Safiye Alağaş

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) daha önce sekiz kez engellediği Jin News ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu “terör örgütü propagandası yapıldığı” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapıldı. Ardından ajansın haber müdürü Safiye Alağaş hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma 26 Mart 2018’de başlatıldı.

Sitede yayımlanan 12 ayrı haber, suçlama konusu yapıldı. Zincirleme şekilde “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltilerek, iddianame hazırlandı. İddianame 5 Temmuz 2018’de tamamlandı.

Gazeteci Safiye Alağaş hakkındaki iddianame, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlandı. 5 Temmuz 2018’de mahkemeye sunulan iddianame üç sayfadan oluştu.

İddianame, PKK’nin kuruluşuna dair bilgilerle başladı.

Bilgi Teknolojileri Kurumu başvurusu üzerine Jin News üzerinden yapılan soruşturmada sitenin Safiye Alağaş’a ait olduğunun tespit edildiği, içeriğinden Alağaş’ın sorumlu olduğu kaydedildi.

Jinnews1.com ve jinnews.com sitesinde yayımlanan 12 haber suçlamaya dayanak gösterildi. Söz konusu haber başlıkları; “Efrin halkı şehir savaşına hazır”, “Avrupa’da Kürtler Efrin için ayakta: Katliamlara ortak olmayın”, “İsmimiz Yok, bizim ismimiz çok, Avesta’yız, Jiyan’ız, Barin’iz”, “Bir özgürlük dansıydı Viyan, sonsuzluğa akan…”, “Abdullah Öcalan’ın Kobone’de ayak bastığı ilk köy: onları anlatmak çok zor”,“Binlerce kadın Efrin’den seslendi: Avesta ve Barin’in iradesi yenilmez” şeklinde iddianamede yer aldı.

Safiye Alağaş, iddianameye yansıyan ifadesinde; Jin News isimli haber sitesinin şirket sahibi ve haber müdürü olduğunu belirti. Suçlama konusu paylaşımların haber içerikli olduğu dile getirdi.

Kadın, çocuk ve hak odaklı haberler yaptıklarını belirten Ağataş, suçlama konusundaki haberlerin de Suriye’nin kuzeyindeki Afrin ile alakalı olduğunu söyledi: “Afrin’deki müdahalede kadın ve çocuklar mağdur oldu. Amacımız müdahalenin durdurulup kadın ve çocukların zarar görmesine dikkat çekmektir. Örgütle alakamız yoktur. Propaganda yapmak gibi bir amacımızda yoktur. Türkiye’nin her yerinde haber yapıyoruz. Yaptığımız haberler kadın ve çocukla alakalıdır. Sitemiz incelenirse bu görülecektir. Suçlamaları kabul etmiyoruz.”

İddianameye konu Afrin; Suriye’nin kuzeyinde yer alan bir kent. Türkiye, Ocak 2018’de “Zeytin Dalı Harekatı” adıyla buraya askeri operasyon başlattı.

İddianamede Alağaş’ın söz konusu haberlerle, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinde düzenlenen “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediği iddia edildi. Haberlerin birden çok kez olduğu gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun 43’üncü maddesi kapsamındaki “zincirleme suç” kapsamında olduğu kaydedildi. Bu kapsamda toplamda 1 yıl 3 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Ayrıca TCK’nin 53’üncü maddesinde düzenlenen “belirli haklardan yoksun bırakma” yaptırımın uygulanması istendi.

Gazeteci Safiye Alağaş’a zincirleme şekilde “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasının yöneltildiği yargılama, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Yargılamanın ilk duruşması, 11 Aralık 2018’de görüldü. Duruşmada Alağaş, savunma yaptı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Savunmasında şu başlıklar öne çıktı:

“Benim PKK ile bir organik bağım yok. JinNews haber sitesinin haber müdürüyüm, ayrıca şirketin de sahibiyim. İddianameye konu olan haberler, JinNews’te paylaşılan haberler. Bu ajans ağırlıklı olarak kadına, çocuk, doğa ve hayvanlarla ilgili haberler yapar. Ancak bunların herhangi bir şekilde terör propagandası olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü söz konusu haberler gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılmış haberlerdir.

Muhabirler tarafından yapılan bu haberleri daha sonra editör kontrol eder. Müdür olarak sonra ben de okurum ancak tüm haberleri okuma şansım olmuyor.

Yaptığımız haberler mağdur duruma düşen kadın ve çocukların durumunu sosyal medya aracılığıyla ve haber olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. Herhangi bir terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övmek, meşru göstermek veya şiddete çağırmak gibi bir amacımız yok.”

Alağaş, internet sitesindeki haberlerin tamamının iddianameye alınmadığını söyledi. Alağaş, “örgütle ilgili olduğu” iddia edilen haberlerin seçilerek iddianameye konulduğunu söyledi: “Özellikle örgütle ilintili olduğu değerlendirilen haberler alınarak, sitenin örgüt propagandası yaptığı şeklinde bir algı oluşturulmak istenmiş. Oysa bizim haber sitemizdeki haberlerin yüzde 80’i kadın, çocuk ve hayvanlara yönelik haberlerdir. Bunlar iddianameye ve dosya kapsamına alınmamış. Mahkemece bunların da göz önüne alınarak bir değerlendirme yapmasını talep ediyoruz.”

Savcı, esas hakkında mütalaasını sundu. Alağaş’ın atılı suçlamadan cezalandırılmasını istedi.

Avukat Pirozhan Karaali, mütalaaya katılmadıklarını ve bu suçlamaları kabul etmediklerini belirtti. Alağaş ile birlikte sitenin muhabirlerinin Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde benzer haberler ile ilgili yargılanıp muhabirlerin beraat ettiğini söyledi.

Mahkeme, Safiye Alağaş’ın yargılandığı Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2018/47 esas sayılı dava dosyasının iddianame ve gerekçeli kararının bir örneğinin istenilmesine karar verdi. Ayrıca Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2010/47 esas sayılı dava dosyasının iddianame ve duruşma tutanaklarının da birer örneklerinin mahkemeye gönderilmesi için istenilmesine karar verildi.

Yargılamanın ikinci duruşması, 5 Şubat 2019’da görüldü. Van 4. ve Adana 8. Ağır Ceza Mahkemelerine gönderilen müzekkerelere verilen cevapta Alağaş hakkında herhangi bir kayda rastlanmadığı belirtildi.

Mahkeme heyeti, Jin News’te yayımlanan haberlerde “terör örgütü propagandası yapıldığı” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 16 Ocak 2019’da hazırlandığı iddianamenin de mevcut dosyayla birleştirildiğini açıkladı. Birleştirme talepli dosyanın iddianamesi okundu. İddianame Alağaş’a ulaştırılmamıştı.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 23 Mayıs 2019’da görüldü. Mahkeme heyeti, birleşen dosya yönünden sanığın savunmasının alınması için duruşmayı erteledi.

Yargılamanın dördüncü ve karar duruşması, 22 Ekim 2019’da görüldü. Alağaş, ek süre talep etmediğini ve savunma yapacağını söyledi. Savunmasında önceki duruşmalarda verdiği savunmayı tekrar ettiğini, terör örgütü propagandası yapmadığını, yapılan haberlerin tamamen gazetecilik faaliyeti olduğunu söyledi. Dosyada üzerine atılı suçu nasıl işlediğine dair herhangi bir iddianın olmadığını belirten Alağaş, yalnızca haber görsellerinin olduğunu söyleyerek iddiaları kabul etmediğini söyledi.

Mahkeme başkanı, “Sen oranın haber müdürü olduğun için yasada sorumluluk tamamen sana ait olduğundan yargılanman gerekiyor. Haberler senin kontrolünden mi geçiyor” diye sordu.
Alağaş, “Ben haber müdürüyüm. Dolayısıyla yayınların sorumluluğu bendedir ama bu kapsamda yapılan haberlerin tamamını kontrol etmem mümkün değildir. Beraatimi istiyorum” yanıtını verdi.

Duruşma sonunda, “suçun yasal unsurlarını oluşmadığı” gerekçesiyle Alağaş’ın beraatine karar verildi.

4. Standing - Oct. 22, 2019


Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) daha önce sekiz kez engellediği Jin News’in Haber Müdürü Safiye Alağaş’la ilgili, sitede yayınlanan haberlerle örgüt propogandası yaptığı iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine Alağaş hakkında 26 Mart 2018’de soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Safiye Alağaş, ajansın kadın ve çocuk odaklı haber yaptığını vurguladı.

Hakkındaki iddianame 5 Temmuz 2018’de tamamlandı.

İddianamede, haberlerde kullanılan PKK yöneticisi Abdullah Öcalan ile Suriye’de yaşamını yitiren YPJ [Yekîneyên Parastina Jin - Kadın Halk Savunma Birlikleri] üyelerinin fotoğrafları, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’e yönelik askeri operasyonuna dikkat çekilen haberler ve ‘kadının kalemi’ köşesinde yayınlanan yazılar suçlama konusu yapıldı.

İddianamede, “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla Alağaş’ın beş yıla kadar hapsi istendi.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamenin ilk duruşması 11 Aralık’ta görüldü. Mahkeme Başkanı, Safiye Alağaş’a yaptıkları haberlerle ilgili örgüt propagandası yaptıkları iddiasını sordu. Safiye Alağaş söz hakkı alarak hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Alağaş’ın savunması şu şekildeydi:

“Benim PKK ile bir organik bağım yoktur. JİNEWS Haber sitesinin haber müdürüyüm, ayrıca şirketin de sahibiyim. İddianameye konu olan haberler, Jİnnews’te paylaşılan haberlerdir. Bu ajans ağırlıklı olarak kadına, çocuk, doğa ve hayvanlarla ilgili haberler yapar. Ancak bunların herhangi bir şekilde terör propagandası olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü söz konusu haberler gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılmış haberlerdir. Bunlar muhabirler tarafından yapılan haberlerdir. Bu haberleri daha sonra editör kontrol eder. Müdür olarak sonra ben de okurum ancak tüm haberleri okuma şansım olmuyor. Yaptığımız haberler mağdur duruma düşen kadın ve çocukların durumunu sosyal medya aracılığıyla ve haber olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. Yoksa herhangi bir terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övmek, meşru göstermek ve ya şiddete çağırmak gibi bir amacımız yoktur. Yaptığımız haberlerin tamamı kadın ve çocuklarla ilgilidir ama bu haberleri görmeyip sadece birkaç haber seçilmiş.”

Alağaş, ayırıca internet sitesindeki haberlerin tamamı iddianameye alınmadığını da vurguladı ve örgütle ilgili olduğu düşünülen haberlerin seçilerek iddianame oluşturduğunu savundu:

Savcı, esas hakkında mütalaasında sanık Safiye Alağaş’ın üst sınırdan cezalandırılmasını isteyerek şunları söyledi:

“Haber sitesinde silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yönetmelerini meşru gösterecek, övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde birçok defa propagandasını yapan sanığın eyleminin terör örgütünün propagandasını yapma suçunu oluşturacağını anlaşılmakta olduğunu, sanığın haberleri gerçekleştirdiği zaman bakımından tek bir kastın kapsamında kabul edilebilecek makul bir süre olarak düşünülmesi , ayrıca haberlerin içeriği de dikkate alınarak teşideden (üst sınırdan) 3713 sayılı kanun 7/2-2. cümle TCK 43 ve 53 maddeleri uyarınca cezalandırılmasını kamu adına talep etti.

Mahkeme Başkanı Safiye Alağaş’a mütalaya karşı diyecekleri ve esas hakkındaki savunmasını sordu.

Yargılamanın ikinci duruşması 5 Şubat 2019’da görüldü. Van 4’üncü ve Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemelerine gönderilen müzekkerelere verilen cevapta Safiye Alağaş hakkında herhangi bir kayda rastlanmadığı belirtildi. Mahkeme heyeti, Jinnews’te yayımlanan haberlerde “Örgüt propagandası yapıldığı” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 16 Ocak tarihinde hazırlandığını belirttiği birleştirme talepli iddianamenin mevcut dosyayla birleştirildiğini de açıkladı.

Yargılamanın üçüncü duruşması 23 Mayıs 2019’da görüldü. Duruşmada Van 5. Ağır Ceza Mahkemesine yazılan müzekkereye cevap verildiği görüldü. Geçen celse Alağaş’ın adresini bildirmek üzere avukatına süre verildiği hatırlatıldı. Yargılama eksik hususların giderilmesi için ertelendi.

Yargılamanın 22 Ekim 2019’daki duruşmasında Alağaş hakkında beraat kararı verildi.


Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşmasında heyet değişikliği oldu.

Duruşma önceki zabıtların okunmasıyla başladı.

Alağaş’a Jin News’te yayınlanan haberler nedeniyle silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçundan açılan başka bir dosya, bu dava dosyasıyla birleştirilerek ifadesi alındı.

Alağaş, ek süre talep etmediğini ve savunma yapacağını söyledi. Savunmasında önceki dosyada verdiği savunmayı tekrar ettiğini, terör örgütü propagandası yapmadığını, yapılan haberlerin tamamen gazetecilik faaliyeti olduğunu söyledi.

Dosyada üzerine atılı suçu nasıl işlediğine dair herhangi bir iddianın olmadığını belirten Alağaş, yalnızca haber görsellerinin olduğunu söyleyerek iddiaları kabul etmediğini söyledi.

Mahkeme Başkanı, “Sen oranın haber müdürü olduğun için yasada sorumluluk tamamen sana ait olduğundan yargılanman gerekiyor. Haberler senin kontrolünden mi geçiyor” diye sordu.

Alağaş, “Ben haber müdürüyüm. Dolayısıyla yayınların sorumluluğu bendedir ama bu kapsamda yapılan haberlerin tamamını kontrol etmem mümkün değildir. Beraatimi istiyorum” yanıtını verdi.

Avukat Pirozhan Karaali de müvekkilinin daha önce aynı iddialarla Van’da yargılanıp beraat ettiğini söyledi. Ayrıca Afrin’le ilgili haberler nedeniyle yargılanan Gazetekarınca sorumlularının beraatini emsal gösterdi. Müvekkilinin propaganda mahiyetinde bir faaliyetinin olmadığını söyleyerek beraatini istedi.

Savcı mütaalasında; JinNews isimli internet sitesinden silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yaptığını belirterek, 3713 Sayılı Kanunun7/2 ve TCK’nın 43 ve 53. maddesince cezalandırılmasını istedi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Belirlenen saatte avukat ve sanık geciktiği için duruşma 10:40’da yapıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Salon havalandırılmış ve temizdi. Salonda 2 sivil polis memuru hazır bulundu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş avukatı Pirozhan Karaali ile katıldı. Duruşmayı Alağaş’ın ailesi ve basın mensuplarından oluşan dokuz kişi izledi.

Genel Gözlemler

Mahkeme Hakimi, Alağaş’a tutanağa geçmeyen sorular sordu.


Yaklaşık 15 dakika verilen aradan sonra mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Alağaş’a atılı suçlamanın yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verildi.

3. Standing - May 23, 2019


Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) daha önce sekiz kez engellediği Jin News’in Haber Müdürü Safiye Alağaş’la ilgili, sitede yayınlanan haberlerle örgüt propogandası yaptığı iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine Alağaş hakkında 26 Mart 2018’de soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Safiye Alağaş, ajansın kadın ve çocuk odaklı haber yaptığını vurguladı.

Hakkındaki iddianame 5 Temmuz 2018’de tamamlandı.

İddianamede, haberlerde kullanılan PKK yöneticisi Abdullah Öcalan ile Suriye’de yaşamını yitiren YPJ [Yekîneyên Parastina Jin - Kadın Halk Savunma Birlikleri] üyelerinin fotoğrafları, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’e yönelik askeri operasyonuna dikkat çekilen haberler ve ‘kadının kalemi’ köşesinde yayınlanan yazılar suçlama konusu yapıldı.

İddianamede, “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla Alağaş’ın beş yıla kadar hapsi istendi.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamenin ilk duruşması 11 Aralık’ta görüldü. Mahkeme Başkanı, Safiye Alağaş’a yaptıkları haberlerle ilgili örgüt propagandası yaptıkları iddiasını sordu. Safiye Alağaş söz hakkı alarak hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Alağaş’ın savunması şu şekildeydi:

“Benim PKK ile bir organik bağım yoktur. JİNEWS Haber sitesinin haber müdürüyüm, ayrıca şirketin de sahibiyim. İddianameye konu olan haberler, Jİnnews’te paylaşılan haberlerdir. Bu ajans ağırlıklı olarak kadına, çocuk, doğa ve hayvanlarla ilgili haberler yapar. Ancak bunların herhangi bir şekilde terör propagandası olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü söz konusu haberler gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılmış haberlerdir. Bunlar muhabirler tarafından yapılan haberlerdir. Bu haberleri daha sonra editör kontrol eder. Müdür olarak sonra ben de okurum ancak tüm haberleri okuma şansım olmuyor. Yaptığımız haberler mağdur duruma düşen kadın ve çocukların durumunu sosyal medya aracılığıyla ve haber olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. Yoksa herhangi bir terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övmek, meşru göstermek ve ya şiddete çağırmak gibi bir amacımız yoktur. Yaptığımız haberlerin tamamı kadın ve çocuklarla ilgilidir ama bu haberleri görmeyip sadece birkaç haber seçilmiş.”

Alağaş, ayırıca internet sitesindeki haberlerin tamamı iddianameye alınmadığını da vurguladı ve örgütle ilgili olduğu düşünülen haberlerin seçilerek iddianame oluşturduğunu savundu:

Savcı, esas hakkında mütalaasında sanık Safiye Alağaş’ın üst sınırdan cezalandırılmasını isteyerek şunları söyledi:

“Haber sitesinde silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yönetmelerini meşru gösterecek, övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde birçok defa propagandasını yapan sanığın eyleminin terör örgütünün propagandasını yapma suçunu oluşturacağını anlaşılmakta olduğunu, sanığın haberleri gerçekleştirdiği zaman bakımından tek bir kastın kapsamında kabul edilebilecek makul bir süre olarak düşünülmesi , ayrıca haberlerin içeriği de dikkate alınarak teşideden (üst sınırdan) 3713 sayılı kanun 7/2-2. cümle TCK 43 ve 53 maddeleri uyarınca cezalandırılmasını kamu adına talep etti.

Mahkeme Başkanı Safiye Alağaş’a mütalaya karşı diyecekleri ve esas hakkındaki savunmasını sordu.

Yargılamanın ikinci duruşması 5 Şubat 2019’da görüldü. Van 4’üncü ve Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemelerine gönderilen müzekkerelere verilen cevapta Safiye Alağaş hakkında herhangi bir kayda rastlanmadığı belirtildi. Mahkeme heyeti, Jinnews’te yayımlanan haberlerde “Örgüt propagandası yapıldığı” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 16 Ocak tarihinde hazırlandığını belirttiği birleştirme talepli iddianamenin mevcut dosyayla birleştirildiğini de açıkladı.Next Trial: Oct. 22, 2019, 9 a.m.


11.50 olarak belirlenen duruşma verilen saatte başlayamadı. Duruşma öğleden sonra yapıldı.

Duruşma heyetinde değişiklik olmadı.

Duruşmada Van 5. Ağır Ceza Mahkemesine yazılan müzekkereye cevap verildiği görüldü. Geçen celse Alağaş’ın adresini bildirmek üzere avukatına süre verildiği hatırlatıldı. Avukat Pirozhan Karaali, müvekkilin adresini bildireceklerini belirterek, bunun için tekrar süre verilmesi talebinde bulundu. İddia makamından görüşü soruldu. Savcı eksiklerin giderilmesi gerektiğini ifade etti.


Duruşma eksik hususların giderilmesi için 22 Ekim 2019 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş katılmadı. Avukatı Pirozhan Karaali katıldı. İzleme ekibi dışında izleyici sırası boştu.

Genel Gözlemler

Çok kısa süren duruşmada olağanüstü bir durum gözlenmedi.

2. Standing - Feb. 5, 2019


Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) daha önce sekiz kez engellediği Jin News’in Haber Müdürü Safiye Alağaş’la ilgili, sitede yayınlanan haberlerle örgüt propogandası yaptığı iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine Alağaş hakkında 26 Mart 2018’de soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Safiye Alağaş, ajansın kadın ve çocuk odaklı haber yaptığını vurguladı.

Hakkındaki iddianame 5 Temmuz 2018’de tamamlandı.

İddianamede, haberlerde kullanılan PKK yöneticisi Abdullah Öcalan ile Suriye’de yaşamını yitiren YPJ [Yekîneyên Parastina Jin - Kadın Halk Savunma Birlikleri] üyelerinin fotoğrafları, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’e yönelik askeri operasyonuna dikkat çekilen haberler ve ‘kadının kalemi’ köşesinde yayınlanan yazılar suçlama konusu yapıldı.

İddianamede, “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla Alağaş’ın beş yıla kadar hapsi istendi.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamenin ilk duruşması 11 Aralık’ta görüldü.

Mahkeme Başkanı, Safiye Alağaş’a yaptıkları haberlerle ilgili örgüt propagandası yaptıkları iddiasını sordu. Safiye Alağaş söz hakkı alarak hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Alağaş’ın savunması şu şekildeydi:

“Benim PKK ile bir organik bağım yoktur. JİNEWS Haber sitesinin haber müdürüyüm, ayrıca şirketin de sahibiyim. İddianameye konu olan haberler, Jİnnews’te paylaşılan haberlerdir. Bu ajans ağırlıklı olarak kadına, çocuk, doğa ve hayvanlarla ilgili haberler yapar. Ancak bunların herhangi bir şekilde terör propagandası olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü söz konusu haberler gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılmış haberlerdir. Bunlar muhabirler tarafından yapılan haberlerdir. Bu haberleri daha sonra editör kontrol eder. Müdür olarak sonra ben de okurum ancak tüm haberleri okuma şansım olmuyor. Yaptığımız haberler mağdur duruma düşen kadın ve çocukların durumunu sosyal medya aracılığıyla ve haber olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. Yoksa herhangi bir terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övmek, meşru göstermek ve ya şiddete çağırmak gibi bir amacımız yoktur. Yaptığımız haberlerin tamamı kadın ve çocuklarla ilgilidir ama bu haberleri görmeyip sadece birkaç haber seçilmiş.”

Alağaş, ayırıca internet sitesindeki haberlerin tamamı iddianameye alınmadığını da vurguladı ve örgütle ilgili olduğu düşünülen haberlerin seçilerek iddianame oluşturduğunu savundu:

Savcı, esas hakkında mütalaasında sanık Safiye Alağaş’ın üst sınırdan cezalandırılmasını isteyerek şunları söyledi:

“Haber sitesinde silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yönetmelerini meşru gösterecek, övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde birçok defa propagandasını yapan sanığın eyleminin terör örgütünün propagandasını yapma suçunu oluşturacağını anlaşılmakta olduğunu, sanığın haberleri gerçekleştirdiği zaman bakımından tek bir kastın kapsamında kabul edilebilecek makul bir süre olarak düşünülmesi , ayrıca haberlerin içeriği de dikkate alınarak teşideden (üst sınırdan) 3713 sayılı kanun 7/2-2. cümle TCK 43 ve 53 maddeleri uyarınca cezalandırılmasını kamu adına talep etti.

Mahkeme Başkanı Safiye Alağaş’a mütalaya karşı diyecekleri ve esas hakkındaki savunmasını sordu.Next Trial: May 23, 2019, 9:30 a.m.


11.50 olarak belirlenen duruşma verilen saatte başladı.

Duruşmada heyet değişikliği nedeniyle zabıtlar okundu.

Van 4’üncü ve Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemelerine gönderilen müzekkerelere verilen cevapta Safiye Alağaş hakkında herhangi bir kayda rastlanmadığı belirtildi.

Mahkeme heyeti, Jinnews’te yayımlanan haberlerde “Örgüt propagandası yapıldığı” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 16 Ocak tarihinde hazırlandığını belirttiği birleştirme talepli iddianamenin mevcut dosyayla birleştirildiğini de açıkladı.

Birleştirme talepli dosyanın iddianamesi okundu, iddianamenin Alağaş’a tebliğ edilmediği görüldü. Avukat Pirozhan Karaali müvekkilinin İstanbul’da ikamet ettiğini, adresi celse arasında bildireceklerini söyledi. Alağaş’ın birleştirilen dosya ile ilgili savunmasının alınmasını isteyen Karaali, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Alağaş’ın yargılanıp beraat ettiğini belirtti. Savcı eksik hususların giderilmesini istedi.


Ara verilmeden verilen kararda: Sanığa iddianame tebliğ edilerek savunmasının tespiti için talimat yazılmasına, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Alağaş’ın beraat ettiği dosyanın esas numarasını bildirmek üzere avukata süre verilmesine karar verilerek duruşma ertelendi.

Bir sonraki duruşma tarihi olarak Duruşma 23 Mayıs 2019 tarihi belirlendi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi herhangi bir destek açıklaması yapılmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş katılmadı. Avukatı Pirozhan Karaali katıldı. İzleme ekibi dışında izleyici sırası boştu.

Genel Gözlemler

Çok kısa süren duruşmada olağanüstü bir durum gözlenmedi.

1. Standing - Dec. 11, 2018


Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) daha önce sekiz kez engellediği Jin News’in Haber Müdürü Safiye Alağaş’la ilgili, sitede yayınlanan haberlerle örgüt propogandası yaptığı iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu üzerine Alağaş hakkında 26 Mart 2018’de soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Safiye Alağaş, ajansın kadın ve çocuk odaklı haber yaptığını vurguladı.

Hakkındaki iddianame 5 Temmuz 2018’de tamamlandı.

İddianamede, haberlerde kullanılan PKK yöneticisi Abdullah Öcalan ile Suriye’de yaşamını yitiren YPJ [Yekîneyên Parastina Jin - Kadın Halk Savunma Birlikleri] üyelerinin fotoğrafları, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’e yönelik askeri operasyonuna dikkat çekilen haberler ve ‘kadının kalemi’ köşesinde yayınlanan yazılar suçlama konusu yapıldı.

İddianamede, “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla Alağaş’ın beş yıla kadar hapsi istendi.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamenin ilk duruşması 11 Aralık’ta görüldü.Next Trial: Feb. 5, 2019, 11:55 a.m.


Duruşma 10:55’de tutuksuz yargılanan Safiye Alağaş’ın kimlik tespiti ve aylık gelirinin sorulmasıyla başladı.

Mahkeme Başkanı, Safiye Alağaş’a yaptıkları haberlerle ilgili örgüt propagandası yaptıkları iddiasını sordu. Safiye Alağaş söz hakkı alarak hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Alağaş’ın savunması şu şekildeydi:

“Benim PKK ile bir organik bağım yoktur. JİNEWS Haber sitesinin haber müdürüyüm, ayrıca şirketin de sahibiyim. İddianameye konu olan haberler, Jİnnews’te paylaşılan haberlerdir. Bu ajans ağırlıklı olarak kadına, çocuk, doğa ve hayvanlarla ilgili haberler yapar. Ancak bunların herhangi bir şekilde terör propagandası olduğunu kabul etmiyorum. Çünkü söz konusu haberler gazetecilik faaliyetleri kapsamında yapılmış haberlerdir. Bunlar muhabirler tarafından yapılan haberlerdir. Bu haberleri daha sonra editör kontrol eder. Müdür olarak sonra ben de okurum ancak tüm haberleri okuma şansım olmuyor. Yaptığımız haberler mağdur duruma düşen kadın ve çocukların durumunu sosyal medya aracılığıyla ve haber olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. Yoksa herhangi bir terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övmek, meşru göstermek ve ya şiddete çağırmak gibi bir amacımız yoktur. Yaptığımız haberlerin tamamı kadın ve çocuklarla ilgilidir ama bu haberleri görmeyip sadece birkaç haber seçilmiş.”

Gazeteci Safiye Alağaş, ayırıca internet sitesindeki haberlerin tamamı iddianameye alınmadığını da vurguladı ve örgütle ilgili olduğu düşünülen haberlerin seçilerek iddianame oluşturduğunu savundu:

“Özellikle örgütle ilintili olduğu değerlendirilen haberler alınarak , sitenin örgüt propagandası yaptığı şeklinde bir algı oluşturulmak istenmiş. Oysa bizim haber sitemizdeki haberlerin yüzde 80’i kadın, çocuk ve hayvanlara yönelik haberlerdir. Bunlar iddianameye ve dosya kapsamına alınmamış. Mahkemece bunların da göz önüne alınarak bir değerlendirme yapmasını talep ediyoruz.”

Mahkeme Başkanı, sanık kürsüsündeki Alağaş’a hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını isteyip istemediğini sordu.

Alağaş, yaptığı haberlerin suç olmadığını söyleyerek, kabul etmeyeceğini söyledi.

Avukat Pirzohan Karalı da okunan belgelerde aleyhte olanları kabul etmediğini söyleyerek savunmaya ekleyecek bir husus olmadığını belirtti.

Savcı, esas hakkında mütalaasında sanık Safiye Alağaş’ın üst sınırdan cezalandırılmasını isteyerek şunları söyledi.

“Haber sitesinde silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yönetmelerini meşru gösterecek, övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde birçok defa propagandasını yapan sanığın eyleminin terör örgütünün propagandasını yapma suçunu oluşturacağını anlaşılmakta olduğunu, sanığın haberleri gerçekleştirdiği zaman bakımından tek bir kastın kapsamında kabul edilebilecek makul bir süre olarak düşünülmesi , ayrıca haberlerin içeriği de dikkate alınarak teşideden (üst sınırdan) 3713 sayılı kanun 7/2-2. cümle TCK 43 ve 53 maddeleri uyarınca cezalandırılmasını kamu adına talep etti.

Mahkeme Başkanı Safiye Alağaş’a mütalaya karşı diyecekleri ve esas hakkındaki savunmasını sordu.

Savcının esas hakkındaki mütalaası ile ilgili olarak Alağaş’ın avukatı Pirozhan Karali mütalaya iştirak etmediklerini ve bu suçlamaları kabul etmediklerini söyledi.

“Müvekkil samimi bir şeklde savunmasını yaptı. Kendisi haber müdürü ve aynı zamanda şirket sahibi. Ancak bu haberleri yapan kendisi değil, Bu sitenin editörü ve muhabirleri söz konusu. Dolayısıyla müvekkillin 3713 sayılı yasanın 7/2 maddesi kapsamında bir sorumluluğu söz konusu değildir. Çünkü kendisi sadece haber müdürüdür.

Bunun dışında müvekkille birlikte bu haber sitesinin muhabirleri de Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde benzer haberler ile ilgili yargılanmış ve söz konusu muhabirler beraat etmiştir. Biz bunların göz önüne alınarak müvekkilimin beraat edilmesini talep ediyoruz.”


Duruşmaya beş dakika ara verildikten sonra Safiye Alağaş’ın yargılandığı Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2018/47 esas sayılı dava dosyasının iddianame ve gerekçeli kararından bir suretin ve Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2010/47 esas sayılı dava dosyasının iddianame ve duruşma tutanaklarının bir suretinin gönderilmesini için talepte bulunacağı kaydedildi.

Bu belgelerin tamamlanması için duruşma 5 Şubat 2019 günü saat 11:55’e ertelenmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 4. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 10:00’dı.

Gazeteci Safiye Alağaş’ın duruşması yedinci sırada yer alıyordu. Aynı gün aynı salonda “Terör örgütü propagandası” yaptıkları iddiasıyla 24 kişinin yargılaması ayrı ayrı görüldü.

Gazeteci Alağaş, İstanbul’da görev yaptığı için duruşmaya biraz geç geldi ve duruşma 10:55’de görüldü.

Safiye, duruşmaya iki kızkardeşi ve avukatı Pirzohan Karali ile birlikte geldi.

Salon çevresinde kolluk görevilileri yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

  1. Ağır Ceza Mahkemesi Diyarbakır Adliye Binasındaki birçok mahkeme salonuna daha büyük ve ferah bir salon. İzleyici girişi kapısı mahkeme salonundan ayrı. Safiye Alağaş’ın duruşması günün yedinci duruşmasıydı ancak duruşma 55 dakika gecikmeyle başladı.
    Salon temiz, mahkeme heyetinin olduğu bölümün solunda pencereler mekanın aydınlanmasında etkili.

İzleyici bölümü de geniş ve beş basamaklı bir oturma düzeni şeklinde yapılmış.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Mezopotamya Haber Ajanası muhabiri ve yargılanan gazeteci Safiye Alağaş’ın iki kardeşi takip etti.

Genel Gözlemler

Alağaş’ın avukatı Pirozhan Karali savunma yaptığı sırada mahkeme heyeti üyeleri konuya ilgisizdi. Üyelerden biri önündeki kağıda bir şeyler karalayıp arada telefonuna bakarken, bir diğer üye gözünü bilgisayardan ayırmıyordu.

Savcı ise mütalaa sırası gelinceye kadar cep telefonuyla oynadı. Avukat Karali’nin mütalaaya cevabı sırasında salondan çıktı. Kısa süre sonra salona geri döndü.

Avukatın konuşması sırasında aynı salonda görülecek olan Ömer Ege duruşması için SEBGİS sisteminden çağrı geldi. Bu durum duruşma saatinin gecikmesiyle ilgili olabilir ama bu çağrıdan hemen sonra mahkeme başkanı 11:10’da duruşmaya beş dakika ara verdi. Aradan hemen sonra da duruşmanın ertelendiği kararı iletildi.

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial (Indictment)

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Safiye Alağaş - Propaganda of an Organization Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)