Sertaç Kayar

Sertaç Kayar - Social Media Posts Trial

Gazeteci Sertaç Kayar hakkında, haberlerinin yer aldığı sosyal medya paylaşımları üzerinden “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Kayar, soruşturma aşamasında gözaltına alınmadı. Ancak Emniyet’e çağrılarak ifadesi alındı. Emniyet’teki ifadesinde Kayar’a 2017 yılında yapmış olduğu sosyal medya paylaşımları soruldu. Kayar, hakkındaki suçlamayı reddetti.

Soruşturmanın sonunda Kayar’a zincirleme ve basın yoluyla “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Hakkındaki iddianame 7 Mayıs 2018’de tamamlandı.

Gazeteci Kayar hakkındaki iki sayfadan oluşan iddianame 7 Mayıs 2018’de tamamlanarak mahkemeye sunuldu. İddianamenin ilk sayfasında Kayar’ın kimlik ve adres bilgilerine yer verildi. İddianame, PKK’nin kuruluşuna dair bilgilerle ile başladı.

Kayar ile ilgili iddialar ise iddianamenin ikinci sayfada yer aldı. Soruşturmanın; Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün Kayar’ın sosyal medya hesapları üzerindeki incelemesinin sonuçları üzerine başlatıldığı bilgisi yer aldı.

Kayar’a atılı suçlamaya üç paylaşımı dayanak gösterildi. Söz konusu paylaşımlar iddianamede şöyle yer aldı:

• 15 Kasım 2017 tarihinde; “BBC’nin YPG ile ilgili haberine dair bir yorum” şeklinde yazısı bulunan ve PKK mensubunun yer aldığı bir fotoğraf.
• 17 Ekim 2017 tarihinde “Bugün Kerkük, yarın bütün Kürdistan” şeklinde yorumun bulunduğu fotoğraf
• 29 Eylül 2017 tarihinde “Kürdistan bölgesine yapılan tehdidi Diyarbakır’a da yapılmış sayıyoruz” şeklinde yazılı fotoğraf.

Kayar’ın, soruşturma evresinde alınan ifadesi de özetlenerek iddianameye konuldu. Kayar, ifadesinde 12 yıldır gazetecilik yaptığını, ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarına ait haber ve fotoğraf üzerinde çalıştığını, PKK ile bir bağlantısı olmadığını belirterek suçlamayı reddetti.

İddianamede, paylaşımların “PKK/KCK silahlı terör örgütünün faaliyetlerini meşru gösteren cebir, şiddet, tehdit içeren yöntemlerini öven, destekleyen ve bu yöntemlere teşvik eden” nitelikte olduğunu iddia edildi.

İddianamede Kayar’ın, sosyal medya paylaşımları ile Terörle Mücadele Kanunu’nun 7. maddesi ile düzenlenen “terör örgütü propagandası yapma” suçlaması yöneltildi. Paylaşımların herkese açık ve birden çok kez yapılmış olması nedeniyle suçun “zincirleme ve basın yoluyla işlendiği” iddiasıyla cezada artırım yapılması istendi. Böylelikle Kayar’ın toplamda 1 yıl 10 ay 15 günden 13 yıl 1 ay 15 güne kadar hapisle cezalandırılması istendi. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesi kapsamındaki “belirli haklardan yoksun bırakma” yaptırımın uygulanması istendi.

Gazeteci Sertaç Kayar hakkında zincirleme ve basın yoluyla “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasının yöneltildiği yargılama, iddianamenin Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilmesiyle başladı.

Yargılamanın 13 Eylül 2018’de görülen ilk duruşmasına Kayar, mazeret bildirerek katılmadı.

Yargılamanın ikinci duruşması, 5 Şubat 2019’da görüldü.

Kayar, yapmış olduğu haberlerin Sputnik’in Kürtçe servisinde yayınlandığını, site kapatıldığı için sadece haberlerin metinlerinin kaldığını, ekran görüntülerinin ise kaldırıldığını söyledi. Yazıları ile birlikte paylaşılan görsellerin ise sitenin yönetimi tarafından belirlendiğini, bu karara bir katkısının olmadığını söyledi. Sosyal medya paylaşımlarının ise haberlerinin linklerinden ibaret olduğunu dile getirdi.

Savcı, mütalaasında suçlama konusu paylaşımların haber paylaşımı olmadığını savunarak, Kayar’ın cezalandırılmasını talep etti.

Duruşma sonunda atılı suçlamanın “unsurlarının oluşmadığı” gerekçesiyle Kayar hakkında beraat kararı verildi.

2. Standing - Feb. 5, 2019


Sputnik muhabiri Sertaç Kayar hakkında Facebook ve Twitter hesabından yaptığı haber paylaşımları nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan dava açıldı. 7 Mayıs 2018 ‘de hazırlanan iddianamede Kayar’ın Facebook adresinde yaptığı şu paylaşımlar gerekçe gösterildi:

“15 Kasım 2017 tarihli paylaşımında “BBC’nin YPG ile ilgili haberine dair bir yorum” şeklinde yazılı bulunan fotoğrafta PKK’nin dağ kadrosunda bulunan bir şahsın elinde silah ile çekilmiş fotoğraf,

“17 Ekim 2017 tarihli paylaşımında “Bugün Kerkük, yarın bütün Kürdistan” şeklinde yorumun bulunduğu fotoğraf,

“29 Eylül 2017 tarihli “Kürdistan bölgesine yapılan tehdidi Diyarbakır’a da yapılmış sayıyoruz” şeklinde yazılı fotoğrafta örgüt mensuplarına ait fotoğraf. “

Sertaç Kayar savcılığa verdiği ifadede “sözkonusu sosyal medya hesabının kendisine ait olduğunu, yaklaşık olarak yedi yıldır kullandığını, paylaşım ve yorumları kendisinin yaptığını” söyledi.

12 yıldır gazetecilik yaptığını belirten Kayar, “ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarına ait haber ve fotoğraf üzerinde çalıştığını, PKK ile herhangi bir irtibatının olmadığını, bu sebeple üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini” beyan etti.

Kayar hakkında “herkese açık profili üzerinden görülen sosyal medya paylaşımları nedeniyle 3713 Sayılı yasanın 7/2. 2. Cümlesinde düzenlenen Terör Örgütü Propagandası Yapmak Suçunu Basın Yayın Yolu ile ve zincirleme şekilde işlediğine dair hakkında kamu davasının açılmasını gerektirir yeterli şüphe bulunduğu” gerekçesiyle yargılanmasına karar verildi.


Duruşma için 9.40 saati belirlenmişti, ancak gecikmeli olarak 10.50’de başlayabildi.

Avukat Cemil Şivan Özen, Sertaç Kayar’ın sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarla ilgili haber sitelerindeki yayımlanan içeriklerin çıktılarından oluşan Kürtçe ve Türkçe olarak ayrı ayrı hazırladıkları dosyaları mahkemeye sundu.

Sertaç Kayar’a söz verildi. Kayar da yapmış olduğu haberlerin Sputnik Kurdi’de yayımlandığını, site kapatıldığı için sadece haberlerin metinlerinin kaldığı, ekran görüntülerinin kaldırıldığını söyledi. Haber paylaşılırken görsellerin sitenin merkezi tarafından belirlendiğini herhangi bir şekilde katkısının olmadığını söyledi.

Savcı esas hakkındaki mütalaasında Kayar’ın “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Savcı verdiği mütalaada “Kayar’ın sosyal medya hesabından 15 Kasım 2017 tarihindeki paylaşımının, savunmasının aksine haber paylaşımı olmadığı, ayrıca görselde bulunan fotoğrafın da haber niteliğinde olmadığını” söyledi. Karaca, “Bu haliyle silahlı terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan sanığın eyleminin terör örgütünün propagandası yapma suçunu oluşturacağı anlaşılmakla sanığın 3713 sayılı kanunun 7/2-2, cümle ve 53. Maddeleri uyarınca cezalandırılması kamu adına talep ve mütalaa olunur” dedi.

Avukat Özen savcının mütalaasına itiraz ederek şunları söyledi:

“Müvekkilim paylaşımları tamamen gazeteci kimliğinden dolayı yapmış olduğunu, haber linkleri olduğunu, herhangi bir yorum ve görsel katmadığını söyledi. Haberler herhangi bir şekilde şiddeti övme veya teşvik amaçlı değil, olayı anlatmaya yönelik. Kaldı ki sadece görsele bakılarak propaganda suçundan ceza verilemez. Zira görsel de unsur itibariyle yoruma muhtaç haldedir. Müvekkilimin haber alma hürriyeti kapsamında gazetecilik faaliyeti yaptığını belirterek beraatini talep ediyoruz.”

Avukat Tevfik Karahan da müvekkil ile ilgili başlayan soruşturmanın, zaten birçok kişiyle ilgili ihbarda bulunan bir şahsın ihbarı üzerine gazeteci kimliği bilinmeden, diğer kişilerle birlikte başlatıldığını söyledi. Haberci kimliğinin açık olduğunu, yorum katmadığını söyleyen Karahan, ilgili haber sitesinin editörlerinin haberin okunmasını sağlamak için eklemiş olduğu görüntüden müvekkilin sorumlu tutulmasının mümkün olmadığını söyledi.

Son kez söz verilen Sertaç Kayar beraatini istedi.


Ara verilmeden açıklanan kararda, atılı suçlamanın “yasal unsurları oluşmadığı” gerekçesiyle Kayar’ın beraatine karar verildi.
Ayrıca Kayar kendisini vekille temsil ettiğinden avukatlık asgari ücret tarifesine göre hesaplanan 5 bin 450 TL vekalet ücretinin hazineden alınarak verilmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Adliye binasına X-Ray cihazlarından arama ile girildi. Duruşma salonuna girişte basın kartı sorulmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Sertaç Kayar avukatı Cemil Şivan Özen ve baro avukatlarından gönüllü olarak gelen Tevfik Karahan ile birlikte katıldı. İzleme ekibi dışında izleyici sırası boştu.

Genel Gözlemler

Savcı verdiği mütalaaya aykırı karar verilince gerildi. Duruşma bitmeden telefonuyla konuşmaya başlayarak dışarı çıktı. Kayar, terör örgütü propagandasından yargılanmasına rağmen tutanakta “Her ne kadar silahlı terör örgütüne üye olmaktan cezalandırılması istemiyle dava açılmış ise de…” şeklinde yazıldı.

Sertaç Kayar - Social Media Posts Trial (Indictment)

Sertaç Kayar - Social Media Posts Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - Trial for Leading a Terrorist Organization

Diyarbakır’da kurulu Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) faaliyetlerine katıldığı iddiasıyla 2015 yılından sonra, pek çok gazeteci ve siyasetçi hakkında soruşturma açıldı. DTK, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi partinin Kürt sorununa çözüm için bir araya geldiği bir oluşumdu. Gazeteci Sertaç Kayar da hakkında açılan soruşturma açılan gazetecilerden biri oldu.

Kayar, soruşturma kapsamında 19 Aralık 2017’de Diyarbakır’daki evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Kayar, aynı gün ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Soruşturma sonunda “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianame, 17 Ocak 2018’de mahkemeye sunuldu.

Gazeteci Sertaç Kayar’a “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” suçlamasıyla hazırlanan 18 sayfalık iddianame 17 Ocak 2018’de tamamlandı.

İddianamede Kayar’ın, 2010-2012 tarihleri arasında, Dicle Haber Ajansı muhabiri olarak takip ettiği Demokratik Toplum Kongresi’nin faaliyetlerine “daimi meclis” üyesi olarak katıldığı iddia edildi. Kayar’a aynı tarihlerde muhabir olarak takip ettiği 31 protestoya katıldığı iddiasıyla “silahlı örgüt yöneticisi olmak” suçlaması yöneltildi.

İddianamenin ilk bölümünde Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Abdullah Öcalan’ın “dört ayaklı paradigmasının üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu” iddialarına yer verildi. DTK’nin hedefi olan “Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek” amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü ileri sürüldü.

Kayar’a dönük suçlama ise 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK tarafından Diyarbakır’da organize edilen bir miting için yapılan görüşmeleri ve ortam dinleme kayıtlarına dayandırıldı. Kayıtlarda Kayar’ın DTK toplantıları ile ilgili şahısları toplantılara davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgiler verdiği ileri sürüldü.

İddianamede ayrıca, Menderes Öner isimli bir tanığın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde alınan ifadesine de yer verildi. Buna göre tanık, ifadesinde, Kayar için “PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı… Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri…” şeklindeki ifadeleri iddianamede yer aldı.

İddianamede Kayar’ın, Türk Ceza Kanunu’nun “silahlı örgüt yöneticisi olmak” suçunu düzenleyen 314/1. maddesi üzerinden 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Bu cezanın da Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi ile 15 yıldan 22.5 yıla kadar arttırılması talep edildi. Ayrıca, TCK’nin 53’üncü maddesi kapsamında “belirli haklardan yoksun bırakma” yaptırımın uygulanması istendi.

Gazeteci Sertaç Kayar hakkındaki yargılama Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Yargılamanın ilk duruşması, 22 Haziran 2018’de görüldü. Kayar, duruşmaya mazeret bildirerek katılmadı.

Yargılamanın ikinci duruşması, 21 Kasım 2018’de görüldü. Kayar, duruşmada avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte hazır bulundu. Kayar, kısa söz alarak beraatini istedi.

Kayar’ın avukatı Şıvan Cemil Özen, Kayar’ın, daha önce Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı haber üzerinde açılan ancak takipsizlikle sonuçlanan soruşturmanın ardından takibe alındığını belirtti. Aleyhine delil olarak kullanılan tapelerden birinde ise “Sertaç adında birinden” söz edildiğini ancak soyadının yazılmadığına dikkat çekti.

Kayar’ın DTK toplantılarına gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda ise Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü belirten avukat Özen, bunun da haber amaçlı gidişin kanıtı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimden birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma sonunda Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi talebi kabul edildi.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 5 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Duruşma aynı heyet tarafından görüldü. Kayar, bu duruşmada avukatıyla hazır bulundu. Duruşma dinlenmesine karar verilen Öner’in dinlenmemiş olması nedeniyle ertelendi.

Yargılamanın dördüncü duruşması 26 Haziran 2019’da görüldü. Dosyada adı geçen tanık Menderes Öner’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği kaydedildi.

Kayar’ın avukatı Şivan Cemil Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na Demokratik Toplum Kongresi binasında yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığının ilişkin sorulmasını talep etti. Talep kabul edildi.

Yargılamanın beşinci duruşması 4 Aralık 2019 tarihinde görüldü. Savcılıktan istenen belgelerin gelmemiş olması nedeniyle duruşma ertelendi.

Yargılamanın altıncı duruşması 1 Nisan 2020 tarihine bırakıldı. Duruşma, pandemi ilan edilen “coronavirüs” salgını karşısında Türkiye’de alınan tedbirler nedeniyle 9 Ekim 2020 tarihine ertelendi.

6. Standing - April 1, 2020


Sputnik muhabiri Sertaç Kayar hakkında 17 Ocak 2018’de Cumhuriyet Savcılığıı tarafından soruşturma açıldı. Hakkındaki iddianamede Sertaç Kayar’ın 2010-2012 tarihleri arasında Dicle haber Ajansı’nda (DİHA) muhabir olarak çalıştığı dönemlerde Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) 101 kişilik daimi meclis üyesi olduğu ve basın çalışmaları yaptığı, PKK/KCK talimatları doğrultusunda yapılan çağrılar üzerine farklı tarihlerde yapılan 31 eyleme düzenli katıldığı ve örgüt yöneticisi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Abdullah Öcalan’ın Dört Ayaklı Paradigmasının üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu, DTK’nın örgütün hedefi olan Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’nin (KCK/TM) Parlamento yapısını oluşturan yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü belirtiliyor.

İddianamede 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK organizesinde yapılacak olan miting için sivil toplum kuruluşlarıyla yapılacak görüşmelerde şüpheli olarak tanımlanan Sertaç Kayar’ın Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 135 ve 140 maddeleri gereği ortam dinlemeleriyle elde edildiği iddia edilen delillere göre “Siirt ilinde DTK daimi meclis üyesi olarak görevlendirildiği” öne sürülüyor.

Savcılık iddiasında ayrıca Kayar’ın 2012- 2013 yıllarında demokratik özerklik ve bağımsız Kürdistan kurma adına DTK toplantılarına giriş çıkış yaparak katılım sağladığı “CMK 135 ve 140 maddesi gereği yapılan işlemlerde tespit edildiği” öne sürülüyor.

Sertaç Kayar’ın telefon görüşmeleri ile ilgili olarak tape kayıtlarının genel olarak değerlendirildiği, Kayar’ın DTK toplantıları ile ilgili şahısları toplantılara davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgiler verdiği, kanunsuz yürüyüş, eylem ve basın açıklamalarının basın kolunu oluşturduğu, dosyada bulunan diğer şüpheli şahıslarla DTK toplantıları ve STK toplantıları ile ilgili konuşmalar yaptığı savunuluyor.

Ayrıca Menderes Öner isimli şahsın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul TEM’de alınan beyanında Kayar hakkında “PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı… Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri” şeklinde ifade verdiği belirtiliyor.

Sertaç Kayar’ın “PKK/KCK terör örgütünün propagandasına dönüşen veya örgütün amaçları doğrultusunda 8 Haziran 2010 ve 27 Aralık 2012 tarihinde Diyarbakır’da yapılan 31 eyleme katıldığı” da iddia ediliyor. Bunu desteklemek amacıyla Kayar’ın DTK’a giriş çıkış yaptığını gösteren görüntü ve fotoğrafları da delili olarak sunulmuş.

DTK’nın, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve “sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması” (dört ülke toprakları üzerinde Kürdistan meclisi) olması, Kayar’ın “eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de nazara alındığında, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçu işlediği ve alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle” cezalandırılması isteniyor.

Kayar, tutuksuz yargılandığı davanın Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Kasım 2018’de görülen duruşmasında avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte hazır bulundu. Mahkeme Başkanı, sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanı, Avukat Şıvan Cemil Özen’e önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz diye sorunca Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı. Takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi. Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adından birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanının dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sorduğu Sertaç Kayar, bu isimden birini hatırlamadığı yanıtını verdi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma sonunda Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi talebi kabul edildi.

Bir sonraki duruşma 5 Nisan 2019 gününe bırakıldı. Kayar, bu duruşmada da avukatıyla hazır bulundu. Duruşma tanık Öner’in dinlenmemiş olması nedeniyle 26 Haziran 2019’a ertelendi.

Bu duruşmada da aynı heyet görev aldı. Dosyada adı geçen Menderes Öner’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği kaydedildi. Kayar’ın avukatı Şivan Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti. Mahkeme başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.

Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019 tarihine bırakıldı. Son duruşmada savcılıktan istenen belgelerin halen gelmediği belirtilerek duruşma 1 Nisan 2020 tarihine bırakıldı. Duruşma; pandemi ilan edilen “coronavirüs” salgını karşısında Türkiye’de alınan tedbirler nedeniyle 9 Ekim 2020 tarihine ertelendi.Next Trial: Oct. 9, 2020, 9:20 a.m.


Duruşma; pandemi ilan edilen “coronavirüs” salgını karşısında Türkiye’de alınan tedbirler nedeniyle 9 Ekim 2020 tarihine ertelendi.

5. Standing - Dec. 4, 2019


Sputnik Muhabiri Sertaç Kayar hakkında 17 Ocak 2018’de Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı. Hakkındaki iddianamede Sertaç Kayar’ın 2010-2012 tarihleri arasında Dicle haber Ajansı’nda (DİHA) muhabir olarak çalıştığı dönemlerde Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) 101 kişilik daimi meclis üyesi olduğu ve basın çalışmaları yaptığı, PKK/KCK talimatları doğrultusunda yapılan çağrılar üzerine farklı tarihlerde yapılan 31 eyleme düzenli katıldığı ve örgüt yöneticisi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Abdullah Öcalan’ın Dört Ayaklı Paradigmasının üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu, DTK’nın örgütün hedefi olan Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’nin (KCK/TM) Parlamento yapısını oluşturan yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü belirtiliyor.

İddianamede 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK organizesinde yapılacak olan miting için sivil toplum kuruluşlarıyla yapılacak görüşmelerde şüpheli olarak tanımlanan Sertaç Kayar’ın Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 135 ve 140 maddeleri gereği ortam dinlemeleriyle elde edildiği iddia edilen delillere göre “Siirt ilinde DTK daimi meclis üyesi olarak görevlendirildiği” öne sürülüyor.

Savcılık iddiasında ayrıca Kayar’ın 2012- 2013 yıllarında demokratik özerklik ve bağımsız Kürdistan kurma adına DTK toplantılarına giriş çıkış yaparak katılım sağladığı “CMK 135 ve 140 maddesi gereği yapılan işlemlerde tespit edildiği” öne sürülüyor.

Sertaç Kayar’ın telefon görüşmeleri ile ilgili olarak tape kayıtlarının genel olarak değerlendirildiği, Kayar’ın DTK toplantıları ile ilgili şahısları toplantılara davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgiler verdiği, kanunsuz yürüyüş, eylem ve basın açıklamalarının basın kolunu oluşturduğu, dosyada bulunan diğer şüpheli şahıslarla DTK toplantıları ve STK toplantıları ile ilgili konuşmalar yaptığı savunuluyor.

Ayrıca Menderes Öner isimli şahsın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul TEM’de alınan beyanında Kayar hakkında “PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı… Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri” şeklinde ifade verdiği belirtiliyor.

Sertaç Kayar’ın “PKK/KCK terör örgütünün propagandasına dönüşen veya örgütün amaçları doğrultusunda 8 Haziran 2010 ve 27 Aralık 2012 tarihinde Diyarbakır’da yapılan 31 eyleme katıldığı” da iddia ediliyor. Bunu desteklemek amacıyla Kayar’ın DTK’a giriş çıkış yaptığını gösteren görüntü ve fotoğrafları da delili olarak sunulmuş.

DTK’nın, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve “sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması” (dört ülke toprakları üzerinde Kürdistan meclisi) olması, Kayar’ın “eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de nazara alındığında, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçu işlediği ve alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle” cezalandırılması isteniyor.

Kayar, tutuksuz yargılandığı davanın Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Kasım 2018’de görülen duruşmasında avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte hazır bulundu. Mahkeme Başkanı, sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanı, Avukat Şıvan Cemil Özen’e önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz diye sorunca Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı. Takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi. Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adından birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanının dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sorduğu Sertaç Kayar, bu isimden birini hatırlamadığı yanıtını verdi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma sonunda Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi talebi kabul edildi.

Bir sonraki duruşma 5 Nisan 2019 gününe bırakıldı. Kayar, bu duruşmada da avukatıyla hazır bulundu. Duruşma tanık Öner’in dinlenmemiş olması nedeniyle 26 Haziran 2019’a ertelendi.

Bu duruşmada da aynı heyet görev aldı. Dosyada adı geçen Menderes Öner’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği kaydedildi. Kayar’ın avukatı Şivan Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti. Mahkeme başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.

Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019 tarihine bırakıldı. Son duruşmada savcılıktan istenen belgelerin halen gelmediği belirtilerek duruşma 1 Nisan 2020 tarihine bırakıldı.Next Trial: April 1, 2020, 9:10 a.m.


Mahkeme heyetinin yerini almasıyla duruşma 45 dakikalık bir gecikmeyle başladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda, ele geçen belge ve dokümanlarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na yazılan yazıya yanıt verilmediği görüldü.

Bunun üzerine avukat Şivan Özen beş aydan beri bu yanıtın bir türlü gelmediğini söyledi. Mahkeme heyeti üyesi, “Avukat siz de bir yandan sordurun isterseniz” dedi.


Mahkeme Başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin yazının cevabının beklenilmesine karar verildi.

Bir sonraki duruşma 1 Nisan 2020 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 9.25 olmasına rağmen saat 10.10’da başladı. Sertaç Kayar duruşmaya avukatı Şivan Özen’le birlikte geldi. Duruşma sadece 3 dakika sürdü.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma Diyarbakır Adliye Binası’ndaki birçok mahkeme salonuna göre daha küçük bir salonda görüldü. İzleyici kapısı mahkeme bölümünden farklıydı. Kapı dar ve geçiş zordu. Alan küçük ve basıktı. İzleyici kısmın basamaklar halinde düzenlenmişti, salon temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Şube Başkanı Mahmut Oral, TGS avukatlarından Ülkü Şahin, Susma 24 Platformu’ndan Özkan Küçük ve iki basın mensubu takip etti.

Genel Gözlemler

Mahkeme Başkanı duruşmayı 1 Nisan tarihine bırakıldığını söylediğinde avukat Özen geç bir tarih olduğunu söyleyince, hakim, “1 Nisan şakası değil. Sizden önceki duruşmayı da o tarihe erteledik. O güne kadar her gün dolu” diye yanıt verdi.

4. Standing - June 26, 2019


Sputnik Muhabiri Sertaç Kayar hakkında 17 Ocak 2018’de Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı. Hakkındaki iddianamede Sertaç Kayar’ın 2010-2012 tarihleri arasında Dicle haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştığı dönemlerde DTK’nın 101 kişilik daimi meclis üyesi olduğu ve basın çalışmaları yaptığı, PKK/KCK talimatları doğrultusunda yapılan çağrılar üzerine farklı tarihlerde yapılan 31 eyleme düzenli katıldığı ve örgüt yöneticisi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Abdullah Öcalan’ın Dört Ayaklı Paradigmasının üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu, DTK’NIN örgütün hedefi olan Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, KCK/TM Parlamento yapısını oluşturan yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü belirtiliyor.

Gazeteci Sertaç Kayar’ın, Kürdistan’ın çatı yapılanması olduğu ve Kürt Ulusal birliğini sağlamak amacıyla PKK/KCK ile bağlantılı olarak faaliyet yürüttüğü kaydedilen DTK’nın 101 kişilik Daimi Meclisi üyesi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK organizesinde yapılacak olan miting için sivil toplum kuruluşlarıyla yapılacak görüşmelerde şüpheli olarak tanımlanan Sertaç Kayar’ın ortam dinlemeleriyle elde edildiği iddia edilen delillere göre ‘’Siirt ilinde DTK daimi meclis üyesi olarak görevlendirildiği’’ öne sürülüyor.

Savcılık iddiasında Kayar’ın 2012- 2013 yıllarında demokratik özerklik ve bağımsız Kürdistan kurma adına DTK toplantılarına giriş çıkış yaparak katılım sağladığı ‘’CMK 135 ve 140 maddesi gereği yapılan işlemlerde tespit edildiği’’ öne sürülüyor.

Sertaç Kayar’ın telefon görüşmeleri ile ilgili olarak tape kayıtlarının genel olarak değerlendirildiği, Kayar’ın DTK toplantıları ile ilgili şahısları toplantılara davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgiler verdiği, kanunsuz yürüyüş, eylem ve basın açıklamalarının basın kolunu oluşturduğu, dosyada bulunan diğer şüpheli şahıslarla DTK toplantıları ve STK toplantıları ile ilgili konuşmalar yaptığı savunuluyor.

Menderes Öner isimli şahsın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul TEM’de alınan beyanında Kayar hakkında ‘’PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı…Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri’’ ifade verdiği belirtiliyor.

Sertaç Kayar’ın ‘’PKK/KCK terör örgütünün propagandasına dönüşen veya örgütün amaçları doğrultusunda 8 Haziran 2010 ve 27 Aralık 2012 tarihinde Diyarbakır’da yapılan 31 eyleme katıldığı’’ iddia ediliyor. Bunu desteklemek amacıyla Kayar’ın DTK’a giriş çıkış yaptığını gösteren görüntü ve fotoğrafları da delili olarak sunulmuş.

DTK’nın, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması (dört ülke toprakları üzerinde Kürdistan meclisi) olması, Kayar’ın ‘’eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de nazara alındığında, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçu işlediği ve alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle cezalandırılması isteniyor.

Kayar, tutuksuz yargılandığı davanın Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Kasım 2018’de görülen duruşmasında avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte hazır bulundu. Mahkeme Başkanı, sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanı, Avukat Şıvan Cemil Özen’e önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz diye sorunca Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı, takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi. Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adından birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimden birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma sonunda Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi talebi kabul edildi.

Bir sonraki duruşma 5 Nisan 2019 gününe bırakıldı. Kayar, bu duruşmada da avukatıyla hazır bulundu. Duruşma tanık Öner’in dinlenmemiş olması nedeniyle 26 Haziran 2019’a ertelendi. Bu duruşmada da aynı heyet görev aldı. Dosyada adı geçen Menderes Öner’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği kaydedildi.

Kayar’ın avukatı Şivan Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti. Mahkeme başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.

Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019 tarihine bırakıldı.Next Trial: Dec. 4, 2019, 9 a.m.


Mahkeme başkanı, dosyada adı geçen M. Ö.’in dinlenilmesine dair Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nden yanıt geldiğini belirtti. Öner’in beyanı dosyaya eklendi.

Avukat Şivan Özen önceki savunmalarını tekrar ettiklerini, sanık aleyhine verilen beyanları kabul etmediklerini söyledi.

Savcı ise tanık beyanlarına bir diyeceklerinin olmadığını, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.


Mahkeme heyeti, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na sorulmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 11:35 olmasına rağmen avukatın talebi üzerine erkene alınarak 10:30’da yapıldı.

Gazeteci Sertaç Kayar duruşmaya gelmedi. Avukatı Şıvan Cemil Özen dışında duruşmayı izleyen olmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Diyarbakır Adliye Binasındaki birçok mahkeme salonuna göre daha küçük bir salon. İzleyici kapısı mahkeme bölümünden farklı. Kapı dar ve geçiş zor. Alan küçük ve basık. İzleyici kısmın basamaklar halinde düzenlenmiş, salon temizdi. Salonda pencere vardı ama diğer mahkeme salonlarına göre daha basık ve loştu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı sadece bir kişi takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşma sadece beş dakika gibi kısa bir sürede tamamlandı. Duruşmada olağandışı bir gözlem yoktu.

3. Standing - April 5, 2019


Sputnik Muhabiri Sertaç Kayar hakkında 17 Ocak 2018’de Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı. Hakkındaki iddianamede Sertaç Kayar’ın 2010-2012 tarihleri arasında Dicle haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştığı dönemlerde DTK’nın 101 kişilik daimi meclis üyesi olduğu ve basın çalışmaları yaptığı, PKK/KCK talimatları doğrultusunda yapılan çağrılar üzerine farklı tarihlerde yapılan 31 eyleme düzenli katıldığı ve örgüt yöneticisi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Abdullah Öcalan’ın Dört Ayaklı Paradigmasının üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu, DTK’NIN örgütün hedefi olan Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, KCK/TM Parlamento yapısını oluşturan yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü belirtiliyor.

Gazeteci Sertaç Kayar’ın, Kürdistan’ın çatı yapılanması olduğu ve Kürt Ulusal birliğini sağlamak amacıyla PKK/KCK ile bağlantılı olarak faaliyet yürüttüğü kaydedilen DTK’nın 101 kişilik Daimi Meclisi üyesi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK organizesinde yapılacak olan miting için sivil toplum kuruluşlarıyla yapılacak görüşmelerde şüpheli olarak tanımlanan Sertaç Kayar’ın ortam dinlemeleriyle elde edildiği iddia edilen delillere göre ‘’Siirt ilinde DTK daimi meclis üyesi olarak görevlendirildiği’’ öne sürülüyor.

Savcılık iddiasında Kayar’ın 2012- 2013 yıllarında demokratik özerklik ve bağımsız Kürdistan kurma adına DTK toplantılarına giriş çıkış yaparak katılım sağladığı ‘’CMK 135 ve 140 maddesi gereği yapılan işlemlerde tespit edildiği’’ öne sürülüyor.

Sertaç Kayar’ın telefon görüşmeleri ile ilgili olarak tape kayıtlarının genel olarak değerlendirildiği, Kayar’ın DTK toplantıları ile ilgili şahısları toplantılara davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgiler verdiği, kanunsuz yürüyüş, eylem ve basın açıklamalarının basın kolunu oluşturduğu, dosyada bulunan diğer şüpheli şahıslarla DTK toplantıları ve STK toplantıları ile ilgili konuşmalar yaptığı savunuluyor.

Menderes Öner isimli şahsın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul TEM’de alınan beyanında Kayar hakkında ‘’PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı…Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri’’ ifade verdiği belirtiliyor.

Sertaç Kayar’ın ‘’PKK/KCK terör örgütünün propagandasına dönüşen veya örgütün amaçları doğrultusunda 8 Haziran 2010 ve 27 Aralık 2012 tarihinde Diyarbakır’da yapılan 31 eyleme katıldığı’’ iddia ediliyor. Bunu desteklemek amacıyla Kayar’ın DTK’a giriş çıkış yaptığını gösteren görüntü ve fotoğrafları da delili olarak sunulmuş.

DTK’nın, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması (dört ülke toprakları üzerinde Kürdistan meclisi) olması, Kayar’ın ‘’eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de nazara alındığında, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçu işlediği ve alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle cezalandırılması isteniyor.

Kayar, tutuksuz yargılandığı davanın Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Kasım 2018’de görülen duruşmasında avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte hazır bulundu. Mahkeme Başkanı, Sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanı, Avukat Şıvan Cemil Özen’e önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz diye sorunca Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı, takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi. Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adından birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimden birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma sonunda Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi talebi kabul edildi.

Bir sonraki duruşma 5 Nisan 2019 gününe bırakıldı. Kayar, bu duruşmada da avukatıyla hazır bulundu. Duruşma tanık Öner’in dinlenmemiş olması nedeniyle 26 Haziran 2019’a ertelendi. Bu duruşmada da aynı heyet görev aldı. Dosyada adı geçen Menderes Öner’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği kaydedildi.

Kayar’ın avukatı Şivan Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti. Mahkeme başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.

Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019 tarihine bırakıldı.Next Trial: June 26, 2019, 11:35 a.m.


Mahkeme başkanı, Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti.

Savcı, dosyada adı geçen M. Ö.’in dinlenilmesi için Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat verilmesini istedi.


Duruşma tanık M. Ö.’in dinlenilmesine karar vererek duruşmayı ertelendi.

Bir sonraki duruşma 26 Haziran 2019 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 09:10 olmasına rağmen Kayar’ın duruşması 10:00’da başladı.

Gazeteci Sertaç Kayar duruşmaya avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte geldi. Duruşmayı iki diğer baro avukatı da izledi. Salonda ve çevresinde kolluk görevlileri bulunmamaktaydı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Diyarbakır Adliye Binasındaki birçok mahkeme salonuna göre daha küçük bir salon. İzleyici kapısı mahkeme bölümünden farklı. Kapı dar ve geçiş zor. Alan küçük ve basık. İzleyici kısmın basamaklar halinde düzenlenmiş, salon temizdi. Salonda pencere vardı ama diğer mahkeme salonlarına göre daha basık ve loştu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı sadece iki kişi takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşma sadece beş dakika gibi kısa bir sürede tamamlandı. Tutanağı almakta geciken avukat başka bir davaya geçildiği için UDP’den alması istendi.

2. Standing - Nov. 21, 2018


Sputnik Muhabiri Sertaç Kayar hakkında 17 Ocak 2018’de Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı. Hakkındaki iddianamede Sertaç Kayar’ın 2010-2012 tarihleri arasında Dicle haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştığı dönemlerde DTK’nın 101 kişilik daimi meclis üyesi olduğu ve basın çalışmaları yaptığı, PKK/KCK talimatları doğrultusunda yapılan çağrılar üzerine farklı tarihlerde yapılan 31 eyleme düzenli katıldığı ve örgüt yöneticisi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Abdullah Öcalan’ın Dört Ayaklı Paradigmasının üçüncü ayağını oluşturan bir örgütlenme ve sözde kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu, DTK’NIN örgütün hedefi olan Demokratik Özerklik stratejisini hayata geçirmek amacıyla Abdullah Öcalan’ın talimatlarıyla kurulduğu ve yapılandığı, KCK/TM Parlamento yapısını oluşturan yasama organı olduğu ve faaliyetlerini bir meclis gibi yürüttüğü belirtiliyor.

Gazeteci Sertaç Kayar’ın, Kürdistan’ın çatı yapılanması olduğu ve Kürt Ulusal birliğini sağlamak amacıyla PKK/KCK ile bağlantılı olarak faaliyet yürüttüğü kaydedilen DTK’nın 101 kişilik Daimi Meclisi üyesi olduğu iddia ediliyor.

İddianamede 14 Temmuz 2011 tarihinde DTK organizesinde yapılacak olan miting için sivil toplum kuruluşlarıyla yapılacak görüşmelerde şüpheli olarak tanımlanan Sertaç Kayar’ın ortam dinlemeleriyle elde edildiği iddia edilen delillere göre ‘’Siirt ilinde DTK daimi meclis üyesi olarak görevlendirildiği’’ öne sürülüyor.

Savcılık iddiasında Kayar’ın 2012- 2013 yıllarında demokratik özerklik ve bağımsız Kürdistan kurma adına DTK toplantılarına giriş çıkış yaparak katılım sağladığı ‘’CMK 135 ve 140 maddesi gereği yapılan işlemlerde tespit edildiği’’ öne sürülüyor.

Sertaç Kayar’ın telefon görüşmeleri ile ilgili olarak tape kayıtlarının genel olarak değerlendirildiği, Kayar’ın DTK toplantıları ile ilgili şahısları toplantılara davet ettiği ve toplantılar ile ilgili bilgiler verdiği, kanunsuz yürüyüş, eylem ve basın açıklamalarının basın kolunu oluşturduğu, dosyada bulunan diğer şüpheli şahıslarla DTK toplantıları ve STK toplantıları ile ilgili konuşmalar yaptığı savunuluyor.

Menderes Öner isimli şahsın 29 Kasım 2011 tarihinde İstanbul TEM’de alınan beyanında Kayar hakkında ‘’PKK terör örgütü yazılı ve görsel basını şunlardı…Dicle Haber Ajansı Sertaç Kayar Diyarbakır merkez muhabiri’’ ifade verdiği belirtiliyor.

Sertaç Kayar’ın ‘’PKK/KCK terör örgütünün propagandasına dönüşen veya örgütün amaçları doğrultusunda 8 Haziran 2010 ve 27 Aralık 2012 tarihinde Diyarbakır’da yapılan 31 eyleme katıldığı’’ iddia ediliyor. Bunu desteklemek amacıyla Kayar’ın DTK’a giriş çıkış yaptığını gösteren görüntü ve fotoğrafları da delili olarak sunulmuş.

DTK’nın, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması (dört ülke toprakları üzerinde Kürdistan meclisi) olması, Kayar’ın ‘’eylemlerindeki süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik de nazara alındığında, silahlı terör örgütü yöneticisi olmak suçu işlediği ve alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle cezalandırılması isteniyor.

Kayar, tutuksuz yargılandığı davanın Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Kasım 2018’de görülen duruşmasında avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte hazır bulundu. Mahkeme Başkanı, Sanık Şertaç Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme Başkanı, Avukat Şıvan Cemil Özen’e önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz diye sorunca Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı, takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi. Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adından birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimden birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşma sonunda Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi talebi kabul edildi.

Bir sonraki duruşma 5 Nisan 2019 gününe bırakıldı. Kayar, bu duruşmada da avukatıyla hazır bulundu. Duruşma tanık Öner’in dinlenmemiş olması nedeniyle 26 Haziran 2019’a ertelendi. Bu duruşmada da aynı heyet görev aldı. Dosyada adı geçen Menderes Öner’in Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendiği ve beyanlarının dosyaya eklendiği kaydedildi.

Kayar’ın avukatı Şivan Özen, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda Kayar’la ilgili herhangi bir bilgi veya belgeye rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti. Mahkeme başkanı duruşmayı Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de yapılan aramalarda sanıkla ilgili herhangi bir bilgi veya dokümana rastlanıp rastlanmadığına ilişkin sorulmasını talep etti.

Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019 tarihine bırakıldı.Next Trial: April 5, 2019, 9:05 a.m.


Duruşma tutuksuz yargılanan Sertaç Kayar’ın kimlik tespitiyle başladı.

Mahkeme Başkanı, Kayar’a önceki duruşmada yaptığı savunmaya ek yeni bir şey söylemek isteyip istemediğini sordu, Kayar da önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatini talep etti

Mahkeme başkanının “Önceki savunmaya ek yeni bir şey söylemek ister misiniz” diye sorduğu avukat Şıvan Cemil Özen, önceki savunmaları tekrar ettiklerini, müvekkili Sertaç Kayar’ın 2010 tarihinde Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığı dönemde Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili yaptığı bir haberde, cemaatin KPSS sınav sorularını sızdırdığı iddialarıyla ilgili bir haber yaptığını ve bu haberden dolayı hakkında soruşturma açıldığını, açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığını bilgisini paylaştı. Takipsizlik kararının da dosyaya eklenmesini istedi.

Avukat Özen, bu soruşturma ile birlikte Kayar’ın takibe alındığını söyledi. Kayar hakkında hazırlanan iddianame dosyasında yer alan tapelerde Sertaç adında birinden söz edildiği ama soyadının yazılmadığına dikkati çekti.

Devamında da Sertaç Kayar’ın DTK’ya gittiğini gösteren görüntü ve fotoğraflarda, Kayar’ın kolunda kamera çantasının asılı olduğunun görüldüğünü, bunun da haber amaçlı gidişinin kanıtı olduğunu söyledi.

Mahkeme Başkanı, Sertaç Kayar’a dosyada adı geçen Menderes Öner’i tanıyıp tanımadığını sordu, Kayar ise bu isimden birini hatırlamadığını söyledi.

Avukat Şıvan Cemil Özen, Menderes Öner’in mahkemede tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Savcı Menderes Öner’in tanık olarak dinlenmesi istedi.


Mahkeme Başkanı sanık hakkında bilgi sahibi olan Menderes Öner’in tanık olarak dinlenilmesi için adresine davetiye ya da talimat yazılması istedi.

Yargılamanın bir sonraki duruşmaı 5 Nisan 2019 gününe bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır 10. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma için belirlenen saat 09:10 olmasına rağmen aynı salonda görülen DTK davasında Zeki Baran’ın dosyası duruşmasının uzaması üzerine duruşma 10:00’da başladı.

Sertaç Kayar duruşmaya avukatı Şıvan Cemil Özen ile birlikte geldi. Mahkeme salonunda ve salon çevresinde kolluk görevlileri yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Diyarbakır Adliye Binasındaki birçok mahkeme salonuna göre daha küçük bir salon. İzleyici kapısı mahkeme bölümünden farklı. Kapı dar ve geçiş zor. Alan küçük ve basık. İzleyici kısmın basamaklar halinde düzenlenmiş, günün ikinci davası olduğu için salon temizdi. Salonda pencere vardı ama diğer mahkeme salonlarına göre daha karanlıktı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı takip eden üç gazeteci dışında katılan olmadı.

Genel Gözlemler

Mahkeme heyeti Sertaç Kayar ve avukatı Şıvan Cemil Özen’in beyanlarını dinliyordu. Mahkeme başkanı özellikle KPSS ile ilgili yeni bilginin detaylarını öğrenmeye çalışması dikkat çekti. Duruşma on dakika gibi kısa bir sürede tamamlandı.

Sertaç Kayar - Trial for Leading a Terrorist Organization (Indictment)

Sertaç Kayar - Trial for Leading a Terrorist Organization (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - Trial for Leading a Terrorist Organization 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - Trial for Leading a Terrorist Organization 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - Trial for Leading a Terrorist Organization 4. Standing (Minutes of the Hearing)

Sertaç Kayar - Trial for Leading a Terrorist Organization 5. Standing (Minutes of the Hearing)