Selda Manduz

Selda Manduz - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

“Demokrat Haber” internet haber sitesi editörü Selda Manduz hakkındaki soruşturma Ekim 2020’de, Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatıldı.

Manduz, 1 Ekim 2020’de, evine düzenlenen polis baskını ile gözaltına alındı. Manduz ile birlikte, farklı adreslere düzenlenen operasyonlarla 21 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Kars Belediye eş bakanı da vardı.

Manduz’un evinde yapılan aramada, USB belleklerine, hard diskine, cep telefonu ve telefonun içindeki hafıza kartına ve iki dizüstü bilgisayarına el kondu.

Dosya üzerinde, savcılık tarafından gizlilik kararı alındı. Bu yüzden, avukatlar; Manduz ile ilgili suçlamaların içeriğini, bir süre öğrenemedi.

Manduz, Kars Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyetteki gözaltı işlemleri üç gün sürdü. 4 Ekim 2020 tarihinde, savcılığa çıkarıldı.

Manduz, savcılıkta verdiği ifadede; “Ben hiçbir zaman silahlı örgüt mensuplarıyla görüşmedim. Gerekirse telefon kayıtlarım, telefonumun verdiği sinyaller incelenebilir” dedi. Kars Belediye Meclis üyelerini ve başkan yardımcılarını da gazeteci olduğu için tanıdığını belirtti. Örgütsel bir bağlantısının olmadığını ifade ederek, suçlamaları kabul etmedi.

“Silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. İki gizli tanığın aleyhindeki beyanları ile ikisi gazeteci olmak üzere üç kişi ile yaptığı telefon görüşmelerine ilişkin tape kayıtları, hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterildi.

Savcılıktaki sorgusunun ardından, “adli kontrol şartı ile serbest bırakılması talebiyle” mahkemeye sevk edildi. Kars Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, aynı gün, 4 Ekim 2020’de, adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına karar verdi.

Soruşturma kapsamında, Manduz’un telefon görüşmelerinin dinlenmesi, kayda alınması ile telefon sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi kararı alındı.

Manduz hakkındaki iddianame, 10 Kasım 2020 tarihinde tamamlandı.

“Demokrat Haber” internet haber sitesi editörü Selda Manduz hakkındaki iddianame, Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 10 Kasım 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianame, 20 sayfadan oluştu. İddianamenin yarısında, “PKK/KCK terör örgütü kuruluşu ve amacı” ve “Demokratik Toplum Kongresi’nin oluşumu ve süreci” ile ilgili iddialar sıralandı.

İddianamede, suçlamalara dayanak olarak gösterilen gizli tanık beyanları ve telefon görüşmelerinin tape kayıtları; Manduz’un soruşturma aşamasında verdiği savunmalar ile birlikte sıralandı.

“Yaprak” adlı gizli tanığın Manduz hakkında “Kendisi gazetecidir. Çözüm süreci döneminde örgüt mensupları tarafından kurulan çadırlara gelir giderdi. Buradaki insanların, örgüt mensuplarıyla fotoğraflarını çektiğini biliyorum” dediği iddia edildi. Manduz, aleyhindeki bu beyana karşı, “Örgüt mensuplarıyla irtibat halinde olmadım. Fotoğraf çekmedim, çektirmedim. Hakkımdaki beyanlarını kabul etmedim” savunmasını yaptı.

“Altın” adlı gizli tanığın ise “Çemçe bölgesindeki örgüt mensuplarıyla görüşüp, örgütün kadın yapılanması hakkında örgüt mensuplarıyla bilgi alışverişi yapardı” dediği ileri sürüldü. Manduz, bu ifade karşısında; “Çemçe bölgesine hiç gitmedim, örgüt mensuplarıyla irtibat halinde olmadım” ifadelerini kullandı.

İddianamede daha sonra, Manduz’un Rudaw muhabiri İsmail Yıldız (Rawin Sterk) ile yaptığı telefon konuşmasının tape kaydı aktarıldı. Bu görüşmede, Yıldız’ın Manduz’dan, tutuklu olarak yargılanan eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in telefon numarasını istediği görüldü. Soruşturma aşamasındaki ifadesinde, Manduz; “Yıldız’ın Kars Belediyesi ile ilgili haber yapacağını, o yüzden kendisi ile görüşmek istediğini” dile getirdi.

Manduz’un bir başka kişiyle açlık grevi eylemleri ile ilgili telefon sohbetleri de iddianamede aktarıldı. Manduz’un konuşma içinde, “Solun ve Kürt hareketinin de bu açlık grevleri, ölüm oruçları; bir alternatif bulunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanlar gözümüzün önünde eriyorlar, biz hiçbir şey yapmıyoruz” dediği görüldü. Manduz da ifadesinde, açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerini eleştirdiğini dile getirdi. Ancak bu konuşma, iddianamede, Manduz’un; “PKK/KCK terör örgütüne sempatisi olduğu” iddiasına delil olarak gösterildi.

Manduz’un, gazeteci Oktay Candemir ile görüşmeleri de iddianameye delil olarak kondu. Bu görüşmede Candemir’in, İnsan Hakları Derneği Kars Şube Başkanı’nın telefonunu istediği görüldü.

Manduz’un; “PKK/KCK silahlı terör örgütünün talimatları doğrultusunda gerçekleştirdiği eylemlerdeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik göz önüne alındığında, PKK/KCK silahlı terör örgütünün organik yapısına dair olmak suretiyle suç işlediği” iddia edildi.

İddianamede, Manduz; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddeleri uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Hakkında yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Manduz’un ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” talep edildi.

İddianame, Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“Demokrat Haber” internet haber sitesi editörü Selda Manduz hakkındaki yargılamanın, 10 Şubat 2021 tarihinde Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşma ile başlamasına karar verildi.

Selda Manduz - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.