Uğur Güç

Uğur Güç - “Publicy Insulting the Public Official” Trial

Yazar Işıl Özgentürk’e, 13 Ocak 2019 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’ndeki “Yeni Kuşak Türbanlılar” yazısı nedeniyle hapis cezası verildi. Hapis cezası; gazeteci Uğur Güç’ün sorumlu yazı işleri müdürü olduğu Sol Haber internet sitesinde, 4 Temmuz 2019 tarihinde, “Mahkeme küfürbaz avukatın istediğini yaptı: Işıl Özgentürk’e hapis cezası” başlığıyla haberleştirildi.

Haberde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Mustafa Doğan İnal’ın, Özgentürk’e hapis cezası verilen duruşmada; “Bu yazı iğrenç bir paçavradır, faşist, kindar ve iğrenç iftiraların mahkeme nezdinde cezalandırılmasını talep ediyoruz” dediği iddia edildi.

Erdoğan’ın avukatı İnal, haberde kendisi için “küfürbaz avukat” denildiği gerekçesiyle Uğur Güç’ü şikayet etti.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, Güç hakkında soruşturma başlattı.

Güç, savcılıkta verdiği ifadede; haberde hakaret kasıtlarının olmadığını belirtti.

Güç hakkındaki iddianame 4 Ekim 2019 tarihinde tamamlandı.

Gazeteci Uğur Güç hakkındaki iddianame İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından 4 Ekim 2019 tarihinde tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Mustafa Doğan İnal, iddianamede “şikayetçi” olarak yer aldı.

Bir buçuk sayfalık iddianamede, şikayet edilen haberin içeriğine yer verilmedi. Haberin, “Mustafa Doğan İnal’a hitaben yazıldığının görüldüğü” belirtildi.

Savcı, haberin; “hakaret kastı ile yapıldığını” iddia etti. Haberin, “düşünce ve eleştiri özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini” öne sürdü. İddianamede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Mustafa Doğan İnal’ın avukat olduğu ve “avukatlık görevinin kamu görevi niteliğinde olduğu” belirtildi.

Bu yüzden, haber ile; “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret suçunun işlendiği” iddia edildi.

İddianamede, Uğur Güç; Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde düzenlenen “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret etmekle” suçlandı. Güç hakkında, 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.

Ayrıca, Güç’ün; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi kapsamında belirli haklardan yoksun bırakılması da talep edildi.

Gazeteci Uğur Güç’ün yargılanmasına, İstanbul Anadolu 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 11 Şubat 2020 tarihinde görülen ilk duruşma ile başlandı. Güç, ilk duruşmaya; avukatları Özge Demir ve Pelin Pınar Kaya ile birlikte katıldı. Avukat Mustafa Doğan İnal da duruşmaya avukatları ile birlikte katıldı.

Güç, savunmasında; “küfür eden birisine küfürbaz denmesinin hakaret içermediğini” söyledi. Haberin, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini istedi.

Güç, “Biz davada, bir gazeteciye söylenen sözleri haber yaptık. Bu davadaki beyanlar da tutuklarda yer alıyor. Bunu haberleştirdik. Küfürbaz ifadesi kullandık. Burada bir hakaret yoktur, küfürbaz kelimesinin de küfür olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Güç’ün avukatı Özge Demir ise, “Mustafa Doğan İnal’ın kaba ifadeleriyle bilinen bir kişi olduğunu” söyledi.

Şikayetçi İnal ise, duruşmada kullandığı, “bilimsel makale değil, paçavra” sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

Özgentürk’ün cezalandırılmasına neden olan yazı için duruşmada dile getirdiği, “paçavra” sözünü bir kez daha kullandı. İnal, şöyle konuştu:

“Sol Gazetesi’nde huydur, insan haklarını kendileri için bilirler. Bu huyları… Yazıda Işıl Özgentürk başörtülülere ‘fahişe’ dedi. Ben bu yazı içinde şimdi de ‘paçavra’ diyorum. Adımı yazsınlar, ‘küfürbaz avukat’ nedir. Bu basın özgürlüğü davası değildir. Bu ilk değil, daha önce de yaptılar, sistematik olarak bana karşı bir kinleri var. Daha önce de dava açtım ve kazandım” dedi.

İnal’ın avukatlarından Ömer Faruk Karagüzel, “Küfür İslam’da yasaktır. Benim müvekkilim Müslüman. Ona ‘küfürbaz’ demek büyük hakarettir” diye konuştu.

Hakim; taraflara, delillerini sunmak ve esas hakkında savunmalarını yapmak için ek süre verdi.

Yargılamanın sonraki duruşması 4 Mayıs 2020 tarihine bırakıldı. Ancak, duruşma, pandemi ilan edilen “coronavirüs” salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında görülmeden ertelendi.

Yargılama 12 Ekim 2020’de görülecek duruşma ile devam edecek.

2. Standing - May 4, 2020


Duruşma, pandemi ilan edilen “coronavirüs” salgını karşısında Türkiye’de alınan tedbirler nedeniyle ertelendi.

Bir sonraki duruşma 12 Ekim 2020 tarihinde görülecek.

1. Standing - Feb. 11, 2020


09:30’da başlaması beklenen duruşma 40 dakika geç başladı. Duruşmada, sanık sıfatıyla yargılanan Sol Haber internet sitesinin sorumlu yazı işleri müdürü Uğur Güç ve şikayetçi Mustafa Doğan İnal ile her iki tarafın avukatları hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Mustafa Doğan İnal’ı, 15 avukat savundu.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, ilk olarak gazeteci Uğur Güç savunma yaptı.

Güç, haberde kullandığı ifadelerin hakaret olmadığını, “küfür eden birisine küfürbaz denmesinin hakaret içermediğini,” haberinse ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söyledi.

Güç, “Biz davada bir gazeteciye söylenen sözleri haberleştirdik. Bu davadaki beyanlar da tutuklarda yer alıyor. Bunu haberleştirdik. ‘Küfürbaz’ ifadesi kullandık. Burada bir hakaret yoktur, küfürbaz kelimesinin de küfür olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Güç’ün avukatı Özge Demir ise “şikayetçinin kaba ifadeleriyle bilinen bir kişi olduğunu” belirtti.

Müşteki İnal, davaya konu haberde yer alan duruşmada kullandığı “bilimsel makale değil, paçavra” sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

İnal, söz aldığı sırada bir kez daha “paçavra” ifadesini kullandı. İnal, şunları söyledi:

“Sol Gazetesi’nde huydur, insan haklarını kendileri için bilirler. Bu huyları… Yazıda ışıl Özgentürk başörtülülere fahişe dedi. Ben bu yazı içinde şimdi de paçavra diyorum. Adımı yazsınlar, küfürbaz avukat nedir. Bu basın özgürlüğü davası değildir. Bu ilk değil, daha önce de yaptılar, sistematik olarak bana karşı bir kinleri var. Daha öncede dava açtım ve kazandım” dedi.

Güç’ün avukatı Özge Demir, İnal’a sorular yöneltti.

Demir, İnal’ın yaptığı Twitter paylaşımlarını okudu. İnal, tweet’lerinde yer alan ifadelerin ayetlerde geçtiğini söyledi. İnal, “Bir Müslüman olarak, burada ayetlerin hakaret olarak tanımlanmasına izin veremem” dedi.

Sonrasında İnal’ın avukatları söz aldı. İnal’ın avukatlarından Ömer Faruk Karagüzel, “Küfür İslam’da yasaktır. Benim müvekkilim Müslüman. Ona küfürbaz demek büyük hakarettir” diye konuştu.

Avukat Mehmet Sarı’nın “Olaydan pişmanlık duyup duymadığı, toplumsal ayrıştırma yaymanın yayın hürriyeti olup olmadığı sanıktan sorulsun” talebini, hâkim; “yargılama konusunun karara bağlanmasına etkili olmayacağı” gerekçesiyle reddetti.


Hakim, varsa delillerin sunulması ve esas hakkında savunmasının hazırlanması için taraflara ek süre verdi.

Davayı 4 Mayıs 2020 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde gazeteciler ve izleyicilerin üstü arandı. Adliyeye, X-Ray cihazlarından geçirildikten sonra giriş yapılabildi. Polis ve özel güvenlik görevlileri, duruşmanın görüldüğü salonun önündeydi. Salonun önü bariyerlerle kapatılmıştı. Duruşmayı izlemeye gelenler bariyerlerin dışında bekletildi.

Güvenlik, “önce Kartal Adliyesi’nde görevli basın mensuplarının duruşmayı izlemesine izin verileceği” belirtti. Duruşmaya, gazeteciler dahil 15 kişinin alınacağı ifade edildi. Bunun da mahkeme heyetinin talimatı olduğu açıklandı.

Duruşma, şikayetçi Mustafa Doğan İnal’ın geç gelmesi nedeniyle 40 dakika geç başladı.
Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda izleyiciler için 10 kişilik yer ayrılmıştı. Gazetecilerinde bu bölümde duruşmayı izlemesine izin verildi.

İzleyici sırasının ön tarafında sanıklar için yer ayrılmıştı. Ancak, bu bölümde sivil ve resmi polisler ile İnal’a destek için gelen avukatlar oturdu. Duruşma salonunda 10’un üzerinde polis bulunuyordu.

Sanık ve şikayetçi avukatları için de yerler ayrılmıştı. Gazeteci Uğur Güç ve şikayetçi avukat Mustafa Doğan İnal, avukatların oturduğu bölümde oturdu. Duruşma salonu havasızdı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı; Türkiye Gazeteciler Sendikası, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Disk Basın-İş yöneticileri, Sol Haber sitesi çalışan ve yöneticileri ile bazı gazete okuyucuları takip etti.

Genel Gözlemler

Mustafa Doğan İnal’ın, Twitter paylaşımları içerisinde yer alan “Beyinsiz” ifadesi salonda gülüşmelere neden oldu. İnal, bu paylaşımın bir ayetten alıntı olduğunu ve hakaret olarak kabul edilemeyeceğini söyledi.

Uğur Güç - “Publicy Insulting the Public Official” Trial (Indictment)

Uğur Güç - “Publicy Insulting the Public Official” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.