. Ancak bu haberleri yapan kendisi değil, Bu sitenin editörü ve muhabirleri söz konusu. Dolayısıyla müvekkillin 3713 sayılı yasanın 7/2 maddesi kapsamında bir sorumluluğu söz konusu değildir. Çünkü kendisi sadece haber müdürüdür.

Bunun dışında müvekkille birlikte bu haber sitesinin muhabirleri de Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde benzer haberler ile ilgili yargılanmış ve söz konusu muhabirler beraat etmiştir. Biz bunların göz önüne alınarak müvekkilimin beraat edilmesini talep ediyoruz.”


Duruşmaya beş dakika ara verildikten sonra Safiye Alağaş’ın yargılandığı Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2018/47 esas sayılı dava dosyasının iddianame ve gerekçeli kararından bir suretin ve Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2010/47 esas sayılı dava dosyasının iddianame ve duruşma tutanaklarının bir suretinin gönderilmesini için talepte bulunacağı kaydedildi.

Bu belgelerin tamamlanması için duruşma 5 Şubat 2019 günü saat 11:55’e ertelenmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 4. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 10:00’dı.

Gazeteci Safiye Alağaş’ın duruşması yedinci sırada yer alıyordu. Aynı gün aynı salonda ” Terör örgütü propagandası” yaptıkları iddiasıyla 24 kişinin yargılaması ayrı ayrı görüldü.

Gazeteci Alağaş, İstanbul’da görev yaptığı için duruşmaya biraz geç geldi ve duruşma 10:55’de görüldü.

Safiye, duruşmaya iki kızkardeşi ve avukatı Pirzohan Karali ile birlikte geldi.

Salon çevresinde kolluk görevilileri yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

  1. Ağır Ceza Mahkemesi Diyarbakır Adliye Binasındaki birçok mahkeme salonuna daha büyük ve ferah bir salon. İzleyici girişi kapısı mahkeme salonundan ayrı. Safiye Alağaş’ın duruşması günün yedinci duruşmasıydı ancak duruşma 55 dakika gecikmeyle başladı.
    Salon temiz, mahkeme heyetinin olduğu bölümün solunda pencereler mekanın aydınlanmasında etkili.

İzleyici bölümü de geniş ve beş basamaklı bir oturma düzeni şeklinde yapılmış.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Mezopotamya Haber Ajanası muhabiri ve yargılanan gazeteci Safiye Alağaş’ın iki kardeşi takip etti.

Genel Gözlemler

Alağaş’ın avukatı Pirozhan Karali savunma yaptığı sırada mahkeme heyeti üyeleri Özlem Kaynak Topan ve Ramazan Turan konuya tamamen ilgisizdi. Turan önündeki kağıda bir şeyler karalayıp arada telefonuna bakarken, Özlem Kaynak gözünü bilgisayardan ayırmıyordu.

Savcı ise mütalaa sırası gelinceye kadar cep telefonuyla oynadı. Avukat Karali’nin mütalaaya cevabı sırasında salondan çıktı. Kısa süre sonra salona geri döndü.

Avukatın konuşması sırasında aynı salonda görülecek olan Ömer Ege duruşması için SEBGİS sisteminden çağrı geldi. Bu durum duruşma saatinin gecikmesiyle ilgili olabilir ama bu çağrıdan hemen sonra mahkeme başkanı 11: 10’da duruşmaya beş dakika ara verdi. Aradan hemen sonra da duruşmanın ertelendiği kararı iletildi.

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial (Indictment)

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)