Sertaç Kayar

Sertaç Kayar - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals and Through Media” Trial

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Sputnik Haber Ajansı muhabiri Sertaç Kayar hakkında, haberlerinin yer aldığı sosyal medya paylaşımları üzerinden “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiası ile soruşturma başlattı.

Kayar, soruşturma aşamasında gözaltına alınmadı. Ancak Emniyet’e çağrılarak ifadesi alındı. Emniyet’teki ifadesinde, Kayar’a; 2017 tarihli sosyal medya paylaşımları soruldu.

İddianameye göre, Kayar, soruşturma aşamasında verdiği ifadesinde; 12 yıldır gazetecilik yaptığını, ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarına ait haber ve fotoğraf üzerinde çalıştığını, PKK ile bir bağlantısı olmadığını belirterek suçlamayı reddetti.

Hakkındaki iddianame, 7 Mayıs 2018’de tamamlandı.

Sputnik Haber Ajansı muhabiri Sertaç Kayar hakkındaki iddianame, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 7 Mayıs 2018’de tamamlandı.

İddianame, “PKK ile ilgili kuruluş bilgilerine” ilişkin iddialar ile başladı. Kayar ile ilgili iddialar ise iddianamenin ikinci sayfasında yer aldı.

İddianamede, Kayar’ın sosyal medya hesapları üzerinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından inceleme yapıldığı belirtildi.

Kayar, iddianamede, üç sosyal medya paylaşımı üzerinden suçlandı. Paylaşımlar, iddianamede, şöyle sıralandı:

• 15 Kasım 2017 tarihli ve “BBC’nin YPG ile ilgili haberine dair bir yorum” ve “PKK mensubunun yer aldığı bir fotoğraf” içerikli paylaşım.
• 17 Ekim 2017 tarihli ve “Bugün Kerkük, yarın bütün Kürdistan” ifadelerini içeren bir fotoğraf.
• 29 Eylül 2017 tarihli ve “Kürdistan bölgesine yapılan tehdidi Diyarbakır’a da yapılmış sayıyoruz” ifadelerini içeren bir fotoğraf.

İddianamede; paylaşımların, “PKK/KCK silahlı terör örgütünün faaliyetlerini meşru gösteren cebir, şiddet, tehdit içeren yöntemlerini öven, destekleyen ve bu yöntemlere teşvik eden nitelikte olduğu” iddia edildi.

İddianamede, Kayar; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ancak istenen cezanın iki kez arttırılması da talep edildi. Buna göre, önce, “suçun basın ve yayın yoluyla işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, istenen hapis cezasının, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yarı oranında arttırılması talep edildi. Buna göre, Kayar hakkında bir yıl altı aydan yedi yıl altı aya kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede, “suçun zincirleme şekilde işendiği” de öne sürüldü. Buna göre zaten arttırılan cezasının, bir de Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılması istendi.

Sonuç olarak, Kayar hakkında, toplamda, “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası talep edildi.

Kayar’ın, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da istendi.

Kayar hakkındaki iddianame Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Sputnik Haber Ajansı muhabiri Sertaç Kayar’ın yargılanmasına, 13 Eylül 2018 tarihinde, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı. Kayar, duruşmaya katılmadı.

Yargılamanın ikinci duruşması, 5 Şubat 2019’da görüldü. Kayar, duruşmaya; avukatları Şivan Cemil Özen ve Tevfik Karahan ile birlikte katıldı.

Kayar, haberlerinin Sputnik’in Kürtçe servisinde yayınlandığını, site kapatıldığı için sadece haberlerin metinlerinin kaldığını, ekran görüntülerinin ise kaldırıldığını söyledi.

Yazıları ile birlikte paylaşılan görsellerin ise sitenin yönetimi tarafından belirlendiğini, bu karara bir katkısının olmadığını söyledi. Sosyal medya paylaşımlarının ise haberlerinin linklerinden ibaret olduğunu dile getirdi.

Kayar’ın avukatları, haberlerin örneklerini dosyaya sundu.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcı, “paylaşımların haber paylaşımı olmadığını” iddia etti. “Görselde bulunan fotoğrafın da haber niteliğinde olmadığını” öne sürdü.

Savcı, mütalaasında, Kayar’ın; “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını talep etti. Oysa, Kayar, hakkındaki iddianamede; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı.

Savcının mütalaası ile Kayar hakkında istenen ceza, bir yıl altı aydan yedi yıl altı aya kadar hapis cezasına düşmüş oldu. Oysa, iddianame ile Kayar hakkında bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası istenmişti.

Avukatı Şivan Cemil Özen, esas hakkındaki mütalaa karşısında yaptığı savunmada; paylaşımların yapılan haberlerin link paylaşımlarından ibaret olduğunu dile getirdi. Özen, “Herhangi bir yorum eklememiş. Görsel müvekkil tarafından konulmamıştır. Kaldı ki sadece görsele bakılarak propaganda suçundan ceza verilemez” dedi.

Avukatı Tevfik Karahan ise “Soruşturma zaten, birçok kişi ile ilgili ihbarda bulunan bir şahsın ihbarı üzerine, diğer kişilerle birlikte, müvekkilin gazeteci kimliği bilinmeden başlatılan bir soruşturmadır. Tüm editörlerin, haberlerin okunmasını sağlamak için, yapmış olduğu ekran görüntüsünden sorumlu tutulması da mümkün değildir” dedi.

Avukatlar, Kayar’ın beraatini talep etti.

Mahkeme, suçlamanın yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Kayar’ın beraatine karar verdi.

2. Standing - Feb. 5, 2019


Saat 09.40’ta başlaması gereken duruşma, gecikmeli olarak saat 10.50’de başladı.

Avukat Cemil Şivan Özen, Sertaç Kayar’ın sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarla ilgili haber sitelerinde yayımlanan içeriklerin çıktılarından oluşan Kürtçe ve Türkçe olarak ayrı ayrı hazırladıkları dosyaları mahkemeye sundu.

Sertaç Kayar’a söz verildi. Kayar da haberlerin Sputnik’in Kürtçe servisinde yayımlandığını, site kapatıldığı için sadece haberlerin metinlerinin kaldığı, ekran görüntülerinin kaldırıldığını söyledi. Haber paylaşılırken görsellerin sitenin merkezi tarafından belirlendiğini herhangi bir şekilde katkısının olmadığını söyledi.

Savcı esas hakkındaki mütalaasında Kayar’ın “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Savcı verdiği mütalaada “Kayar’ın sosyal medya hesabından 15 Kasım 2017 tarihindeki paylaşımının, savunmasının aksine haber paylaşımı olmadığı, ayrıca görselde bulunan fotoğrafın da haber niteliğinde olmadığını” söyledi. Karaca, “Bu haliyle silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan sanığın eyleminin terör örgütünün propagandası yapma suçunu oluşturacağı anlaşılmakla sanığın 3713 sayılı kanunun 7/2-2, cümle ve 53. Maddeleri uyarınca cezalandırılması kamu adına talep ve mütalaa olunur” dedi.

Avukat Özen savcının mütalaasına itiraz ederek şunları söyledi:

“Müvekkilim paylaşımları tamamen gazeteci kimliğinden dolayı yapmış olduğunu, haber linkleri olduğunu, herhangi bir yorum ve görsel katmadığını söyledi. Haberler herhangi bir şekilde şiddeti övme veya teşvik amaçlı değil, olayı anlatmaya yönelik. Kaldı ki sadece görsele bakılarak propaganda suçundan ceza verilemez. Zira görsel de unsur itibariyle yoruma muhtaç haldedir. Müvekkilimin haber alma hürriyeti kapsamında gazetecilik faaliyeti yaptığını belirterek beraatini talep ediyoruz.”

Avukat Tevfik Karahan da müvekkil ile ilgili başlayan soruşturmanın, zaten birçok kişiyle ilgili ihbarda bulunan bir şahsın ihbarı üzerine gazeteci kimliği bilinmeden, diğer kişilerle birlikte başlatıldığını söyledi. Haberci kimliğinin açık olduğunu, yorum katmadığını söyleyen Karahan, ilgili haber sitesinin editörlerinin haberin okunmasını sağlamak için eklemiş olduğu görüntüden müvekkilin sorumlu tutulmasının mümkün olmadığını söyledi.

Son kez söz verilen Sertaç Kayar beraatini istedi.


Ara verilmeden açıklanan kararda, atılı suçlamanın “yasal unsurları oluşmadığı” gerekçesiyle Kayar’ın beraatine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Adliye binasına X-Ray cihazlarından geçilerek girildi. Duruşma salonuna girişte basın kartı sorulmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Tutuksuz yargılanan Sertaç Kayar, duruşmaya; avukatı Cemil Şivan Özen ve baro avukatlarından gönüllü olarak gelen Tevfik Karahan ile birlikte katıldı. Duruşmaya izleyeci katılımı olmadı.

Genel Gözlemler

Duruşma savcısı, esas hakkıdaki mütalaasında, Kayar’ın cezalandırılmasını istemişti. Beraat kararı verilince, gerildi. Duruşma bitmeden telefonuyla konuşmaya başlayarak dışarı çıktı.

Kayar, “terör örgütü propagandası” suçlaması ile yargılanmasına rağmen tutanağı “Her ne kadar silahlı terör örgütüne üye olmaktan cezalandırılması istemiyle dava açılmış ise de…” ifadelerinin yazılması dikkat çekti.

Sertaç Kayar - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals and Through Media” Trial (Indictment)

Sertaç Kayar - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals and Through Media” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial

Diyarbakır’da kurulu Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) faaliyetlerine katıldığı iddiasıyla 2015 yılından sonra, pek çok gazeteci ve siyasetçi hakkında soruşturma başlatıldı.

DTK, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi partinin “Kürt sorununa çözüm” için bir araya geldiği bir platformdu. O dönem, daha sonra kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın muhabiri olan Sertaç Kayar da hakkında soruşturma açılan gazetecilerden biri oldu.

Kayar, soruşturma kapsamında; 19 Aralık 2017’de Diyarbakır’daki evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Kayar, aynı gün ifade işlemlerinin ardından, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hakkındaki iddianame, 17 Ocak 2018’de tamamlandı.

Gazeteci Sertaç Kayar hakkındaki iddianame, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 17 Ocak 2018’de tamamlandı.

İddianamenin ilk bölümünde, Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK); “Abdullah Öcalan’ın ‘dört ayaklı paradigmasının üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu” iddia edildi.

DTK’nin “Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü” ileri sürüldü.

İddianamede, Kayar’ın; 2010-2012 tarihleri arasında, Dicle Haber Ajansı muhabiri olarak takip ettiği “Demokratik Toplum Kongresi’nin faaliyetlerine ‘daimi meclis’ üyesi olarak katıldığı” iddia edildi.

İddianamede, Kayar’ın; 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK tarafından Diyarbakır’da organize edilen bir miting için yaptığı görüşmelerin tape kayıtlarına ve ortam dinlemesi ile elde edilen tape kayıtlarına yer verildi.

Buna göre, Kayar’ın; “şahısları DTK toplantılarına davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgileri verdiği” öne sürüldü.

Yine, muhabir olarak takip ettiği 31 ayrı protesto gösterisine “katıldığı” öne sürüldü.

İddianamede ayrıca, M. Ö. isimli bir tanığın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde alınan ifadesine de yer verildi.

Buna göre tanık, ifadesinde, Kayar içinp “PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı… Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri…” şeklindeki ifadeleri iddianamede yer aldı.

İddianamede, Kayar; Türk Ceza Kanunu’nun 314/1 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmekle” suçlandı. Hakkında 15 yıldan 22 yıl altı aya kadar hapis cezası talep edildi. Kayar’ın, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da istendi.

Kayar hakkındaki iddianame, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Sertaç Kayar’ın yargılanmasına, 22 Haziran 2018’de, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı. Kayar, duruşmaya; avukatı Şivan Cemil Özen ile birlikte katıldı.

Kayar, “PKK terör örgütü ile herhangi bir ilişkisi ve irtibatının olmadığını, Demokratik Toplum Kongresi içerisinde görev almadığı gibi, Meclis üyesi ve delegesi olduğu iddiasını da kabul etmediğini söyledi.

Kayar, “DTK içerisinde görev almadım. Ancak gazeteci olmam nedeniyle, haber amaçlı, DTK toplantılarının yapıldığı binaya gidip geldiğim olmuştur” dedi.

İddianamede, katıldığı iddia edilen 31 eylem ve etkinliği ise gazeteci kimliği ile takip ettiğini, görüntülerin tamamında fotoğraf makinasının elinde olduğunun görüleceğini belirtti. Kayar, savunmasında şunları söyledi:

“Fotoğraf makinamın, fotoğraf karesinde yer almaması için özel bir çaba gösterilmiştir. 2012 yılında, Dicle Haber Ajansı’nda KPSS’de yaşanan kopya skandalı ile ilgili haber yapmıştım. Bu nedenle, hakkımda, o dönemin savcıları tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. Ben bu haberi yaptığım için FETÖ/PDY içerisinde faaliyet gösteren kamu görevlileri tarafından, özellikle bu eylemlerde bulunduğumu göstermek amacıyla. gazeteci kimliğimi saklayarak eylemler içerisinde bulunduğum şeklinde fotoğraflar çekilmiştir.”

Kayar’ın avukatı Şivan Cemil Özen; Kayar hakkında KPSS haberleri nedeniyle açılan soruşturmaya ilişkin takipsizlik kararının dosyaya eklenmesini talep etti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın savcılığa iletilmesini talep etti. Mahkeme talebi kabul etti, duruşma ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması 21 Kasım 2018’de görüldü. Kayar, duruşmaya; avukatı Şivan Cemil Özen ile birlikte katıldı. Kayar, beraatını talep etti.

Avukat Özen, “KPSS skandalı adlı haberinin ardından, dönemin FETÖ’cülerini ifşa ettikten sonra, müvekkilim hakkında soruşturma başlatılmıştı. Ancak daha sonra takipsizlikle sonuçlandı” dedi. Avukat Özen, ilk duruşmada talep ettiği, ancak mahkemenin dikkate almadığı takipsizlik kararını dosyaya sundu.
Avukat Özen ayrıca, iddianameye delil olarak konulan tape kayıtlarından birinde, “Sertaç adında birinden” söz edildiğini ancak soyadının yazılmadığına dikkat çekti.

Kayar’ın DTK toplantılarına gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda ise Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü belirten avukat Özen, bunun da haber amaçlı gidişin kanıtı olduğunu söyledi.

Mahkeme başkanı, Sertaç Kayar’a; dosyada adı geçen tanık M. Ö.’yü tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimde birini hatırlamadığını söyledi. Avukat Özen de, M. Ö.’nün mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Bir önceki duruşmada, yargılama dosyasının, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmesini talep eden duruşma savcısı, bu duruşmada, M. Ö.’nün tanık olarak dinlenmesini istedi. Talep kabul edildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 5 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Tanık M.Ö.’nün dinlenmesi için henüz dinlenmediği açıklandı. Duruşma, ertelendi.

Yargılamanın dördüncü duruşması 26 Haziran 2019’da görüldü. Dosyada adı geçen tanık M. Ö’nün Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği belirtildi.

Kayar’ın avukatı Şivan Cemil Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na Demokratik Toplum Kongresi binasında yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığının sorulmasını talep etti. Talep kabul edildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın beşinci duruşması 4 Aralık 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti değişti. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na sorulan Demokratik Toplum Kongresi binasında yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin soruya yanıt verilmediği görüldü. Yanıtın beklenmesine karar verildi, duruşma ertelendi.

Yargılamanın altıncı duruşması 1 Nisan 2020 tarihinde görülecekti. Ancak, duruşma; “koronavirüs” pandemisi karşısında Türkiye’de alınan tedbirler nedeniyle, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın yedinci duruşması, 9 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Kayar, duruşmaya avukatı Şivan Cemil Özen ile birlikte katıldı. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi.

Mahkeme, daha önceki duruşmalarda; Demokratik Toplum Kongresi’nde yapılan aramalarda el konulan dijital materyaller ve belgelerde gazeteci Sertaç Kayar ile ilgili bir belge olup olmadığının Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorulmasına karar vermişti. Savcılıktan beklenen belgenin bu duruşmada geldiği görüldü. Savcılık, mahkemeye; Demokratik Toplum Kongresi’nde el konulan materyallerde gazeteci Kayar ile ilgili bilgi ve belge bulunmadığını bildirdi.

Kayar’ın avukatı Şivan Cemil Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan başka bir iddianamede, “Sertaç Okay” isminin; Demokratik Toplum Kongresi listesinde geçtiğini belirtti. Özen, “DTK delegesi olarak belirtilen Sertaç isimli şahıs bu kişidir. Müvekkilim ile ilgili iddiada DTK delegesi olarak sadece ‘Sertaç’ ismi geçmektedir. Müvekkilimin soy ismi ilgili listede bulunmamaktadır” dedi.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. İddianame ile Kayar’a yöneltilen suçlama, mütalaa ile değiştirildi. İddianamede “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” ile suçlanan Kayar’ın mütalaada, “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlaması ile cezalandırılması talep edildi.

Kayar, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunmasını yaptı. “Fotoğraflarda görüldüğü üzere, elimde sürekli fotoğraf makinesi ya da kamera var. Söz konusu Sertaç ben değilim. Sertaç isimli şahısla kimlik numaramız, doğum yerimiz, anne baba isimlerimiz farklı. Dolayısıyla beraatimi talep ediyorum” dedi.

Mahkeme, Kayar’a yöneltilen “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” suçlamasının Kayar tarafından işlendiğinin sabit olmadığına arar verdi. Kayar, beraat etti. Duruşma savcısının mütalaasına aykırı karar oy birliği ile alındı.

7. Standing - Oct. 9, 2020


Saat 09.00’da başlaması gereken duruşma, yaklaşık bir buçuk saat gecikmeyle, saat 10.30’da başladı. Yargılanan gazeteci Sertaç Kayar, duruşmaya; avukatı Şivan Cemil Özen ile birlikte katıldı. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi.

Mahkeme, daha önceki duruşmalarda; Demokratik Toplum Kongresi’nde yapılan aramalarda el konulan dijital materyaller ve belgelerde gazeteci Sertaç Kayar ile ilgili bir belge olup olmadığının Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorulmasına karar vermişti. Savcılıktan beklenen belgenin bu duruşmada geldiği görüldü. Savcılık, mahkemeye; Demokratik Toplum Kongresi’nde el konulan materyallerde gazeteci Kayar ile ilgili bilgi ve belge bulunmadığını bildirdi.

Kayar’ın avukatı Şivan Cemil Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan başka bir iddianamede, “Sertaç Okay” isminin; Demokratik Toplum Kongresi listesinde geçtiğini belirtti. Özen, “DTK delegesi olarak belirtilen Sertaç isimli şahıs bu kişidir. Müvekkilim ile ilgili iddiada DTK delegesi olarak sadece ‘Sertaç’ ismi geçmektedir. Müvekkilimin soy ismi ilgili listede bulunmamaktadır” dedi.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. İddianame ile Kayar’a yöneltilen suçlama, mütalaa ile değiştirildi. İddianamede “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” ile suçlanan Kayar’ın mütalaada, “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlaması ile cezalandırılması talep edildi.

Gazeteci Sertaç Kayar, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunmasını yaptı. “Fotoğraflarda görüldüğü üzere, elimde sürekli fotoğraf makinesi ya da kamera var. Sözkonusu Sertaç ben değilim. Sertaç isimli şahısla kimlik numaramız, doğum yerimiz, anne baba isimlerimiz farklı. Dolayısıyla beraatimi talep ediyorum” dedi.

Kayar’ın avukatı Şivan Cemil Özen de mütalaaya katılmadıklarını dile getirdi. “Demokratik Toplum Kongresi’ne ilişkin dosyasında adı geçen şahsın Sertaç Kayar değil, Sertaç Okay olduğunu” belirtti.

Kayar, son söz olarak beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, duruşmaya 10 dakika ara verdi.


Mahkeme, Kayar’a yöneltilen “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” suçlamasının Kayar tarafından işlendiğinin sabit olmadığına arar verdi.

Kayar, beraat etti.

Duruşma savcısının mütalaasına aykırı karar oy birliği ile alındı.


Duruşma Öncesi

Duruşma, Diyarbakır Adliyesi’ndeki 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Saat 09.00’da başlaması gereken duruşma, saat 10.30’da başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, Diyarbakır Adliyesi’ndeki birçok mahkeme salonuna göre daha küçük bir salonda görüldü. Salona iki kapı açılıyordu. İzleyicilerin gireceği kapı ile sanık ve avukatlarının gireceği kapı birbirinden farklıydı. İzleyici kapısı dar ve geçişi zordu. Salon küçük ve basıktı. İzleyici kısmı basamaklar halinde, amfi şeklinde düzenlenmişi. Solan temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, üç gazeteci takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir gelişme yaşanmadı.

6. Standing - April 1, 2020


Duruşma; “koronavirüs” pandemisi karşısında Türkiye’de alınan tedbirler nedeniyle, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın, 9 Ekim 2020 tarihinde görülecek yedinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.

5. Standing - Dec. 4, 2019


Duruşma, 45 dakikalık bir gecikmeyle başladı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda, ele geçen belge ve dokümanlarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na yazılan yazıya yanıt verilmediği görüldü.

Bunun üzerine avukat Şivan Cemil Özen beş aydan beri bu yanıtın bir türlü gelmediğini söyledi. Mahkeme heyeti üyesi, “Avukat siz de bir yandan sordurun isterseniz” dedi.


Mahkeme Başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilen ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Sertaç Kayar ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin yazının cevabının beklenilmesine karar verildi.

Yargılamanın, 1 Nisan 2020 tarihinde görülecek altıncı duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Saat 09.25’te başlaması gereken duruşma, gecikmeli olarak saat 10.10’da başladı.

Sertaç Kayar duruşmaya avukatı Şivan Özen’le birlikte geldi. Duruşma sadece 3 dakika sürdü.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, Diyarbakır Adliye Binası’ndaki birçok mahkeme salonuna göre daha küçük bir salonda görüldü. İzleyici kapısı ayrıydı. Kapı dar ve geçişi zordu. Alan küçük ve basıktı. İzleyici kısmı basamaklar halinde düzenlenmişti, salon temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Şube Başkanı Mahmut Oral, TGS avukatlarından Ülkü Şahin, Susma 24 Platformu temsilcisi ve iki basın mensubu takip etti.

Genel Gözlemler

Mahkeme Başkanı duruşmayı 1 Nisan tarihine bırakıldığını söylediğinde avukat Özen geç bir tarih olduğunu söyleyince, hakim, “1 Nisan şakası değil. Sizden önceki duruşmayı da o tarihe erteledik. O güne kadar her gün dolu” yanıtını verdi.

4. Standing - June 26, 2019


Mahkeme başkanı, dosyada adı geçen M. Ö.’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdiği ifadenin dosyaya eklendiğini belirtti.

Avukat Şivan Cemil Özen, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini, Sertaç Kayar aleyhine verilen beyanları kabul etmediklerini söyledi.

Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na Demokratik Toplum Kongresi binasında yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığının sorulmasını talep etti.

Savcı ise tanık beyanlarına bir diyeceklerinin olmadığını, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin yazı yazılmasını talep etti.


Mahkeme heyeti, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Kayar ile ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na soru sorulmasına karar verdi.

Yargılamanın, 4 Aralık 2019 tarihinde görülecek beşinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma, Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 11:35 olmasına rağmen avukatın talebi üzerine saat 10:30’da görüldü.

Gazeteci Sertaç Kayar duruşmaya gelmedi. Avukatı Şıvan Cemil Özen dışında duruşmayı izleyen olmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki birçok mahkeme salonuna göre daha küçük bir salondu. İzleyici kapısı ayrıydı. Kapı dar ve geçişi zordu. İzleyici kısmı basamaklar halinde düzenlenmişti. Salon temizdi. Salonda pencere vardı ama diğer mahkeme salonlarına göre daha basık ve loştu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı sadece bir kişi takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşma beş dakika gibi kısa bir sürede tamamlandı. Duruşmada olağandışı bir gelişme yaşanmadı.

3. Standing - April 5, 2019


Mahkeme başkanı, Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti.

Savcı, dosyada adı geçen M. Ö.’in dinlenilmesi için Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’ne tekrar talimat verilmesini istedi.


Tanık M. Ö.’nün dinlenilmesi yönünde talimat yazılmasına karar verildi.

Yargılamanın, 26 Haziran 2019 tarihinde görülecek dördüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 09:10 olmasına rağmen Kayar’ın duruşması 10:00’da başladı.

Gazeteci Sertaç Kayar duruşmaya avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte geldi. Duruşmayı iki diğer baro avukatı da izledi. Salonda ve çevresinde kolluk görevlileri yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki birçok mahkeme salonuna göre daha küçüktü.

İzleyici kapısı ayrıydı. Kapı dar ve geçişi zordu.

İzleyici kısmı basamaklar halinde düzenlenmişti. Salon temizdi.

Salonda pencere vardı ama salon, diğer mahkeme salonlarına göre daha basık ve loştu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı sadece iki kişi takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşma beş dakika gibi kısa bir sürede tamamlandı. Tutanağı almakta geciken avukata, bir sonraki duruşmaya başlandığı için, tutunağı Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sisteminden alması söylendi.

2. Standing - Nov. 21, 2018


Duruşma, tutuksuz yargılanan Sertaç Kayar’ın kimlik tespitiyle başladı.

Mahkeme Başkanı, Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek olarak yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu. Kayar, önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme başkanının “Önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz” diye sorduğu avukat Şıvan Cemil Özen, “müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen cemaatinin KPSS sorularını sızdırdığı iddialarını haberleştirdiğini, bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını” bilgisini paylaştı.

Takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi.

Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tape kayıtlarında “Sertaç” adında birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın, DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi.

Mahkeme Başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen tanık M. Ö.’yü tanıyıp tanımadığını sordu. Kayar ise bu isimde birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, M. Ö’nün mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Duruşma savcısı da M. Ö.’nün tanık olarak dinlenmesi istedi.


Mahkeme Başkanı sanık hakkında bilgi sahibi olan M. Ö.’nün tanık olarak dinlenilmesi için adresine davetiye ya da talimat yazılmasına karar verdi.

Yargılamanın, 5 Nisank 2019 tarihinde görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma, Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 09:10 olmasına rağmen, aynı salonda görülen bir başka “DTK davasının” duruşmasının uzaması üzerine duruşma saat 10:00’da başladı.

Sertaç Kayar duruşmaya avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte geldi. Mahkeme salonunda ve salon çevresinde kolluk görevlileri yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonu, Diyarbakır Adliye binasındaki birçok mahkeme salonuna göre daha küçüktü. İzleyici kapısı, ayrı, dar ve geçişi zor bir kapıydı.

Salonda, izleyici kısmın basamaklar halinde düzenlenmişti.

Duruşma, mahkemenin o gün görmesi gereken duruşmaların ikinci sırasındaydı.

Salonda pencere vardı. Ancak, diğer mahkeme salonlarına göre daha karanlıktı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, üç gazeteci dışında takip eden olmadı.

Genel Gözlemler

Mahkeme heyeti Sertaç Kayar ve avukatı Şıvan Cemil Özen’in beyanlarını dinledi.

Mahkeme başkanının, özellikle KPSS ile ilgili yeni bilginin detaylarını öğrenmeye çalışması dikkat çekti. Duruşma on dakikada tamamlandı.

Sertaç Kayar - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial (Indictment)

Sertaç Kayar - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial 7. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.