Sercan Akbaş

Sercan Akbaş - "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" İddiası

Gazeteci Serdar Akbaş, Van’ın Erciş ilçesinde üç kişinin polislerce “işkence” gördüğüne dair başka bir ajansın haberini genel yayın yönetmenliğini yaptığı internet sitesinde yayımladı. Haberin yayımlandığı 5 Nisan 2019 günü Akbaş’ın evine Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla baskın yapıldı. Gözaltına alındı. Evindeki bilgisayarına “inceleneceği” gerekçesiyle el konuldu.

Akbaş’a götürüldüğü Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusu sırasında “halkı kin ve öfkeye alenen tahrik etmek” suçlaması yöneltildi. Bir gün sonra savcılıkta ifadesi alındı ve serbest bırakıldı.

Soruşturma sonunda atılı suçlama değişerek, hakkında iddianame hazırlandı. “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasının yöneltildiği iddianame 11 Eylül 2019’da tamamlanarak mahkemeye sunuldu.

Gazeteci Sercan Akbaş hakkındaki iddianame Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlandı. İki sayfadan oluşan iddianame, 11 Eylül 2019’da tamamlanarak mahkemeye sunuldu.

Kimlik bilgileriyle başlayan iddianamenin değerlendirme bölümünde; Akbaş’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Haber Erciş isimli internet sitesiyle ilgili olarak “PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandasının ve halkı kin ve nefrete sevk edebilecek yönde haberler yapıldığının iddia olunması” üzerine soruşturmanın başlatıldığı ileri sürüldü.

İddianamede, Akbaş’ın evine yapılan baskında Erciş Belediyesi tarafından basılan 2016 yılına ait takvim deliller arasında gösterildi.

İddianamede ayrıca “terör örgütü propagandası olabileceği değerlendirilen” haberlerin, Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından 9 Nisan 2019’da tutanak altına alındığı kaydedildi.

Söz konusu haberler; Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentine “Zeytin Dalı Harekatı” adıyla başlattığı askeri operasyonla ilgiliydi. Bu haberlerden biri, 21 Ocak 2018 tarihinde “Afrin Harekatı’nda ikinci gün: 11 ölü, 16 yaralı” başlığıyla yayımlanmıştı. Haberin içeriğinde “Dün biri çocuk altı sivilin hayatını kaybettiği Zeytin Dalı Harekatı’ndan bugün de ölüm haberleri geliyor. TSK’nın hava operasyonunda 11 sivil hayatını kaybetti, 16 sivil yaralandı” ifadeleri yer aldı.

Habere ilişkin; “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı operasyonunda sivilleri öldürdüğü şeklinde terör örgütünü meşrulaştırmak maksadıyla terör örgütünün propagandasını yaptığı” iddiasında bulunuldu.

Akbaş’ın görev yaptığı internet sitesinde yer alan haberlerle “terör örgütü propagandası yaptığı” ileri sürüldü.

İddianamede başka bir tespit yer alamdı.

Savcı, Akbaş’ın soruşturma aşamasında yapmış olduğu savunmasına ilişkin ise “suçtan kurtulmaya yönelik olduğu ve itibar edilemeyeceği” iddiasında bulundu.

İddianamede; Akbaş’a Terörle Mücadele Kanunu’nda 7/2-2 ile düzenlenen “basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Bu kapsamda 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesiyle düzenlenen “belirli haklardan yoksun bırakılma” yaptırımın uygulanması talep edildi.

Gazeteci Sercan Akbaş’ın yargılaması Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Yargılamanın ilk duruşması 11 Aralık 2019 günü görüldü. Akbaş duruşmaya katılmadı, avukatı Mustafa Murtezaoğlu hazır bulundu.

Avukat Murtezaoğlu, yaptığı savunmada “Propaganda suçunun işlenmesi için suçun muhatap aldığı kitleyi harekete geçirme kabiliyeti olması gerekir. Oysa isnat edilen suç ancak haber alma-verme sınırları kapsamında değerlendirilmeli ve bu nedenle mahkeme heyeti müvekkilimizi tahliye etmelidir” dedi.

Savunmanın ardından savcı mütalaasını açıkladı. Akbaş’ın beraatini talep etti.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti Akbaş’ın beraatine hükmetti.

1. Standing - Dec. 11, 2019


Gazeteci Sercan Akbaş, Haber Erciş isimli internet haber sitesinin genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Akbaş, Van’ın Erciş ilçesinde üç kişinin polislerce “işkence” gördüğüne dair başka bir ajansın haberini, genel yayın yönetmenliğini yaptığı internet sitesinde yayımladı. Haberin yayımlandığı 5 Nisan günü, Akbaş’ın evine Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla baskın yapıldı. Gözaltına alındı. Evindeki bilgisayarına “inceleneceği” gerekçesiyle el konuldu.

Götürüldüğü ilçe emniyet müdürlüğünde Akbaş’a, “halkı kin ve öfkeye alenen tahrik” suçlaması yöneltildi. Savcılıkta ifadesi Bir gün sonra alındı ve serbest bırakıldı.

Akbaş hakkındaki iki sayfadan oluşan iddianame 11 Eylül 2019’da tamamlanarak mahkemeye sunuldu.

Kimlik bilgileriyle başlayan iddianamenin değerlendirme bölümünde Akbaş’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Haber Erciş isimli internet sitesiyle ilgili olarak “PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandasının ve halkı kin ve nefrete sevk edebilecek yönde haberler yapıldığının iddia olunması” üzerine soruşturmanın başlatıldığı kaydedildi.

İddianamede Akbaş’ın evine yapılan baskında Erciş Belediyesi tarafından basılan 2016 yılına ait takvim delil olarak gösterildi.

İddianamede ayrıca “örgüt propagandası olabileceği değerlendirilen” haberlerin Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından 9 Nisan 2019’da tutanak altına alındığı belirtiliyor.

Söz konusu haberler Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentine başlattığı “Zeytin Dalı Harekatı” ile ilgili. Bu haberlerden biri 21 Ocak 2018 tarihinde “Afrin Harekatı’nda ikinci gün: 11 ölü, 16 yaralı” başlığıyla yayımlanan haber olarak gösteriliyor. Haberin içeriğinde “Dün biri çocuk altı sivilin hayatını kaybettiği Zeytin Dalı Harekatı’ndan bugün de ölüm haberleri geliyor. TSK’nın hava operasyonunda 11 sivil hayatını kaybetti, 16 sivil yaralandı” ifadeleri yer alıyor.

Savcı, habere ilişkin “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı operasyonunda sivilleri öldürdüğü şeklinde terör örgütünü meşrulaştırmak maksadıyla terör örgütünün propagandasını yaptığı” değerlendirmesinde bulunuyor.

İddianamede başka bir tespit bulunmuyor.

Akbaş hakkında ise şu değerlendirme yapılıyor: “www.haberercis.com internet sitesi üzerinde yapılan incelemede, terör örgütü propagandası oluşturacak tarzda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmış olduğu operasyonel faaliyetleri, çocukların, kadınların ve sivillerin öldürüldüğü şeklinde belirterek terör örgütü propagandası yaptığı.”

Savcı, Akbaş’ın soruşturma aşamasında yapmış olduğu savunmasına ilişkin ise “suçtan kurtulmaya yönelik olduğu ve itibar edilemeyeceği” değerlendirmesini yapıyor.

Savcı, bu kapsamda Akbaş’ın Terörle Mücadele Kanunu’nda (TMK) 7-2/2 ile düzenlenen “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasından 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını talep etti. Aynı zamanda Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesiyle düzenlenen belirli haklardan yoksun bırakılması talep edildi.

Davanın ilk duruşması için Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 Aralık 2019 günü belirlendi. Davanın ilk duruşmasında Akbaş hakkında beraat kararı verildi.


Sercan Akbaş’ın duruşma saati sabah 9:20 olarak belirlenmişti. Fakat dosya avukatı Veysel Ok’un yerine avukat Mustafa Murtezaoğlu duruşmaya katıldı. Avukat Ok’un Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) aracılığıyla yetkilendirme belgesi göndermediği anlaşıldı.

Mahkeme heyeti yetki belgesinin sisteme yüklenmesi gerektiğini ancak ondan sonra duruşmaya başlanacağını bildirmesinin ardından duruşma 1 saat 20 dakika gecikmeli olarak 10:40’da başladı.

Duruşmaya gazeteci Sercan Akbaş katılmazken, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nden Avukat Mustafa Murtezaoğlu katıldı.

Murtezaoğlu savunmada, “Müvekkil Sercan Akbaş’ın talimat mahkemesinde vermiş olduğu savunmaları aynen tekrarlıyoruz. Propaganda suçunun işlenmesi için suçun muhatap aldığı kitleyi harekete geçirme kabiliyeti olması gerekir. Oysa isnat edilen suç ancak haber alma-verme sınırları kapsamında değerlendirilmeli ve bu nedenle mahkeme heyeti müvekkilimizi tahliye etmelidir” dedi.

Ardından mütalaanın hazır olduğunu söyleyen Savcı, “Tüm dosya kapsamına göre her ne kadar www.haberercis.com adlı internet sitesinin genel yayın yönetmeni olan Sanık Sercan Akbaş hakkında 21 Ocak 2018 günü ‘örgüt propagandası’ yapmak suçlamasıyla dava açılmış ise de; söz konusu paylaşımların silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini öven veya meşru gösteren bir muhteva içermediğinden sanığın beraatine ve el konulan eşyaların dosyasında delil olarak saklanmasına karar verilmesine mütalaa olunur” dedi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Van Adliyesi’ne girişler X-ray cihazları ile yapılıyor. Ana kapı girişinde tek X-ray cihazı bulunması sebebiyle girişler yoğun ve sıkışık. X-ray cihazından geçilmesine rağmen bir polis memuru seçtiği kişiler arasında kimlik kontrolü yaptıktan sonra girişlere izin veriyor.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu havalandırılmış fakat karanlıktı. İzleyiciler için üç sıra bulunuyordu. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki büyük televizyon ekranından biri izleyicilere, diğeri hakim heyetine dönük olarak salonda hazırdı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya sanığın avukatı Mustafa Murtezaoğlu katıldı.


Mahkeme heyeti, duruşmaya ara vermeden kararını açıkladı. Kararda, sanık Sercan Akbaş hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediğinden bahisle cezalandırılması talebiyle kamu davası açıldığı hatırlatıldı; ancak üzerine atılı suç unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle sanığın beraatine karar verildi.

Sercan Akbaş - "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" İddiası (Indictment)

Sercan Akbaş - "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" İddiası 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com