Sercan Akbaş

Sercan Akbaş - “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial

Gazeteci Sercan Akbaş, “Van’ın Erciş ilçesinde, üç kişinin işkence gördüğüne ilişkin” iddialara yönelik, başka bir haber ajansı tarafından yayımlanan haberi, genel yayın yönetmenliğini yaptığı “Erciş Haber” internet haber sitesinde yayımladı.

Hakkında, Van’ın Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. 5 Nisan 2019 tarihinde, evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Erciş Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Evindeki bilgisayarına, “inceleneceği” gerekçesiyle el kondu.

Sorgusu sırasında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmekle” suçlandı. Gözaltı işlemleri bir gün sürdü. İddianameye göre, Akbaş; soruşturma aşamasında verdiği ifadede, suçlamaları kabul etmedi. Savcılık tarafından ifadesinin alınmasının ardından, 6 Nisan 2019’da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hakkındaki iddianame 11 Eylül 2019’da tamamlandı.

“Haber Erciş” internet haber sitesinin genel yayın yönetmeni Sercan Akbaş hakkındaki iddianame Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 11 Eylül 2019’da tamamlandı.

İddianamede, “Haber Erciş” internet haber sitesinde “PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandası ve halkın ve nefrete sevk edebilecek yönde haberler yapıldığı” iddia edildi. İddianamede, “Haber Erciş” internet haber sitesinde yayımlanan haberler sıralandı.

Haberler, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentine yönelik askeri operasyonla ilgiliydi. Haberlerden biri, 21 Ocak 2019 tarihinde, “Afrin Harekatı’nda ikinci gün: 11 ölü, 16 yaralı” başlığıyla yayımlanmıştı. Haberde, “Dün biri çocuk altı sivilin hayatını kaybettiği Zeytin Dalı Harekatı’ndan bugün de ölüm haberleri geliyor. TSK’nın hava operasyonunda 11 sivil hayatını kaybetti, 16 sivil yaralandı” ifadeleri kullanılmıştı.

İddianamede, haberin; “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı operasyonunda sivilleri öldürdüğü şeklinde, terör örgütünü meşrulaştırmak maksadıyla, terör örgütünün propagandasını yaptığı” iddia edildi

İddianamede, Akbaş’ın evine yapılan baskında el konulan ve Erciş Belediyesi tarafından basılan 2016 yılına ait takvim de deliller arasında gösterildi. Takvimde, “PKK/KCK terör örgütü mensuplarının fotoğraflarının bulunduğu” öne sürüldü.

İddianamede, Akbaş’ın soruşturma aşamasında verdiği ve suçlamaları kabul etmediği yönündeki savunmanın “suçtan kurtulmaya yönelik olduğu” iddia edildi. Savunmaya itibar edilmemesi istendi.

“Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla gözaltına alınan Akbaş, iddianamede ise; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca, “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi. Ancak, iddianamede; “suçun basın ve yayın yoluyla işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, hakkında istenen hapis cezasının Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yarı oranında arttırılması talep edildi. Akbaş hakkında, toplamda; bir yıl altı aydan yedi yıl altı aya kadar hapis cezası istendi. Akbaş’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Akbaş hakkındaki iddianame Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“Haber Erciş” internet haber sitesinin genel yayın yönetmeni Sercan Akbaş’ın yargılanmasına, 11 Aralık 2019 tarihinde, Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Akbaş, duruşmaya katılmadı. Duruşmada, Akbaş’ı; avukatı Mustafa Murtezaoğlu temsil etti. Akbaş’ın; Van Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Akbaş’ın yaşadığı Foça Asliye Ceza Mahkemesi’ne verdiği talimatla alınan ifadesi okundu.

Avukat Murtezaoğlu, “Propaganda suçunun işlenmesi için suçun muhatap aldığı kitleyi harekete geçirme kabiliyeti olması gerekir. Müvekkilimin, statüsü gereğince belirli bir kitleyi harekete geçirme kabiliyeti yoktur. Oysa isnat edilen suç ancak haber alma-verme sınırları kapsamında değerlendirilmeli ve bu nedenle mahkeme heyeti müvekkilimizi tahliye etmelidir” dedi.

Avukat Murtezaoğlu, Akbaş hakkında verilecek olası bir ceza kararında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmedi. Akbaş’ın beraatini talep etti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını ilk duruşmada açıkladı. Akbaş’ın beraatini talep etti.

Mahkeme, Akbaş’ın beraatine karar verdi.

1. Standing - Dec. 11, 2019


Duruşmanın, saat 09.20’de başlaması gerekiyordu.

Fakat, duruşmaya; dosya avukatı Veysel Ok’un yerine avukat Mustafa Murtezaoğlu katıldı. Avukat Ok’un, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) aracılığıyla yetkilendirme belgesi göndermediği anlaşıldı.

Mahkeme heyeti yetki belgesinin sisteme yüklenmesi gerektiğini ancak ondan sonra duruşmaya başlanacağını bildirmesinin ardından, duruşma; 1 saat 20 dakika gecikmeli olarak 10:40’ta başladı.

Gazeteci Sercan Akbaş, duruşmaya katılmadı. Akbaş’ı, duruşmada; avukatı Mustafa Murtezaoğlu temsil etti.

Avukat Murtezaoğlu, “Propaganda suçunun işlenmesi için suçun muhatap aldığı kitleyi harekete geçirme kabiliyeti olması gerekir. Oysa isnat edilen suç ancak haber alma-verme sınırları kapsamında değerlendirilmeli ve bu nedenle mahkeme heyeti müvekkilimizi tahliye etmelidir” dedi.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını ilk duruşmada açıkladı. Akbaş’ın beraatini talep etti.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Van Adliyesi’ne girişler X-ray cihazları ile yapıldı. Ana kapı girişinde tek X-ray cihazı bulunması sebebiyle yoğunluk yaşandı.

X-ray cihazından geçilmesine rağmen bir polis memuru seçtiği kişiler arasında kimlik kontrolü yaptıktan sonra girişlere izin verdi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu havalandırılmış fakat karanlıktı. İzleyiciler için üç sıra bulunuyordu. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki büyük ekrandan biri izleyicilere, diğeri hakim heyetine dönüktü.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya gazeteci Sercan Akbaş’ın avukatı Mustafa Murtezaoğlu katıldı.


Mahkeme heyeti, duruşmaya ara vermeden, kararını açıkladı.

Sercan Akbaş’ın, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasından beraatine karar verildi.

Sercan Akbaş - “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial (Indictment)

Sercan Akbaş - “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.