Safiye Alağaş

Safiye Alağaş - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

Safiye Alağaş’ın haber müdürü olarak görev yaptığı JinNews haber ajansının internet sitesine erişim, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından pek çok kez engellendi.

BTK daha sonra, JinNews ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, JinNews ile ilgili “terör örgütü propagandası yapıldığı” iddia edildi.

Suç duyurusunun ardından, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, JinNews’in haber müdürü Safiye Alağaş hakkında, 26 Mart 2018’de soruşturma başlattı. Alağaş, sitede yayımlanan 12 ayrı haber üzerinden suçlandı.

İddianameye göre, Alağaş, soruşturma aşamasında verdiği ifadesinde; JinNews’in kadın, çocuk ve hak odaklı haberler yaptığını dile getirdi. Alağaş, şunları söyledi:

“Araştırma raporundaki haberler, Afrin ile alakalıdır. Afrin’deki müdahalede, kadın ve çocuklar mağdur oldu. Amacımız müdahalenin durdurulup kadın ve çocukların zarar görmesine dikkat çekmektir. Örgütle alakamız yoktur. Propaganda yapmak gibi bir amacımızda yoktur. Suçlamaları kabul etmiyoruz.”

Hakkındaki iddianame, 5 Temmuz 2018’de tamamlandı.

JinNews kadın haber ajansı haber müdürü Safiye Alağaş hakkındaki iddianame, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından, 5 Temmuz 2018’de tamamlandı.

İddianame, üç sayfadan oluştu. İddianame, PKK ile ilgili iddialar ile başladı. İddianamede, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun JinNews hakkındaki suç duyurusuna yer verildi. “Sitenin Safiye Alağaş’a ait olduğu” iddia edildi. “Sitede yayımlanan içerikten Alağaş’ın sorumlu olduğu” öne sürüldü.

Alağaş, sitede yayımlanan 12 haber üzerinden suçlandı. Haberlerin tamamı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentine, Ocak 2018’de düzenlediği harekat ile ilgiliydi. Suçlama konusu yapılan haberlerin başlıkları iddianamede şu şekilde sıralandı:

. “Efrin halkı şehir savaşına hazır.”
. “Avrupa’da Kürtler Efrin için ayakta: Katliamlara ortak olmayın.”
. “İsmimiz Yok, bizim ismimiz çok, Avesta’yız, Jiyan’ız, Barin’iz.”
. “Bir özgürlük dansıydı Viyan, sonsuzluğa akan…”
. “Abdullah Öcalan’ın Kobone’de ayak bastığı ilk köy: onları anlatmak çok zor.”
. “Binlerce kadın Efrin’den seslendi: Avesta ve Barin’in iradesi yenilmez.”

İddianamede, Alağaş; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bir yıldan beş yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Ancak; Alağaş’ın hakkındaki suçlamayı “zincirleme şekilde işlediği” iddia edildi. Bu nedenle, Alağaş hakkında istenen cezasının, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden, dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi. Böylece, Alağaş hakkında, toplamda; bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası istendi.

Alağaş’ın, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Alağaş hakkındaki iddianame, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

JinNews kadın haber ajansı haber müdürü Safiye Alağaş’ın yargılanmasına, 11 Aralık 2018’de, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Alağaş, ilk savunmasını bu duruşmada yaptı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Savunmasında şunları söyledi:

“Benim PKK ile bir organik bağım yok. JinNews haber sitesinin haber müdürüyüm, ayrıca şirketin de sahibiyim. İddianameye konu olan haberler, JinNews’te paylaşılan haberler. Bu ajans ağırlıklı olarak kadına, çocuk, doğa ve hayvanlarla ilgili haberler yapar. Ancak bunların herhangi bir şekilde terör propagandası olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü söz konusu haberler gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılmış haberlerdir.

Muhabirler tarafından yapılan bu haberleri daha sonra editör kontrol eder. Müdür olarak sonra ben de okurum ancak tüm haberleri okuma şansım olmuyor.

Yaptığımız haberler mağdur duruma düşen kadın ve çocukların durumunu sosyal medya aracılığıyla ve haber olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. Herhangi bir terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övmek, meşru göstermek veya şiddete çağırmak gibi bir amacımız yok.”

Alağaş, internet sitesindeki haberlerin tamamının iddianameye alınmadığını söyledi. Alağaş, “örgütle ilgili olduğu” iddia edilen haberlerin seçilerek iddianameye konulduğunu söyledi:

“Özellikle örgütle ilintili olduğu değerlendirilen haberler alınarak, sitenin örgüt propagandası yaptığı şeklinde bir algı oluşturulmak istenmiş. Oysa bizim haber sitemizdeki haberlerin yüzde 80’i kadın, çocuk ve hayvanlara yönelik haberlerdir. Bunlar iddianameye ve dosya kapsamına alınmamış. Mahkemece bunların da göz önüne alınarak bir değerlendirme yapmasını talep ediyoruz.”

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını da bu duruşmada sundu. Alağaş, iddianamede; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı. Alağaş hakkındaki suçlamanın, “zincirleme şekilde işlendiği” iddia edilmiş ve hakkında istenen cezanın arttırılması talep edilmişti. Esas hakkındaki mütalaada ise Alağaş’ın; “terör örgütü propagandası yapmak suçlamasını basın ve yayın yoluyla işlediği” öne sürüldü.

Sonuç olarak, Alağaş, mütalaada; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. İddianamede, hakkında; bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası istenen Alağaş hakkında, mütalaada ise bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 gün hapis cezası talep edildi.

Avukat Pirozhan Karaali, mütalaaya katılmadıklarını ve bu suçlamaları kabul etmediklerini belirtti. Alağaş ile birlikte internet sitesinin başka muhabirlerinin, aynı haberler üzerinden, Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de yargılandığını ve beraat ettiklerini dile getirdi.

Avukat Karaali’nin bu savunması üzerine, mahkeme; Alağaş hakkında mahkemeler tarafından verilen kararların gerekçesinin istenmesine karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması, 5 Şubat 2019’da görüldü. Mahkeme heyetinin değiştiği görüldü. Bir önceki duruşmada, Alağaş hakkında verilen mahkeme kararlarının istenmesine ilişkin yazıya yanıt verildiği belirtildi. Yanıtlarda, Alağaş hakkında herhangi bir kayda rastlanmadığının ifade edildiği aktarıldı.

Mahkeme, bu duruşmada; JinNews’te yayımlanan haberlerde “terör örgütü propagandası yapıldığı” iddiasıyla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 16 Ocak 2019’da hazırlanan iddianamenin de dosyaya eklendiğini açıkladı.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 23 Mayıs 2019’da görüldü. Mahkeme heyeti, Alağaş’ın; yeni iddianame ile ilgili savunmasının alınması için duruşmayı erteledi.

Yargılamanın dördüncü ve karar duruşması, 22 Ekim 2019’da görüldü. Alağaş, ek süre talep etmediğini ve savunma yapacağını söyledi. Savunmasında önceki duruşmalarda verdiği savunmayı tekrar ettiğini, terör örgütü propagandası yapmadığını, yapılan haberlerin tamamen gazetecilik faaliyeti olduğunu söyledi.

Hakkındaki suçlamayı nasıl işlediğine dair herhangi bir iddianın dosyada olmadığını belirten Alağaş, yalnızca haber görsellerinin olduğunu söyleyerek iddiaları kabul etmediğini söyledi.

Mahkeme başkanı, “Sen oranın haber müdürü olduğun için yasada sorumluluk tamamen sana ait olduğundan yargılanman gerekiyor. Haberler senin kontrolünden mi geçiyor” diye sordu.

Alağaş, “Ben haber müdürüyüm. Dolayısıyla yayınların sorumluluğu bendedir ama bu kapsamda yapılan haberlerin tamamını kontrol etmem mümkün değildir. Beraatimi istiyorum” yanıtını verdi.

Duruşma sonunda, mahkeme; “suçun yasal unsurlarını oluşmadığı” gerekçesiyle Alağaş’ın beraatine karar verdi.

4. Standing - Oct. 22, 2019


Bu duruşmada, Alağaş’ın; hakkındaki yeni iddianame karşısındaki savunması alındı.

Alağaş, ek süre talep etmediğini ve savunma yapacağını söyledi.

Savunmasında önceki dosyada verdiği savunmayı tekrar ettiğini, terör örgütü propagandası yapmadığını, yapılan haberlerin tamamen gazetecilik faaliyeti olduğunu söyledi.

Dosyada üzerine atılı suçu nasıl işlediğine dair herhangi bir iddianın olmadığını belirten Alağaş, yalnızca haber görsellerinin olduğunu söyleyerek iddiaları kabul etmediğini söyledi.

Mahkeme Başkanı, “Sen oranın haber müdürü olduğun için yasada sorumluluk tamamen sana ait olduğundan yargılanman gerekiyor. Haberler senin kontrolünden mi geçiyor” diye sordu.

Alağaş, “Ben haber müdürüyüm. Dolayısıyla yayınların sorumluluğu bendedir ama bu kapsamda yapılan haberlerin tamamını kontrol etmem mümkün değildir. Beraatimi istiyorum” yanıtını verdi.

Avukat Pirozhan Karaali de müvekkilinin daha önce aynı iddialarla Van’da yargılanıp beraat ettiğini söyledi. Ayrıca Afrin’le ilgili haberler nedeniyle yargılanan Gazetekarınca sorumlularının beraatini emsal gösterdi. Müvekkilinin propaganda mahiyetinde bir faaliyetinin olmadığını söyleyerek beraatini istedi.

Savcı mütaalasında; “JinNews isimli internet sitesinden silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yaptığını” iddia ederek, Alağaş’ın cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, duruşmaya, karar için ara verdi.


Yaklaşık 15 dakikalık aranın ardından, mahkeme heyeti; kararını açıkladı.

Alağaş’ın “atılı suçlamanın yasal unsurları oluşmadığı” gerekçesiyle beraatine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Safiye Alağaş ve avukatı, geç geldiği için duruşma geç başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, havalandırılmış ve temizdi. Duruşma salonunda, iki sivil polisin bulunduğu görüldü.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş, avukatı Pirozhan Karaali ile katıldı. Duruşmayı Alağaş’ın ailesi ve basın mensuplarından oluşan dokuz kişi izledi.

Genel Gözlemler

Mahkeme Hakimi, Alağaş’a tutanağa geçmeyen sorular sordu.

3. Standing - May 23, 2019


Saat 11.50’de başlaması gereken duruşma, gecikmeli olarak saat 13.30’da başladı.

Duruşma heyetinde değişiklik olmadı.

Duruşmada Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan yazıya yanıt verildiği görüldü.

Bir önceki duruşmada, Alağaş’ın adresinin bildirilmesi için avukatına süre verildiği anımsatıldı. Avukat Pirozhan Karaali; Alağaş’ın adresini bildireceklerini belirterek, bunun için tekrar süre verilmesini istedi.

Duruşma savcısı, eksiklerin giderilmesi gerektiğini ifade etti.


Mahkeme, dosyadaki eksiklerin tamamlanmasına karar verdi.

Yargılamanın, 22 Ekim 2019 tarihinde görülecek dördüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş katılmadı. Alağaş’ı, duruşmada; avukatı Pirozhan Karaali temsil etti.

Genel Gözlemler

Çok kısa süren duruşmada olağanüstü bir durum gözlenmedi.

2. Standing - Feb. 5, 2019


Duruşma, bir önceki duruşmada belirlenen saatte başladı.

Mahkeme heyetinin değiştiği görüldü. Bu yüzden, önceki duruşmanın tutanakları okundu.

Van 4’üncü ve Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemelerine gönderilen yazılara verilen yanıtta, Safiye Alağaş hakkında herhangi bir kayda rastlanmadığının belirtildiği aktarıldı.

Mahkeme heyeti, “Jinnews’te yayımlanan haberlerde terör örgütü propagandası yapıldığı” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 16 Ocak tarihinde hazırladığı iddianamenin, bu dosyaya eklendiğini açıkladı. Yeni iddianame okundu. İddianamenin Alağaş’a tebliğ edilmediği görüldü.

Avukat Pirozhan Karaali, Alağaş’ın İstanbul’da ikamet ettiğini, adresini duruşma arasında bildireceklerini söyledi. Alağaş’ın birleştirilen dosya ile ilgili savunmasının alınmasını isteyen Karaali, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Alağaş’ın yargılanıp beraat ettiğini belirtti. Savcı eksik hususların giderilmesini istedi.


Ara verilmeden verilen kararda, yeni iddianamenin Alağaş’a iletilmesine kararlaştırıldı.

Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Alağaş’ın beraat ettiği dosyanın esas numarasını bildirmek üzere avukata süre verilmesine karar verilerek duruşma ertelendi.

Bir sonraki duruşma tarihi olarak Duruşma 23 Mayıs 2019 tarihi belirlendi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi herhangi bir destek açıklaması yapılmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonu havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş katılmadı. Alağaş’ı, avukatı Pirozhan Karaali temsil etti.

Genel Gözlemler

Çok kısa süren duruşmada olağanüstü bir durum gözlenmedi.

1. Standing - Dec. 11, 2018


Duruşma, gecikmeli olarak, saat 10:55’te tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş’ın kimlik tespiti ve aylık gelirinin sorulmasıyla başladı.

Mahkeme Başkanı, Safiye Alağaş’a; yöneltilen “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasına karşı savunmasını sordu. Alağaş, şunları söyledi:

“Benim PKK ile bir organik bağım yoktur. JİNEWS Haber sitesinin haber müdürüyüm, ayrıca şirketin de sahibiyim. İddianameye konu olan haberler, Jİnnews’te paylaşılan haberlerdir. Bu ajans ağırlıklı olarak kadına, çocuk, doğa ve hayvanlarla ilgili haberler yapar. Ancak bunların herhangi bir şekilde terör propagandası olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü söz konusu haberler gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılmış haberlerdir. Bunlar muhabirler tarafından yapılan haberlerdir. Bu haberleri daha sonra editör kontrol eder. Müdür olarak sonra ben de okurum ancak tüm haberleri okuma şansım olmuyor.

Yaptığımız haberler mağdur duruma düşen kadın ve çocukların durumunu sosyal medya aracılığıyla ve haber olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. Yoksa herhangi bir terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övmek, meşru göstermek ve ya şiddete çağırmak gibi bir amacımız yoktur. Yaptığımız haberlerin tamamı kadın ve çocuklarla ilgilidir ama bu haberleri görmeyip sadece birkaç haber seçilmiş.”

Gazeteci Safiye Alağaş, ayırıca internet sitesindeki haberlerin tamamının iddianameye alınmadığını da vurguladı ve örgütle ilgili olduğu düşünülen haberlerin seçilerek iddianame oluşturduğunu savundu:

“Özellikle örgütle ilintili olduğu değerlendirilen haberler alınarak , sitenin örgüt propagandası yaptığı şeklinde bir algı oluşturulmak istenmiş. Oysa bizim haber sitemizdeki haberlerin yüzde 80’i kadın, çocuk ve hayvanlara yönelik haberlerdir. Bunlar iddianameye ve dosya kapsamına alınmamış. Mahkemece bunların da göz önüne alınarak bir değerlendirme yapmasını talep ediyoruz.”

Mahkeme Başkanı, Alağaş’a hakkında verilecek olası hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) isteyip istemediğini sordu.

Alağaş, yaptığı haberlerin suç olmadığını söyleyerek, kabul etmeyeceğini söyledi.

Avukat Pirozhan Karaali de okunan belgelerde aleyhte olanları kabul etmediğini söyleyerek savunmaya ekleyecek bir husus olmadığını belirtti.

Savcı, esas hakkında mütalaasında sanık Safiye Alağaş’ın üst sınırdan cezalandırılmasını isteyerek şunları söyledi.

“Haber sitesinde silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yönetmelerini meşru gösterecek, övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde birçok defa propagandasını yapan sanığın eyleminin terör örgütünün propagandasını yapma suçunu oluşturacağını anlaşılmakta olduğunu, sanığın haberleri gerçekleştirdiği zaman bakımından tek bir kastın kapsamında kabul edilebilecek makul bir süre olarak düşünülmesi, ayrıca haberlerin içeriği de dikkate alınarak üst sınırdan ceza verilmesini” talep etti.

Mahkeme Başkanı Safiye Alağaş’a mütalaya karşı diyecekleri ve esas hakkındaki savunmasını sordu.

Savcının esas hakkındaki mütalaası ile ilgili olarak Alağaş’ın avukatı Pirozhan Karaali mütalaaya katılmadıklarını ve bu suçlamaları kabul etmediklerini söyledi. Karaali şunları söyledi:

“Müvekkil samimi bir şeklde savunmasını yaptı. Kendisi haber müdürü ve aynı zamanda şirket sahibi. Ancak bu haberleri yapan kendisi değil, Bu sitenin editörü ve muhabirleri söz konusu. Dolayısıyla müvekkillin 3713 sayılı yasanın 7/2 maddesi kapsamında bir sorumluluğu söz konusu değildir. Çünkü kendisi sadece haber müdürüdür.

Bunun dışında müvekkille birlikte bu haber sitesinin muhabirleri de Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde benzer haberler ile ilgili yargılanmış ve söz konusu muhabirler beraat etmiştir. Biz bunların göz önüne alınarak müvekkilimin beraat edilmesini talep ediyoruz.”

Mahkeme heyeti, duruşmaya karar için ara verdi.


Aranın ardından, mahkeme; Safiye Alağaş’ın yargılandığı Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyasının iddianame ve gerekçeli kararından bir örneğinin ve Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dava dosyasının iddianame ve duruşma tutanaklarının bir örneğinin gönderilmesini talep etti.

Bu belgelerin tamamlanması için duruşma 5 Şubat 2019 günü saat 11:55’e ertelenmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 4. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmanın saat 10:00’da başlaması gerekiyordu. Gazeteci Safiye Alağaş’ın duruşması yedinci sırada yer alıyordu. Aynı gün, aynı salonda “terör örgütü propagandası” iddiasıyla 24 kişinin duruşması vardı.

Gazeteci Alağaş, İstanbul’da yaşadığı için gecikti ve duruşma 10:55’de görüldü.

Alağaş, duruşmaya iki kız kardeşi ve avukatı Pirzohan Karali ile birlikte katıldı.

Salon çevresinde kolluk görevilileri yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki birçok salona göre daha büyük ve ferahtı. Salon temizdi.

Salonda, izleyiciler için ayrılan yer yeterliydi.

Safiye Alağaş’ın duruşması günün yedinci duruşmasıydı. Duruşma 55 dakika gecikmeyle başladı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı gazeteciler ve Alağaş’ın iki kardeşi takip etti.

Genel Gözlemler

Alağaş’ın avukatı Pirozhan Karali savunma yaptığı sırada mahkeme heyeti üyeleri ilgisizdi. Üyelerden biri önündeki kağıda bir şeyler karalayıp, telefonuna bakarken, bir diğer üye gözünü bilgisayardan ayırmıyordu.

Savcı ise mütalaa sırası gelinceye kadar cep telefonuyla oynadı. Gazeteci Safiye Alağaş’ın avukatı Pirozhan Karaali’nin mütalaa karşısındaki savunması sırasında duruşma savcısının salondan çıktığı görüldü. Savcı, daha sonra döndü.

Avukatın konuşması sırasında aynı salonda görülecek olan başka bir duruşma için Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’nden (SEGBİS) çağrı geldi. Bunun, Alağaş’ın duruşmasının geç başlamasından kaynaklandığı düşünüldü. Bu yüzden mahkeme başkanı, saat 11.00’da duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından mahkeme, yargılamanın ertelenmesine karar verdi.

Safiye Alağaş - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Safiye Alağaş - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Safiye Alağaş - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Safiye Alağaş - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.