Vahit Yazgan

Vahit Yazgan - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial

Kapatılan Zaman Gazetesi’nin Ege Bölge Temsilcisi Vahit Yazgan, hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “FETÖ/PDY” soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi. 8 Ağustos 2016’da gözaltına alınan Yazgan ile birlikte aynı soruşturmada çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

Soruşturma, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen “isimsiz ve imzasız” tek sayfa ihbar dilekçesi üzerine başlatılmıştı. Dilekçede, Yazgan’ın; “FETÖ/PDY’nin İzmir’deki yöneticilerinden olduğu” iddia ediliyordu.

Yazgan, İzmir Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğü’nde verdiği ifadesinde; 1991 yılında Zaman Gazetesi’nde gazeteciliğe başladığını belirterek, 2016 yılında gazeteye kayyum atandığı döneme kadar çalıştığını belirtti.

Yazgan, hakkındaki soruşturmanın başlamasına neden olan isimsiz ve imzasız ihbarın “iftira” olduğunu belirterek, ihbarı yapan kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu da söyledi.

Yazgan, 15 Temmuz 2016 akşamı sosyal medya hesabından “darbeyi lanetleyen kim yaptı ise Allah belasını versin” ifadelerini yazdığını da belirterek, “Bu örgütle benim uzaktan yakından bir bağım yoktur” ifadelerini kullandı.

Yazgan, gözaltı işlemlerinin ardından 25 Ağustos 2016’da adliyeye çıkarıldı. Savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme sorgusu sonrası “silahlı terör örgütü kurucusu veya yöneticisi olmak” suçlamasıyla tutuklandı. İzmir 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Yazgan hakkındaki iddianame, 4 Mayıs 2017’de tamamlandı.

Kapatılan Zaman Gazetesi’nin Ege Bölge Temsilcisi Vahit Yazgan hakkındaki iddianame, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 4 Mayıs 2017 tarihinde tamamlandı.

Pek çok iddianamede olduğu gibi bu iddianamede de yaklaşık altı sayfa boyunca; “FETÖ’nün kuruluşu, amacı, yöntem ve stratejisi, hiyerarşik yapısı, istihbarat ağı, mali yapısı ve gelir kaynakları, silahlı gücünün” yanısıra, “FETÖ’nün medyadaki yapılanmasına, medyanın soruşturmalardaki etkisine” yönelik iddialar sıralandı.

İddianamede, Yazgan hakkında soruşturma açılmasına neden olan ihbar dilekçesine ve aleyhinde beyanda bulunan tanıkların ifadelerine de yer verildi.

İddianameye göre; beyanlarda bulunanlardan biri, Yazgan’ın gözaltına alınmasıyla ilgili basında çıkan haberleri gördükten sonra “bildiklerini anlatmak amacıyla” emniyete gelerek “bilgi sahibi” sıfatıyla ifade verdi.

Yazgan’ın Bank Asya’daki hesap hareketleri de deliller arasında gösterildi. Benzer birçok iddianamede olduğu gibi, Yazgan’ın da, Bank Asya’da hesabın bulunması ve çeşitli tarihlerde para yatırılması “suçlama” konusu yapıldı. Bank Asya’nın “FETÖ’nün finans kaynağı” olduğu iddia edilirken; Fethullah Gülen’in, soruşturma açılmasının ardından bankaya destek çağrısı yaptığı öne sürüldü. Yazgan’ın hesap hareketlerinde “ciddi artış olduğu” iddia edildi.

İddianamede, Yazgan’ın; geçmiş iletişimlerine ait HTS (Historical Traffic Search) kayıtlarına da yer verildi. Yazgan’ın telefon görüşmelerinin detaylarına yer verildi.

Yazgan’ın, cep telefonunun yargılanan bazı isimlerle aynı noktada sinyal vermesi, “bu haliyle şahısların baz noktalarına yakın bir yerde örgütsel bir toplantı yapmış olabilecekleri” iddiasıyla iddianamede yer aldı.

Yazgan’ın, “FETÖ’nün haberleşme aracı olduğu öne sürülen Bylock programını kullandığına dair kayıtların bulunduğu” iddia edildi.

Yazgan’ın çocuğunu, “örgütle iltisaklı olduğu iddiasıyla kapatılan bir kolejde okutması” deliller arasında sıralandı. Ayrıca, Yazgan hakkında beyanda bulunan tanığın ifadelerinden hareketle “İzmir İl Emniyet Müdürlüğü düzeyindeki atamalara yönelik FETÖ adına müdahalelerde bulunduğu” iddia edildi.

İddianamede, Yazgan; Türk Ceza Kanunu’nu 314/1 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddeleri uyarınca “silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek” suçlaması yöneltildi. Hakkında 15 yıldan 22 yıl altı aya kadar hapsi istendi. Ayrıca, Yazgan’ın, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Yazgan hakkındaki iddianame, İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kapatılan Zaman Gazetesi’nin Ege Bölge Temsilcisi Vahit Yazgan’ın yargılanmasına, 1 Haziran 2017 tarihinde, İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Yargılamanın ikinci duruşması 7 Eylül 2017 tarihinde, üçüncü duruşması ise 15 Şubat 2018 tarihinde görüldü.

Savcı, esas hakkındaki mütalaasında, Yazgan’ın; “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi. Ancak, Yazgan; hakkındaki iddianamede “üye olmak” değil “silahlı terör örgütü kurucusu veya yöneticisi olmakla” suçlanmıştı.

Yargılamanın dördüncü duruşması 28 Şubat 2018 tarihinde görüldü. Yazgan, bu duruşmada şunları söyledi:

“Ben geçmişte hata ettiğimi düşünüyorum, pişmanım. Özellikle Bank Asya ve Bylock konusunda ve Zaman Gazetesi’nde 17-25 Aralık sonrası çalışmaya devam etmekle hata ettiğimi düşünüyorum. Benim hesabımda her zaman 15 bin ya da 20 bin TL civarında para bulunmaktadır. Ben daha önceki beyanlarımda da belirttiğim üzere Bank Asya’ya örgüt liderinin talimatı gereği para yatırmadım, bunun böyle algılanmasını istemiyorum.

Bylock konusunda, bu programın sakıncalı olduğunu bilmiyordum. Bilseydim asla yüklenmesine izin vermezdim. Mesajlaşmaların yüzde 90’ı da basın bülteni şeklinde gözüküyor. Bylock kullandığımı söylemiştim ancak gelen kayıtlar birbiri ile çelişmektedir. Gelen raporların tamamı bağımsız hazırlanmış değildir. Ben bilerek ve isteyerek Bylock programını yüklemedim, sakıncalı olduğunu bilseydim eski telefonumu oğluma vermezdim. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden gelen raporu da tartışmalı buluyorum. Ben zamanında cemaatçi olmadığım için dışlanmıştım, bugün örgüt üyesi olduğum için yargılanıyorum. Bu bana üzücü geliyor, ben cemaatçi değilim. FETÖ/PDY terör örgütü üyesi değilim, gazeteciyim. Suçlamayı kabul etmiyorum, beraatimi ve tahliyemi istiyorum.”

Mahkeme, Yazgan’ı; “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla 10 yıl altı ay hapis cezasına çarptırdı. Ceza, Yazgan’ın duruşmalardaki “iyi hali” göz önünde bulundurularak sekiz yıl dokuz ay hapis cezasına indirildi.

Ceza ile birlikte Yazgan’ın, tutukluluk halinin de devamına karar verildi.

İstinaf Süreci

Kapatılan Zaman Gazetesi’nin Ege Bölge Temsilcisi Vahit Yazgan’ın avukatı Mehmet Nur Terzi, yerel mahkemenin verdiği karara karşı, 2 Nisan 2018’de, istinaf mahkemesine itiraz etti.

Başvuruda, Yazgan’ın tutukluluk halinin kaldırılarak, tahliyesine karar verilmesi talep edildi. İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın da bozularak, Yazgan’ın beraatı istendi.

Başvuruda, “gazetecilik faaliyetlerinin silahlı terör örgütüne üyelik için delil kabul edilemeyeceği” belirtildi. Ayrıca Bank Asya’da katılım hesaplarının bulunmasında suçlamaya delil olarak gösterilemeyeceği kaydedildi.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 18 Temmuz 2018 tarihinde, itirazı reddetti. İstinaf Mahkemesi kararında, “delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği” ifade edildi.

Yargıtay Süreci

Yazgan’ın avukatı, istinaf mahkemesinin onamasının ardından kararı; Yargıtay’a taşıdı. Başvuruda, Yazgan’ın; tutukluluk haline son verilerek yeniden yargılamasının önünün açılması talep edildi.

Yargıtay 16.Ceza Dairesi, 26 Mart 2019 tarihindeki kararıyla temyiz istemini reddetti.

Yargıtay’ın kararı ile Yazgan hakkında, İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği sekiz yıl dokuz ay hapis cezası kararı kesinleşmiş oldu.

Anayasa Mahkemesi Süreci

Yazgan, hakkındaki yerel mahkeme yargılaması başlamadan önce, 14 Aralık 2016’da, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi, 15 Kasım 2018’de verdiği kararda, Vahit Yazgan’ın haklarının ihlal edilmediğine karar verdi. Karar, Yazgan adına başvuruda bulunan avukat Mehmet Nur Terzi’ye 14 Ocak 2019’da iletildi.

Yazgan, hakkındaki ceza kararının Yargıtay tarafından kesinleştirilmesinin ardından, Anayasa Mahkemesi’ne ikinci kez başvurdu. 28 Mayıs 2019 tarihli ikinci başvuruda, Yazgan’ın; “adil yargılanma hakkının,” “savunma hakkının” ve “ifade ve basın özgürlüğü hakkının” ihlal edildiğinin tespit edilmesi istendi. İhlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması ile birlikte, yargılamanın yenilenmesi de talep edildi. Ayrıca 200 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmedilmesi istendi.

Anayasa Mahkemesi, Yazgan’ın ikinci başvurusunu henüz karara bağlamadı.

AİHM Süreci

Yazgan, haklarının ihlal edildiği iddiası ile 30 Mart 2017’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de başvurdu. 30 Mart 2017 tarihli başvuru henüz karara bağlanmadı.

Vahit Yazgan - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial (Indictment)

Vahit Yazgan - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial (Reasoned Judgement)

Vahit Yazgan - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial (The Constitutional Court's Judgement)

Vahit Yazgan - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial (AİHM Başvuru Dilekçesi)

Vahit Yazgan - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial (İstinaf Başvuru Dilekçesi)

Vahit Yazgan - "Establishing and Leading an Armed Terrorist Organization" Trial (Yargıtay Temyiz Dilekçesi)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.