Uğur Akgül

Meltem Oktay, Uğur Akgül - DİHA Trial

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Uğur Akgül ve Meltem Oktay, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasaklarını takip ediyordu. İlçede operasyon devam ederken Oktay ve Akgül’ün kaldığı Çatalözü Mahallesi’ndeki eve özel harekat polisleri tarafından baskın düzenlendi. Evde yapılan aramanın ardından iki gazeteci de gözaltına alındı. Arama sırasında gazetecilerin telefonlarına ve teknik ekipmanlarına da el konuldu.

Nusaybin Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldü. Elbiselerine de “inceleme” gerekçesiyle el konuldu. Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından 13 Nisan’da Nusaybin Adliyesi’ne çıkartıldı. Ancak savcılığın “adliyenin yeri güvenli olmadığı” gerekçesiyle savcılık sorguları yapılmadı ve emniyete geri götürüldü.

14 Nisan günü adliye olarak kullanılan Nusaybin Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Savcılık ifadesinin ardından “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Mahkemedeki işlemlerinin ardından adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Oktay ise “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanarak, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Akgül ve gazeteci Meltem Oktay hakkındaki soruşturma Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütüldü. Soruşturma sonunda iddianame Cumhuriyet Savcısı Ahmet Bülent Karaaslan tarafından 29 Nisan 2016 tarihinde tamamlandı. İddianame Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Altı sayfalık iddianamede, Oktay ve Akgül’ün sokağa çıkma yasağı nedeniyle dışarı çıkamadıkları için, bulundukları evden operasyona katılan askeri konvoyların fotoğraf ve görüntülerini çekip, haberleştirmeleri nedeniyle yapılan inceleme başlatıldığı kaydedildi. Ardından adreslerinin tespit edilerek gözaltı kararı verildiğine yer verilen iddianamede Oktay ve Akgül’ün operasyonel faaliyetleri “deşifre ettikleri” ileri sürüldü.

Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün açık kaynak araştırma ve tespit tutanağı uyarınca, Akgül’ün sosyal medya paylaşımları “örgüt propagandası” yaptığı ileri sürüldü.

Söz konusu paylaşımlarımdan bazıları dosyada şu şekilde yer aldı:

  • 9 Nisan 2016 tarihli paylaşımda Nusaybin’de yeni bir silah kullanılıyor sessiz patladıktan sonra kısa zaman içerisinde etraf bu hale geliyor.

  • 8 Nisan 2016 tarihinde “Nusaybin’de evler paletli tanklar ile yıkılıyor, yine Nusaybin’de çatışmalar Fırat ve Abdulkadirpaşa Mahallerinde yoğunlaştı, kesintisiz kurşun ve bomba atışları var, Sur’da yaşımını yitiren Dilber Bozkurt’un cenazesine polis tasdikli su ve biber gazı ile saldırdı, Nusaybin Fırat Mahallesine girmek isteyen bir tankın geçişi sırasında patlama gerçekleşti” şeklindeki yazısının altında parçalanmış bir halde duran tank resmini paylaştığı

  • 17 Şubat 2016 tarihinde paylaşımında “Cizre’de sivillerin bulunduğu yer bombalandı en az 20 sivil yaralı var” şeklinde yazı paylaştığı,

  • 5 Ocak 2016 tarihinde “Yapılan kirli katliam politikalarının deşifre ettiği için gözaltına alınıp işkence edilen muhabir arkadaşımız Nedim Oruç nerede” şeklinde yazı ile paylaştığı,

  • 15 Kasım 2015 tarihinde “Nusaybin’de anneyi katledip iki çocuğunu yaralayan polisler iki kişiyi daha yaraladı”, şeklinde paylaşımda bulunduğu…

Savcılık, iddianamede bu paylaşımlarla ilgili olarak “Güvenlik güçlerinin Nusaybin , Cizre ve Sur ilçelerinde PKK/KCK terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen operasyonları katliam olarak nitelendirdiği, örgütün güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirdiği cebir şiddet içeren eylemleri övdüğü bu eylemlere destek verdiği, örgütün güvenlik güçlerinin gerçekleştirdikleri operasyonlara yönelik girdikleri çatışmaları övdüğü, bu çatışmaları överek direniş olarak görerek terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren eylemlerini meşru gösterdiği” değerlendirmesini yaptı.

Davanın ilk duruşması 24 Haziran 2016’da Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Uğur Akgül ile birlikte tutuklu yargılanan Meltem Oktay duruşmada hazır bulundu. Duruşmada savunma yapan Akgül dava konusu paylaşımlarının gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu savundu.

Mahkeme Uğur Akgül hakkındaki adli kontrol şartı ile Meltem Oktay hakkında tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 18 Ağustos 2016’ya bıraktı.

Davanın ikinci duruşmasında ise Meltem Oktay tahliye edilirken, Uğur Akgül’ün imza yükümlülüğünün devamına karar verildi.

Davanın üçüncü duruşması 8 Kasım 2016’ya bırakıldı.

Karar duruşması olan üçüncü duruşmada Uğur Akgül’ün paylaşımları gerekçe gösterilerek, 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Meltem Oktay hakkında ise “örgüt üyesi olmak” suçlamasına dair verilen tanık ifadelerine itibar edilemeyeceğini karar veren mahkeme, üyelik için herhangi bir somut delilin bulunmaması nedeniyle de beraatine karar verdi.

Ancak Oktay’ın Twitter hesabındaki paylaşımları gerekçe göstererek, 2 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme kararında suçun basın ve yayın yolu ile işlenmiş olmasını gerekçe göstererek, yarı oranında artırıma gidilerek, ceza üç yıla çıkarıldı. Sosyal medya hesaplarındaki çeşitli tarihlerdeki paylaşımları da “zincirleme suç işleme” olarak değerlendiren mahkeme 1/3 oranında artırıma giderek 4 yıla çıkardı.

24 Kasım 2016’da açıklanan gerekçeli kararda, Akgül hakkındaki “örgüt propagandası yapmak” suçlamasına dayanak gösterilen sosyal medya paylaşımları için “yayınlanma şekli, yazılan yazıların içeriği dikkate alındığında somut bir tehlike doğurduğunun çok açık olduğu, sanığın gazeteci olduğu iddia edilmiş ise de yapılan paylaşımların mesleğiyle bir ilgisinin bulunmadığı” denildi.

Gazeteci Oktay ve Akgül hakkında verilen hapis cezaları temyiz için istinaf mahkemesine taşındı. Ancak Ocak 2017’de Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi temyiz başvurusunu reddederek, cezaları onadı.

Akgül, 8 Ağustos 2018 günü gözaltına alındı. Onannan cezası nedeniyle aynı gün adliyeye çıkarıldı.

Cezanın infazı kapsamında tutulduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 24 Ekim 2019’da yürürlüğe giren 1. Yargı Paketi’yle beş yılın altındaki hapis cezalarına itirazın önünün açılması sonucu, 25 Ekim 2019 günü tahliye edildi. Uğur Akgül açısından Yargıtay yolu Yeni Yargı paketiyle açılmış oldu.

Meltem Oktay, Uğur Akgül - DİHA Trial (Indictment)

Meltem Oktay, Uğur Akgül - DİHA Trial (Reasoned Judgement)