Sertaç Kayar

Sertaç Kayar - Social Media Posts Trial

Gazeteci Sertaç Kayar hakkında sosyal medya paylaşımlarıyla, “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Kayar, soruşturma aşamasında gözaltına alınmadı. Ancak soruşturma kapsamında emniyete çağrılarak ifadesi alındı. Kayar’a suçlama konusu yapılan paylaşımların gösterildiği bu ifade işleminde Kayar, suçlamayı reddetti.

Soruşturma sonunda Kayar hakkında iddianame hazırlanarak dava açıldı.

Gazeteci Kayar hakkındaki iddianame savcı Cem Koray Eryılmaz tarafından hazırlandı. İki sayfadan oluşan iddianame 7 Mayıs 2018’de tamamlanarak mahkemeye sunuldu. İddianamenin ilk sayfasında Kayar’ın kimlik ve adres bilgilerine yer verildi. Bu bölümden sonra ise PKK’nin (Partiya Karkeren Kürdistan—Kürdistan İşçi Partisi) kısa bir tarihçesine yer verildi.

Kayar ile ilgili değerlenmeler ise ikinci sayfada yer aldı. Burada soruşturmanın Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Kayar’ın sosyal medya hesabındaki paylaşımlarına dair tespitlerle başladığı kaydedildi.

Kayar hakkında üç ayrı paylaşım suçlama konusu yapıldı:

• 15 Kasım 2017 tarihinde “BBC’nin YPG ile ilgili haberine dair bir yorum” şeklinde yazısı bulunan ve PKK mensubunun yer aldığı bir fotoğrafın bulunduğu paylaşım.

• 17 Ekim 2017 tarihinde “Bugün Kerkük, yarın bütün Kürdistan” şeklinde yorumun bulunduğu fotoğrafın paylaşımı,

• 29 Eylül 2017 tarihinde “Kürdistan bölgesine yapılan tehdidi Diyarbakır’a da yapılmış sayıyoruz” şeklinde yazılı fotoğrafın bulunduğu paylaşım.

Kayar’ın ifadesi de özetlenerek iddianameye konuldu. Kayar, ifadesinde 12 yıldır gazetecilik yaptığını, ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarına ait haber ve fotoğraf üzerinde çalıştığını, PKK ile bir bağlantısı olmadığını belirterek suçlamayı reddetti.

Savcı Eryılmaz, Kayar ile ilgili değerlendirmesinde paylaşımların “PKK/KCK silahlı terör örgütünün faaliyetlerini meşru gösteren cebir, şiddet, tehdit içeren yöntemlerini öven, destekleyen ve bu yöntemlere teşvik eden” paylaşımlar olduğu tespitinde bulundu.

Bu kapsamda Kayar’ın “örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediği, paylaşımların herkese açık ve birden çok kez yapılmış olması nedeniyle de toplamda 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması talep edildi.

Savcı Cem Koray Eryılmaz’ın hazırladığı iddianame Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilerek, dava açıldı. Davanın karar duruşması 5 Şubat 2019’da görüldü. Duruşmada Barış Erdoğan (Başkan), Ali Armağan Karaca (savcı), Umut Sarı ile Ramazan Turan (üyeler) görev aldı.

Kayar, yapmış olduğu haberlerin Sputnik Kurdi’de yayınlandığını, site kapatıldığı için sadece haberlerin metinlerinin kaldığı, ekran görüntülerinin kaldırıldığını söyledi. Yazısı paylaşılırken görsellerin sitenin merkezi tarafından belirlendiğini herhangi bir şekilde katkısının olmadığını söyledi.

Savcı Karaca bu duruşmada verdiği mütalaasında suçlama konusu paylaşımların haber paylaşımı olmadığını savunarak, Kayar’ın cezalandırılması yönünde mütalaa verdi. Duruşma sonunda mahkeme heyeti Kayar’ın beraatine karar verdi.

2. Standing - Feb. 5, 2019


Sputnik muhabiri Sertaç Kayar hakkında Facebook ve Twitter hesabından yaptığı haber paylaşımları nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan dava açıldı. Savcı Cem Koray Eryılmaz 7 Mayıs 2018 ‘de hazırladığı iddianamede Kayar’ın Facebook adresinde yaptığı şu paylaşımlar gerekçe gösterildi:

“15 Kasım 2017 tarihli paylaşımında “BBC’nin YPG ile ilgili haberine dair bir yorum” şeklinde yazılı bulunan fotoğrafta PKK’nin dağ kadrosunda bulunan bir şahsın elinde silah ile çekilmiş fotoğraf,

“17 Ekim 2017 tarihli paylaşımında “Bugün Kerkük, yarın bütün Kürdistan” şeklinde yorumun bulunduğu fotoğraf,

“29 Eylül 2017 tarihli “Kürdistan bölgesine yapılan tehdidi Diyarbakır’a da yapılmış sayıyoruz” şeklinde yazılı fotoğrafta örgüt mensuplarına ait fotoğraf. “

Sertaç Kayar savcılığa verdiği ifadede “sözkonusu sosyal medya hesabının kendisine ait olduğunu, yaklaşık olarak yedi yıldır kullandığını, paylaşım ve yorumları kendisinin yaptığını” söyledi.

12 yıldır gazetecilik yaptığını belirten Kayar, “ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarına ait haber ve fotoğraf üzerinde çalıştığını, PKK ile herhangi bir irtibatının olmadığını, bu sebeple üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini” beyan etti.

Kayar hakkında “herkese açık profili üzerinden görülen sosyal medya paylaşımları nedeniyle 3713 Sayılı yasanın 7/2. 2. Cümlesinde düzenlenen Terör Örgütü Propagandası Yapmak Suçunu Basın Yayın Yolu ile ve zincirleme şekilde işlediğine dair hakkında kamu davasının açılmasını gerektirir yeterli şüphe bulunduğu” gerekçesiyle yargılanmasına karar verildi.


Duruşma Barış Erdoğan başkanlığında üye hakimler Ramazan Turan ve Umut Sarı’dan oluşan mahkeme heyetinin yerini almasıyla başladı. Ancak duruşma 9.40’ta yapılması gerekirken 10.50’de başlayabildi.

Avukat Cemil Şivan Özen, Sertaç Kayar’ın sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımların ilgili haber sitelerindeki orijinal haber uzantılarının çıktılarından oluşan Kürtçe ve Türkçe olarak ayrı ayrı hazırladıkları dosyaları mahkemeye sundu.

Sertaç Kayar’a söz verildi. Kayar da yapmış olduğu haberlerin Sputnik Kurdi’de yayımlandığını, site kapatıldığı için sadece haberlerin metinlerinin kaldığı, ekran görüntülerinin kaldırıldığını söyledi. Yazısı paylaşılırken görsellerin sitenin merkezi tarafından belirlendiğini herhangi bir şekilde katkısının olmadığını söyledi.

Savcı esas hakkında Kayar’ın örgüt propagandası yapmak suçundan cezalandırılmasına ilişkin mütalaa verdi.

Savcı Ali Armağan Karaca verdiği mütalaada “Kayar’ın sosyal medya hesabından 15 Kasım 2017 tarihindeki paylaşımının, savunmasının aksine haber paylaşımı olmadığı, ayrıca görselde bulunan fotoğrafın da haber niteliğinde olmadığını” söyledi. Karaca, “Bu haliyle silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan sanığın eyleminin terör örgütünün propagandası yapma suçunu oluşturacağı anlaşılmakla sanığın 3713 sayılı kanunun 7/2-2, cümle ve 53. Maddeleri uyarınca cezalandırılması kamu adına talep ve mütalaa olunur” dedi.

Avukat Özen savcının mütalaasına itiraz ederek şunları söyledi:

“Müvekkilim paylaşımları tamamen gazeteci kimliğinden dolayı yapmış olduğunu, haber linkleri olduğunu, herhangi bir yorum ve görsel katmadığını söyledi. Haberler herhangi bir şekilde şiddeti övme veya teşvik amaçlı değil, olayı anlatmaya yönelik. Kaldı ki sadece görsele bakılarak propaganda suçundan ceza verilemez. Zira görsel de unsur itibariyle yoruma muhtaç haldedir. Müvekkilimin haber alma hürriyeti kapsamında gazetecilik faaliyeti yaptığını belirterek beraatini talep ediyoruz.”

Avukat Tevfik Karahan da müvekkil ile ilgili başlayan soruşturmanın, zaten birçok kişiyle ilgili ihbarda bulunan bir şahsın ihbarı üzerine gazeteci kimliği bilinmeden, diğer kişilerle birlikte başlatıldığını söyledi. Haberci kimliğinin açık olduğunu, yorum katmadığını söyleyen Karahan, ilgili haber sitesinin editörlerinin haberin okunmasını sağlamak için eklemiş olduğu görüntüden müvekkilin sorumlu tutulmasının mümkün olmadığını söyledi.

Son kez söz verilen Sertaç Kayar beraatini isteyerek takdiri mahkemeye bıraktı.


Ara verilmeden verilen kararda; “yüklenen suçun yasal unsurları oluşmadığından CMK’nın 223/2-a maddesi gereğince” beraatine karar verildi. Sanık ve müdafinin yüzüne karşı savcı Ali Armağan Karaca’nın huzurunda mütalaaya aykırı olarak, oybirliğiyle verilen karar okundu.

Ayrıca Kayar kendisini vekille temsil ettiğinden avukatlık asgari ücret tarifesine göre hesaplanan 5 bin 450 TL vekalet ücretinin hazineden alınarak verilmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Adliye binasına X-Ray cihazlarından arama ile girildi. Duruşma salonuna girişte basın kartı sorulmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Sertaç Kayar avukatı Cemil Şivan Özen ve baro avukatlarından gönüllü olarak gelen Tevfik Karahan ile birlikte katıldı. İzleme ekibi dışında izleyici sırası boştu.

Genel Gözlemler

Savcı verdiği mütalaaya aykırı karar verilince gerildi. Duruşma bitmeden telefonuyla konuşmaya başlayarak dışarı çıktı. Kayar, terör örgütü propagandasından yargılanmasına rağmen tutanakta “Her ne kadar silahlı terör örgütüne üye olmaktan cezalandırılması istemiyle dava açılmış ise de…” şeklinde yazıldı.

Sertaç Kayar - Social Media Posts Trial (Indictment)

Sertaç Kayar - Social Media Posts Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - Yöneticilik Davası

Diyarbakır’da faaliyet gösteren Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) faaliyetleri gerekçe gösterilerek 2015 yılından sonra birçok gazeteci ve siyasetçi hakkında soruşturmalar açıldı. Kayar da hakkında soruşturma açılan gazetecilerden birisiydi.

Kayar, soruşturma kapsamında 19 Aralık 2017’de evine yapılan baskında gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Kayar, aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

17 Ocak 2018 de ise Cumhuriyet Savcısı Şahsuvar Yıldız, tarafından hazırlanan iddianameyle “Silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” suçlamasıyla hakkında dava açıldı.

Sertaç Kayar’a “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” suçlamasıyla açılan davanın iddianamesi, Cumhuriyet Savcısı Şahsuvar Yıldız hazırlandı. 17 Ocak 2018’de tamamlanan iddianame 18 sayfadan oluşuyordu.

İddianamede gazeteci Sertaç Kayar’ın 2010-2012 tarihleri arasında Dicle Haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştığı dönemlerde DTK’nın 101 kişilik daimi meclis üyesi olduğu ve basın çalışmaları yaptığı ileri sürülüyor. Yine PKK/KCK talimatları doğrultusunda yapılan çağrılar üzerine farklı tarihlerde yapılan 31 eyleme düzenli katıldığı ve “örgüt yöneticisi” olduğu iddia ediliyor.

İddianamenin ilk bölümünde Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Abdullah Öcalan’ın “dört ayaklı paradigmasının üçüncü ayağını” oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğuna dair değerlendirmeler yer alıyor. DTK’nin örgütün hedefi olan “Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek” amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü belirtiliyor.

Gazeteci Sertaç Kayar’ın, Kürdistan’ın çatı yapılanması olduğu ve Kürt Ulusal birliğini sağlamak amacıyla PKK/KCK ile bağlantılı olarak faaliyet yürüttüğü kaydedilen DTK’nın 101 kişilik Daimi Meclisi üyesi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede “DTK’nın Abdullah Öcalan’ın Dört Ayaklı Paradigması’nın üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu”; “DTK’nın örgütün hedefi olan Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı”; “KCK/TM’nin parlamento yapısını oluşturan yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü” gibi değerlendirmeler yer alıyor.

“Örgüt yöneticisi” iddiası, 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK düzenlediği miting için yapılan görüşmelere ait ortam dinlemelerine dayandırılıyor.

Savcılık iddiasında Kayar’ın 2012- 2013 yıllarında demokratik özerklik ve bağımsız Kürdistan kurma adına DTK toplantılarına giriş, çıkış yaparak katılım sağladığı ‘’CMK 135 ve 140 maddesi gereği yapılan işlemlerde tespit edildiği’’ öne sürülüyor.

Sertaç Kayar’ın telefon görüşmelerinde DTK toplantıları ile ilgili şahısları toplantılara davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgiler verdiği ileri sürülüyor.

Ayrıca Menderes Öner isimli şahsın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul TEM’de alınan tanık ifadesine de yer veriliyor. Tanık ifadesi iddianameye şöyle aktarılıyor: “PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı… Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri…” ifade verdiği belirtiliyor.

Savcılık Kayar’ın bu iddiaların ardından “Eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de nazara alındığında, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçu işlediği ve alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle cezalandırılması”nı istedi.

Kayar için istenen ceza, Türk Ceza Kanunu’nun “Silahlı Örgüt Yöneticisi Olmak” suçunu düzenleyen 314/1. maddesinden 10 yıldan 15 yıla kadar hapis ve bu cezanın Terörle Mücadele Kanunu 5. maddesiyle artırılarak 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis oldu.

Mahkemeye sunulan iddianame Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, Kayar hakkında dava açıldı.

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Kasım 2018’de görülen duruşmada Şükrü Altunay (başkan), Nuray Yalçın Erk ile Haşim Taştan (üyeler) ve savcı Mustafa Bilen görev aldı. Kayar, duruşmada avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Şükrü Altunay, Sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanının aynı soruyu yönelttiği avukat Şıvan Cemil Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı. Takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi. Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adından birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimden birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma sonunda Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi talebi kabul edildi.

Bir sonraki duruşma 5 Nisan 2019 gününe bırakıldı. Duruşmada Şükrü Altunay (başkan), Nuray Yalçın Erk ve Haşim Taştan (üyeler) ile Mustafa Bilen (savcı) görev aldı. Kayar, bu duruşmada da avukatıyla hazır bulundu. Duruşma tanık Öner’in dinlenmemiş olması nedeniyle 26 Haziran 2019’a ertelendi. Bu duruşmada da aynı heyet görev aldı. Dosyada adı geçen Menderes Öner’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği kaydedildi. Kayar’ın avukatı Şivan Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti. Mahkeme başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.

Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019 tarihine bırakıldı.

4. Standing - June 26, 2019


Sputnik Muhabiri Sertaç Kayar hakkında 17 Ocak 2018’de Cumhuriyet Savcısı Şahsuvar Yıldız tarafından soruşturma açıldı. Hakkındaki iddianamede Sertaç Kayar’ın 2010-2012 tarihleri arasında Dicle haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştığı dönemlerde DTK’nın 101 kişilik daimi meclis üyesi olduğu ve basın çalışmaları yaptığı, PKK/KCK talimatları doğrultusunda yapılan çağrılar üzerine farklı tarihlerde yapılan 31 eyleme düzenli katıldığı ve örgüt yöneticisi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Abdullah Öcalan’ın Dört Ayaklı Paradigmasının üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu, DTK’NIN örgütün hedefi olan Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, KCK/TM Parlamento yapısını oluşturan yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü belirtiliyor.

Gazeteci Sertaç Kayar’ın, Kürdistan’ın çatı yapılanması olduğu ve Kürt Ulusal birliğini sağlamak amacıyla PKK/KCK ile bağlantılı olarak faaliyet yürüttüğü kaydedilen DTK’nın 101 kişilik Daimi Meclisi üyesi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK organizesinde yapılacak olan miting için sivil toplum kuruluşlarıyla yapılacak görüşmelerde şüpheli olarak tanımlanan Sertaç Kayar’ın ortam dinlemeleriyle elde edildiği iddia edilen delillere göre ‘’Siirt ilinde DTK daimi meclis üyesi olarak görevlendirildiği’’ öne sürülüyor.

Savcılık iddiasında Kayar’ın 2012- 2013 yıllarında demokratik özerklik ve bağımsız Kürdistan kurma adına DTK toplantılarına giriş çıkış yaparak katılım sağladığı ‘’CMK 135 ve 140 maddesi gereği yapılan işlemlerde tespit edildiği’’ öne sürülüyor.

Sertaç Kayar’ın telefon görüşmeleri ile ilgili olarak tape kayıtlarının genel olarak değerlendirildiği, Kayar’ın DTK toplantıları ile ilgili şahısları toplantılara davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgiler verdiği, kanunsuz yürüyüş, eylem ve basın açıklamalarının basın kolunu oluşturduğu, dosyada bulunan diğer şüpheli şahıslarla DTK toplantıları ve STK toplantıları ile ilgili konuşmalar yaptığı savunuluyor.

Menderes Öner isimli şahsın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul TEM’de alınan beyanında Kayar hakkında ‘’PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı…Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri’’ ifade verdiği belirtiliyor.

Sertaç Kayar’ın ‘’PKK/KCK terör örgütünün propagandasına dönüşen veya örgütün amaçları doğrultusunda 8 Haziran 2010 ve 27 Aralık 2012 tarihinde Diyarbakır’da yapılan 31 eyleme katıldığı’’ iddia ediliyor. Bunu desteklemek amacıyla Kayar’ın DTK’a giriş çıkış yaptığını gösteren görüntü ve fotoğrafları da delili olarak sunulmuş.

DTK’nın, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması (dört ülke toprakları üzerinde Kürdistan meclisi) olması, Kayar’ın ‘’eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de nazara alındığında, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçu işlediği ve alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle cezalandırılması isteniyor.

Kayar’ın tutuksuz yargılandığı davanın Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Kasım 2018’de görülen duruşmada Şükrü Altunay (başkan), Nuray Yalçın Erk ile Haşim Taştan (üyeler) ve savcı Mustafa Bilen görev aldı. Kayar, duruşmada avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Şükrü Altunay, Sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanı, Avukat Şıvan Cemil Özen’e önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz diye sorunca Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı, takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi. Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adından birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimden birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma sonunda Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi talebi kabul edildi.

Bir sonraki duruşma 5 Nisan 2019 gününe bırakıldı. Duruşmada Şükrü Altunay (başkan), Nuray Yalçın Erk ve Haşim Taştan (üyeler) ile Mustafa Bilen (savcı) görev aldı. Kayar, bu duruşmada da avukatıyla hazır bulundu. Duruşma tanık Öner’in dinlenmemiş olması nedeniyle 26 Haziran 2019’a ertelendi. Bu duruşmada da aynı heyet görev aldı. Dosyada adı geçen Menderes Öner’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği kaydedildi. Kayar’ın avukatı Şivan Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti. Mahkeme başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.

Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019 tarihine bırakıldı.Next Trial: Dec. 4, 2019, 9 a.m.


Mahkeme Başkanı Şükrü Altunay, dosyada adı geçen Menderes Öner’in bir önceki duruşmada dinlenmesi için talimat verilen Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nden yanıt geldiğini belirtti. Öner’in beyanı dosyaya eklendi. Av. Şivan Özen önceki savunmalarını tekrar ettiklerini, sanık aleyhine verilen beyanları kabul etmediklerini söyledi. Savcı ise tanık beyanlarına bir diyeceklerinin olmadığını, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.


Mahkeme Başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti. Duruşmayı 4 Aralık tarihine erteledi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 11:35 olmasına rağmen avukatın talebi üzerine erkene alınarak 10:30’da yapıldı.

Gazeteci Sertaç Kayar duruşmaya gelmedi. Avukatı Şıvan Cemil Özen dışında duruşmayı izleyen olmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Diyarbakır Adliye Binasındaki birçok mahkeme salonuna göre daha küçük bir salon. İzleyici kapısı mahkeme bölümünden farklı. Kapı dar ve geçiş zor. Alan küçük ve basık. İzleyici kısmın basamaklar halinde düzenlenmiş, salon temizdi. Salonda pencere vardı ama diğer mahkeme salonlarına göre daha basık ve loştu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı sadece bir kişi takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşma sadece beş dakika gibi kısa bir sürede tamamlandı. Duruşmada olağandışı bir gözlem yoktu.

3. Standing - April 5, 2019


Sputnik Muhabiri Sertaç Kayar hakkında 17 Ocak 2018’de Cumhuriyet Savcısı Şahsuvar Yıldız tarafından soruşturma açıldı. Hakkındaki iddianamede Sertaç Kayar’ın 2010-2012 tarihleri arasında Dicle haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştığı dönemlerde DTK’nın 101 kişilik daimi meclis üyesi olduğu ve basın çalışmaları yaptığı, PKK/KCK talimatları doğrultusunda yapılan çağrılar üzerine farklı tarihlerde yapılan 31 eyleme düzenli katıldığı ve örgüt yöneticisi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Abdullah Öcalan’ın Dört Ayaklı Paradigmasının üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu, DTK’NIN örgütün hedefi olan Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, KCK/TM Parlamento yapısını oluşturan yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü belirtiliyor.

Gazeteci Sertaç Kayar’ın, Kürdistan’ın çatı yapılanması olduğu ve Kürt Ulusal birliğini sağlamak amacıyla PKK/KCK ile bağlantılı olarak faaliyet yürüttüğü kaydedilen DTK’nın 101 kişilik Daimi Meclisi üyesi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK organizesinde yapılacak olan miting için sivil toplum kuruluşlarıyla yapılacak görüşmelerde şüpheli olarak tanımlanan Sertaç Kayar’ın ortam dinlemeleriyle elde edildiği iddia edilen delillere göre ‘’Siirt ilinde DTK daimi meclis üyesi olarak görevlendirildiği’’ öne sürülüyor.

Savcılık iddiasında Kayar’ın 2012- 2013 yıllarında demokratik özerklik ve bağımsız Kürdistan kurma adına DTK toplantılarına giriş çıkış yaparak katılım sağladığı ‘’CMK 135 ve 140 maddesi gereği yapılan işlemlerde tespit edildiği’’ öne sürülüyor.

Sertaç Kayar’ın telefon görüşmeleri ile ilgili olarak tape kayıtlarının genel olarak değerlendirildiği, Kayar’ın DTK toplantıları ile ilgili şahısları toplantılara davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgiler verdiği, kanunsuz yürüyüş, eylem ve basın açıklamalarının basın kolunu oluşturduğu, dosyada bulunan diğer şüpheli şahıslarla DTK toplantıları ve STK toplantıları ile ilgili konuşmalar yaptığı savunuluyor.

Menderes Öner isimli şahsın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul TEM’de alınan beyanında Kayar hakkında ‘’PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı…Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri’’ ifade verdiği belirtiliyor.

Sertaç Kayar’ın ‘’PKK/KCK terör örgütünün propagandasına dönüşen veya örgütün amaçları doğrultusunda 8 Haziran 2010 ve 27 Aralık 2012 tarihinde Diyarbakır’da yapılan 31 eyleme katıldığı’’ iddia ediliyor. Bunu desteklemek amacıyla Kayar’ın DTK’a giriş çıkış yaptığını gösteren görüntü ve fotoğrafları da delili olarak sunulmuş.

DTK’nın, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması (dört ülke toprakları üzerinde Kürdistan meclisi) olması, Kayar’ın ‘’eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de nazara alındığında, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçu işlediği ve alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle cezalandırılması isteniyor.

Kayar’ın tutuksuz yargılandığı davanın Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Kasım 2018’de görülen duruşmada Şükrü Altunay (başkan), Nuray Yalçın Erk ile Haşim Taştan (üyeler) ve savcı Mustafa Bilen görev aldı. Kayar, duruşmada avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Şükrü Altunay, Sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanı, Avukat Şıvan Cemil Özen’e önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz diye sorunca Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı, takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi. Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adından birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimden birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma sonunda Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi talebi kabul edildi.

Bir sonraki duruşma 5 Nisan 2019 gününe bırakıldı. Duruşmada Şükrü Altunay (başkan), Nuray Yalçın Erk ve Haşim Taştan (üyeler) ile Mustafa Bilen (savcı) görev aldı. Kayar, bu duruşmada da avukatıyla hazır bulundu. Duruşma tanık Öner’in dinlenmemiş olması nedeniyle 26 Haziran 2019’a ertelendi. Bu duruşmada da aynı heyet görev aldı. Dosyada adı geçen Menderes Öner’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği kaydedildi. Kayar’ın avukatı Şivan Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti. Mahkeme başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.

Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019 tarihine bırakıldı.Next Trial: June 26, 2019, 11:35 a.m.


Mahkeme Başkanı Şükrü Altunay, Sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanı, dosyada adı geçen Menderes Öner’in bir önceki duruşmada dinlenmesi için mütala verilen tanık Menderes Öner’in 26 Nisan’da dinlenmesi için Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat verilmesini istedi.


Mahkeme Başkanı Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesine karar vererek duruşmayı 26 Haziran tarihine erteledi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 09:10 olmasına rağmen Kayar’ın duruşması 10:00’da başladı.

Gazeteci Sertaç Kayar duruşmaya avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte geldi. Duruşmayı iki diğer baro avukatı da izledi. Salonda ve çevresinde kolluk görevlileri bulunmamaktaydı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Diyarbakır Adliye Binasındaki birçok mahkeme salonuna göre daha küçük bir salon. İzleyici kapısı mahkeme bölümünden farklı. Kapı dar ve geçiş zor. Alan küçük ve basık. İzleyici kısmın basamaklar halinde düzenlenmiş, salon temizdi. Salonda pencere vardı ama diğer mahkeme salonlarına göre daha basık ve loştu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı sadece iki kişi takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşma sadece beş dakika gibi kısa bir sürede tamamlandı. Tutanağı almakta geciken avukat başka bir davaya geçildiği için UDP’den alması istendi.

2. Standing - Nov. 21, 2018


Sputnik Muhabiri Sertaç Kayar hakkında 17 Ocak 2018’de Cumhuriyet Savcısı Şahsuvar Yıldız tarafından soruşturma açıldı. Hakkındaki iddianamede Sertaç Kayar’ın 2010-2012 tarihleri arasında Dicle haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştığı dönemlerde DTK’nın 101 kişilik daimi meclis üyesi olduğu ve basın çalışmaları yaptığı, PKK/KCK talimatları doğrultusunda yapılan çağrılar üzerine farklı tarihlerde yapılan 31 eyleme düzenli katıldığı ve örgüt yöneticisi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Abdullah Öcalan’ın Dört Ayaklı Paradigmasının üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu, DTK’NIN örgütün hedefi olan Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, KCK/TM Parlamento yapısını oluşturan yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü belirtiliyor.

Gazeteci Sertaç Kayar’ın, Kürdistan’ın çatı yapılanması olduğu ve Kürt Ulusal birliğini sağlamak amacıyla PKK/KCK ile bağlantılı olarak faaliyet yürüttüğü kaydedilen DTK’nın 101 kişilik Daimi Meclisi üyesi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK organizesinde yapılacak olan miting için sivil toplum kuruluşlarıyla yapılacak görüşmelerde şüpheli olarak tanımlanan Sertaç Kayar’ın ortam dinlemeleriyle elde edildiği iddia edilen delillere göre ‘’Siirt ilinde DTK daimi meclis üyesi olarak görevlendirildiği’’ öne sürülüyor.

Savcılık iddiasında Kayar’ın 2012- 2013 yıllarında demokratik özerklik ve bağımsız Kürdistan kurma adına DTK toplantılarına giriş çıkış yaparak katılım sağladığı ‘’CMK 135 ve 140 maddesi gereği yapılan işlemlerde tespit edildiği’’ öne sürülüyor.

Sertaç Kayar’ın telefon görüşmeleri ile ilgili olarak tape kayıtlarının genel olarak değerlendirildiği, Kayar’ın DTK toplantıları ile ilgili şahısları toplantılara davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgiler verdiği, kanunsuz yürüyüş, eylem ve basın açıklamalarının basın kolunu oluşturduğu, dosyada bulunan diğer şüpheli şahıslarla DTK toplantıları ve STK toplantıları ile ilgili konuşmalar yaptığı savunuluyor.

Menderes Öner isimli şahsın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul TEM’de alınan beyanında Kayar hakkında ‘’PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı…Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri’’ ifade verdiği belirtiliyor.

Sertaç Kayar’ın ‘’PKK/KCK terör örgütünün propagandasına dönüşen veya örgütün amaçları doğrultusunda 8 Haziran 2010 ve 27 Aralık 2012 tarihinde Diyarbakır’da yapılan 31 eyleme katıldığı’’ iddia ediliyor. Bunu desteklemek amacıyla Kayar’ın DTK’a giriş çıkış yaptığını gösteren görüntü ve fotoğrafları da delili olarak sunulmuş.

DTK’nın, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması (dört ülke toprakları üzerinde Kürdistan meclisi) olması, Kayar’ın ‘’eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de nazara alındığında, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçu işlediği ve alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle cezalandırılması isteniyor.

Kayar’ın tutuksuz yargılandığı davanın Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Kasım 2018’de görülen duruşmada Şükrü Altunay (başkan), Nuray Yalçın Erk ile Haşim Taştan (üyeler) ve savcı Mustafa Bilen görev aldı. Kayar, duruşmada avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Şükrü Altunay, Sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanı, Avukat Şıvan Cemil Özen’e önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz diye sorunca Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı, takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi. Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adından birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimden birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma sonunda Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi talebi kabul edildi.

Bir sonraki duruşma 5 Nisan 2019 gününe bırakıldı. Duruşmada Şükrü Altunay (başkan), Nuray Yalçın Erk ve Haşim Taştan (üyeler) ile Mustafa Bilen (savcı) görev aldı. Kayar, bu duruşmada da avukatıyla hazır bulundu. Duruşma tanık Öner’in dinlenmemiş olması nedeniyle 26 Haziran 2019’a ertelendi. Bu duruşmada da aynı heyet görev aldı. Dosyada adı geçen Menderes Öner’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği kaydedildi. Kayar’ın avukatı Şivan Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti. Mahkeme başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.

Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019 tarihine bırakıldı.Next Trial: April 5, 2019, 9:05 a.m.


Duruşma tutuksuz yargılanan Sertaç Kayar’ın kimlik tespitiyle başladı.

Mahkeme Başkanı Şükrü Altunay, Sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanının “Önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz” diye sorduğu avukat Şıvan Cemil Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı, takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi.

Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adında birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi.

Mahkeme Başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimden birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Savcı Menderes Öner’in tanık olarak dinlenmesi istedi.


Mahkeme Başkanı Şükrü Altunay Sanık hakkında bilgi sahibi olan Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi için adresine davetiye ya da talimat yazılması istedi. Duruşmayı 5 Nisan 2019 günü saat 09:05’e bıraktı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 09:10 olmasına rağmen aynı salonda görülen DTK davasında Zeki Baran’ın dosyası duruşmasının uzaması üzerine duruşma 10:00’da başladı.

Sertaç Kayar duruşmaya avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte geldi. Mahkeme salonunda ve salon çevresinde kolluk görevlileri yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Diyarbakır Adliye Binasındaki birçok mahkeme salonuna göre daha küçük bir salon. İzleyici kapısı mahkeme bölümünden farklı. Kapı dar ve geçiş zor. Alan küçük ve basık. İzleyici kısmın basamaklar halinde düzenlenmiş, günün ikinci davası olduğu için salon temizdi. Salonda pencere vardı ama diğer mahkeme salonlarına göre daha karanlıktı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı takip eden üç gazeteci dışında katılan olmadı.

Genel Gözlemler

Mahkeme heyeti Sertaç Kayar ve avukatı Şıvan Cemil Özen’in beyanlarını dinliyordu. Mahkeme başkanı özellikle KPSS sınavı ile ilgili yeni bilginin detaylarını öğrenmeye çalışması dikkat çekti. Duruşma on dakika gibi kısa bir sürede tamamlandı.

Sertaç Kayar - Yöneticilik Davası (Indictment)