Uğur Akgül

Meltem Oktay, Uğur Akgül - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial

Kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) muhabiri Uğur Akgül, 2016 yılının Nisan ayında, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki askeri operasyonlar ve sokağa çıkma yasağı sırasında yaşananları takip ediyordu. Özel harekat polisleri, Akgül ile birlikte DİHA muhabiri Meltem Oktay’ın kaldığı eve baskın düzenledi.

Evde yapılan aramanın ardından, Akgül ve Oktay, 11 Nisan 2016’da gözaltına alındı. Akgül ve Oktay’ın, “ilçedeki operasyonel faaliyetleri deşifre ettiği” ileri sürüldü. Gazetecilerin cep telefonlarına ve teknik ekipmanlarına el kondu.

Gazeteciler, Mardin Nusaybin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyetteki ifade işlemleri üç gün sürdü.

13 Nisan 2016’da, Mardin’in Nusaybin Adliyesi’ne çıkarıldı. Ancak, “yaşanan çatışmalar nedeniyle adliyenin yerinin güvenli olmadığı” gerekçesiyle savcılık sorgusu yapılmadı ve tekrar Emniyet’e götürüldü.

14 Nisan 2016’da, çatışmalar nedeniyle adliye olarak kullanılan Nusaybin Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Savcılık ifadesinin ardından “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması ve tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Mahkeme, adli kontrol şartı ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Akgül ile birlikte gözaltına alınan Meltem Oktay ise 14 Nisan 2016’da, “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla tutuklandı. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Oktay ve Akgül hakkındaki iddianame 29 Nisan 2016 tarihinde tamamlandı.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Uğur Akgül ve Meltem Oktay hakkındaki iddianame Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 29 Nisan 2016’da tamamlandı.

Altı sayfalık iddianamede, Akgül ve Oktay hakkındaki incelemenin; “sokağa çıkma yasağı nedeniyle dışarı çıkamadıkları için bulundukları evden, operasyona katılan askeri konvoyların fotoğraf ve görüntülerini çekip, haberleştirmeleri” iddiasıyla başlatıldığı öne sürüldü. Akgül ve Oktay, “operasyonel faaliyetleri deşifre etmekle” suçlandı.

İddianamede, Mardin Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, Akgül’ün sosyal medya hesapları üzerinde inceleme yaptığı bilgisine yer verildi. Akgül’ün sosyal medya paylaşımları üzerinden “terör örgütü propagandası yaptığı” ileri sürüldü. Akgül’ün sosyal medya paylaşımları, iddianamede şu şekilde sıralandı:

“Nusaybin’de yeni bir silah kullanılıyor sessiz patladıktan sonra kısa zaman içerisinde etraf bu hale geliyor.” ifadelerini içeren paylaşım.

“Nusaybin’de evler paletli tanklar ile yıkılıyor, yine Nusaybin’de çatışmalar Fırat ve Abdulkadirpaşa Mahallerinde yoğunlaştı, kesintisiz kurşun ve bomba atışları var, Sur’da yaşamını yitiren Dilber Bozkurt’un cenazesine polis tasdikli su ve biber gazı ile saldırdı, Nusaybin Fırat Mahallesine girmek isteyen bir tankın geçişi sırasında patlama gerçekleşti” ifadelerini ve parçalanmış bir halde duran tank fotoğrafını içeren paylaşım.

“Cizre’de sivillerin bulunduğu yer bombalandı en az 20 sivil yaralı var.”

“Yapılan kirli katliam politikalarının deşifre ettiği için gözaltına alınıp işkence edilen muhabir arkadaşımız Nedim Oruç nerede?”

“Nusaybin’de anneyi katledip iki çocuğunu yaralayan polisler iki kişiyi daha yaraladı.”

İddianamede, bu paylaşımlar üzerinden Akgül’ün; “Güvenlik güçlerinin Nusaybin, Cizre ve Sur ilçelerinde PKK/KCK terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen operasyonları katliam olarak nitelendirdiği” iddia edildi.

“Örgütün güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirdiği cebir şiddet içeren eylemleri övdüğü bu eylemlere destek verdiği, örgütün güvenlik güçlerinin gerçekleştirdikleri operasyonlara yönelik girdikleri çatışmaları övdüğü, bu çatışmaları överek direniş olarak görerek terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren eylemlerini meşru gösterdiği” ileri sürüldü.

İddianamede, Akgül; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Akgül hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi. Akgül’ün ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Uğur Akgül ve Meltem Oktay hakkındaki iddianame, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabirleri Meltem Oktay ve Uğur Akgül’ün yargılanmasına, 24 Haziran 2016’da, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı. Tutuksuz yargılanan Uğur Akgül ve tutuklu yargılanan Meltem Oktay, duruşmaya katıldı.

Duruşmada savunma yapan Akgül dava konusu paylaşımlarının gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu savundu. Mahkeme Uğur Akgül’e uygulanan adli kontrol şartının devamına karar verdi. Meltem Oktay’ın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması 18 Ağustos 2016’da görüldü. Uğur Akgül’ün imza atmak şeklindeki adli kontrol şartının devamına karar verildi. Meltem Oktay ise tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 24 Kasım 2016’da görüldü. Mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Uğur Akgül, iddianamede; “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı. Ancak mahkeme, Akgül’ün, “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla dört yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Verilen cezada, herhangi bir indirime gidilmedi.

Mahkemenin, daha sonra açıklanan gerekçeli kararında; Akgül’ün, sosyal medya hesaplarının, “yayınlanma şekli, yazılan yazıların içeriği dikkate alındığında somut bir tehlike doğurduğunun çok açık olduğu, sanığın gazeteci olduğu iddia edilmiş ise de yapılan paylaşımların mesleğiyle bir ilgisinin bulunmadığı” iddia edildi.

İstinaf Süreci

Meltem Oktay ve Uğur Akgül hakkında verilen hapis cezasına, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’ne itiraz edildi. İstinaf mahkemesi, Ocak 2017’de bozma talebini reddetti, verilen hapis cezasını onadı.

Uğur Akgül, hakkındaki kararın kesinleşmesi ile birlikte 8 Ağustos 2018’de tutuklandı. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Bu sırada, kamuoyunda “yargıda reform paketi” olarak bilinen ve aralarında Uğur Akgül’ün cezalandırılmasına gerekçe olarak gösterilen Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin de bulunduğu pek çok yasa maddesinde düzenleme yapan yasa paketinin kabul edilmesi ile tekrar tutuksuz yargılanmak üzere, 25 Ekim 2019’da tahliye edildi. Çünkü, yasal düzenleme ile dört yılın altındaki hapis cezalarına Yargıtay’da temyiz yolu açılmıştı.

Akgül hakkındaki ceza kararına ilişkin Yargıtay incelemesi sürüyor.

Meltem Oktay, Uğur Akgül - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Reasoned Judgement)

Meltem Oktay, Uğur Akgül - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.