Seyhan Avşar

Avşar, Önemli - Trial for Targeting a Public Official

Cumhuriyet Gazetesi adliye muhabiri Seyhan Avşar, 6 Mart 2019 tarihinde, Sözcü Gazetesi davasının ilk iddianamesini hazırlayan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren ile ilgili “Sözcü Savcısı Sabıkalı Çıktı” başlıklı habere imza attı.

Avşar haberinde, Sözcü Gazetesi’nin muhabir ve çalışanlarına, hazırladığı iddianameyle, “FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” suçlaması yönelten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekren’in kendisinin de daha önce yargılandığını ortaya koydu. Haberde savcı Ekren hakkında, yürüttüğü bir soruşturma ile ilgili olarak “görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla hapis cezası verildiği iddia edildi. Habere göre Ekren’in aldığı ceza, mahkeme kararı ile “2 ay 15 gün memuriyetten men” cezasına çevrildi. Haberde Ekren’in aldığı bu cezanın Yargıtay tarafından 23 Eylül 2004 tarihinde onandığı ifade edildi.

Habere göre Ekren ayrıca, “6 yaşındaki çocukla evlenilebilir” açıklaması ile tepki çeken Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız hakkında açılan soruşturmada da takipsizlik kararı vermişti. Ekren, kararında, bu ifadelerin düşünce özgürlüğü kapsamında olduğunu savunmuştu. Haberde, Ekren’in hakkında kesinleşmiş hüküm olmasına karşın görevine devam ettiği sorgulanmıştı.

Ekren’in dava açtığı Sözcü Gazetesi’nin internet sitesinin sorumlu müdürü Necdet Önemli, Avşar’ın haberini yayımlamıştı. Avşar’ın Cumhuriyet Gazetesi’ndeki haberine atıf yapılan habere başka herhangi bir unsur eklenmemişti.

Cumhuriyet muhabiri Avşar ve Sözcü Gazetesi internet sitesi sorumlu müdürü Önemli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Avşar’ın haberi ile savcı Ekren’i hedef gösterdiği iddia edildi. Necdet Önemli’nin de bu haberi yayımlayarak Ekren’i hedef gösterdiği öne sürüldü.

Sayhan Avşar ve Necdet Önemli, 20 Mart 2019’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdi. Gazeteciler suçlamaları kabul etmedi. Basın özgürlüğü dikkate alınarak haklarında takipsizlik kararı verilmesini talep ettiler.

Avşar ve Önemli hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Yavuz Şahin tarafından 12 Temmuz 2019’da tamamlandı.

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Avşar, Sözcü Gazetesi davasının ilk iddianamesini hazırlayan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren ile ilgili “Sözcü Savcısı Sabıkalı Çıktı” başlıklı haberi nedeniyle suçlandı.

Savcı Asım Ekren iddianamede mağdur olarak yer aldı.

İddianameyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Yavuz Şahin’in hazırladı. İddianamede, Avşar’ın haberi ile Sözcü Gazetesi çalışanları hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiası ile kamu davası açan savcı Asım Ekren’in hedef gösterildiği iddia edildi. Ekren, Sözcü Gazetesi çalışanları hakkında “terör örgütü üyeliği” davası açtığı için Seyhan Avşar’a “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef gösterme” suçlaması yöneltildi.

İddianamede, Sözcü Gazetesi internet sitesi sorumlu müdürü Necdet Önemli’ye de aynı suçlama yöneltildi. Necdet Önemli, Seyhan Avşar’ın haberini sorumlu müdürü olduğu Sözcü Gazetesi’nin internet sitesinde yayımlamıştı.

İddianamenin 12 Temmuz 2019’da hazırlanarak mahkemeye gönderilmesi ile Seyhan Avşar ve Necdet Önemli hakkında aslında iki iddianamenin hazırlandığı ortaya çıktı. Avşar ve Önemli hakkında aynı haber üzerinden önce “hakaret” suçlaması ile iddianame hazırlanmıştı. Bu iddianame İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Seyhan Avşar’ın avukatı Nesrullah Oğuz’un basına verdiği bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği “hakaret” iddiasıyla açılan iddianameyi inceledi ve gazeteciler hakkında “hakaret” değil, “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçlaması ile dava açılmasına karar verdi.

Avşar ve Önemli hakkındaki, “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” (TMK 6/1) suçlaması ile bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame ile İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Seyhan Avşar ve Necdet Önemli hakkında “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 9 Ocak 2020’de görülecek.

Avşar, Önemli - Trial for Targeting a Public Official (Indictment)