Selman Çiçek

“Musa Çitil News” Trial

Gazeteci Selman Keleş ile birlikte altı gazeteci hakkında, 2016 yılında, dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı olan Musa Çitil’in şikâyeti üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Çitil; 2016 yılında Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki askeri operasyonlarla ilgili DİHA’da “Kuşatmanın adı ‘Bayrak 12’, başındaki isim Musa Çitil” başlığıyla yayımlanan haberi şikayet etti. Haberde, sokağa çıkmanın yasak olduğu dönemde ilçede yürütülen askeri operasyona ilişkin gelişmeler aktarılıyor ve operasyonu Musa Çitil’in komuta ettiği belirtiliyordu.

Keleş’in söz konusu haberin de aralarında olduğu sosyal medya paylaşımları hakkındaki soruşturmanın gerekçesi olarak gösterildi.

Musa Çitil; 18 Mayıs 2016’da, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği şikayet dilekçesinde, “Sosyal medya hesapları üzerinden propaganda yapıldığını, görev aldığı operasyonlar ile ilgili hedef haline getirildiğini” iddia etti.

Soruşturma, Keleş ile birlikte haberi hazırlayan ajansın haber müdürü Ömer Çelik, DİHA çalışanları Abdulvahap Taş, Hamza Gündüz ve Çağdaş Kaplan’a da açıldı. Haberin, Özgür Gündem Gazetesi’nin sosyal medya hesabından paylaşılması nedeniyle gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya ve gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı da soruşturmaya dahil edildi.

Gazeteci Selman Keleş ve diğer gazeteciler hakkındaki iddianame, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından 31 Mayıs 2018’de tamamlandı.

Çiçek’in kendisine ait Twitter hesabından “Kuşatmanın adı ‘Bayrak-12’, başındaki isim Musa Çitil” başlıklı haberi paylaştığı ve haber bağlantısında Çitil’in üniformalı halde bir tankın önünde çekilmiş fotoğrafının yer aldığı iddia edildi.

Çiçek’in, ayrıca; çeşitli tarihlerde yaptığı altı sosyal medya paylaşımı da “terör örgütü propagandası yapmak” iddiası kapsamında değerlendirildi. Suçlanan paylaşımlar şöyleydi:

“HPG’lilerin Buzlupınar Mevkiinde yol kontrolü sırasında halay çektiği gerekçesiyle Şürkan Alay tutuklandı.”
“THKP-C/ML/MLSPB gerillası Kadir Tandoğan, medya savunma alanlarında bir törenle anıldı.”
“Cephe milisleri HDP’ye destek eylemi için sokakta…”
“Cizre’de onca insanı diri diri yakanlar da bu ufacık çocukları da katledenler de aynı… Bu yangın herkesi yakar.”

İddianameye göre, Çiçek; soruşturma aşamasında savcılıkta, suçlamaya konu paylaşımlarının haber niteliğinde olduğunu ve DİHA’da yayımlanan haberler olduğunu söyledi.

Savcı, haberler üzerinden Çitil’in; “bir takım bilgi ve resminin yayınlanarak hedef gösterildiğini” iddia etti.

Çiçek, iddianameyle; Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/1 maddesi gereğince “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermekle” suçlandı. Çiçek ayrıca, aynın kanunun 7/2 ve Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca da “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Çiçek hakkında, toplamda, 2 yıl 3 aydan 11 yıl 9 aya kadar hapis cezası talep edildi. Çiçek’in ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Selman Keleş’in de aralarında bulunduğu altısı gazeteci 8 sanık hakkındaki yargılama, 3 Ekim 2018’de, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başladı.

Çiçek, o dönem DİHA’da muhabirlik yaptığını ve yayınlanan haberi sosyal medya hesabında paylaştığını, bununla kimseyi hedef göstermek gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Yargılamanın ikinci duruşması 13 Ocak 2019’da görüldü.

Bu duruşmadan iki gün önce Musa Çitil, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla 40 sayfalık ek şikayet dilekçesi sundu.

Dilekçede, Çitil; gazetecilerin verdikleri ifadelerde “basın özgürlüğü kapsamında haber yaptık” yönünde beyanlarına atıfta bulundu. Gazetecilerin, “Gerçek dışı haber yaparak iftira yaymak ve paylaşmak suretiyle şahsım başta olmak üzere bütün Jandarma Genel Komutanlığı mensuplarının ve diğer güvenlik güçlerinin terör örgütü karşısında icra ettiği başarılı operasyonlarını karalamaya çalıştıklarını” iddia etti. İlk duruşma sonrası farklı basın yayın organlarında çıkan haberleri de dilekçesine ekledi. Dilekçede davaya katılma talebinde bulunan Çitil, gazetecilerin “en ağır şekilde” cezalandırılmasını talep etti. Yargılamanın ikinci duruşmasında Çitil’in katılım talebi kabul edildi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 8 Mayıs 2019’da görüldü. Duruşmada sanıklardan S. G. hakkındaki yakalama emrinin gereğinin yerine getirilmediği görüldü. Başka bir suçtan tutuklu olarak yargılanan Özgür Gündem Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı’nın ifadesinin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile alınmasına karar verildi. Avukat Resul Temur da gelen belgelere diyeceklerinin olmadığını ve savunmalarını tekrar ettiklerini belirtti.

Yargılamanın dördüncü duruşması 2 Ekim 2019’da görüldü. Duruşma savcısı, bu duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, mütalaasında gazetecilerin; “paylaşımları ile Sur ilçesinde PKK’ye yönelik ‘Bayrak 12’ isimli operasyonda görev alan Musa Çitil’e ait birtakım bilgileri ve resmini paylaşarak müştekiyi hedef gösterdiğini” iddia etti. Gazetecilerin bu gerekçeyle cezalandırılmalarını talep etti.

Savcının mütalaasının ardından avukat Resul Temur mütalaaya katılmadıklarını, savunma için süre istediklerini belirtti.

Yargılamanın beşinci duruşması 18 Aralık 2019’da görüldü. Duruşma savcısı, önceki mütalaayı tekrar ettiklerini dile getirdi. Ancak heyet başkanı Akman, Çiçek ve diğer gazetecilerin beraatine karar verdi.

İstinaf Süreci

Gazetecilerin cezalandırılması yönünde mütalaa veren savcılık, beraat kararına itiraz etti. Dosya istinaf mahkemesine taşındı. İstinaf incelemesi sürüyor.

5. Standing - Dec. 18, 2019


Duruşma 09.50 olarak belirlenmesine rağmen 10.30’da başladı.

Duruşmada Kemal Sancılı’nın ara duruşmada tutuklu bulunduğu Edirne Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildiği için Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır edilmemişti.

Mahkeme Başkanı, Abdulvahap Taş’a “Eğer senin hakkında bugün karar verirsek hükmün geri bırakılmasını ister misin?” diye sordu.

Abdulvahap Taş beyanında sadece haber amaçlı paylaşım yaptığını, bunun suç olmadığını, kimseyi ifşa etmediğini ve hedef göstermediğini belirterek öncelikle beraatini aksi takdirde hükmün geri bırakılmasını talep ettiğini söyledi.

Savcı, önceki mütalaayı tekrar ettiklerini belirtti. Yapılan yargılama, sanık beyanları ve tüm dosya kapsamında sanıkların dosyada yer alan paylaşımları ile Sur ilçesinde PKK örgütüne yönelik Bayrak 12 isimli operasyonda görev alan Musa Çitil’e ait birtakım bilgileri ve resmini paylaşarak müştekiyi hedef gösterdiğini söyledi.

Bu nedenle sanıkarın “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçunu işlediklerini iddia etti ve Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 6/1 maddesince cezalandırılmalarını istedi.


Mahkeme heyeti duruşmaya 10 dakika ara verdikten sonra kararını verdi.

Heyet, haklarında her ne kadar “terörle mücadele operasyonlarında görevli kişileri hedef göstermek” gerekçesiyle dava açılmışsa da üzerlerine “atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı” gerekçesiyle sanıkların beraatlerine karar verdi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma 9:50 olarak belirlenmesine rağmen 10:30’da yapıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Duruşma salonunun bulunduğu koridorda iki ayrı yere bariyer konulmuştu. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya Abdulvahap Taş avukatı Resul Temur ile birlikte katıldı. Duruşmayı Susma 24 Platformu’ndan Özkan Küçük, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Şube Başkanı Mahmut Oral, TGS avukatlarından Ülkü Şahin ve iki gazeteci izledi.

Genel Gözlemler

Duruşmayı adliye koridorunda bekleyen üç sivil polis, izleyici sıralarından izledi. Kemal Sancılı’nın ara duruşmada tahliye edildiğini mahkeme başkanı mübaşirden öğrendi. Sanık Abdulvahap Taş savunmasını yaptıktan sonra mahkeme başkanı “Beraatimi istiyorum” diyorsun değil mi diye sorarak hatırlatmada bulundu.

4. Standing - Oct. 2, 2019


Mahkeme başkanı sanık S.G. hakkındaki yakalama emrinin infaz edilmediğini açıkladı. Kemal Sancılı önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi. Avukat Resul Temur da eksiklerin giderilmesini istedi.

Duruşmada mütalaasını sunan savcı, sanıkların sosyal medya paylaşımları ile Sur ilçesinde PKK’ye yönelik Bayrak 12 isimli operasyonda görev alan Musa Çitil’i hedef gösterdiklerini söyledi. Savcı, sanıkların “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçunu işlediklerini ve Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 6/1 maddesince cezalandırılmalarını istedi.

Savcının mütalaasının ardından avukat Resul Temur mütalaaya katılmadıklarını, savunma için süre istediklerini belirtti.


Mahkeme heyeti, duruşmaya ara vermeden kararını şu şekilde açıkladı.

Sanık avukatlarının verilen mütalaaya yönelik savunma hazırlanması için süre verildi.

Sanık S.G. hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine, akıbetinin sorulmasına; başka suçtan tutuklu Kemal Sancılı’nın tutuklu olması halinde SEGBİS sistemiyle hazır edilmesi için cezaevi müdürlüğüne müzekkere yazılmasına; tutuksuz sanık Abdulvahap Taş’ın savunma yapması için duruşmada hazır edilmesine karar verdi.

Yargılamanın bir sonraki duruşması 18 Aralık 2019 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma saati 10.10 olarak belirtilmesine rağmen saat 09.15’te yapıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Duruşma salonunun bulunduğu koridorda iki ayrı yere bariyer konulmuştu. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya sadece Edirne F Tipi Cezaevi’nde başka bir suçtan tutuklu Kemal Sancılı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada avukat Resul Temur ve tutuksuz yargılanan Selman Çiçek hazır bulundu. Çağdaş Kaplan, Ömer Çelik, İnan Kızılkaya, Abdulvahap Taş, Selman Çiçek ve Hamza Gündüz duruşmaya katılmadı.

Genel Gözlemler

Çok kısa süren duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

3. Standing - May 8, 2019


Duruşmada gazeteci olmayan tek sanık S.G. hakkındaki yakalama emrinin infaz edilmediği görüldü.

Kemal Sancılı önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi. Bir önceki celse kendisi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamanın devam ettiğini belirtmesi üzerine gönderilen yazıya cevap verildiği belirtildi.

Avukat Resul Temur da gelen belgelere diyeceklerinin olmadığını ve savunmalarını tekrar ettiklerini belirtti.


Mahkeme heyeti, duruşmaya ara vermeden kararını verdi.

Sanık S.G. hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine, akıbetinin sorulmasına, başka suçtan tutuklu Kemal Sancılı’nın tutuklu olması halinde SEGBİS sistemiyle hazır edilmesi için cezaevi müdürlüğüne müzekkere yazılmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 2 Ekim 2019 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma belirlenen saatte yapıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Duruşma salonunun bulunduğu koridorda iki ayrı yere bariyer konulmuştu. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya sadece Edirne F Tipi Cezaevi’nde başka bir suçtan tutuklu Kemal Sancılı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Avukat Resul Temur de hazır bulundu.

Genel Gözlemler

Çok kısa süren duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

Duruşma için isimler okunmasına rağmen araya iki duruşma daha alınarak bekletildi. Mahkemede olağanüstü bir durum yaşanmadı.

2. Standing - Jan. 16, 2019


Duruşma saati 10.10 olarak belirlenmesine rağmen 11:40’da başladı.

Savcı, verdiği mütalaada; Musa Çitil’in suçtan zarar görme ihtimaline karşı katılan olarak kabulüne, sanık S.G. hakkındaki yakalama emrinin devamına ve sanıklardan Kemal Sancılı hakkında yazılı savunma yapılması için gelecek celseye kadar süre verilmesini mütalaa etti.

Duruşmada Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde başka bir suçtan tutuklu Özgür Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Avukat Resul Temur de hazır bulundu. Mahkeme heyetinin tebligat yoluyla şikayet ve delillerini sunmasını istediği Çitil’in, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 40 sayfalık dilekçe sunduğu belirtildi. Mahkeme Başkanı, Çitil’in davaya katılma talebinin olduğunu söyledi.

Kemal Sancılı, beyanlarında, “ben müştekiyi tanımıyorum, suçlamaları da kabul etmiyorum” dedi. Özgür Gündem Gazetesinin İmtiyaz Sahibi olduğunu, müşteki ile ilgili herhangi bir yazısının bulunmadığını söyleyen Sancılı, “Konuya ilişkin İstanbul 23. ve 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davalarım var. Beraatimi istiyorum” dedi. Avukat Resul Temur da söz konusu internet sitesinin Özgür Gündem ANF uzantılı olduğunu, müvekkile isnat edilen suçun gerçekten Özgür Gündem gazetesine ait olup olmadığının incelenmesini istedi.

Avukat Temur, müşteki Çitil’in davaya katılma talebini kabul etmediklerini belirterek, ayrıca yazılı savunma için süre istedi.


Mahkeme Başkanı, duruşmaya ara vermeden kararını verdi. Müşteki Musa Çitil’in suçtan zarar görme ihtimaline binaen kamu davasına katılan olarak kabulüne karar verdi. Sanık Kemal Sancılı’nın bu celsedeki beyanları dikkate alınarak, hakkında kamu davası bulunup bulunmadığının İstanbul 23. ve 27. Ağır Ceza Mahkemelerine sorulmasına karar verildi.

Davanın bir sonraki duruşması 8 Mayıs 2019 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İzleyicilerin duruşma salonunun bulunduğu koridora geçişine izin verildi. Duruşma salona girişte herhangi bir üst araması yapılmadı. Basın mensuplarına basın kartı sorulmadı. Duruşma saati 10.10 olarak belirlenmesine rağmen 11:40’da başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Duruşma salonunun bulunduğu koridorda iki ayrı yere bariyer konulmuştu. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Abdulavahap Taş katıldı. İzleyici olarak sadece Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri katıldı.

Genel Gözlemler

Duruşma için isimler okunmasına rağmen araya iki duruşma daha alınarak bekletildi. Mahkemede olağanüstü bir durum yaşanmadı.

“Musa Çitil News” Trial (Indictment)

“Musa Çitil News” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

“Musa Çitil News” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

“Musa Çitil News” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

“Musa Çitil News” Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.