Said Sefa

FETÖ Media Organization

15 Temmuz darbe girişiminin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Fetullah Terör Örgütü – Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PYD) medya yapılanması içerisinde yer aldıkları” iddiasıyla çoğunluğu gazeteci 35 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Hakkında gözaltı kararı verilenlerin isimleri ilk olarak hükümete yakın basın organlarında yayımlandı. Anadolu Ajansı gözaltı kararını “FETÖ’nün medya yapılanmasına operasyon” şeklinde duyurdu.

Soruşturma talimatı İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fuzuli Aydoğdu tarafından verildi. Soruşturma kapsamında Sefa hakkında da gözaltı kararı verildi. Evine baskın yapıldı ancak kendisi adreste bulunmadığı için gözaltına alınmadı.

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan isimler arasında Nazlı Ilıcak, Seyit Kılıç, Abdullah Kılıç, Yakup Sağlam, Cihan Acar, Bünyamin Köseli, Emre Soncan, Mustafa Erkan Acar, Cemal Azmi Kalyoncu, Habip Güler, Mehmet Gündem, Cuma Ulus, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Haşim Söylemez, Ali Akkuş, Yakup Çetin ve Ufuk Şanlı gibi isimler de vardı. Bu isimler de çeşitli tarihlerde sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Soruşturma sürecinde Sefa’nın hükümet içerisinde kimi bilgilerin paylaşıldığı ve daha sonra kapatılan “FuatAvni” hesabının kullanıcıları arasında olduğu yönünden haberler yayımlandı.

Sefa’nın da sanıkları arasında yer aldığı 27’si gazeteci 29 kişi hakkındaki iddianame savcı Murat Çağlak tarafından hazırlanarak, dava açıldı.

Said Sefa’nın da aralarında bulunduğu 27’si gazeteci 29 sanık hakkındaki iddianame savcı Murat Çağlak tarafından hazırlandı. İddianame 196 sayfadan oluşuyordu.

Savcı Çağlak, iddianamenin 112 sayfasında “Fetullah Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ-PYD)”nın kuruluş dönemine dair kapsamlı bir değerlendirmede bulunuyor. Zaman Gezetesi Ana Dava gibi benzer davalarda da benzer değerlendirmeler kullanılıyor. Kimi davalarda söz konuyu bu metinler ortak metinler olarak da karşımıza çıkabiliyor.

İddianamede Sefa’yla ilgili bölümünde “FuatAvni” isimli sosyal medya hesabından yapılan üç tweetin Sefa’nın hesabından da paylaşıldığı belirtilerek, buradan hareketle bu hesabı açan ilk kişi olduğu savunuluyor.

Yine bu bölümde “FuatAvni” hesabının ilk siminin “@msaidsolak”olduğu, 16 Şubat 2014’te isim değişikliği yapıldığı, bu hesabın kullancısının da Muhammed Said Solak olduğu belirtiliyor. Solak’ın kimlik tespitiyle ilgili yapılan araştırmalar sonrasında 2012 yılında isim soyisim değişikliği yaparak, Said Sefa olarak değiştirildiği tespitine yer veriliyor. Ardından hesabın “FETÖ üyelerince” anonim bir hesap olarak kullanılmaya başlandığı belirtiliyor.

Savcı Çağlak, Sefa ile ilgili olarak şu değerlendirmede bulunuyor: “Örgüt adına algı faaliyetleri yapan Merkürhaber sitesinde yazar olarak görünürken sonrasında yine örgüt adına yoğun algı operasyonu yapan Haberdar isimli sitenin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmıştır.”

Çeşitli kentlerdeki başka davalarda yargılanan kimi isimlerin Sefa hakkında “abi yardımcısı” olduğu yönündeki ifadelerine ve alehine bulundukları beyanlarına yer veriliyor.

Savcı Çağlak, diğer sanıklar da olduğu gibi Sefa’nın da Bank Asya’daki banka hesabındaki para akışlarına da iddianamede yer veriyor. Buna göre; 2013 Aralık ayında bin 522 TL olan miktarın Ocak 2014’te 6 bin 803 TL’ye yükseldiği bilgisine yer veriliyor. Bu para hareketinin Bank Asya’ya dair soruşturma başlatılması sonrası Fetullah Gülen’in çağrısıyla gerçekleştiği savunuluyor.

Savcı Çağlak, Sefa’nın “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53/1 maddesi kapsamında “belirli haklardan yoksun bırakılması”nı da talep etti.

Said Sefa gözaltına alınmadı, duruşmalara katılmadı, savunma yapmadı.

Savcı 6 Şubat 2018’de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sundu.

Mütalaada Sefa’nın yakalanmadığı için dosyasının ayrılması talep edildi.

Dosyada yargılanan 27’si gazeteci 29 kişi hakkında dava ise 7-8 Mart 2018’de sonuçlandı. 23 sanığın “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla cezalandırılmalarına karar verildi.

Bu duruşmada hakkında yakalama kararı bulunan Sefa ile Bülent Ceyhan’ın dosyasının ayrılması da karara bağlandı.

Yakalama kararının infazı durumunda yargılaması devam edecek.

FETÖ Media Organization (Indictment)

FETÖ Media Organization (Reasoned Judgement)