Selda Manduz

Selda Manduz - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

“Demokrat Haber” internet haber sitesi editörü Selda Manduz hakkındaki soruşturma Ekim 2020’de, Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatıldı.

Manduz, 1 Ekim 2020’de, evine düzenlenen polis baskını ile gözaltına alındı. Manduz ile birlikte, farklı adreslere düzenlenen operasyonlarla 21 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Kars Belediye eş bakanı da vardı.

Manduz’un evinde yapılan aramada, USB belleklerine, hard diskine, cep telefonu ve telefonun içindeki hafıza kartına ve iki dizüstü bilgisayarına el kondu.

Dosya üzerinde, savcılık tarafından gizlilik kararı alındı. Bu yüzden, avukatlar; Manduz ile ilgili suçlamaların içeriğini, bir süre öğrenemedi.

Manduz, Kars Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyetteki gözaltı işlemleri üç gün sürdü. 4 Ekim 2020 tarihinde, savcılığa çıkarıldı.

Manduz, savcılıkta verdiği ifadede; “Ben hiçbir zaman silahlı örgüt mensuplarıyla görüşmedim. Gerekirse telefon kayıtlarım, telefonumun verdiği sinyaller incelenebilir” dedi. Kars Belediye Meclis üyelerini ve başkan yardımcılarını da gazeteci olduğu için tanıdığını belirtti. Örgütsel bir bağlantısının olmadığını ifade ederek, suçlamaları kabul etmedi.

“Silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. İki gizli tanığın aleyhindeki beyanları ile ikisi gazeteci olmak üzere üç kişi ile yaptığı telefon görüşmelerine ilişkin tape kayıtları, hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterildi.

Savcılıktaki sorgusunun ardından, “adli kontrol şartı ile serbest bırakılması talebiyle” mahkemeye sevk edildi. Kars Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, aynı gün, 4 Ekim 2020’de, adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına karar verdi.

Soruşturma kapsamında, Manduz’un telefon görüşmelerinin dinlenmesi, kayda alınması ile telefon sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi kararı alındı.

Manduz hakkındaki iddianame, 10 Kasım 2020 tarihinde tamamlandı.

“Demokrat Haber” internet haber sitesi editörü Selda Manduz hakkındaki iddianame, Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 10 Kasım 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianame, 20 sayfadan oluştu. İddianamenin yarısında, “PKK/KCK terör örgütü kuruluşu ve amacı” ve “Demokratik Toplum Kongresi’nin oluşumu ve süreci” ile ilgili iddialar sıralandı.

İddianamede, suçlamalara dayanak olarak gösterilen gizli tanık beyanları ve telefon görüşmelerinin tape kayıtları; Manduz’un soruşturma aşamasında verdiği savunmalar ile birlikte sıralandı.

“Yaprak” adlı gizli tanığın Manduz hakkında “Kendisi gazetecidir. Çözüm süreci döneminde örgüt mensupları tarafından kurulan çadırlara gelir giderdi. Buradaki insanların, örgüt mensuplarıyla fotoğraflarını çektiğini biliyorum” dediği iddia edildi. Manduz, aleyhindeki bu beyana karşı, “Örgüt mensuplarıyla irtibat halinde olmadım. Fotoğraf çekmedim, çektirmedim. Hakkımdaki beyanlarını kabul etmedim” savunmasını yaptı.

“Altın” adlı gizli tanığın ise “Çemçe bölgesindeki örgüt mensuplarıyla görüşüp, örgütün kadın yapılanması hakkında örgüt mensuplarıyla bilgi alışverişi yapardı” dediği ileri sürüldü. Manduz, bu ifade karşısında; “Çemçe bölgesine hiç gitmedim, örgüt mensuplarıyla irtibat halinde olmadım” ifadelerini kullandı.

İddianamede daha sonra, Manduz’un Rudaw muhabiri İsmail Yıldız (Rawin Sterk) ile yaptığı telefon konuşmasının tape kaydı aktarıldı. Bu görüşmede, Yıldız’ın Manduz’dan, tutuklu olarak yargılanan eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in telefon numarasını istediği görüldü. Soruşturma aşamasındaki ifadesinde, Manduz; “Yıldız’ın Kars Belediyesi ile ilgili haber yapacağını, o yüzden kendisi ile görüşmek istediğini” dile getirdi.

Manduz’un bir başka kişiyle açlık grevi eylemleri ile ilgili telefon sohbetleri de iddianamede aktarıldı. Manduz’un konuşma içinde, “Solun ve Kürt hareketinin de bu açlık grevleri, ölüm oruçları; bir alternatif bulunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanlar gözümüzün önünde eriyorlar, biz hiçbir şey yapmıyoruz” dediği görüldü. Manduz da ifadesinde, açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerini eleştirdiğini dile getirdi. Ancak bu konuşma, iddianamede, Manduz’un; “PKK/KCK terör örgütüne sempatisi olduğu” iddiasına delil olarak gösterildi.

Manduz’un, gazeteci Oktay Candemir ile görüşmeleri de iddianameye delil olarak kondu. Bu görüşmede Candemir’in, İnsan Hakları Derneği Kars Şube Başkanı’nın telefonunu istediği görüldü.

Manduz’un; “PKK/KCK silahlı terör örgütünün talimatları doğrultusunda gerçekleştirdiği eylemlerdeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik göz önüne alındığında, PKK/KCK silahlı terör örgütünün organik yapısına dair olmak suretiyle suç işlediği” iddia edildi.

İddianamede, Manduz; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddeleri uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Hakkında yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Manduz’un ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” talep edildi.

İddianame, Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Demokrat Haber internet haber sitesi editörü Selda Manduz hakkındaki yargılamaya, 10 Şubat 2021 tarihinde Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma ile başlandı.

Duruşmada, yargılanan gazeteci Selda Manduz ve avukatı Ömer Çapkurt hazır bulundu. Duruşmada gazeteci Manduz iddanamede yer alan iddialara dair savunma yaptı.

Gizli tanık beyanlarına dair Manduz, gizli tanık beyanlarını kabul etmediğini ifade etti. Gizli tanıkların ifadelerinde yer verdiği tarihler arasında İstanbul’da çalıştığını söyleyen Manduz, “Ben 2016 yılı Haziran ayına kadar İstanbul’da gazetecilik yaptım. Sonrasında Kars’a döndüm ve işime devam ettim. Gizli tanık fotoğraf çektiğimi söylemiş ancak ben gazetede fotoğraf çekilen bölümde değil, editörlük bölümünde çalışıyorum. Ben saha muhabiri değilim. Gizli tanık benim gazeteci olduğum için fotoğraf çekiyorumdur diye bir mantık üzerinden yürümüştür ancak ben Çemçe bölgesine ve belirtilen barış ya da canlı kalkan çadırlarına hiç gitmedim. Hatta gerekirse HTS kayıtlarım da incelenebilir” dedi.

Rudaw muhabiri Rawin Sterk ile serbest gazeteci Oktay Candemir ile yaptığı telefon görüşmelerinin iddianamede suç olarak yer almasına dair de Manduz, Sterk ve Candemir’in gazeteci olduklarından tanıdığını ve haber için görüştüklerini belirtti.
Manduz, ceza alması durumunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasını kabul etmeyeceğini söyledi.

Duruşma savcısı da Manduz’un evine yapılan polis baskınında el konulan dijital materyallerin inceleme raporunun gönderilmesi için Kars İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne yazı yazılarak gönderilmesi için karar çıkarılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, gazeteci Manduz ve avukatının gizli tanık “Altın”a sormak istedikleri soruları mahkemeye bildirmeleri için iki haftalık süre verdi. Manduz hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol uygulamasının devamına karar veren mahkeme heyeti, imza vermek şeklindeki adli kontrol kararını kaldırdı.

Yargılamanın 9 Mart 2021 tarihinde görülen 2. duruşmasına gazeteci Manduz katılmazken, avukatı Ömer Çapkurt hazır bulundu. Mahkeme heyeti, Manduz’un HTS kayıtları ve dijital materyallerine dair Kars Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosu’ndan istenilen raporun beklenilmesine karar verdi.

Yargılamanın 8 Nisan 2021 tarihinde görülen üçüncü duruşmasında gazeteci Manduz, tanık beyanlarına karşı savunma yaparak, kabul etmediğini söyledi. Duruşma savcısı, suçun olmadığını ileri sürerek, Manduz’un beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, yargılamayı bitirerek, kararını açıkladı. Yüklenen suçun sabit olmadığı gerekçesiyle beraatine karar verildi.

Kararlar birlikte, Manduz hakkındaki yurt dışına çıkma yasağı şeklindeki adli kontrol kararı da kaldırılmış oldu.

3. Standing - April 8, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma saatinde başladı. Yargılanan gazeteci Selda Manduz ve avukatı, duruşmada hazır bulundu. Manduz, gizli tanık “Altın”ın beyanlarına ilişkin savunma yaptı. Manduz, savunmasında, gizli tanık beyanlarını kabul etmediğini söyledi.

Manduz’un avukatı Ömer Çapkurt’ta savunmasında, gizli tanık beyanlarının tek başına delil teşkil etmeyeceğini ifade ederek, beraat talebinde bulundu.

Duruşma savcısı da verdiği esas hakkındaki mütalaasında, suçun işlendiğinin sabit olmadığını ileri sürerek, Manduz hakkında beraat talep etti.


Mahkeme heyeti, Manduz’un, yüklenen suçun sabit olmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

Kararlar birlikte, Manduz hakkındaki yurt dışına çıkma yasağı şeklindeki adli kontrol kararı kaldırılmış oldu.

2. Standing - March 9, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma saatinde başladı. Yargılanan gazeteci Selda Manduz’un katılmadığı duruşmada avukatı Ömer Çapkurt hazır bulundu. Avukat Çapkurt ve duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasının beklenilmesini istedi.


Mahkeme heyeti, Manduz’un HTS kayıtları ve dijital materyallerine dair Kars Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosu’ndan istenilen raporun beklenilmesine karar verdi. Karar yerine getirildiği taktirde dosyanın Cumhuriyet Savcısına tevdi edilerek, sonraki duruşmaya kadar esas hakkındaki mütalaayı mahkemeye sunmasına karar verdi. Celse arasında esas hakkındaki mütalaa mahkemeye sunulduğu taktirde duruşma günü beklenmeksizin taraflara tebliğ edilmesine karar verildi.

Sonraki duruşma, 8 Nisan 2021 tarihine ertelendi.

1. Standing - Feb. 10, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma saatinde başladı. Yargılanan gazeteci Selda Manduz ve avukatı Ömer Çapkurt duruşmada hazır bulundu.
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Manduz, savunma yaptı.

Gizli tanık beyanlarına dair Manduz, gizli tanık beyanlarını kabul etmediğini ifade etti. Gizli tanıkların ifadelerinde yer verdiği tarihler arasında İstanbul’da çalıştığını söyleyen Manduz, “Bahsetmiş olduğu tarihler muhtemelen 2013-2015 arasıdır. Ben 2013’ün sonunda İstanbul’a gittim burada gazetecilik yapıyordum. Yine Demokrat Haber’da çalışıyordum. Ben 2016 yılı Haziran ayına kadar İstanbul’da gazetecilik yaptım. Sonrasında Kars’a döndüm ve işime devam ettim. Gizli tanık fotoğraf çektiğimi söylemiş ancak ben gazetede fotoğraf çekilen bölümde değil, editörlük bölümünde çalışıyorum. Ben saha muhabiri değilim. Gizli tanık benim gazeteci olduğum için fotoğraf çekiyorumdur diye bir mantık üzerinden yürümüştür ancak ben Çemçe bölgesine ve belirtilen barış ya da canlı kalkan çadırlarına hiç gitmedim. Hatta gerekirse HTS kayıtlarım da incelenebilir. Beyanlarını kesinlikle kabul etmiyorum” diye konuştu.

Rudaw muhabiri Rawin Sterk ile serbest gazeteci Oktay Candemir ile yaptığı telefon görüşmelerinin iddianamede suç olarak yer almasına dair de Manduz, Sterk ve Candemir’in gazeteci olduklarından tanıdığını ve haber için görüştüklerini belirtti.

Manduz, ceza alması durumunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasını kabul etmeyeceğini söyledi.

Duruşma savcısı da Manduz’un evine yapılan polis baskınında el konulan dijital materyallerin inceleme raporunun gönderilmesi için Kars İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne yazı yazılarak gönderilmesi için karar çıkarılmasını istedi.

Manduz, imza atmak şeklinde hakkında uygulanan adli kontrol uygulamasının kaldırılmasını istedi. Manduz, “Telefonumu ve bilgisayarımın teslimini istiyorum. Bunlar çok pahalı aletlerdir, zarar gelmesini istemiyorum. Ayrıca ben ekmeğimi bilgisayardan kazanıyorum. Bu nedenle tarafıma iadesini talep ederim” dedi.


Mahkeme heyeti, gazeteci Manduz ve avukatının gizli tanık “Altın”a sormak istedikleri soruları mahkemeye bildirmeleri için iki haftalık süre verdi. Manduz hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol uygulamasının devamına karar veren mahkeme heyeti, imza vermek şeklindeki adli kontrol kararını kaldırdı.

Sonraki duruşma, 9 Mart 2021 tarihine, saat 09:30’a bırakıldı.

Selda Manduz - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Selda Manduz - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Selda Manduz - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Selda Manduz - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.