Veysi Sarısözen

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeni Yaşam Gazetesi’nin yazarı Veysi Sarısözen hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmanın; Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro Amirliği’ne bağlı polisler tarafından, iki ayrı bayide satılan gazeteye el konulması üzerine başlatıldığı belirtildi. Ancak, polislerin; bayideki gazetelere el koyduğu sırada, gazete hakkında herhangi bir toplatma ya da yasaklama kararı yoktu.

Gazetenin 8 Ekim 2018 tarihli sayısında yer alan köşe yazılarında “terör örgütü propagandası yapıldığı” iddia edildi.

Soruşturma, gazetenin yayına hazırlandığı yer olduğu için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütüldü.

Sarısözen hakkındaki soruşturmaya, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın da dahil edildi.

Hakkındaki soruşturmanın açıldığı tarihte, yurtdışında olduğu için, ifadesi alınmadı.

Sarısözen ve Akın hakkındaki iddianame 5 Şubat 2019 tarihinde tamamlandı.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin yazarı Veysi Sarısözen ve sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 5 Şubat 2019 tarihinde tamamlandı.

Sarısözen’in, gazetede; “Tabanda ittifak laflarının ahlaki anlamı” başlığı ile yayımlanan yazısı, iddianamede delil olarak gösterildi. Yazıda, “Şimdi yapılması gereken Fırat’ın doğusunda kim varsa kim Kürdüm ya da Kürdistanlıyım diyorsa onu seferber etmektir” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi. Sarısözen’in, bu yazıyla; “terör örgütü propagandası” yaptığı iddia edildi.

İddianamede, Sarısözen; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Akın ise; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi. Ancak, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca, suçun “zincirleme şekilde işlendiği” iddia edilerek, istenen cezasının arttırılması talep edildi. Akın hakkında, toplamda; “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası” iddiasıyla bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası talep edildi.

Sarısözen ve Akın’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin yazarı Veysi Sarısözen ve sorumlu yazı işleri müdürü Osman Akın’ın yargılanmasına, 21 Mayıs 2019 tarihinde, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Sarısözen, yurtdışında yaşadığı için duruşmaya katılmadı. Mahkeme, Veysi Sarısözen’in duruşmaya gelmesi için adresine yazı yazılmasına karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 3 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Sarısözen, bu duruşmaya da katılmadı. Veysi Sarısözen’in duruşmaya katılması için gönderilen yazıdaki adresin bir okulu işaret ettiği belirtildi. Bunun üzerine, mahkeme; ifadesinin alınması için Sarısözen hakkında yakalama kararı çıkardı.

Yargılamanın üçüncü duruşması 26 Şubat 2020 tarihinde görüldü. Sarısözen hakkında çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmediği belirtildi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın dördüncü duruşması 17 Haziran 2020 tarihinde görüldü. Duruşma, aynı gerekçe ile ertelendi.

Yargılamanın beşinci duruşması 13 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti değişmedi. Yargılanan gazeteciler ve avukatları, duruşmaya katılmadı. Mahkeme, Veysi Sarısözen hakkında çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verdi.

Yargılamanın, 27 Ocak 2021 tarihinde görülen duruşmasına avukatlar mazeret bildirerek, katılmadı. Sarısözen hakkında çıkarılan yakalama kararının devamına karar verildi. Yargılamaya 2 Haziran 2021 tarihinde görülecek duruşma ile devam edilecek.

7. Standing - June 2, 2021


Davanın avukatları duruşmaya mazeret bildirerek, katılmadı. Duruşma görülmedi, mahkeme katılan olmadığı gerekçesiyle dosyayı açıp kapattı.


Mahkeme heyeti, gazeteci Veysi Sarısözen hakkındaki yakalama kararının sonucunun beklenilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 26 Ekim 2021 tarihine, saat 10.05’te görülecek.


Duruşma Öncesi

Çağlayan Adliyesine HES kodu sorgulaması yapıldıktan ve X-RAY cihazından geçirildikten sonra giriş yapılabilindi. Duruşmanın görüldüğü mahkemenin önünde herhangi bir engel bulunmuyordu. Duruşma başladığında gazeteciler duruşma salonuna alındı.

Duruşma Salonunun Koşulları

Duruşmanın görüldüğü İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, adliyedeki normal büyüklükteki salonlarından biriydi. Salonda izleyiciler ve gazeteciler için yerler ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, RSF, MLSA, P24 ve DİSK Basın İş takip etti.

6. Standing - Jan. 27, 2021


Avukatlar mazeret bildirdi. Duruşma görülmedi, mahkeme katılan olmadığı gerekçesiyle dosyayı açıp kapattı.


Mahkeme Veysi Sarısözen hakkındaki yakalama kararının sonucunun beklenilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 2 Haziran 2021 tarihinde, saat 10.35’de görülecek.


5. Standing - Oct. 13, 2020


Mahkeme heyeti değişmedi. Yargılanan gazeteciler ve avukatları, duruşmaya katılmadı. Gazetecilerin ve avukatların mazeretleri kabul edildi.


Mahkeme, Veysi Sarısözen hakkında çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verdi.

Yargılamanın, 27 Ocak 2021 tarihinde görülecek altıncı duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Koronavirüs pandemisi nedeniyle, güvenlik görevlilerinin büyük bir kısmı, adliyenin giriş kapısında görevlendirilmişti.

Ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu koridorların önündeki barikatlar açıktı.

Duruşma, gazeteci Mehmet Baransu’nun tutuklu olarak yaklaşık dört yıldır yargılandığı davanın görüleceği mahkemede görülecekti. Üç gün sürecek duruşmanın, ikinci günü Osman Akın ve Veysi Sarısözen’in yargılandığı davanın da duruşma günüydü.

Mahkeme görevlileri, mahkemenin o günkü duruşma listesindeki 20’ye yakın duruşmada, verilen yakalama kararlarının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verileceğini iletti. Bu yüzden pek çok duruşmanın görülmeyeceğini söylediler.

Duruşma öncesi gazeteciler/gözlemciler ve Akın ile Sarısözen’in avukatları salon önüne geldi. Avukatlar, mübaşirle konuşup, mazeret bildirdiklerini ancak sistemde sorun olduğu için, mazeret dilekçelerinin görünmediğini belirtti.

Mahkeme Salonu Koşulları

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görevli birçok heyetin aksine, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin heyeti; duruşa salonuna izleyici/gözlemci kabul ediyordu.

Koronavirüs pandemisi karşısında alınan sosyal mesafe önlemi gereği, izleyiciler için ayrılan her iki sandalyeden birine bant çekilmişti.

Genel Gözlemler

Yargılama dosyasında, yurtdışında yaşayan Veysi Sarısözen hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesi dışında bir karar verilmemişti. Bu nedenle, duruşmada olağanüstü bir gelişme yaşanması beklenmiyordu.

Mahkeme, o gün görülecek diğer duruşmaları tamamladıktan sonra bu duruşmayı görmeye başladı.

Duruşma açılıp kapatıldı.

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Minutes of the Hearing)

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 6. Standing (Minutes of the Hearing)

Osman Akın, Veysi Sarısözen - “Propaganda of a Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 7. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.