Taylan Öztaş

Taylan Öztaş - Protesting Against The Trustee" Trial

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, 24 Ağustos 2019 tarihinde, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde “Kayyuma Hayır” başlığı altında bir basın açıklaması yapmak istedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, İçişleri Bakanlığı’nın 19 Ağustos 2019 tarihli kararı ile görevden alındı. Yerlerine, kayyım atandı. Türkiye’de Mart 2019’da yerel seçim düzenlenmiş, görevden alınan belediye başkanları da seçimle işbaşına gelmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde, “Eğer PKK ile ilişkileri tespit edilirse seçilen belediye başkanları görevden alınacak” açıklamasını yapmıştı.

Kadınların Beşiktaş meydanında yapmak istedikleri açıklama polis tarafından engellendi.

Haftalık yayın yapan Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş, yaklaşık 22 kişi ile birlikte gözaltına alındı. Halkların Demokratik Partisi milletvekili Serpil Kemalbay da gözaltına alınmak istendi. Milletvekili olduğunun anlaşılması üzerine serbest bırakıldı.

Öztaş ve tüm gözaltına alınanlar, sağlık kontrolünün ardından Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. İfadeleri alınanlar tekrar sağlık kontrolünden geçirildikten sonra serbest bırakıldı.

Öztaş’ın da aralarında olduğu 23 kişi hakkındaki iddianame 9 Ekim 2019 tarihinde tamamlandı.

Haftalık yayın yapan Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 9 Ekim 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede; Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu’nun, 24 Ağustos 2019 tarihinde, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yapmak istedikleri “Kayyuma Hayır” başlıklı basın açıklamasının “Halkların Demokratik Partisi’nin organizesinde” düzenlediği iddia edildi.

İddianamede, grubun topluca yere oturduğu, polisin ise grubun sözcüsü ile görüştüğü öne sürüldü. Polisin sözcüye, oturulan alanın “basın açıklaması yapılmasına izin verilen alanlardan biri olmadığının” belirtildiği iddia edildi. Ancak “kadınların eylem konusunda ısrarcı olduğu” iddia edildi.

İddianamede; “grubun araç trafiğini engelleyecek şekilde yürüyüşe geçtiği, Jin Jiyan Azadi,’ ‘Kayyum Kadınlara Düşman,’ ‘İrademiz Bizim,’ ‘O Eş Başkanları Kadınlar Seçti’ sloganlarını attığı” ileri sürüldü. “Görevli polislerce, gruba dağılmaları yönünde anons yapıldığı, dağılmamaları üzerine de güç kullanmak suretiyle yakalandıkları” iddia edildi.

İddianamede, Taylan Öztaş hakkında herhangi bir iddia yer almadı.

İddianamede, Öztaş; Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1 maddesi uyarınca “kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşüne katılmak, ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etmekle” suçlandı. Altı aydan üç yıla kadar hapsi istendi.

Öztaş’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Haftalık yayın yapan Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş ve birlikte gözaltına alındığı 22 kişi hakkındaki yargılama, İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Yargılamanın dördüncü duruşması 9 Ekim 2020 tarihinde görüldü.

Duruşma savcısı, bu duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Öztaş ve 21 kişi hakkında beraat kararı verilmesi talep edildi. Mütalaada, “Anayasanın şiddet içermeyen toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkını teminat altına aldığı” belirtildi. Kişilerin cezalandırılması için toplantı ve gösteri yürüyüşü yapan kişilerin ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamalarının belirlenmesi gerektiği ifade edildi. Mütalaada, “Dosya kapsamında sanıkların her biri için dağılmamakta ısrar ettiklerine dair bir tespitte bulunulmadığı” belirtildi.

Mahkeme, Öztaş ile birlikte 21 kişinin beraatine karar verdi. Bir kişinin dosyası ise ayrıldı.

Taylan Öztaş - Protesting Against The Trustee" Trial (Minutes of the Hearing)

Taylan Öztaş - Protesting Against The Trustee" Trial (Indictment)

Taylan Öztaş, Tunahan Turhan - "Protesting Against The Trustee" Trial

Halkların Demokratik Partisi’nin İstanbul Kadıköy İlçe Başkanlığı, 20 Ağustos 2019 tarihinde, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde, bazı belediye başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanması karşısında basın açıklaması düzenlemek istedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, İçişleri Bakanlığı’nın 19 Ağustos 2019 tarihli kararı ile görevden alındı. Yerlerine, kayyım atandı. Türkiye’de Mart 2019’da yerel seçim düzenlenmiş, görevden alınan belediye başkanları da seçimle işbaşına gelmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde, “Eğer PKK ile ilişkileri tespit edilirse seçilen belediye başkanları görevden alınacak” açıklamasını yapmıştı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, daha sonra, protestoya katıldığı iddia edilen kişiler hakkında soruşturma başlattı.

Haftalık yayın yapan Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş ve ETHA muhabiri Tunahan Turhan; İstanbul’un pek çok ilçesinde düzenlenen operasyon ile 22 Ağustos 2019 günü gece saatlerinde gözaltına alındı. İki gazeteci ile birlikte pek çok kişi de gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltına alınanlar 23 Ağustos 2019’da İstanbul’daki Kartal Adliyesi’ne çıkarıldı. Öztaş ve Turhan ile diğer gözaltına alınanlar savcılık ifadelerinin ardından yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

Haklarındaki iddianame 9 Ekim 2019 tarihinde tamamlandı.

Haftalık yayın yapan Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş ve ETHA muhabiri Tunahan Turhan hakkındaki iddianame, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 9 Ekim 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, 20 Ağustos 2019 tarihinde, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde; Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmalarını protesto etmek amacıyla toplanıldığı belirtildi. Toplananların, “emniyet görevlilerinin uyarılarına rağmen olay yerinden ayrılmadıkları” iddia edildi.

İddianamede, “Çevik kuvvet marifetiyle şüphelilerin de içinde bulundukları grubun önünün kesildiği, şüphelilerin görevli polis memurlarına taş, sopa, saksı atmak suretiyle aktif direnç göstererek mukavemette bulundukları” ileri sürüldü.

İddianamede, gözaltına alınan kişilerin savcılıktaki savunmalarının, “suçtan kurtulmaya yönelik savunmalar olduğu” iddia edildi.

İddianamede, Taylan Öztaş; Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1 maddesi uyarınca “kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşüne katılmak, ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etmekle” suçlandı. Altı aydan üç yıla kadar hapsi istendi.

Öztaş, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 265/1 maddesi uyarınca “kamu görevlisine karşı, görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir veya tehdit kullanmakla” suçlandı. Altı aydan üç yıla kadar hapsi istendi.

Öztaş hakkında, toplamda, bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Öztaş ile birlikte gözaltına alınan Tunahan Turhan hakkında da aynı suçlamalar karşısında aynı hapis cezası istendi.

İki gazeteci hakkında ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame İstanbul Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Haftalık yayın yapan Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş ve ETHA muhabiri Tunahan Turhan hakkındaki yargılama, İstanbul Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 19 Mart 2020 tarihinde görülen ilk duruşma ile başladı.

Yargılamanın ikinci duruşması 6 Ekim 2020 tarihinde görüldü.

Taylan Öztaş, “Eyleme katılmak için orada değildim, gazeteci olarak oradaydım. Özgür Gelecek Gazetesi’nde çalışıyordum” dedi. Polise direnmesinin söz konusu olmadığını belirten Öztaş, “Sadece fotoğraf makinem ile fotoğraf çektim” dedi. Hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti. Beraatini istedi. Hakkında verilecek olası bir ceza hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını da kabul etti.

Öztaş’ın avukatı Kemal Toraman ise suçun unsurlarının oluşmadığını, iddianamenin tek taraflı olarak hazırlandığını dile getirdi. Öztaş hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme Öztaş hakkındaki yurtdışına çıkış yasağının da dahil olduğu adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verdi.

Tunahan Turhan ise duruşmaya katılmadı.

Yargılamanın 4 Mart 2021 tarihinde görülen üçüncü duruşmasına Öztaş katılmadı. Mahkeme hakimi, dosyadaki diğer sanıklar yönünden eksik hususların tamamlanmasının beklenilmesine karar verdi.

Yargılanan dördüncü duruşması 30 Eylül 2021 tarihinde görülecek.

3. Standing - March 4, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma, belirlenen saatinde başladı. Duruşmada yargılanan gazeteci Tunahan Tarhan ve bazı sanıklar hazır bulundu. Gazeteci Taylan Öztaş duruşmaya katılmadı. Tunahan Turhan duruşmada savunma yaptı.

Savcılıkta ifade verdiğini söyleyen gazeteci Turhan, olay günü gözaltına alınmadığını, başka bir haber takibinde gözaltına alındığını ifade etti. Olay günü polislerin yanında olduğunu belirten Turhan, “Daha sonradan gözaltına alınmama bir mana veremiyorum, olay günü polise mukavemet etseydim olay günü gözaltına alınırdım. Ben suçsuzum. Beraatime karar verilmesini talep ederim. Ben Ankara’da ikamet ediyorum. Mümkünse duruşmalardan vareste tutulmak istiyorum. Ceza tertibi halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmiyorum” dedi.

Duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını talep etti.


Mahkeme hakimi, dosyadaki diğer sanıklar yönünden eksik hususların tamamlanmasının beklenilmesine karar verdi. Duruşma, 30 Eylül 2021 tarihine, 09:15’e ertelendi.

2. Standing - Oct. 6, 2020


Saat 09.30’da başlaması gereken duruşma, 35 dakika gecikmeyle, 10.05’te başladı.

Duruşmaya katılan sanıklar, tek tek savunma yaptı.

Taylan Öztaş, “Eyleme katılmak için orada değildim, gazeteci olarak oradaydım. Özgür Gelecek Gazetesi’nde çalışıyordum” dedi. Polise direnmesinin söz konusu olmadığını belirten Öztaş, “Sadece fotoğraf makinem ile fotoğraf çektim” dedi. Hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti. Beraatini istedi. Hakkında verilecek olası bir ceza hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını da kabul etti.

Turhan’ın savunmasını yaşadığı Ankara’da vereceği belirtildi.


Savunması alınan tüm sanıklar hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verildi.

Yargılamanın 4 Mart 2021 tarihinde görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma, İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bina girişinde, koronavirüs pandemisi karşısında önlem alınmıştı. Bu nedenle girişlerde yığılma yaşanıyordu.

Yargılanan sanıklar, sanıkların yakınları ve avukatları ile birlikte kalabalıkça bir grup, mahkeme salonunun önünde duruşmanın başlamasını bekledi. Duruşma, 35 dakika gecikmeli olarak başladı. Gecikme sebebi açıklanmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Yargılanan sanıklar, sanıkların yakınları ve avukatları ile birlikte 50-60 kişilik kabalalık için 20-30 metrekare mahkeme salonu yetersizdi. Salonun havalandırması yetersizdi. Bu yüzden, hakim; duruşma salonunun kapısını açık bıraktırdı. Böylece, adliye koridoru da duruşma salonuna dahil edildi. Savunmasını tamamlayan sanık, yerini diğer bir sanığa bırakarak koridora çıktı. Saat 10.05’te başlayan duruşma, ara vermeksizin saat 14.30’da bitti.

Taylan Öztaş, Tunahan Turhan - "Protesting Against The Trustee" Trial (Indictment)

Taylan Öztaş, Tunahan Turhan - "Protesting Against The Trustee" Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.