Tunahan Turhan

Taylan Öztaş, Tunahan Turhan - "Protesting Against The Trustee" Trial

Halkların Demokratik Partisi’nin İstanbul Kadıköy İlçe Başkanlığı, 20 Ağustos 2019 tarihinde, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde, bazı belediye başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanması karşısında basın açıklaması düzenlemek istedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, İçişleri Bakanlığı’nın 19 Ağustos 2019 tarihli kararı ile görevden alındı. Yerlerine, kayyım atandı. Türkiye’de Mart 2019’da yerel seçim düzenlenmiş, görevden alınan belediye başkanları da seçimle işbaşına gelmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde, “Eğer PKK ile ilişkileri tespit edilirse seçilen belediye başkanları görevden alınacak” açıklamasını yapmıştı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, daha sonra, protestoya katıldığı iddia edilen kişiler hakkında soruşturma başlattı.

ETHA muhabiri Tunahan Turhan ve haftalık yayın yapan Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş; İstanbul’un pek çok ilçesinde düzenlenen operasyon ile 22 Ağustos 2019 günü gece saatlerinde gözaltına alındı. İki gazeteci ile birlikte pek çok kişi de gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltına alınanlar 23 Ağustos 2019’da İstanbul’daki Kartal Adliyesi’ne çıkarıldı. Turhan ve Öztaş ile diğer gözaltına alınanlar savcılık ifadelerinin ardından yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Haklarındaki iddianame 9 Ekim 2019 tarihinde tamamlandı.

ETHA muhabiri Tunahan Turhan ve haftalık yayın yapan Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş hakkındaki iddianame, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 9 Ekim 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, 20 Ağustos 2019 tarihinde, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde; Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmalarını protesto etmek amacıyla toplanıldığı belirtildi. Toplananların, “emniyet görevlilerinin uyarılarına rağmen olay yerinden ayrılmadıkları” iddia edildi.

İddianamede, “Çevik kuvvet marifetiyle şüphelilerin de içinde bulundukları grubun önünün kesildiği, şüphelilerin görevli polis memurlarına taş, sopa, saksı atmak suretiyle aktif direnç göstererek mukavemette bulundukları” ileri sürüldü.

İddianamede, gözaltına alınan kişilerin savcılıktaki savunmalarının, “suçtan kurtulmaya yönelik savunmalar olduğu” iddia edildi.

İddianamede, Tunahan Turhan; Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1 maddesi uyarınca “kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşüne katılmak, ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etmekle” suçlandı. Altı aydan üç yıla kadar hapsi istendi.

Turhan, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 265/1 maddesi uyarınca “kamu görevlisine karşı, görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir veya tehdit kullanmakla” suçlandı. Altı aydan üç yıla kadar hapsi istendi.

Turhan hakkında, toplamda, bir yıldan altı yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Turhan ile birlikte gözaltına alınan Taylan Öztaş hakkında da aynı suçlamalar karşısında aynı hapis cezası istendi.

İki gazeteci hakkında ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame İstanbul Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

ETHA muhabiri Tunahan Turhan ve haftalık yayın yapan Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş hakkındaki yargılama, İstanbul Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 19 Mart 2020 tarihinde görülen ilk duruşma ile başladı.

Yargılamanın ikinci duruşması 6 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Tunahan Turhan duruşmaya katılmadı. Turhan’ın savunmasını yaşadığı Ankara’da vereceği belirtildi.

Taylan Öztaş, “Eyleme katılmak için orada değildim, gazeteci olarak oradaydım. Özgür Gelecek Gazetesi’nde çalışıyordum” dedi. Polise direnmesinin söz konusu olmadığını belirten Öztaş, “Sadece fotoğraf makinem ile fotoğraf çektim” dedi. Hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti. Beraatini istedi. Hakkında verilecek olası bir ceza hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını da kabul etti.

Yargılamanın 4 Mart 2021 tarihinde görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.

2. Standing - Oct. 6, 2020


Saat 09.30’da başlaması gereken duruşma, 35 dakika gecikmeyle, 10.05’te başladı.

Duruşmaya katılan sanıklar, tek tek savunma yaptı.

Taylan Öztaş, “Eyleme katılmak için orada değildim, gazeteci olarak oradaydım. Özgür Gelecek Gazetesi’nde çalışıyordum” dedi. Polise direnmesinin söz konusu olmadığını belirten Öztaş, “Sadece fotoğraf makinem ile fotoğraf çektim” dedi. Hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti. Beraatini istedi. Hakkında verilecek olası bir ceza hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını da kabul etti.

Turhan’ın savunmasını yaşadığı Ankara’da vereceği belirtildi.


Savunması alınan tüm sanıklar hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verildi.

Yargılamanın 4 Mart 2021 tarihinde görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma, İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bina girişinde, koronavirüs pandemisi karşısında önlem alınmıştı. Bu nedenle girişlerde yığılma yaşanıyordu.

Yargılanan sanıklar, sanıkların yakınları ve avukatları ile birlikte kalabalıkça bir grup, mahkeme salonunun önünde duruşmanın başlamasını bekledi. Duruşma, 35 dakika gecikmeli olarak başladı. Gecikme sebebi açıklanmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Yargılanan sanıklar, sanıkların yakınları ve avukatları ile birlikte 50-60 kişilik kabalalık için 20-30 metrekare mahkeme salonu yetersizdi. Salonun havalandırması yetersizdi. Bu yüzden, hakim; duruşma salonunun kapısını açık bıraktırdı. Böylece, adliye koridoru da duruşma salonuna dahil edildi. Savunmasını tamamlayan sanık, yerini diğer bir sanığa bırakarak koridora çıktı. Saat 10.05’te başlayan duruşma, ara vermeksizin saat 14.30’da bitti.

Taylan Öztaş, Tunahan Turhan - "Protesting Against The Trustee" Trial (Indictment)

Taylan Öztaş, Tunahan Turhan - "Protesting Against The Trustee" Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.