Veysi Sarısözen

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeni Yaşam Gazetesi’nin yazarı Veysi Sarısözen hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmanın; Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro Amirliği’ne bağlı polisler tarafından, iki ayrı bayide satılan gazeteye el konulması üzerine başlatıldığı belirtildi. Ancak, polislerin; bayideki gazetelere el koyduğu sırada, gazete hakkında herhangi bir toplatma ya da yasaklama kararı yoktu.

Gazetenin 8 Ekim 2018 tarihli sayısında yer alan köşe yazılarında “terör örgütü propagandası yapıldığı” iddia edildi.

Soruşturma, gazetenin yayına hazırlandığı yer olduğu için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütüldü.

Sarısözen hakkındaki soruşturmaya, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın da dahil edildi.

Hakkındaki soruşturmanın açıldığı tarihte, yurtdışında olduğu için, ifadesi alınmadı.

Sarısözen ve Akın hakkındaki iddianame 5 Şubat 2019 tarihinde tamamlandı.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin yazarı Veysi Sarısözen ve sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 5 Şubat 2019 tarihinde tamamlandı.

Sarısözen’in, gazetede; “Tabanda ittifak laflarının ahlaki anlamı” başlığı ile yayımlanan yazısı, iddianamede delil olarak gösterildi. Yazıda, “Şimdi yapılması gereken Fırat’ın doğusunda kim varsa kim Kürdüm ya da Kürdistanlıyım diyorsa onu seferber etmektir” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi. Sarısözen’in, bu yazıyla; “terör örgütü propagandası” yaptığı iddia edildi.

İddianamede, Sarısözen; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Akın ise; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi. Ancak, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca, suçun “zincirleme şekilde işlendiği” iddia edilerek, istenen cezasının arttırılması talep edildi. Akın hakkında, toplamda; “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası” iddiasıyla bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası talep edildi.

Sarısözen ve Akın’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin yazarı Veysi Sarısözen ve sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın’ın yargılanmasına, 21 Mayıs 2019 tarihinde, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Sarısözen, yurtdışında yaşadığı için duruşmaya katılmadı. Mahkeme, Veysi Sarısözen’in duruşmaya gelmesi için adresine yazı yazılmasına karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 3 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Sarısözen, bu duruşmaya da katılmadı. Veysi Sarısözen’in duruşmaya katılması için gönderilen yazıdaki adresin bir okulu işaret ettiği belirtildi. Bunun üzerine, mahkeme; ifadesinin alınması için Sarısözen hakkında yakalama kararı çıkardı.

Yargılamanın üçüncü duruşması 26 Şubat 2020 tarihinde görüldü. Sarısözen hakkında çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmediği belirtildi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın dördüncü duruşması 17 Haziran 2020 tarihinde görüldü. Duruşma, aynı gerekçe ile ertelendi.

Yargılamanın, 13 Ekim 2020 tarihli beşinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com