Tuğba Özer

Tuğba Özer – İHH / “Suit for Damage”

İleri Haber internet sitesi muhabiri Tuğba Özer, 13 Aralık 2016 tarihinde “Eğitim IŞİD Zihniyetine Emanet: İHH’ci öğretmen çocuklarına eline idam ipi vererek fotoğraf çektirdi” başlıklı habere imza attı.

Özer, haberinde, İstanbul’da bir ilkokul öğretmeninin ellerinde idam ipi olan öğrencileri ile birlikte fotoğraf çektirdiğini aktarmıştı. Özer, haberinde şu ifadeleri kullandı:

“Öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı desteği ile Suriye’de cihatçı çetelere yardım gönderen İHH adına okulda faaliyetlerde bulunduğu da yaptığı paylaşımlardan anlaşılıyor. İHH’cı öğretmenin paylaştığı diğer fotoğraflar da AKP Türkiye’sinde çocukların nasıl karanlığa teslim edildiğini kanıtlar nitelikte…”

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH); haberin yayımlanmasının ardından, 16 Aralık 2016’da, Özer ve İleri Haber internet sitesi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şikayet dilekçesinde; “vakfın, öğretmen üzerinden terörle bağdaştırılarak iftiraya maruz kaldığı,” “öğretmenin eylemlerinden de sorumlu tutularak hakarete uğradığı” iddia edildi.

Şikayet dilekçesinde, vakfın; haber üzerinden “hem IŞİD hem de Suriye’de bulunan diğer terör gruplarıyla bağdaştırıldığı” şu ifadelerle öne sürüldü:

“Tamamen barışçıl yollarla mazlumlara yardım etmekten daha yüce bir misyonu olmayan bir vakfa iftira atılmıştır.”

Dilekçede, vakfın suçlu bulunduğu bir terör soruşturması ve kovuşturmasının olmadığı belirtildi. Dilekçedeki şu ifadeler dikkat çekti:

“Gazetecinin araştırma yapma ve böylece kamuoyunu bilgilendirme yükümlülüğü vardır. Masa başında oturup hiçbir araştırma yapmadan, iddialarını sorgulama gayretine girmeden haberler yapması; daha sonra ise iftira ve yalanları basın özgürlüğü ve eleştiri hakkının koruyucu şemsiyesi altına alması kabul edilemez.”

Dilekçede, “asılsız ve dayanaksız olduğu” iddia edilen haber üzerinden “İHH’ye iftira atıldığı” öne sürüldü. Haberin İHH’yı küçük düşürücü ve karalayıcı nitelikte olduğu ileri sürüldü. Dilekçede, gazeteci Tuğba Özer ve haberi yayımlayan İleri Haber internet sitesinden toplamda 10 bin TL manevi tazminat talep edildi.

Ancak İHH’nın dilekçesi İstanbul 23. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Tazminat talepli davalarda asliye hukuk mahkemeleri görevlendirilir. Dava şikayet dilekçesi ile görülür; savcı iddianame hazırlamaz ve bu duruşmalara girmez.

Gazeteci Tuğba Özer hakkındaki yargılama, İstanbul 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 31 Ekim 2017 tarihli ilk duruşma ile başladı.

Yargılamanın ikinci duruşması 20 Şubat 2018’de görüldü. İHH avukatı Mervenur Özaydın, “Müvekkilimin kişilik hakları zarara uğramıştır” diyerek tazminat taleplerinin kabulünü istedi.

İleri Haber internet sitesinin avukatı Onur Güneş ise “İHH tanınmış bir kuruluştur. Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere yapılan davranışın haber değeri bulunmaktadır ve verilen haber doğrudur” diyerek tazminat talebinin reddini istedi.

Mahkeme, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yazı yazılarak, haberde işaret edilen öğretmenin İHH’ye üye olup olmadığının sorulmasına karar verdi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 29 Kasım 2018 tarihinde görüldü. İlk iki duruşmada, yargılamayı yürüten hakimin bu duruşmada değiştiği görüldü.

Yargılamanın altıncı duruşması 17 Ekim 2019 tarihinde görüldü. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) avukatı Sefa Özdemir, Tuğba Özer’in bu haberle “devlet memuru bir öğretmeni sanki vakıflarda çalışan biriymiş gibi gösterdiğini,” “İHH ile bir terör örgütünü bir tuttuğunu” iddia etti ve müvekkilinin manevi açıdan zarara uğratıldığını söyledi.

Gazeteci Tuğba Özer’in avukatı Onur Güneş ise yapılan haberin doğru olduğunu, kişilik haklarına saldırının söz konusu olmadığını dile getirdi. Güneş, “Hatay’da birçok soruşturma dosyasında İHH ile IŞİD ilişkilendirilmektedir, ortak şekilde hareket eden yapılardır” sözleri ile tazminat talebinin reddedilmesini istedi.

Mahkeme, gazeteci Tuğba Özer ve İleri Haber internet sitesi yönetiminin 5 bin TL manevi tazminat cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Dosya istinaf mahkemesine taşındı. Karara ilişkin istinaf mahkemesi incelemesi sürüyor.

6. Standing - Oct. 17, 2019


Duruşma mahkeme hakiminin yerini almasıyla başladı. Tarafların avukatları duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak söz alan İHH’nin avukatı Sefa Özdemir, “Yazının içeriğinde devlet memuru bir öğretmenin sanki vakıflarda çalışan biriymiş gibi gösterildiği anlaşılmaktadır. Müvekil vakıfla bir terör örgütü bir tutulmuştur. Manevi açıdan müvekil zarara uğradığı açıktır. Davanın kabuluna karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

İleri Haber internet sitesi avukatı Onur Güneş ise, habere konu olan öğretmenin davacı vakıf adına çalışmalar yaptığının görüntülerle mevcut olduğunu, iHH adına çalışmalar yaptığını belirtti.

Güneş, “Bu çalışmalar sosyal medyada yayınlanmaktadır. Yapılan haber doğrudur. Kişilik haklarına saldırı yoktur. Bu iki yapı arasında bir fark olduğunu düşünmüyoruz. Davanın reddine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi


Mahkeme, gazeteci Tuğba Özer ve İleri Haber internet sitesi yönetiminin 5 bin TL manevi tazminat cezasına çarptırılmasına karar verdi.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde gazeteciler ve yurttaşlar X-Ray cihazından geçirildi. Duruşma salonu önünde, ağır ceza mahkemesi salonlarında olduğu gibi bariyer yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonunda sanık ve avukatları için yer ayrılmıştı. Aynı şekilde izleyici ve gazeteciler için 10 kişilik yer ayrılmıştı.

Genel Gözlemler

Duruşmada olumsuz bir gelişme veya herhangi bir hak ihlali yaşanmadı.

Tuğba Özer – İHH / “Suit for Damage” (Minutes of the Hearing)

Tuğba Özer – İHH / “Suit for Damage” (Şikayet Dilekçesi)

Tuğba Özer – İHH / “Suit for Damage” 6. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.